Отиди на
Форум "Наука"

Какво е инфлация?


Инфлация

Инфлацията (от лат. inflatio – „набъбване“, „подуване“) е ключово икономическо понятие, което има поне два различни смисъла.

През последните 50 години, благодарение на работата на икономисти като Милтън Фридман, инфлацията често се дефинира като постоянно и цялостно покачване на цените. Това покачване води до намаляване на покупателната способност на парите. Причините за този феномен остават предмет на дебат сред икономистите. Например:

  • Монетаристите твърдят, че увеличението на количеството пари в обращение води до понижаване на тяхната стойност.

  • Нео- и посткейнсианците посочват недостига на общо предлагане като основна причина.

Вторият смисъл на инфлацията, използван до края на XIX век, се отнася до увеличението на количеството пари в икономиката. Това увеличение влияе върху търсенето на стоки и услуги, като води до:

  • Повишение на цените на някои стоки в резултат на нараснало търсене.

  • Преразпределителни ефекти, които облагодетелстват първите получатели на новите пари.

За разлика от книжните пари, стоковите пари (като злато и сребро) се създават по естествен път чрез доброволно участие в производствения процес. Централните банки, от друга страна, могат лесно да увеличат паричната маса чрез печатане на нови банкноти или кредитиране на търговските банки.

Исторически, увеличението на паричната маса често е било свързано с промяна във вида на парите. 

  • Древен Рим – намаляване съдържанието на злато в монетите.

  • Китайската династия Сун – въвеждане на хартиената валута.

  • Западна Европа през XVI век – внезапното навлизане на злато и сребро от Новия свят, което предизвиква „ценова революция“.

През XIX век инфлацията започва да се свързва с обезценяването на валутата, когато количеството банкноти надвишава наличните запаси от ценни метали. Тази тенденция се задълбочава с приемането на фиатни пари, които не са обвързани с материални активи като злато.

С времето терминът „инфлация“ се е разширил и включва различни аспекти:

  • Дефлация – намаляване на ценовите нива.

  • Хиперинфлация – екстремно висока инфлация, както във Ваймарската република или съвременна Венецуела.

  • Стагфлация – комбинация от инфлация, икономическа стагнация и висока безработица.

  • Дисинфлация – намаляване на темпа на инфлация.

Инфлацията оказва значително влияние върху икономиката и обществото:

  • Намаляване на покупателната способност – всяка парична единица купува по-малко стоки и услуги.

  • Облагодетелстване на длъжниците – дълговете с фиксирани лихвени проценти стават по-евтини в реално изражение.

  • Затруднения при спестяванията и инвестициите – несигурността относно бъдещата стойност на парите обезкуражава икономическите участници.

От 80-те години насам много държави се стремят към ниски и стабилни нива на инфлация.

Централните банки играят ключова роля чрез:

  • Монетарна политика – регулиране на лихвените проценти и паричната маса.

  • Инфлационни цели – поддържане на инфлацията в предварително определени граници.

Инфлацията е сложен икономически феномен с дълбоки исторически корени. Разбирането на нейните причини, ефекти и управление е от съществено значение за устойчивото икономическо развитие. Както показва историята, правилното регулиране на паричната маса и инфлационните очаквания е ключово за стабилността на всяка икономика.

66197424_9628446.jpg.0496795dbcfb2ef45bc04e18f0394e5f.jpg

Коментари


Препоръчани мнения

  • Потребител
deaf

Публикува

Инфлацията е повишаване на цените на стоките правено от производителите и търговците водени от алчност. И от глупост.

  • Потребител
miroki

Публикува

Не само. Понякога и увеличение на гориво или ток е достатъчно. Последната инфлация след тази с кризата за горивата, е заради увеличени заплати. И предстои отново.

 

  • Потребители
mnogoznaiko

Публикува

Не мисля, че скоро ще има увеличение на инфлацията. Тъкмо я увладяха и даже доста добре се наредиха нещата предвид ситуацията, в която се намира Европа.

Ще наблюдаваме и ще следим какво се случва.

  • Потребител
miroki

Публикува

След увеличението на минималната няма как да няма увеличение на цените. Това увеличение трябва да дойде от някъде. Вярно е, че не са много хората на минимала, но са много, които се осигуряват на такава. И ще се вдигнат осигуровките.

За да вдигне заплатите от 930 на 1077 една фурна с 10 служители. Със 140 лв на служител Тези 1400 лв ще влязат в цената на хляба. Така и с останалите стоки. Включително и тези които нямат промяна на заплатата (които са над минимална) понеже им пада покупателната способност. Има и сектори които са вързани с минималната заплата с коефициент. И на всичките тях също се увеличават заплатите. Дори ще има фалиращи такива. Фирми са изправени или да съкратят някакъв процент служители или да не вдигат заплатата според колективните договори или да затворят. Единственият им шанс е да си увеличат цените на услугите.

Става въпрос за малко увеличение, но ще е инфлация. Която по-късно ще се орегулира. Но няма как иначе да се стъпи на горното стъпало.

Успоредно с това е възможно да има предлагане на някои услуги със завишени цени поради увеличен интерес, заради Шенген, но това предстои да го видим. Това ще е спекулативният тип, за който се писа по-рано.

  • Потребители
mnogoznaiko

Публикува

Да, разбирам ти логиката.

Днес четох, че не се предвиждат големи увеличения на заплатите и пенсиите както беше през 2023 и 2024 години. Това, може да изравни покачването това, за което ти говориш. Общо взето, ако имаме стабилно правителство нещата ще са малко по-контрулирани и стабилни. 

  • Потребител
deaf

Публикува

On 23.12.2024 г. at 17:26, miroki said:

След увеличението на минималната няма как да няма увеличение на цените.

Значи вдигат минималната заплата,но вдигат и цените. И се връщаме в първоначалното положение. Няма логика.

  • Потребител
miroki

Публикува

Преди 3 часа, deaf said:

Значи вдигат минималната заплата,но вдигат и цените. И се връщаме в първоначалното положение. Няма логика.

Прочети отново примера с хлебарят. Да не го пиша втори път. Или собственикът си плаща от джоба разликата или е в цената на хляба. Или затваря. Това е с почти всеки сектор. Дори и такива незасегнати, защото ще си купят с една услуга по-малко от преди  и ще изреват за увеличение.

Така за 10 Тина години у нас се удвоиха заплати и цени.

  • Потребител
deaf

Публикува

Преди 33 минути, miroki said:

Или затваря.

Инфлацията,тоест вдигането на цените увеличава печалбата,но колкото печалбата е по-голяма,толкова повече се увеличава...инфлацията. Това е път към Ада...

  • Потребител
miroki

Публикува

Примера, който дадох не е за увеличение на печалба а за намаление на загуба или фалит. Просто показах, че има много варианти.

А това за което пишеш. Увеличението има смисъл заради увеличените горива и други вносни неща. След инфлацията при нас горивата и всички внесени стоки стават на по-поносима цена. Лека полека се доближаваме до цените в белите страни. Цената на повечето суровини е на световният пазар. И не им пука, колко е заплатата в БГ или някоя африканска страна. Цената е една. С увеличението се изравняват малко. Лошото е че има инфлация в целият свят. И дори и те цени се увеличават. 1 долар от преди струва над 10 сегашни. И за лева е същото.

Поради тази причина и дългът на България от онези паметни времена беше 10 милиарда. Когато лева беше 1 долар. Които са повече като покупателна стойност от сегашният. Нищо, че е по-голям номинал.

Guest
Добави коментар

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!