Какво е дефлация?
Дефлация в икономиката: Когато цените падат и защо това е проблем
Дефлацията е икономическо явление, характеризиращо се с понижение на общото ниво на цените на стоките и услугите. С други думи, това е период, в който парите ни купуват повече, отколкото преди. Въпреки че на пръв поглед това може да изглежда благоприятно – кой не би искал да плаща по-малко? – дефлацията крие сериозни рискове за икономиката и често се смята за по-голям проблем дори от умерената инфлация.
Дефлацията настъпва, когато инфлацията спадне под 0%, т.е. стане отрицателна. Това означава, че стойността на валутата се повишава с течение на времето. Важно е да се разграничи дефлацията от дезинфлацията. Дезинфлацията представлява забавяне на темпа на инфлация – цените все още се покачват, но с по-бавни темпове. При дефлацията цените реално падат.
Защо дефлацията е проблем?
Въпреки привидното предимство на по-ниските цени, икономистите смятат внезапната дефлация за сериозен проблем поради следните причини:
-
Увеличаване на реалната стойност на дълга
- При дефлация реалната стойност на парите се увеличава. Това означава, че длъжниците трябва да връщат повече пари в реално изражение, отколкото са взели назаем. Това може да доведе до затруднения при изплащане на дълговете и дори до фалити, особено при неочаквана дефлация.
-
Дефлационна спирала
- Това е един от най-големите страхове, свързани с дефлацията. Намалението на цените води до очаквания за още по-големи спадове в бъдеще. Потребителите отлагат покупките си, надявайки се на по-ниски цени по-късно. Това намалява търсенето, принуждавайки производителите да намалят производството и да съкращават работни места. Намалените заплати и увеличената безработица водят до още по-слабо търсене и по-нататъшно намаление на цените, създавайки порочен кръг.
-
Затруднения за бизнеса
- Дефлацията намалява печалбите на бизнеса. По-ниските цени водят до по-малки приходи от продажби, което затруднява изплащането на разходите, включително заплати и инвестиции. Това може да доведе до съкращения и намаляване на инвестициите, забавяйки икономическия растеж.
Какви са причините за дефлацията?
Дефлацията обикновено се появява при:
-
Голямо предлагане (прекомерна продукция)
- Прекаленото количество стоки и услуги спрямо търсенето води до спад в цените.
-
Ниско търсене (намаляване на потреблението)
- Намалените потребителски разходи поради икономическа несигурност водят до спад в търсенето и съответно в цените.
-
Намаляване на паричната маса
- Намаляването на количеството пари в обращение също може да доведе до дефлация, например след рецесия или отлив на капитал.
Дефлацията в България
България преживя период на дефлация от 2013 до 2016 г., отбелязвайки най-високата дефлация в ЕС по това време. Основната причина бяха ниските цени на петрола на световните пазари.
Примери за дефлация от историята
Дефлацията не е ново явление и е оставила своя отпечатък в икономическата история.
Ето два примера:
- Японската дефлация през 90-те години. През 90-те години Япония изпадна в продължителен период на дефлация, предизвикан от спукването на балона на цените на активите (акции и недвижими имоти). Този период, известен като „Изгубеното десетилетие“, доведе до икономическа стагнация и продължителни усилия за стимулиране на икономиката. Ниските лихвени проценти и другите мерки не успяха да предотвратят спиралата на намаляващи цени и намаляващо потребление.
- Кризата от 2008 г. Световната финансова криза от 2008 г. доведе до риск от дефлация в много страни, особено в Европа. Страни като Гърция, Испания и Италия преживяха спад или стагнация на цените поради ниското търсене и високата безработица. Европейската централна банка предприе мерки като количествени улеснения и намаляване на лихвените проценти, за да предотврати дефлационна спирала.
Дефлацията е комплексно явление с потенциално сериозни последици. Въпреки че на пръв поглед изглежда изгодно, трайната дефлация може да доведе до икономическа стагнация, увеличаване на дълговата тежест и други негативни ефекти. Затова е важно правителствата и централните банки да следят икономическите процеси и да предприемат мерки за предотвратяване на дефлационни спирали.
Коментари
Препоръчани мнения
Все още няма коментари.