Отиди на
Форум "Наука"

Нулевото ДДС върху хляба


Нулевото ДДС върху хляба: Когато добрите намерения не водят до очакваните резултати

Драстичното поскъпване на основни хранителни продукти през последните години поставя сериозни въпроси относно ефективността на прилаганите икономически мерки. Особено показателен е случаят с хляба, чиято цена е нараснала с впечатляващите 43% от 2021 година насам, според анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Парадоксалното в случая е, че почти половината от това поскъпване се случва след въвеждането на нулева ставка на ДДС върху хляба и брашното през юли 2022 г. - мярка, която теоретично би трябвало да доведе до намаляване на цените за крайния потребител.

Този случай ясно илюстрира как диференцираното данъчно облагане може да създаде неочаквани пазарни изкривявания. Премахването на ДДС за определени сектори често води до няколко негативни ефекта:

Първо, създава се изкуствено предимство за определени производители, което нарушава естествената пазарна конкуренция. В случая с хляба, производителите, вместо да намалят крайните цени, са увеличили своята печалба, абсорбирайки спестения данък.

Второ, такива мерки често водят до преразпределение на ресурси в икономиката, което не винаги е ефективно. Производителите могат да пренасочат инвестиции към сектори с по-благоприятно данъчно третиране, вместо към области с реална икономическа перспектива.

Трето, диференцираното ДДС създава допълнителна административна тежест и усложнява данъчната система, което увеличава разходите за бизнеса и държавата. Тези разходи непременно се прехвърлят върху крайния потребител.

По-ефективен подход би бил въвеждането на универсални мерки за подкрепа на най-уязвимите групи от населението, които да им позволят да посрещат увеличените цени на основните хранителни продукти, без да се изкривява пазарният механизъм. Това би могло да включва целеви социални помощи или данъчни облекчения за хората с ниски доходи.

Опитът с хляба показва, че понякога добре замислените политически решения могат да имат противоположен на очаквания ефект. Вместо секторни данъчни облекчения, фокусът трябва да бъде върху създаването на стабилна и предвидима бизнес среда, която насърчава конкуренцията и води до естествено регулиране на цените.

mae-mu-BxsGyQwjwaw-unsplash.jpg.bb757bcc9da8d70e486c9eb7d3e78396.jpg
 

Коментари


Препоръчани мнения

  • Потребител
makebulgar

Публикува

Премахването на ДДС на хляба беше с основна цел производителите да могат да купуват скъпото ни зърно, а да не купуват украинското евтино. 

  • Потребители
mnogoznaiko

Публикува

Т.е. да захраним мафията, че не може да се оправи сама на пазарните условия. 

Не разбрах защо трябва крайният потребител да плаща за всичко това, държавата трябва да умее да управлява нормално средставата и да бъде в услуга на народа, а не в услуга на определени кръгове.

  • Потребител
makebulgar

Публикува

Производителите на зърно и останалите земеделци са най-големите получатели на субсидии в Европа, така че не е само наш проблема. За да има производство на земеделска продукци в Европа се субсидират, иначе евтиния внос ще премахне отрасъла. Няма как земеделските производители да са с високи заплати като останалите европейци, без да си продават продукцията скъпо, а като я продават скъпо не са конкурентни с вноса. Затова продават евтино, а държавата ги субсидира, за да живеят по европейски стандарти. 

Така че свалянето на ДДС е с цел да се подпомогнат производителите. Хлебопекарите се възползваха и вдигнаха цените, което щеше да стане по-рано без свалянето на ДДС. И те с в ЕС и те искат европейски заплати, така че хляба е нормално да поскъпва. 

  • Потребители
mnogoznaiko

Публикува

Съгласен съм, но не разбирам защо трябва да се субсидира нещо, което очевидно не работи нормално. Особено, ако и започват да заплашват със затваряне на магистрали и граници.

Къде е границата на това да подкрепяме даден отрасъл и да го издържаме изцяло?

  • Потребител
makebulgar

Публикува

Преди 48 минути, mnogoznaiko said:

Съгласен съм, но не разбирам защо трябва да се субсидира нещо, което очевидно не работи нормално. Особено, ако и започват да заплашват със затваряне на магистрали и граници.

Къде е границата на това да подкрепяме даден отрасъл и да го издържаме изцяло?

Земеделието е част от националната сигурност, затова ще се субсидира винаги. Ако стане война и се затворят границите и търговските маршрути ще трябва да разчитаме на него. 

  • Потребител
Skubi

Публикува

Преди 1 час, makebulgar said:

Земеделието е част от националната сигурност, затова ще се субсидира винаги. Ако стане война и се затворят границите и търговските маршрути ще трябва да разчитаме на него. 

Как?

Навремето имаше затова институт, където разработваха семена годни за местният климът...Сега има ли го? Или както в Румъния Монсанто е разорила всичко само и само техните семена да ползваме... И имам съмнението че през затворени граници немой дойде семе когато му дойде времето...

Или съобразяват ли се тези наши политици, че това ускоряване на промяната в климатът, вече с обичайните методи не можем да го догоним. Ще е нужно с ГМО за да приспособим, традиционалните си агрикултури за Северно Африкански климат....

Guest
Добави коментар

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!