Ървинг Фишер
Ървинг Фишер: Гениалният икономист, който предсказа всичко освен Голямата депресия
Ървинг Фишер (1867-1947) е една от най-забележителните фигури в историята на американската икономическа мисъл. Описван от Джоузеф Шумпетер като "най-великият икономист, който Съединените щати някога са произвели", Фишер остава в историята със своите революционни приноси в областта на монетарната теория и макроикономиката.
Роден в Согъртис, Ню Йорк, в семейството на учител и свещеник, Фишер от малък показва изключителни математически способности. След смъртта на баща си, той сам издържа семейството си чрез преподаване, докато учи в Йейл. През 1891 година получава първата докторска степен по икономика, присъдена от този престижен университет.
Фишер е пионер в няколко ключови области на икономическата наука. Неговата теория за капитала и лихвените проценти, представена в "Теория на лихвата" (1930), въвежда революционни концепции за времевата стойност на парите. Той разработва известното "уравнение на Фишер", което описва връзката между номиналните и реалните лихвени проценти, отчитайки влиянието на инфлацията.
В областта на монетарната икономика, Фишер формулира количествената теория на парите чрез своето "уравнение на обмена". Тази теория поставя основите на монетаризма и оказва огромно влияние върху развитието на макроикономическата мисъл през 20-ти век.
Извън академичната сфера, Фишер е изобретател и социален реформатор. През 1913 година патентова "видима система за картотекиране", която по-късно продава на Remington Rand, което го прави богат човек. Той е също страстен защитник на общественото здраве, вегетарианството и въздържанието от алкохол.
Репутацията на Фишер претърпява сериозен удар след Голямата депресия от 1929 година. Само девет дни преди кризата, той прави нещастното изказване, че фондовият пазар е достигнал "постоянно високо плато". Въпреки това, неговата последваща теория за дълговата дефлация като обяснение на Голямата депресия се оказва изключително проницателна и преживява възраждане през последните десетилетия от живота му.
Теориите на Фишер за дълговата дефлация придобиват ново значение след финансовата криза от 2008 година. Неговите идеи за връзката между задлъжнялостта, дефлацията и икономическите кризи се оказват изключително актуални за разбирането на съвременните финансови кризи.
Въпреки противоречивата си репутация приживе, Фишер оставя трайно наследство в икономическата наука. Неговите теоретични модели са преоткрити през 60-те и 70-те години на 20-ти век, период на засилено използване на математически модели в икономиката. Днес множество икономически концепции носят неговото име: уравнението на Фишер, хипотезата на Фишер, международният ефект на Фишер и теоремата за разделението на Фишер.
Коментари
Препоръчани мнения
Все още няма коментари.