Историческа трансформация в икономиката на САЩ: От инвестиции към потребление
Изследването "U.S. Infrastructure: 1929-2023" от Ray C. Fair, публикувано на 1 февруари 2025 г., анализира икономическата трансформация на Съединените щати чрез промените в инфраструктурните инвестиции.
Около 1970 г. се наблюдава значим обрат: съотношението на инфраструктурния капитал спрямо БВП започва да намалява трайно, докато държавният бюджетен дефицит се увеличава и се утвърждава като стабилен елемент в икономическата политика. Това съвпадение отразява промяна в приоритетите на правителството – от стратегически дългосрочни инвестиции в инфраструктура към краткосрочни разходи за текущо публично потребление. В резултат на този преход ресурсите, които преди са били насочвани към изграждане на устойчиви икономически основи, се преразпределят към финансиране на непосредствени нужди и социални програми.
За разлика от други развити икономики, този модел е уникален за САЩ. Той е свързан с увеличаване на социалната дисконтна ставка, което отразява намалената стойност, придавана на бъдещите икономически ползи. В резултат, днес САЩ заемат около 10 милиарда долара дневно, основно за финансиране на публично потребление.
Исторически погледнато, стратегическите инвестиции в транспортна и енергийна инфраструктура са били ключови за икономическия растеж и глобалното влияние на страната. Намаляването на тези инвестиции поставя под въпрос способността на икономиката да поддържа същите темпове на иновации и конкурентоспособност, като това може да обясни и отслабването на т.нар. "Pax Americana".
Причините за тази трансформация включват политически решения, демографски промени, обществена поляризация и глобални икономически фактори. Фискалната политика също играе роля, като се фокусира върху краткосрочни стимули вместо дългосрочни инвестиции.
Разбирането на тези процеси е ключово за формулирането на политики, насочени към възстановяване на баланса между потребление и инвестиции и осигуряване на устойчив икономически растеж в бъдеще.
Източник: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=5116683
Коментари
Препоръчани мнения
Все още няма коментари.