Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Защо сме толкова финансово неграмотни?


mnogoznaiko

84 прегледа

Финансовата грамотност: Новото предизвикателство на човечеството

Представете си, че трябва да се научите да плувате в океан, който е създаден едва вчера. Точно така се чувстваме всички ние в съвременната финансова система. Докато човечеството има хилядолетна история в земеделието, занаятите и простата търговия, а модерната финансова система е едва в своето начало.

Замислете се: индексните фондове, които днес се считат за основен инвестиционен инструмент, съществуват от по-малко от 50 години. Хедж фондовете, за които толкова често чуваме, са част от финансовия свят едва от 25 години. Дори нещо толкова базово като потребителските кредити става широко достъпно едва след Втората световна война.

За сравнение, докато кучетата са опитомени преди повече от 10 000 години и все още носят белезите на своите диви предци, от нас се очаква да се справяме перфектно с финансови инструменти, които съществуват от няколко десетилетия. Това е все едно да очакваме от някого да стане експерт по смартфони само защото те съществуват от 15 години.

Вземете например образованието - през 1940 г. само 5% от американците са имали висше образование, а днес този процент е над 25%. За това време таксите за обучение са се увеличили четирикратно. Неслучайно толкова много хора правят грешки със студентските заеми - просто няма натрупан опит от предишни поколения, от който да се учат.

Същото важи и за пенсионното планиране. Концепцията за масово пенсионно осигуряване е сравнително нова в човешката история. В миналото хората са разчитали на семействата си или просто са работили докато могат. Днес се очаква да планираме финансово бъдеще, което може да продължи 30 или повече години след края на работната ни кариера.

Ето защо е напълно нормално да правим грешки и да взимаме решения, които по-късно може да изглеждат нелогични. Не сме луди - просто нямаме опит в един нов свят. Това, което изглежда безумно за един човек, може да има перфектен смисъл за друг, базирано на неговия личен опит и разбиране.

Какъв е изводът? Трябва да приемем, че всички ние сме начинаещи в тази игра. Вместо да се самообвиняваме за финансовите грешки, по-добре е да възприемем позиция на постоянно учене. Трябва да бъдем особено внимателни къде и как инвестираме парите си, защото дори "експертите" в тази област имат сравнително малък исторически опит.

Най-важното е да осъзнаем, че финансовата грамотност не е вродена способност, а умение, което трябва да развиваме постоянно. Точно както един тийнейджър не би трябвало да се срамува, че прави грешки докато учи нов език, така и ние не трябва да се притесняваме от финансовите си грешки - стига да се учим от тях.

В свят, където финансовите продукти стават все по-сложни, а решенията все по-важни, най-мъдрото нещо е да признаем своята неопитност и да подхождаме към всяко финансово решение с внимание, скептицизъм и готовност да учим. В края на краищата, всички ние сме част от първите няколко поколения, които трябва да се ориентират в модерния финансов свят.

firmbee-com-jrh5lAq-mIs-unsplash.jpg.b5acd847132c64058b4f8b607d6d97e9.jpg

Photo by Firmbee.com on Unsplash

Коментари


Препоръчани мнения

Все още няма коментари.

Guest
Добави коментар

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.