Отиди на
Форум "Наука"

пиесата „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу 1.0.0

   (0 ревюта)

2 Screenshots

Описание

Университетско издателство „Св. Климент Охридски“ издава пиесата „Оръжията и човекът“ на известния британски писател от ирландски произход Бърнард Шоу. Сюжетът на пиесата е свързан с българската история. Повече непозната, тя има интересна рецептивна съдба в България. Предизвикала е възражения, полемики, разпалвала е честолюбия. Нейният автор е обвиняван в тенденциозно отношение към България и българите. Така или иначе тази пиеса има значимо място в творчеството на великия драматург. Тя е знак за историята на предразсъдъците, за драмите на себепознанието и за трудния път на европейските народи едни към други. Не на последно място пиесата ни показва колко значим за колективната идентичност е погледът на Другия.

User Feedback

Препоръчани мнения

  • Потребител
Втори след княза

Публикувано

Горки са народите, на които друг им пише историята!

  1. Благодаря за достъпа до пиесата.
  2. Възприемането на първите две нива на пиесата е по- лесно. Първо ниво- непосредствени събития- Говори се за България по времето на Сръбско- Българската война. Второ ниво- метафорично, говори се за Англия по времето на кралица Виктория. Иносказателно се използва сюжетът на Енеида при който Еней слиза на италийския бряг и иска да скрепи съюз с царя Латин чрез женитба с дъщеря му Лавиния, но за това се налага да воюва и победи годеника й Турн. Изглежда Еней са българите, а Турн- сърбите и австрийските им офицери.
  3. Заради това, че Шоу представя английски порядки, пиесата ми е чужда в началото. Не зная дали ще стигна края, но ми се ще да разбера защо Сергей предпочита Лука и каква е метафората зад това. В Енеида не става ясно че Еней се е оженил за Лавиния.
  4. Подобно пренасяне ползва и Волтер, когато в "Кандид" представя французите като авари, а прусите като българи. Впоследствие западноевропейските читатели, които на достигат второто ниво се отнасят заради първото- непосредственото, с презрение  към българите. Същото се получава и при Шоу. Формира се презрително отношение към българите, въз основа на това, че английските нрави са представени под името български. Впоследствие, когато се проявява недоволството на българската нация от злепоставянето, Шоу не може да каже "Не, това са английски  нрави". Той и преди това не е можел да го каже, заради това е използвал други имена. Така е защитавал пиесата си до края
  • Глобален Модератор
КГ125

Публикувано

Добра идея, да я издадат. Лоша идея беше тази постановка, на това място и по това именно време. Твърде лоша.

  • Потребител
Втори след княза

Публикувано (edited)

Преди 1 час, КГ125 said:

Добра идея, да я издадат. Лоша идея беше тази постановка, на това място и по това именно време. Твърде лоша.

Не съм я дочел, но става дума за война на руски генерали срещу австрийски чрез прокси- патриоти. В контекста на метафората, че Шоу пише за Англия, а от там за Голямата игра- Британия срещу Русия, не може да се каже, че времето не е подходящо. Има интересно съждение - Ако не бяха чужденците, война нямаше да има.

Редактирано от Втори след княза
  • Потребител
Втори след княза

Публикувано

Третото ниво- моралът, поуките са ми трудни. Донякъде разбирам, че представяното от ирландеца английско общество е доста фалшиво. Престорени възторзи от победите; престорени командири, които обичат всичко друго, но не и бойното поле; престорени дами, за които хладното достойнство прикрива хладна пресметливост; престорени слуги, които вместо сервилност дебнат да измамят господарите на едро. За англичаните победите на Империята са само повод за сплетни и далавери. Те са толкова далеч от сигурния им дом, колкото шахматният шампионат. Величието на Империята прави орела на посредствени личности. Характерите и благополучието им са нелепи във фалша си.

Това, че героичната "Енеида" преминава във фарса на битова драма е комичното. Няма Еней, няма Турн и Лавиния. Има пародия на характери. Комедианти, като в "Хубавата Елена" на Офенбах- 1864 г. (дали г-ца Петкова е ходила да я гледа в Букурещ?) :) 

А иначе, Шоу е добросъвестен. Проучил е което може за България. Дори стремежите на кмета Христо Благоев през 1894 г. за електрифициране, водоснабдяване и канализация на столицата.

  • Потребител
Втори след княза

Публикувано

Някой би ли ми помогнал да разбера каламбура свързан с името Петков. Било нещо свързано с домашните любимци Pet?off. Нещо като "Любимец- вън" или "Любимец- край" ли да е? Дали Бленчли е любимеца или Сергей?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Добави коментар

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!