Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Началото е във ІІ век:

"Никополис ад Иструм" - античния /ІІ-VІв./

"Никополис ад Иструм" е античен римски град, разположен на 18 км северно от Велико Търново по пътя за Русе и 3 км югоизточно от Никюп. Основан е през 102 г. от император Траян в чест на римската победа над даките.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81_%D0%B0%D0%B4_%D0%98%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC'>http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81_%D0%B0%D0%B4_%D0%98%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC

"Никополис ад Иструм" /-"Никопол при Дунав"/

В края на VІ век градът е разрушен при нашествие на аварите.

Минават векове... средата на ХІ век.

"Никопол/ис/"-средновековния /назован "Никополис" през 1059г./

Според археологическите проучвания най-ранните следи от живот датират от времето на старокаменната епоха. В района на хълма Калето са открити останки от времето на траките (1200-100 г.пр. Хр.)

По времето на Римската империя селището е включено в провинцията Мизия. По-късно, през IV век, след разделянето на Римската империя, остава в границите на Източната Римска империя (Византия).

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB

На мястото на града има следи от живот от хилядолетия назад, вкл. селището е било включено в Римската империя, провинция Мизия. По едно стечение на обстоятелствата този град, наречен след 1059 г. "Никопол (Никополис - град на победите)", е на брега на р. Истър /Истрос-гр., Дунав/. Т.е. е налице един втори "Никополис ад Иструм" /-"Никопол при Дунав"/.

Градът продължава да съществува и досега с името си Никопол.

В английската версия на уикипедия се поддържа мнение, че се касае за един и същи град, като средновековен /български град/ е възникнал върху античния /римски град/.

"A Bulgarian medieval settlement arose upon its ruins later (10th-14th century).[1]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Nicopolis_ad_Istrum#cite_note-unesco-0

Може ли да се приеме за безспорно?

Въпроси:

1. Да не би през 1059 г., когато дават името на това селище "византийците" /Константинопол/ да се е объркал и да е смятал, че това именно селище при Истрос /Дунав/ е било стария "Никополис ад Иструм" разрушен преди пет века от аварите /VІв./?

2. Имало ли е в античността "ръкав" на река Истрос /Дунав/ достигащ до дн. с. Никюп, т.е. до античния "Никополис ад Иструм" и затова да е наречен "при Дунав"?

3. В средновековието има ли данни за съхранена памет на античния град или с името "Никополис" е назоваван само средновековния дн. Никопол - последната столнина на Йоан Шишман и управляваната от него част от царство България?

  • Потребители
Публикува

Античният е бил наричан "Никопол на Дунав", но не е бил на Дунава. Среднонековният пък е бил на Дунава (става дума за т.нар. Голям Никопол, Малкият - Холовник си е бил направо насред Дунава), но през средновековието не е имало такава добанка.

Ето нещо за средновековния Никопол .

  • 1 year later...
  • Потребител
Публикува (edited)

Влдислав Граматик пише за едно събитие - ПРЕНАСЯНЕ МОЩИТЕ на Свети Иван Рилски от Търнов до възстановения Рилски манастир, което се е случила след битката при Косово - 15 ( 28 ) Юни 1389-та година и шествието минава през Никопололис на Росица, където ги посрещат гражданите в НОРМАЛЕН и Читав град.

Пренасянето става през 1469 г.

Редактирано от Зитко
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува
...Тогава те се осмелиха, нагазиха в реката и водими от молитвите на светеца, безвредно я преминаха и продължиха своя път радостни и весели.

Ще обърна внимание на един факт - тогавашното корито на река Росица (което сега е отклонено по някой съображения) минава точно под основите на Никополис ад Иструм. Точно там има естествен широк разлив, с каменисто дъно и възможен за пресичане дори при пълноводие. Ако Хронологията във пренасянето на мощите според Владислав Граматик е правилна, то с първите крачки след реката шествието ще е влязло в града. А не просто "..продължиха радостни и весели..."

Ако са продължили, то следващия пасаж засяга именно Никопол на Истрос. Река Осъм пък отстои на 7 километра извън града западно - точно по посока на шествието.

За сведение - по останките на Никополис ад Иструм няма нови градежи, които да навеждат на мисълта, че е бил обитаем и през средновековието.

.:.

  • Потребители
Публикува

Има изказано становище, че след изоставянето на Никополис ад Иструм е направен опит градът да се измести на естественозащитения хълм Царевец в Търново. По-точно градът и епископския център се е изместил, то това си е факт, предположението е, че в ранновиз. период селището на Царевец също е носело името Никополис ад Иструм. Големият Никопол на Дунава вече е споменат за пръв път в БАЛ, а след това вече има и други.

Това с велможата Богдан е много интересен епизод, но за съжаление Владислав Граматик е и единствен извор за него. Предполага се ,че е Големия Никопол на Дунава заради това, което се пише за този Богдан - в смисъл, че имал боляри. В Големия Никопол е бил санджак-бея - по традиция, защото градът е бил последна резиденция на Шишман. Иначе Никополис ад Иструм наистина по-отговаря на описанието за преминаването на р. Росица.

Но както се вижда от гравюрата на Каниц, Никюп си е селце, а античния град е бил само обект на иманярски "проучвания".

post-549-004441700 1320007765_thumb.jpg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!