Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Къде се е провела Троянската война?

В “Илиада” на Омир се говори за скандинавците.

Одисей е бил датчанин, а троянците – финландци.

Какво бихте отговорили, ако някой ви каже, че, в епичните сцени на Троянската война, герои са не троянци и ахейци, а - викинги и фински племена?

“- Не може да бъде! Това е абсурд!” – тази е първата мисъл, която ни минава през главата, при научаването на подобна новина...

Но италианският инженер Феличе Винчи защитава друго мнение. Той лансира една колкото уникална, толкова и скандална версия за легендарните писания на аеда Омир.

Одисей е бил родоначалник на съвременните датчани. Тази смела хипотеза представя Ф. Винчи в своята книга, озаглавена “Омир от Балтика”. Според италианеца, Одисей няма нищо общо с древните елини. Бил е датчанин. А събитията, описани в “Одисея”, са се разиграли около Скандинавския полуостров, а не – край бреговете на Средиземно море. Феличе Винчи не само смело лансира абсурдната, на пръв поглед, теза, но и я подкрепя с куп научни факти.

Учените отдавна са установили, че някои от описанията на ландшафта в “Илиада” и в “Одисея” не се вписват в картата на Средиземноморието. Още древногръцкия историк Плутарх е предполагал, че остров Огигия, на който Одисей е живял, като пленник на нимфата Калипсо, се намира в Северна Атлантика, “на пет дни плаване от Британия”. Според описанието, дадено от Омир, град Троя лежи “край безграничния Хелеспонт”. За Хелеспонт е прието да се смятат Дарданелите (кръстени на Дардан). Но този провлак не заслужава епитета “безграничен”. Винчи предполага, че, всъщност, става дума за Финския залив. Впрочем, в датските летописи от XII век (след Р. Хр.) се споменава, че, в едната част от крайбрежието на Балтика, е живял народът на хелеспонтите. Названията “река на океана” и “поток на океана”, които често се срещат в “Одисея”, всъщност, се отнасят за течението Гълфстрийм.

Западно от град Хелзинки, край Финския залив, авторът на сензационната книга е открил места, чиито имена (топоними) са близки до имената на градовете, съюзници на Троя. По описанието на Омир, Троя е град, разположен в хълмиста местност, в долина между две реки. Именно по ТОЗИ начин е разположено и финландското селище Троя!

Оръжието и облеклото, описани от Омир, много наподобяват тези, които са открити в Дания, в гробниците на воини от бронзовата епоха.

Също толкова си приличат и корабите, описани в двата епоса, с корабите на прибалтийските народи от онова време.

Военната архитектура - крепостните стени и другите отбранителни съоръжения (кули, портални комплекси и др.) на Троя, описани от Омир, напомнят повече на крепости на северни народи, построени от камък и дърво, отколкото - на земни валове, каквито са били укрепленията на егейската цивилизация. Дори съдовете за храна и за течности на сражаващите се страни са от метал и от дърво – поредният факт, говорещ в полза на хипотезата на италианския инженер. Любопитно е, че Омир не дава описание на прочутата гръцка керамика. Той не описва и конкретния образ на красивата Елена. Защото всяка епоха има свой идеал за красотата на женското тяло и на женското лице.

В “Илиада” се говори за нощни сражения, които не биха били възможни край бреговете на Средиземно море, но, край бреговете на Балтийско море, в “белите” нощи (с полярно сияние) са напълно възможни!

Описвайки климатичните условия, Омир рядко споменава жарко слънце или горещини, а твърде често говори за мъгли, студ, дъжд, сняг, виелици... Които, за Гърция, са рядкост.

Винчи дава още много примери в защита на своята хипотеза.

Но как е могло да се случи такова “преместване” на мястото на действието в епоса? Авторът на книгата “Омир от Балтика” е подготвен за отговор и на този въпрос.

Около 1600 г. пр. Р. Хр., в Северна Европа, са започнали големи промени на климата. Поради глобално застудяване, свързано и с цикли на заледяване, средната температура е паднала с около 4 градуса по скалата на Целзий. Едновременно с това, изригнал и вулканът на остеров Санторини, в Егейско море (1630 г. пр. Р. Хр.). Облаци от вулканична пепел задълго скрили Слънцето, предизвиквайки явление, наподобяващо “ядрена зима”. Народите на Скандинавския полуостров, в които Винчи вижда прародители на всички европейци, се отправили на юг. Една част от тях преминала през Месопотамия и достигнала до Индия. Тях, според него, познаваме като “арийци”. Друга част, преминала през Мала Азия и достигнала до Египет. Това били хетите. Трета група прселници се задържала в Гърция. Това били ахейците. Те донесли със себе си географските имена, напомнящи им тяхната северна родина, а, също така – и своя епос, митове, легенди, сказания, предания за богове, герои, войни и битки... Според италианеца, на основата именно на ТОЗИ фолколор, Омир е създал своите безсмъртни творби.

Според Винчи, археолозите не са намерили в района на Средиземноморието следи от народи като данайците (от които трябва да се пазим, дори, когато ни даряват!), пеласгите, лапифите и други. Но те и сега си живеят пак там, където са се намирали във времето, описано от Омир. Днес, ние ги наричаме почти по същия начин: датчани, поляци, лапландци... Своята гореща кръв, финландците са наследили от своите предци, които участвали в Троянската война...

Историческата наука не е произнесла своето мнение за хипотезата на италианския инженер. Историците или, все още, не са прочели обемистата книга, или не са сметнали за необходимо да се занимават с тази хипотеза.

Ние можем да си направим труда поне да прочетем тази книга. След време, може да се окаже, че авторът й разсъждава в правилна посока.

Възникват обаче интересени въпроси:

- Ако Троя не се намира в Мала Азия, а в Скандинавия, какво точно е открил Хайнрих Шлиман, който, още от дете, се е надявал да открие този град, следвайки СЪЩИТЕ Омирови описания, които е ползвал и италианският изследовател на двата древни епоса?

- Кой от тях двамата е прав – Х. Шлиман или Ф. Винчи?

- Какво е било стратегическото и икономическото значение на Троя – ако се е намирала на едното или на другото място?

- Ако приемем, че и двамата са прави и, че съществуват два града с името Троя, отдалечени на такова голямо разстояние един от друг (както има два града с името Тива – в континентална Гърция и в Египет), откъде са пристигнали, по море, на Апенинския полуостров, троянците, водени от Еней?

---

Felice Vinci - "Omero nel Baltico", 1993; 2002

За обичащите да четат нещата в оригинал.

http://www.centrostudilaruna.it/vinci.htm

http://www.bocksaga.de/applet/homer.htm

http://www.disinformazione.it/omero.htm

http://itis.volta.alessandria.it/episteme/ep2vinc1.htm

  • 5 years later...
  • Мнения 51
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Публикува (edited)

Римлянина ме насочи насам с постинг в друга тема; тази я бях пропуснал.

Разбира се, това е несериозна хипотеза, която става само за забавление. Скандинавският средновековен ерудит Снори Стурлусон ясно посочва мястото на Троянската война в Азия, а и като се сетим, че все пак Омировият епос е записан в Атина на гръцки в хекзаметри към VI в. пр. Хр., а не в Трондхеймур на староисландски и в скалдов стих през XIII в. сл. Хр., всеки по-нататъшен коментар става напълно излишен. Имена като "Аргос", "Пилос", "Спарта" и прочие са достатъчно красноречиви.

Но все пак тезата е забавна.

Вярно е, че в V-VII в. сл. Хр. в басейна на Северно и Балтийско море се разиграват събития, които вероятно влизат в основата на серия епически песни, от които днес е оцеляла малка част под формата на староанглийски героичен епос. Разбира се, Одисей не е Хенгист и Ахил не е Беоулф, но все пак паралелът между крайбрежния свят на Балтика и този на Егея е изкусителен.

Редактирано от glishev
  • Потребители
Публикува

Град между долини е всеки град на хълм :)

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Град между долини е всеки град на хълм :)

А понеже в древността обикновено градовете били издигани на възвишения за по-добър обзори отбрана, опциите за спекулации стават неимовено много;)

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

А пък цар Резос и неговите снежнобели коне всъщност е бил дядо Коледа и неговите снежно бели елени.

  • Глобален Модератор
Публикува

Но като се има предвид че Омир никъде не е описал сауна или водка финската хипотеза трябва да отпадне.Те кви финландци са без сауна и водка????????

  • Глобален Модератор
Публикува

Но като се има предвид че Омир никъде не е описал сауна или водка финската хипотеза трябва да отпадне.Те кви финландци са без сауна и водка????????

антични, как какви:)))

  • Модератор антропология
Публикува (edited)

Holy smoke. :biggrin::good: (имам предвид вулканите в исландия, не този на тера)

Одисюр като бегАл от Тор и кацнал в гренландия с викингите си и бойния си кораб "Бързия Козел", където Киркаги поканила в иглуто си и ги обърнала на бели мечки. Без него самия. той се спасил с плуване до близкия айсберг, който го отнесъл в мистериозните земи на нимфата Калипсо, която му се представила под бойното име Покахонтас, след което го нагостила с дяволски прерийни гъби и мексикански кактуси пейотъл, от което викингът Одисюр Червенорбадия се превърнал в крокодил, или поне така му изглеждало, което доста му помогнало да стигне обратно до Итакенмарк с плуване.

Редактирано от Южняк
  • Потребители
Публикува (edited)

Пустите данайци станаха датчани*, а пък аргивци - донски** аргайлци :)

---------

*Или Tuatha de Danan.

**От Дънсинейн.

Редактирано от glishev
  • Потребители
Публикува

Изследването на Тургут Йоазал за турския произход на Омир и героите на Илида и Одисея беше къде-къде по съдържателно. Чак в гръцкия парламент му баха чели книгата - паднало голям смях, но все пак си е четене пред престижна аудитория. :biggrin:

Друго си е в Илиадата да го има цар Рез/ос, а още преди 1000г. да бъде написано, че Ахил бил българин. :smokeing:

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Може и разсъждения за нашето минало според писанието на Айзък Азимов

:biggrin:

  • Потребители
Публикува
... неведнъж съм си мислел, че ситуацията в Средиземноморието по време на експанзията на "морските народи" (XIV-XI в. пр. н.е., чат от която е и Троянската война) и в Скандинавия и нейните експанзионни канали, обхващащи в клещи практически цяла Европа (VIII-XI в.) е до невероятност аналогична. Което според мен показва, че в историческия процес се наблюдава както цикличност, така и закономерност (при сходни обществени, технически и географски условия се наблюдават идентични феномени). Което е и всъщност може би е доказателството, че историята е наука, а не политическа пропаганда или философска спекулация.
По-добре не можеше да се каже.
  • Глобален Модератор
Публикува

Присъединявам се към Глишев. Ханибал, поздравления за стойностното мнение! Наистина в развитието на цивилизациите се наблюдават цикличност и закономерност. :-)

  • Потребител
Публикува

Пане Глишевски, ако ваша милост пане сте модератор на място, трябва решително да изкоренявате всякаква фоменковщина от форума, без значение дали е руска, италианска, българска (виж глупостите а ла Й. Табов). Прасим вас пане, дженкуйе бардзо!smokeing.gif

  • Глобален Модератор
Публикува

Мастер Вукелон, темата няма за цел да пренапише историята, а е по скоро е за майтап. Което не попречи в нея да бъдат пуснати няколко ценни мнения :-P

  • Потребители
Публикува

Дотук ценните мнения са на Ханибал.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Действително трябва да го поздравим за това! :good:

Не е нужно оспорвайки някоя теза да има атаки и срещу автора ;) ;) ;) .

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува
Странна ми е обаче само тази свенливост у западните автори, които се страхуват да прокарват паралели при толкова очевидни аналогии. Дали са толова незапознати с траките се съмнявам.

Там всичко е икономически интерес, от най-невероятно ниво и най-невероятното събитие.

Свенливост или преднамерено желание.

С едното от двете, държат една съседка на пиедестал.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!