Отиди на
Форум "Наука"

БатеВаньо

Потребител
  • Брой отговори

    2548
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    29

БатеВаньо last won the day on Ноември 26

БатеВаньо има най-харесвано съдържание!

Всичко за БатеВаньо

Лична информация

  • Пол
    Няма да кажа

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

БатеВаньо's Achievements

Mentor

Mentor (12/14)

  • Dedicated Rare
  • Reacting Well Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

2,9k

Репутация

  1. Нямаше да има предпоставки за тюркска теория изначално. Следователно, да, нямаше да се оспорва.
  2. Съществува контактна зона между балтски, германски и ирански езици - тамо са славяните. , Като се говори за местоположението на балтските езици не трябва да се приема на прима виста локацията на балтийските държави в момента. Хората се бъркат по този въпрос. Контактната зона е в днешна Украйна, там където се кръстосват множество култури в различни епохи. А според писмените сведения .... Среден и долен Дунав. ШокБонба Хайде да не е толкова хард и ще кажем Карпатите като нещо усреднено.
  3. Много е спорна постановката с падежите. Процеса започва от 11-12в., тоест половин хилядолетие след като българите и славяните влизат в някакъв контакт. Тоест, не е причина езика на прабългарите. Виж, гръцки, влашки, албански може. Ако в 12в е имало все още прабългари които сричат славянското АБВ, то голяма е вероятността прабългарския да оцелее до наши дни ако въобще го е имало някога. Барем последния прабългарин Симеон мизиеца, наречен от някои съфорумци, щеше два реда на роден прабългарски да изчегърта на някой камък за слава на вековния си род.
  4. Те, набедените прабългарски думи са мако повече от 12. Въпросът е. че ги има не само в българския, а и в езици, с които хипотетичния прабългарски едва ли е имал взимане даване въобще. Някои ги има и в неславянска езикова среда, което е още по-странно. Интересното е, че обявените хипотетични прабългаризми в унгарския са в пъти повече отколкото в българския Ако не беше толкова трагично, сигурно много щяхме да се посмеем. Някой път се чудя дали наистина не са ръсили иследователите в тази материя с кемтрейлс. Фън факт - Толкин използва на богато термини свързани с източна европа от това време и му се получава доста интересно, но все пак историографията не би трябвало да залита към жанра фентъзи, а то точно там се позиционира за момента според мен - става дума за легендарните прабългари.
  5. Повече приличат на гащеризони. Направо си изглеждат като люспесто трико на релефа.
  6. Да не се окаже , че има повече прабългаризми в полски например.....
  7. Това просто не е така. Вярно е че лидерството през османския период не е било достатъчно масово, но все пак го е имало. Имало ги е образованите хора, но поради факта, че държавата със свите институции е липсвала от политическата карта, нисхто не е документирано откъм битово естество и живот на народните маси. Имаме бунтове, има възстания, има ги непрекъснатите опити за отхвърлляне на османската власт през всички векове на чуждо управление. Говоримия език, макар и с доста турски и персийски заемки е там, и не само че е там но и се е говорил на пои голяма територия отколкото преди падането под турско. Паисий е реакция срещу Фанар, най общо казано.
  8. Добре, като за вариант звучи правдоподобно...както и всички останали възможни варианти. Да вземем друг вариант например - ромския език. когао ги слушаш ще доловиш доста на брой заемки, като например джагара-джугара мерцедес, джагара-джугара оригинално и така нататък. Къде са в старобългарския прабългарските заемки? Къде е джагара-ежугара мерцедес в староблгарския. На този въпрос не може все още да се дадат отговори и за това, заради предпоставената хипотеза старобългарски е различен от прабългарски се водят все още дискусии.
  9. За първи път чувам за такъв език. Някаква препратка?
  10. ,,Да не би да искаш да кажеш, че славянските българи са се освободили от тюркските българи в края на 9век и са започнали масово русифициране на езика си!? За сда го изчистят от турцизмите. Убягнал ми е този развой в далечната ни история. Сега, ако България не се беше освободила от османците, вероятността да знаем задължително турски и да говорим на улицата на някакъв по изискан османо-български щеше де е доста висока, комай. В кръгът на шегата и извън нея, прабългарите ако са говорили някакъв различен език, то той би бил счупен гръцки. Защо иначе да дялкат каменни надписи за народа ако няма кой да ги чете...
  11. Тея заслужават да им пратят няколко самолета с кемтрейлс и 5g.
  12. Ами гледай сега. По принцип може и да го опростим. Не е нужно да ходим назад във времето толкова много. Можем да дадем повечко кредит на произведения от сорта на Повест за изминалите години, която не е толкова късна и в същото време се опитва да бъде конкретна. Та, там славяните или славяногласните(не е нужно да са конкретен етнос) се разселват от там където е по това време угърската и българската земя - с други думи среден и долен Дунав. Експанзията на славяногласието по-лесно би се обяснила ако е на върха на копието, отколкото с еманципацията на ограничено количество пасторалисти, живеещи (оцеляващи) в блатистия и влажен терен на припят. Нали?
  13. С една дума, бъдещите славяни са се пръкнали от микса между сармати, немци и германци, и балти. Не е невероятно и звучи по достоверно както е обсъждано много пъти преди, отколкото легендата за пасторалните пацифисти от припятските блата, които асимилират и абсорбират всичко по пътя си.
  14. Българският език позволява създаването на нови думи сравнително лесно, поради своята аналитичност. Одомошаване може да не изглежда правилно, дори може и да не съществува. Но се възприема смислово от пръв прочит. Като например думата инджикипляктор. Няма такава реално. Въпреки това се е използвала надлъж и на шир, и хората я възприемат в точния и смисъл, който не е много конкретен, но достатъчно ясен за да няма допълнителни пояснения.
  15. Въртим се в кръг. За съжаление примера ти не се проектира по същия начин при нас освен ако имаме прабългари тюрки и славянско море. С други думи Аспарух кара същите вагабонди, които заварва и тук, с малко по малък микс от към гърчоля. Същия микс на балканите е поне от 5-ти век. Сега, за чисти прабългари преди 5-ти век, аз нищо не мога да кажа. Могат да бъдат всякакви, а може и да не са съществували, в смисъл да ги разграничаваме като отделен народ от многобройните известни племена от северното причерноморие.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!