Отиди на
Форум "Наука"

БатеВаньо

Потребител
  • Брой отговори

    2557
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    29

БатеВаньо last won the day on Ноември 26 2024

БатеВаньо има най-харесвано съдържание!

Всичко за БатеВаньо

Лична информация

  • Пол
    Няма да кажа

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

БатеВаньо's Achievements

Mentor

Mentor (12/14)

  • Dedicated Rare
  • Reacting Well Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

2,9k

Репутация

  1. Не ми се струва да е след зачисляване, като вариант. По-логично е да е снаряжение на бойна единица което не се променя във времето или е плячка , ознаменуваща боен триумф. Все пак промени трудно се правят на каменна повърхност.
  2. Написано е хоумсхи. Няма там окончание ШИ. Думата вероятно е заемка, която в славянски би се трансформирала в хумски или вумски.
  3. Има вероятност и да не е така. 718 - та, българи воюват срещу араби и в същото време други българи воюват заедно с арабите. Тоест има някакви контакти, не е като да няма.
  4. Балтийски език - разпространение около 5 век: Много славяни, много нещо...отвсякъде. Следващите години са били много плодовити, не само откъм реколта.... Да не вземе да излезе, че Акацирите и те, горките, по бъдещия славянски са думали някакси.
  5. Пак от същото Нямате спирка значи. Прабългарите тюрки, претопени в славянското море. Авторът като дава пример староанглийския като простонароден, пропуска някакси, а може и да не знае, че една трета от английската лексика е френска.
  6. Така е. Офф топик от всякъде. Админа може да мине и да зачисти с метлата.
  7. Поредната порция whatabout-изъм ли имаме? Ти познаваш ли българин, който говори в момента прабългарски тюркски? Аз ще отговоря вместо теб - Не! Дали ще е пример с евреи, арменци, цигани, и хиляди още, замяната на хипотетичния прабългарски тюркски не става за никакъв пример с който и да е от изброените - предполагаемата замяна на този предполагаем език е изключение в световната история. Затова и трудно може да се отхвърли, защото всично покрай прабългарския тюркски е просто предположение. Само не давай за пример пак франки и французи, че ще го повторим за n-ти път. Както сам спомена, тюркската хипотеза няма доказателствена част извън лингвистиката, която с много усилия може да се приеме като вариант с едно наум, или направо компромис по политически цели. Не за друго, а защото и 10-20 думи, които се въртят като прабългарски, едно че съществуват някои от тях в останалите славянски езици, друго е че са по процент дори под стохастичната грешка. Не виждаш ли, че няма пласт с лексика присъща за прабългарите, но чужда за останалите - ромеи и славяни. Ето, застъпник си на националния разказ - в края на 9ти в. прабългари и славяни започват да стесняват връзките по-между си. По същото време на територията на България имаме три азбуки, дори 4 - гръцка, глаголоца, кирилица, латиница. Тези прабългари, комити, боляри, царе, князе, вероятно духовни лица, с една дума аристокрацията и хората с ресурс за някакво образование и обучение, с достъп до лични библиотеки или с власта да получат такива, как смяташ дали не са желали да напишат нещо на родния си език, или викаш като тантин, че те са толкова примитивни, че освен да танцуват около огъня и да викат уга-буга в меч в ръка, за друго не стават.
  8. Не само славянска. Съществува си варианта именника да е бил съставен на гръцки. Няма как да е бил написан на предполагаемия тюркски прабългарски, защото и календарните термини щяха да са преведени в текста. Тоест, по-вероятно е прабългарите да са говорили на гръцки отколкото на тюркски, нали!? Сега забелязваш ли колко несъстоятелно и фантастично звучи тюркската хипотеза?
  9. Не знам дали примера с евреите е на място, но точно така. Аз не познавам евреин, който да не може да говори иврит, макар и да не е живял никога в Израел.
  10. Нямаше да има предпоставки за тюркска теория изначално. Следователно, да, нямаше да се оспорва.
  11. Съществува контактна зона между балтски, германски и ирански езици - тамо са славяните. , Като се говори за местоположението на балтските езици не трябва да се приема на прима виста локацията на балтийските държави в момента. Хората се бъркат по този въпрос. Контактната зона е в днешна Украйна, там където се кръстосват множество култури в различни епохи. А според писмените сведения .... Среден и долен Дунав. ШокБонба Хайде да не е толкова хард и ще кажем Карпатите като нещо усреднено.
  12. Много е спорна постановката с падежите. Процеса започва от 11-12в., тоест половин хилядолетие след като българите и славяните влизат в някакъв контакт. Тоест, не е причина езика на прабългарите. Виж, гръцки, влашки, албански може. Ако в 12в е имало все още прабългари които сричат славянското АБВ, то голяма е вероятността прабългарския да оцелее до наши дни ако въобще го е имало някога. Барем последния прабългарин Симеон мизиеца, наречен от някои съфорумци, щеше два реда на роден прабългарски да изчегърта на някой камък за слава на вековния си род.
  13. Те, набедените прабългарски думи са мако повече от 12. Въпросът е. че ги има не само в българския, а и в езици, с които хипотетичния прабългарски едва ли е имал взимане даване въобще. Някои ги има и в неславянска езикова среда, което е още по-странно. Интересното е, че обявените хипотетични прабългаризми в унгарския са в пъти повече отколкото в българския Ако не беше толкова трагично, сигурно много щяхме да се посмеем. Някой път се чудя дали наистина не са ръсили иследователите в тази материя с кемтрейлс. Фън факт - Толкин използва на богато термини свързани с източна европа от това време и му се получава доста интересно, но все пак историографията не би трябвало да залита към жанра фентъзи, а то точно там се позиционира за момента според мен - става дума за легендарните прабългари.
  14. Повече приличат на гащеризони. Направо си изглеждат като люспесто трико на релефа.
  15. Да не се окаже , че има повече прабългаризми в полски например.....

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!