Отиди на
Форум "Наука"

Б. Киров

Потребители
  • Брой отговори

    6162
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    179

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Б. Киров

  1. Нямам данни за това кои са били другите искани две смъртни присъди. Със сигурност е установено, пише го професор Пламен Митев, че е имало 9 доживотни присъди заточение, между които са тези на Марин Поплуканов, Пъшков, Анастас Попхинов и мисля, че поне две на съзаклятници от Орханийско. Според мен, двете смъртни присъди, в последния момент са били заменени с доживотни. Като най-подходящи кандидати, пак лично мнение, виждам Пъшков и Марин, предвид качеството им на председател и подпредседател на Централния ловчански комитет, но и Попхинов е подходяща кандидатура, с оглед на преносвач на оръжие и пръв инициатор за основаване на комитета в Ловеч, не трябва да забравяме, че първият комитет на ВРО, основан от Левски е този в Плавен и Попхинов води Левски в Ловеч и го представя на Марин и останалите.
  2. "Подходящ начин" може и да означава препис, направен от комитета в Ловеч, ако хората в този комитет условно казано вече са "в джоба" на османската полиция, а че са били там, свидетелства донесението от 28 септември, всичките /без Иван Драсов/ са на портретче. Куриерът оставя писмото, прави му се препис, както е редът, такъв е направен и от Д.Попов, такъв има и в Стара Загора, после се дава писмото на куриера и той си отива по живо по здраво. Начинът е подходящ, приносителят си отнася обратно писмото, османската полиция също си получава впоследствие препис. Нямам доказателства, че е станало точно така, само споделям моето виждане за "подходящ начин" и "връщане на приносителя", сигурно има и други. Тук интересното, както сподели по-горе и sir, е кои са били тези личности контактували с куриера и споделили с него мислите си по повод лозарските изпълнения на Левски, след като добре се знае, че Левски е бил далече от Ловеч, а Марин и Пъшков са били в кауша. То затова и Големия пише "това ми се види на измама", ама дума не обелва за съпартийците си. Може, аз го открих напоследък в туристически портал на Ловеч, но е документирано и в официални османски документи, ето какво пише: "Първите сведения за съществуването на покрит мост в Ловеч са от френския пътешественик Ами Буе (1837-1838 г.), който споменава за „...покрит и украсен с дюкянчета каменен мост...“. През 1848 г. е построен нов мост с дървени основи. По мостовете е имало дюкяни с търговци, но те са имали и важно инфраструктурно значение. По тях са преминавали търговски кервани, войскови части на Османската империя, доставяна е пощата от и до Цариград. И двата моста неколкократно са били отнасяни или частично разрушавани от реката, след това поправяни от властта или местните жители. След поредното наводнение през 1872 г. мостът се събаря окончателно. Жителите се обръщат с молба за изграждане на нов мост до Областното управление в Русе, след това до Окръжното в Търново, стигайки до вече доказания архитект и строител Кольо Фичето. Строежът започва на 2 юли 1874 г. и в него се включват местните жители." https://tourism.lovech.bg/bg/turisticheski-obekti/pokrit-most Че Гечо Хашната е имал дюкян на този мост сега в момента не мога да открия източника, но има такъв, затова съм написал това, не си го съчинявам. Сега, тези две неща, наводнението отнесло дюкяна на Гечо и злоупотребата с комитетските пари не е задължително да се свързват, само констатирам валидността на двете събития поотделно. А че Маринчо като председател е пипнал комитетски парички в своя полза, нямам никакво съмнение, всички съзаклятници от Орханийско свидетелстват, че са му пращали събраните от продажба на револвери пари в пликове, с надписано неговото име. Тези пари са неотчетени на Левски, иначе нямаше да пише "у председателя ви има пари, които му поисках преди". Филип Симидов твърди, че са били 500 лири, което като сума ми изглежда напълно резонно с оглед на бройката продадени по 3-3.5 лири револвери.
  3. Знае се, Христо Иванов го пише в цитирания от Гербов пасаж /ще съм му благодарен ако посочи и линк към книгата/ - Христо Халачето, сега не ми се рови, но е установено и точното му име. Проблемът с този пасаж: е, че Големия пише за две подканящи писма от Каравелов, дошли едно след друго. Ако четем известното ни писмо, наистина там се казва "и по напред ви подканяхме, но някак опипом", така че би могло да има и първо писмо. След своеволията на Анастас Попхинов да разпечатва писмата на Левски в Плевен, пощата се прехвърля през Търново през Хр. Иванов-Големия. Писмата и други материали от Влашко са се получавали както от Русе през Гюргево, така и от Т.Мъгуреле; от Русе през Обретенов, споменах за този канал чрез Горов,, а през Т. Мъгуреле през Д.Попов, който е правел копие на всяко писмо, за да дублира архива в Букурещ. Писмата от Русе са стигали по-бавно до Търново, за това има писмо на Левски, който се оплаква от забавянето им; писмата в Т. Мъгуреле вероятно са идвали там от Букурещ по различен куриер от Горов, кой е не знам, Т.Мъгуреле е имал статут на частен революционен комитет, подчинен на БРЦК. Д.Страшимиров пише за две копия - това на Д.Попов и друго преписано в Стара Загора. Пак Страшимиров пише, че оригиналът на писмото на Каравелов е било в архива на Обретенов, следователно Д.Попов е направил своя препис от препис, а не от оригинал. Аз не твърдя, че писмото е било иззето от търновския куриер в Ловеч, както писах по-рано, това може да е станало още на територията на Румъния от Горов или от друг приносящ го до Т.Мъгуреле куриер. Но би могло да е станало и в Ловеч, докато е правен препис от това писмо в комитета, който е имал статут на Привременно правителство в България.
  4. Препоръките за Димитър Общи са дадени най-напред на Панайот Хитов, а после и до Данаил Попов, от едно сравнително малко известно лице Тодор Ковачов - Ходжата от Силистра, чиято кореспонденция с Хитов и други дейци на емиграцията е запазена. През 1870, още преди Общи да пристигне в Ловеч, Левски пише на Хитов да преустанови кореспонденцията си с Ковачов, изразявайки съмнение, че Ковачов е турски шпионин. По-късно Ковачов е реабилитиран от историците и уж е опровергано съмнението на Левски, че е работел в полза на османската власт, а и Левски не обяснява в писмото си до Хитов защо се съмнявал в него. Така или иначе, Общи се появява в Ловеч с препоръката на Каравелов и Хитов. Хайтов е описал в книгата му "Троянските коне в България", 2002, много добре, според мен, въпреки че не е от професионалната гилдия на историците, начинът по който Димитър Общи е внедрен във ВРО: https://chitanka.info/text/27318-trojanskite/59
  5. Страшимиров е категоричен, че председател на Ловчанския комитет на 7 октомври е бил Марин Поплуканов. На стр. 8 от неговата книга-полемика с Кацев-Бурски "Левски пред къкринската Голгота", 1927, той пише: подчертаното от мен с червено "13 ноемврий /1872/, до хващането на Левски, на 27 или 28 декемврий 1872, за председател на Комитета остава п.Кръстю." Макар че и това негово твърдение, лично за мен, е спорно, защото кой ще избира по "вишегласие" поп Кръстьо след 13 ноември, като комитетът е парализиран от страх и не се събира, та да има "вишегласие" необходимо по Устав да се избере Председател, а както се вижда от спомените на Христо Иванов, групата на Величка вече е пуснала машината на интригите след началото на ноември, твърдейки още тогава, че Левски обикалял лозята с мотика и хвърлял писма през портите да си иска тефтера с дарителите. Христо Иванов пише, че куриерът от Търново е предал писмото в комитета. Това е писмото на Каравелов, в което той подканя Левски да вдигне незабавно въстание. Същото писмо, според донесението на валията, е било отнето от ръцете на приносителя "по подходящ начин" и след като му е направен препис, му е било върнато. Остава открит въпросът, след като Пъшков и Марин Поплуканов по време когато идва търновския куриер са арестувани в конака, а попът /според Страшимиров/ още не е бил председател, на кой е връчил писмото на Каравелов куриерът от Търново. Че го е връчил и от него е бил направен препис, говори фактът, че това писмо е описано от Д.Страшимиров като налично в Ловченския архив, там е намерен препис от Данаил Попов на писмото на Каравелов, значи е дошло през Турну Магуреле, преписът на Попов е останал в Ловеч, за да фигурира в Изворите на Д.Страшимиров като част от Ловчанския архив. Та след като председателят Марин и неговия подпредседател Пъшков не са били лицата приели писмото на Каравелов, а тези които са го приели /и прочели и запазили/ са разправяли на куриера небивалиците за подхвърлящия писма Левски с мотика из лозята, кои са били те? Според мен, изключено е между тях да е бил поп Кръстьо, по простата причина че и по това време тефтерът с дарителите си е бил в него, защо да съчинява историите с Левски, търсещ същия тефтер.
  6. 125 000 гроша, повечето в дребни монети, събирано от данъци. Обирът е доста нескопосано организиран и изпълнен, едва са смогвали да мъкнат тежките чували. Тези грошове се равняват на 1250 златни лири, печатницата, която Ботев започва да изплаща през 1874 със заеми е струвала повече, Каравеловата е купена със заем от сръбското правителство, уредено от жена му Ната. Общо взето парите са стигнали да му окачат въжето и да разбие цялата организация, щяха да стигнат за стотина пушки.
  7. Така ли? А това кой го е писал през 1871: "Какво искам повече, като гледам отечеството си, че е свободно? Нали това ми е предначертанието днес за него? Не да видя себе си на голям чин, но да умрa, братко! На всеки български работник трябва да даваме такова предначертание. И тогава работата ни ще свети и Българско ще гърми най-бляскаво като едничка държава в цяла Европа." Писмо от Васил Левски до Филип Тотю, 01.03.1871 И как си представяте "чиста и свята република" в дуална държава в рамките на Османската империя?
  8. Според мен в основата на на разгромяването на ВРО, изградена от Левски, лежи натрапването на Димитър Общи от Панайот Хитов и Каравелов на Левски. Арабаконашкия обир и последвалите събития е вече кулминацията на разложението отвътре. До идването на Общи, Левски контролира ВРО и в нея съществува единоначалие, което, според мен, е задължително условие да функционира добре една такава тайна военизирана организация, по същество държава в рамките на Османската империя. Самият Общи по мое мнение не е притежавал необходимите качества, за да разбие отвътре ВРО, но е бил оръдие в ръцете на някои дейци от външната емиграция, които не са били съгласни с вижданията на Левски. В показанията си пред Софийската комисия Общи разказва за събранието на Ловчанския комитет /наричан от Левски Привременно правителство/, което се е състояло в лозето на Яким Шишков, където е взето решение чрез гласуване той да бъде внедрен във ВРО: Интересно е, че му обясняват, че ще се иска от Султана изпълнението на Парижкия договор от 1856 г. /като питал какви са тия решения, останалите членове на Привременното правителство, най-вероятно Левски, му казали, че не е нужно да ги знае, това била работа на по-учени от него хора, Общи го споделя по-натам в показанията/ Решенията на Парижкия договор след загубената от Русия Кримска война касаещи българските земи са приемането на Хатихумаюна https://bg.wikipedia.org/wiki/Хатихумаюн под натиска на Великите сили, Великобритания, Франция и Австро-Унгария. Става въпрос за равноправие между мюсюлманското и българското население. Интересното е, че самият Левски развива тази теза пред Софийската комисия, и то не с цел да я заблуди, според мен, а съвсем искрено. Той твърди, че щял да отиде в Цариград и да изложи пред Османската власт исканията на българите. В първите две обиколки Левски носи прокламации на български и турски, с вторите се обръща към мюсюлманското население, към мюсюлмански комитети, които призовава да отхвърлят тиранията и ги уверява, че и те са толкова угнетени, колкото и християните от тази тирания. Общи свидетелства, че планът е бил, ако тези искания за пълно изпълняване на записаното в Парижкото споразумение /Хатихумаюна/ не бъдат приети от султана, тогава ще бъде вдигнато въоръжено въстание, предварително подготвено с оръжие и хора. Другото нещо, което виждам като точка на конфронтация на Левски не само с българската емиграция в Русия, Сърбия и Влашко, но и с интересите на споменатите западни велики сили, е постоянната му фиксация в републиканския държавен строй на бъдещата българска държава, в случай на успех на въстанието: Подбуда: тиранството, безчеловещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров. Цел: с една обща революция да се направи коренно преобразувание на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление) на същото това място, което са нашите прадеди със силата на оръжието и със своята свята кръв откупили, в което днес безчеловечно беснеят турски кеседжии и еничери, и в което владей правото на силата, да се повдигне храм на истинната и правата свобода и турския чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всичките народности: българи, турци, евреи и пр. щат бъдат равноправни във всяко отношение било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото било-всички щат спадат под един общ закон, който по вишегласието от всичките народности ще се избере. Нареда на работниците за освобождението на българския народ Това сме го дискутирали в друга тема, но, според мен, идеята за република никога не е напускала съзнанието на Апостола, в много от писмата му тази идея минава като червена нишка. Подобна идея по негово време е била абсолютно неприемлива за великите сили, които са били до една монархии. Гърция след успешното въстание също за кратък период е била република, но за много кратък. Накратко, Левски и неговата ВРО, в определн момент попадат под кръстосан огън както от Русия, така и на западните велики сили, а с идеята му да вдигне въоръжено въстание и да отдели България като самостоятелна държава, и на младотурците, за които организацията му вероятно е била приемлива в първите две години на неговите обиколки, през което време властите не си дават особен труд да го преследват. Споменах за идеите на Мидхат паша, валията на Дунавския вилает до 1868.
  9. То си е и все едно дали Мики Маус или Марин Поплуканов или поп Кръстьо е бил председател на 7 октомври в контекста на темата. До 14 август, когато е обира у Халача, председател е бил Марин, това е важното, парите събирани дотогава от другите комитети и неотчетени на Левски от него, Марин Поплуканов, са причината Левски да дойде в Ловеч. Попът си отчита всичко у него на Сирков, това е потвърдено от самия Сирков. Левски да не е малолетен дебил, та да идва или да не идва в Ловеч, защото Сульо или Пульо го бил повикал, той си е имал свой план да вземе целия архив заедно със събраните от централния ловечки комитет пари и да отиде с всичко това в Букурещ за общо събрание. Всичките тези маневри кой бил председател и кой го повикал са прах в очите на публиката. Пак да уточним, до 14 август 1872 комитетът в Ловеч събира пари и тези пари са били у Марин, затова Драсов го пита през 1874 "Марине, къде са парите на комитета, които ти оставих през 1872, когато напуснах Ловеч?" Драсов напуска Ловеч преди 14 август 1872. Левски и Вутьо са влезли да се преобличат с арнаутски дрехи в къщата на Марин, а не на някой друг. Марин е отговорен за провала с убийството на слугата, той е трябвало да предупреди слугата и да има информация кога ще се появи Халача. След 14 август комитетът де факто е разтурен и няма дейност. Левски не е минал през къщата на Величка Хашнова, за да й каже "добър ден", а за да търси дължимите от брат й пари. Няма смисъл да се прелива от пусто в празно.
  10. В писмото от Д.Попов очевидно има пълно несъответствие, защото Величка и Яна не са били вдовици, а Йорданка е починала преди това. Други сестри Марин не е известно да е имал. Единствената вдовица укривателка на Левски по онова време, когато е писано писмото, е била Мария Сиркова, но тя пък не е сестра на Марин Поплуканов. Остава малката възможност Попов да се е заблудил, че Хашнова е вдовица, ама... едва ли.
  11. Поп Лукан е имал още две дъщери, освен Величка: "Жени се за дъщерята на ловченския строител Кочо Джанков-Мария Кочова. От брака си има десет деца, от които три умрели и седем живи: Величка, Марин, Яна, Илия, Тошко, Христо и Йорданка." Яна или Йорданка, трябва да е била.
  12. "Сред документите е открит протокол от разпитите на заловените, датиран от 1 ноември – вероятно първият документиран разпит, разказа дирикторът на музея „Васил Левски“ в Карлово Дора Чаушева. От архивната единица става ясно, че турската власт е разполагала с широка агентурна мрежа, била е наясно с комитетската организация, знаела е много за Левски и Ловешкия комитет и дълго преди Арабаконашкия обир е следила дейността на комитите. Сред документите са открити още писма от Каравелов до Левски, които са прихванати още преди да стигнат до него. Има докладни от Мазхар Паша, изпратени от София до Цариград, кореспонденция с дунавския валия, който дава информация как се държат заловените пред комисията. Открити са доказателства, че Димитър Общи е направил опит за самоубийство. Става ясно, че първоначално са произнесени четири смъртни присъди, но са изпълнени само две – на Левски и Димитър Общи. Останалите са били заточени по затвори в Мала Азия. Сред документите има описания на личните вещи на обвиняемите." https://mc.government.bg/newsn.php?n=7088&i=1
  13. Не мога да твърдя подобно нещо, но Общия още от самото начало започва да провежда такава линия на пълно разкритие на организацията като политическа. Имайки предвид, че е бил прост човек, едва ли му е хрумнало самостоятелно такава стратегия. Някъде бях чел, че последните му думи, преди да го обесят били: "Ах, те ме измамиха..." Остава да гадаем кои са били "те", ако споменът е достоверен. Доколкото си спомням, в един от ново откритите османски документи е записано, че Общия е правил опит за самоубийство непосредствено след арестуването му, после обаче става извънредно словоохотлив.
  14. Тук на първо място се сещам за Теофан Райнов, за който Левски в свое писмо от същата година до Каравелов съобщава, че ще бъде назначен за управител на Барон-Хиршовата железница в България; Райнов е връстник на Левски и двамата са от Карлово, и двамата са учили в едно училище и се познават много добре по линия на ТБЦК, който си е масонска организация, чиито емисар се явява Левски в първите си две обиколки. За него /за Левски/ по-късно Иван Касабов ще напише "той беше най-способният ми агент". Комитетът е съвместно дело между румънското правителство и българската емиграция и неговото основаване зад гърба на Раковски е повод за разрива между Раковски и Касабов. По начало, доколкото съм чел за тях, идеята е била не самостоятелна българска държава, а дуалистична държава с Турция, те са имали силни връзки по линията на ложата Али Коч с младотурците, чиито интерес е бил да заменят султанското управление с по-модерно проевропейско такова. Техен доайен е бил валията на Русе, Мидхат паша, който по-късно участва в преврат срещу Султана и е умъртвен в затвора през 1883. Именно Мидхат паша издейства стипендия за Ангел Кънчев за Чехия. Теофан Райнов е изключителна личност, той е двоен агент на турското контраразузнаване и на българската емиграция и връзката му с Левски винаги е била топла. Нямам конкретни извори и документи, само предполагам, че е бил един от основните източници на информация от кухнята на османската полицейска машина за Левски.
  15. Да, ама така е щяла да бъде напълно сигурна, че тефтерът ще бъде унищожен, а ако попът й каже, че го е изгорил, а всъщност я излъже и после го извади? Има логика да го види в ръцете си, пък после да решава какво ще прави с него. 100 процента контрол.
  16. Така де, второто писмо на Каравелов го намира в Стара Загора, за което Христо Иванов пише, че му го е отнесъл там Матей Преображенски. Обаче при отнасянето на първото писмо, някъде в самото начало на ноември, пак според Христо Иванов, ловченлии казали на куриера, че Левски ходел из лозята и подхвърлял по портите писма. Кои ще да са тези ловченлии? Между другото, това е едно от писмата, заловени от османската полиция, за което докладва валията в края на ноември, иззето по подходящ начин и върнато в ръцете на приносителя му, другото е писмото на Каравелов за освобождаването на заловените при обира в Арабаконак, с уточнението, да се освободят, ако се докаже, че са политически мотивирани, ако са приемани само като разбойници, да не се освобождават. това донякъде обяснява тактиката на Общи да разказва всичко подробно и да изтъква, че действията им са политически.
  17. Вероятно е така, но интригата с подхвърляните писма се разгаря след като попът очевидно е отказал да й даде тефтера с дарителите, от който се виждат липсващите суми, а тези дарители са били и потенциални свидетели, че такива суми са постъпили. За това споменава и Христо Иванов в мемоарите си, цитирани от Гербов тук, по повод на тефтера той пише, че е "на сигурно място", а цялата работа му изглеждала като измама /че Левски обикалял лозята с мотика и подхвърлял писма да си иска тефтера/, това е фиксирано малко след първи ноември, после в другото писмо, което е изчезнало и е писано от името на комитета до Левски, попът е набеден за подхвърляч на писма с искане за тефтера, като уж словата в писмата били "удурдисани" с подписа на Левски. Тефтерът та тефтерът, уж Левски нареждал в писмата всичко друго да се изгори, само тефтерът да се остави.
  18. В писмото от 12 декември Левски пише за председателя, че и по-рано му писал /по-рано от началото на октомври/, но това може да е било между юли и края на септември, да му отчете /председателя на Левски/ парите, но онзи му отговорил "че ги употребил за малко за свои нужди". Писал съм за това и по-напред в темата, че през лятото на същата 1872 в Ловеч е документирано голямо наводнение, което отнася целия Покрит мост, а там е бил дюкяна на Гечо Хашната, съпруг на Величка. Според мен парите са били поне 3 пъти повече от 15 000 гроша, дори само от горницата от продажби на револвери, което е било малко преди и малко след Общото събрание в Букурещ през май. През юли с.г. в писмо до Каравелов Левски обсъжда изпращането на поп Кръстьо с негов словослагател и с осем-десет хиляди гроша в Румъния, за да издава там вестник, Гербов твърдеше, че това означава 8-10 000, аз не съм убеден, в оригинала е написно осем-десет, което би могло да означава и 80 000. Левски се връща в България на 1 юли с.г., обирът у Халача е на 14 август, след това комитетът в Ловеч спира да функционира, говорим за пари събрани за около месец и половина след връщането му от Букурещ от продажба на револвери и обири, и евентуално преди събранието от продажба на револвери: Марин се връща около месец по-рано от събранието в Букурещ. По-напред в темата бях изровил родословното дърво на Величка Хашнова, от което, ако е вярно изведено от авторите, се вижда, че тя по майчина линия е роднина с поп Кръстьо. Защо го е намразила така люто, само тя знае /знаела е/.
  19. "... Уловен край Лович и закаран в София, поп Кръстю не знае никакъв дякон, а знае Василия Левски и казва че, не е той причина на улавянето му, но причина са самите тия, които клеветят него. Които се гордеят с онова пред простите хора, което не са заслужили, а потулят това, което са извършили. Но, каквато им беше чиста и разумно вършена работата, тъй я и доизкараха. А чудното е, дето тия, при всичко това, прехласнати от гордостта си, действително мислят че са извършили голямо дело; даже и дръзноват да казват че, тия, а не велика Русия, са извършили делото, и с това като дважди канени заместиха се на постове, също като онзи добър роб, комуто рекъл господарят „влезни в радостта на господаря си“. ......Хей, господиновци! Шарлатаниите ви не минуват пред дяда ви попа, защото той не е Гозничански поп. Той отбира донейде черното от бялото и, той знае че, пършението ви е много голямо, а работата ви нищо. Вие на времето с голи ръце се канехте да се биете с неприятеля, като се обещавахте да пожертвувате всичко, а в последно време шарлатанията ви излезе налице, защото когато велика Русия кръв проливаше заради нас, вие след гърба и тичахте по плячки, по грабежи и спекулации, като продавахте едно парче хляб за 1 – 2 фр. и то на оногова отруденаго рускаго солдатина, който върви напред с пушка в ръка и тегли най-големи трудности, за да ни освобождава! Кажете ми кой от вас взе участие в битката тогава, когато всичко имахте, и пушки, и топове, и пари, без да имахте нужда хазни да разбивате и къщи да обирате? Отидоха, наистина, и взеха участие някои българчета, но кои? Вие тикнахте други да отидат да се бият, да страдат и да гинат; от които днес живи останалите презирате да се скитат голи и боси, а вие като се бояхте да не би новоосвободеното ни отечество да остане без управители, държахте се за такива и, още се не освободило едно място, или град, вие се събирахте на тумби зад гърба на освободителите Руси и правихте съвещание за, кой какъв пост ще замести в управлението, като се превземе това, или онова място. Сега назлъ, назлъ се гордейте с постове и заплати, но я ми кажете, с какъв подвиг придобихте тия постове и заплати? На простаците можете да докажете всякак, как сте ги придобили, но, кажете, молим, и на нас, които знаем всичко доколко струвате и доколко сте извършили. ....При тези явни шарлатании нашите подвижници, без да ги е срам, ако не от хората, поне от съвестта им, и, без да помислят че, коги да е правото ще излезе налице, дозволяват си още да говорят тук-там /между простите хора разбира се, за да потвърдят шарлатаниите си/ че, у п. Кръстя имало не знам колко хиляди гроша комитетски пари, които останали тогава у него. Чудно е, защо не обнародваха и това, но, то се види, тия като виждат че, прилича да излезе наопъко, не се решават да го обнародват, а само дето им уйдисва го говорят." „Паметникът на свещенодякона Игнатия Левски.“ от Требника на поп Кръстьо, 1879 https://svobodniarhivi.com/documents/требник-на-поп-кръстю-тотев-никифоров/
  20. След Освобождението те като поборници даже са имали интерес да изтъкват заслугите на Марин като председател, според мен Пъшков през 1925 затова така категорично твърди, че Марин винаги си е бил председател /той пък е бил подпредседател/. Големи заслуги, големи постове - областен управител, депутат и т.н., цялата кохорта поборници от движението на "младите" са видни политици от партията на Стамболов, всички те са изтъкнати личности с тежест след освобождението. Поп Кръстьо е не само русофил /другата партия/, ами и привърженик на идеите на социализма, в къщата му висят портрети на Либкнехт и Херцен, от противниковата партия, на всичко отгоре критикува терора на Левски, с една дума удобна боксова круша като политически опонент. Тук е уместно да се отбележи, че всички "млади" са последователи на Мацини, те са мацинисти, термините "млади" и "апостоли" са въведени най-напред от Мацини, Драсов даже превежда една биография на Мацини, докато учи като гимназист в Писек /Чехия/, но не успява да я издаде като книга. Левски също тръгва от ТБЦК, чиито идеи са вдъхновени от Мацини.
  21. Заради въпроса на Иван Драсов към Марин, зададен в писмо до него, когато Марин вече е в Диарбекир, писано през 1874, цитира го Ник от интервюто с Иван Лалов, дългогодишен директор на музея в Ловеч: "Марине, къде са парите на комитета, които ти оставих през 1872, когато напуснах Ловеч?", цитирам по памет, може да се види точно в писмото. Драсов е написал това писмо до Марин, защото на събрание на нов БРЦК през 1874 са му задали въпрос за тези пари и той е трябвало да отговори на този въпрос.
  22. Ама какво друго да каже Величка Хашнова, това е нейния шанс да "запази лице". И пак да питам за "подхвърляните писма", как може поп Кръстьо у когото е тефтерът с кочана с билетите от дарителите на пари /там са били заведени по номера, другата половина от квитанцията е оставала у човека/ да подхвърля писма, с които да си иска от себе си същия тефтер. И как това съвпада със същата история, но вече в ролята на подхвърляч на писма на самия Левски, разказана на търновския куриер от "ловчане" в спомените на Христо Иванов. Автор на всички тези интриги е Величка, според мен, и както се вижда историята с тях започва още преди 1 ноември, това от спомените на Големия. Крадецът вика "Дръжте крадеца!", а крадецът е председателят, ето защо опорната точка на Величка и нейния кръг е "поп Кръстьо председател", само те твърдят това, дори Пъшков и Сирков категорична го отричат.
  23. Тогава остава една-единствена възможност, според мен, нито Левски да се "е подвел" за писмото от 7 октомври, че е писано от Марин Поплуканов, нито двамата експерти графолози да са се "подвели", след първата експертна проверка на почерка, поискана от Унджиев, и писмото от 7 октомври да е писано от Марин. На въпроса за "катарзиса" а ла Пеевски у Марин възможно е да има външни обстоятелства, които са го предизвикали, не само вътрешни, например, да му е обяснено от полицията, че те знаят, неговата роля в комитета и какво го очаква като присъда. Трябва тук да се каже, че това се е случило преди Общи да бъде арестуван. Както и да въртим ребуса, при всички случаи Левски пише за злоупотребени комитетски суми от Марин Поплуканов като председател на комитета в Ловеч, а не злоупотребени суми от поп Кръстьо. Това е безспорно за мен, защото в периода преди 7 октомври са събирани такива суми от частните комитети и са превеждани в централния, а поп Кръстьо в качеството му на касиер на частния ловченски комитета е имал достъп само до парите събирани като членски внос от частния комитет, но не от останалите. Това е документирано от много показания на други частни комитети, чиито председатели са отчитали сумите директно на Марин Поплуканов от продажбата на револвери /показанията на Вутьо Ветов например, но и не само той/. Димитър Общи очертава и обема на тези суми от продавани револвери на членовете: Продаваните револвери са били най-малко 250 по 3 турски лири, купувани по по-малко от една, а само това прави една сума от 500-600 турски лири, което е поне 50 000 гроша. Къде са изчезнали тези суми, имало е и големи суми от обири и насилствено искане на пари, понякога десетки лири от един човек, за това влизат и в къщата на Халача. Парите от продажба на револвери вероятно секват след убийството на слугата, тоест към средата на август, когато Поплуканов и Пъшков абдикират от функциите си на председател и подпредседател, а Иван Драсов изчезва от Ловеч. Самият Драсов по-късно пише "аз бях всичко в комитета, аз пишех писмата, аз приемах парите", макар че него го представят със скромната длъжност "секретар", която не съществува в Устава, там има 1. Председател 2. Подпредседател и 3. Касиер, избирани по вишегласие от всички останали членове на комитета.
  24. Левски, както Гербов пише, според мен, може да се е подвел наистина, че първото писмо е написано от Марин, затова пише "а мнението на председателя ви", защото наистина другият вариант Грую да е претърпял катарзис а ла Пеевски в рамките на 20 дни е абсурден. При това точно по това време Левски сменя псевдонимите на комитета и от Муратооглу става Алилаа Селевли, в интерес на коректността Гербов е отбелязал това и пише, че "по времето на Марин комитета се казвал Муратооглу". Но писмото е подписано с новия псевдоним. Аз също не изключвам попа да е писал писмото от 7 октомври, не съм го изключил и при спора ми с Гербов. Защото ситуацията след убиийството на слугата наистина е била разпад на комитета, всички са се криели като мишки, а както се вижда от донесението на Хамди, полицията ги е знаела и поименно. Все пак между 7 октомври и 12 декември, когато е писано второто писмо, Левски е имал много канали за допълнително изясняване на ситуацията, визирам най-вече срещата му с отец Давид, който е разпитал поп Кръстьо. Според мен говорейки за "председателя ви" в последното му писмо от 12-ти Левски има само и единствено предвид Марин Поплуканов, за това са категорични и Пъшков, и Никола Сирков, а за Сирков специално не виждам никакъв мотив да лъже по този въпрос.
  25. Има и четвърто обяснение и г-н Гербов го е дал на същата 22 стр. от тази тема, ще го цитирам: "Може на 7 октомври поп Кръстьо да не е бил председател. Даже вероятно не е и избиран, както пише Христо Иванов, но писмото е написано от него. Левски се е подвел по подписа Алилаа Селевли и е решил, че писмото е писано от председателя." Точен ли е цитатът Ви, г-н Гербов, ако да, защо шикалкавите така и какво целите с това. Значи, според Гербов, Левски се е подвел по подписа Алилаа Селевли, но това е псевдоним на комитета в Ловеч, а не псевдоним на председателя, псевдонимът на председателя си е Грую /Марин Поплуканов, за който Левски съобщава на Каравелов на 16 септември, "Виждаш ли работа от страхопъзльовци! "/ После Гербов на същата 22 стр. пише: "Киров, изобщо не си в час! Писмото от 12 декември е адресирано „В Алилаа Селевли”. И веднага след това следва: "В писмото ви от 7 октомври е отбелязано..." Е, дойдохме си на думата - Левски отговаря на писмото на комитета В Алилаа Селевли от 7 октомври на 12 декември и се обръща пак към комитета В Алилаа Селевли, но пише че парите внесени от други частни комитети, подчинени на централния Ловечки, са у председателя. Председател и на 7 октомври и на 12 декември на комитета в Ловеч си е бил Марин Поплуканов, макар че на практика е спрял да изпълнява тази функция веднага след случая с убийството на слугата. Едно не ми е съвсем ясно, защо г-н Гербов така упорито защитава тезата, че председател е бил поп Кръстьо, като много добре знае, че не е бил. Впрочем предполагам.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!