Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    9220
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    82

makebulgar last won the day on Октомври 14

makebulgar има най-харесвано съдържание!

Лична информация

  • Пол
    Мъж
  • Пребиваване
    България

Последни посетители

24471 прегледа на профила

makebulgar's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Reacting Well Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

5,6k

Репутация

  1. Те тия земи вероятно не ги завземат за десетилетия, а за столетия. В перспектива гледат, далеч от представата ни за битието на днешния ден. Кой е казал, че войната трябва да е печеливша като оборотни пачки пари!? Целта са територии, които бяха населени с рускоезично население, много от което се определяше като руснаци. Тоест, целите са идеални, а печалбите ако ги има ще са следствие, ако ги няма, ще се преживее.
  2. Не говорим за завръщане, а за нови заселници, които не са живяли там никога. 10 години не са толкова много от историческа гледна точка.
  3. Е то никой не те спира да си превеждаш каквото и да е с платената версия на някаква машина. Има латински и гръцки текстове колкото щеш. Като си ги преведеш с машината после ще наемеш трола тантинчо или някои друг лаик като него да ти ги провери и редактира, и накрая ще си готов за спориш с казионните историци. Като е толкова лесно защо им търсите кусури на ГИБИ и ЛИБИ. Питайте AI-тата да ви напишат нови версии и готово. Може да ги накарате сами да отсеят изворите в които са споменати българите, нали са интелигентни машини. Защо са ви учени тогава?
  4. Тези които биха могли сами да си преведат текста точно и правилно вероятно ще са към 0,00001% от населението, при това те ще са пак професионалните учени, които са изучавали съответните езици. Редовия историк или любител на историята едва ли ще има капацитета да превежда от оригиналите, колкото и да разчита на интернет и машинните преводи. Ако някой любител смята че ще се справи по-добре вероятно се самозаблуждава. А че трябва редакция на ГИБИ и ЛИБИ е ясно, но не е чак такъв голям проблем. Един учен, който трябва да ги ползва ще се съобрази с това, че може да има грешки, ще потърси оригиналния източник, ще си преведе конкретно изразите и думите, които му трябват, и съответно може да отбележи в своята студия или книга, къде има грешки в ГИБИ и ЛИБИ. Тоест за професионалните учени ГИБИ и ЛИБИ трябва да са само справочник за това къде да отворят, за да намерят оригиналите. Аз ако имах възможност бих променил например превеждането на Склави и производните названия, като Славяни.
  5. Доста грешен анализ на Кац. Със сигурност ако завземеш 150 000 квадратни километра земя, пътища, градове, мини и други ресурси, ще си доста на плюс, въпреки големите загуби, които ще имаш във войната. Първоначално след войната може всичко да е разрушено и хората да са избягали, но постепенно с времето хора ще се заселят отново. Армиите, които останат да пазят новите земи вероятно там ще си останат и да живеят, като нови заселници. Ще им се раздават на ниски цени земи и имоти, и ще имат нови възможности за развитие на бизнес или за работа на държавна служба. В новите земи ще има глад за инвеститори, а инвеститорите от всякъде по света ще имат възможности за печалби, купувайки евтино земя и имоти. Ако 150 000 квадратни километра се сметнат по пазарни цени на имотите и по пазарни цени на природните ресурси ще излезе доста солидна сума.
  6. Технически погледнато не би трябвало да има проблем да датираме владетелите след Умор и по календара от Именника. Както са го направили ретроспективно в първата част, така трябва да е възможно да Телериг, Крум, Муртаг, Симеон, Борис.
  7. Така де, Телериг взема власта веднага след Токт в 3 индикт, правят война в 4 индикт и я печели, правят мир, който е 8 години до войната в 12 индикт.
  8. Преди това няма данни, тъй като има мир, а ако имаше други които са се изредили сигурно щеше да има постоянно войни с ромеите и щяха да бъдат записани. Така че вероятно мира е договорен с Телериг, веднага в годината, когато са свалени или убити Умор и Токт.
  9. Така пише в хрониката. Взел власта и веднага пратил посланници да искат мир, което довело до свалянето му. Токт е бил убит веднага, след възкачването си, а това значи че следващия Телериг вероятно същата година е взел властта.
  10. Добре ще е да се съберат на едно място всички сведения, за да не стават грешки. Списка може да се допълни с това: 17. Сабин се е възкачил в 1 индикт, но вероятно веднага е свален; 18. Паган вероятно също в 1 индикт е взел властта; 19. Умор е взел властта и е свален в 3 индикт; 20. Токт също е взел власта в 3 индикт, като годината му вероятно е също дилом тутом, но бързо е убит; 21. Телериг вероятно също е взел власта в 3 индикт, като годината му вероятно е също дилом тутом.
  11. Има такива варианти със змия и водна змия, но названията им са различни, а не общи.
  12. По-добре смятайте с точност до секундата, и проверете всякави варианти с година от 3 дена, 4 дена, 46 дена или каквато си изберете. С триангулация между Венера, Сириус и Алфа Кентавър. Явно имате много време за губене, че да пробвате всеки невъзможен вариант. А с най-съществените не щете да се занимавате. Желанието нещата в Именника да са перфектна хронологична система, перфектно записана и точно разтълкувана може да ви загуби много време.
  13. Ето малко лингвистичен материал, който може да помогне на преподреждането на термините, годините и представите за календара. Някои от тюрките използващи 12-годишния животински календар заменят тигъра с барс, дракона с риба или крокодил, маймуната с таралеж, прасето със слон, и най-интересното - плъха с камила. Камилата при повечето тюрки се нарича дава, което е доста близо до нашето дван. При тюрките имаме деве (тур.), дъвъ (азрб.), теве (чув.), а при други е заета - деве (алб.), теве (унг.), дева (хърв.), тава (слов.), деве (лезг.). Интересно е, че в Кавказ аварите и лакците наричат камилата варани, което пък е почти като верени!
  14. Идеята, е, че това, че в ПБЦ са използвали календарните термини имен, шегор, дван, теку и верени, и титилите имник и миник, не означава, че българите са знаели етимологията им и че те са изконен прабългарски език. Напълно възможно е българите от ПБЦ да са ги използвали автоматично като заемки, подобно както ние използваме римските декември, януари, март и април, и римските титли кмет, цар и екзарх. Ползваме ги, знаем какво означават, но не са изконен български език, а са заемки, и не използваме в езика си корените им. Така че, някои от календарните термини и някои от титлите спокойно могат да са свързани етимологично, но да не са прабългарски по произход, а да са аварски или тюркски заемки от Аварския или Тюркския хаганат.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!