Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    9558
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    83

makebulgar last won the day on Ноември 24 2024

makebulgar има най-харесвано съдържание!

Всичко за makebulgar

Лична информация

  • Пол
    Мъж
  • Пребиваване
    България

Последни посетители

31774 прегледа на профила

makebulgar's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Reacting Well Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

5,8k

Репутация

  1. Диетата е от първостепенно значение. Ако не е правилна силното физическо натоварване ще невъзможно. Затова спортистите не ядат какво да е. Примерно Джокович ако удряше на всяко хранене кето пържоли и кебапи нямаше да играе така, както играе сега на вегетариянско-флекстерианска диета. Планинците в планината са по-здрави не толкова защото постоянно са физически натоварени, а заради студа и заради това, че ядат по-малко и са по-слаби. Ако са дебели катеренето по хълмове и наклони ще е доста мъчително и затова се пазят. Въглехидратите са си добре, повечето животни включително приматите ги ядат постоянно.
  2. Еми една от вредите е, че си се пристрастил и като останалите пристрастени защитаваш правото си да си вземеш дозата. Друга вреда идва от пораженията в мозъка, за които хората както вече писахме са докзали, че водят до свиване на сивото вещество, дори при малка консумация. Един от ефектите на това свиване вероятно е че постоянно повтаряш един и същ въпрос хиляда пъти, въпреки, че вече ти е отговорено. Явно заради това не разбираш какво са тези 4% и че те не са точно просто шанс, а са процента с който се е увеличила появата на рак в съответните групи хора в проучванията. Тоест, те не са просто някаква ниска математическа стойност, която може да ти се случи или може да не ти се случи, а са реални хора, при които е установена такава зависимост. При групата на умерените пиячи развилите рак са с 4% повече. И по-горе изказах мнение, че вероятно тези 4% не са точни, тъй като вероятно влиянието на алкохола е по-голямо в тази насока, тъй като е установена синергия, тоест по-голям ефект при комбиниране на два или повече фактора, като алкохола и цигарите например.
  3. Същата като при цигарите. Не можеш да я усетиш на момента. След 10-15 години те удря някъде, я в сърцето, я в мозъка или бъбреците. И ще си кажеш, че не е от пиенето, а е от нещо друго, защото не си пиел много.
  4. Ето какво отговаря ChatGPT на въпроса: "Какви са вредите от консумацията на алкохол? Изреди преките краткосрочни вреди от еднократна консумация на над 4 дози етанол на ден и дългосрочните вреди от всекидневна употреба на умерени количества от 1 доза етанол на ден." Консумацията на алкохол има различни вредни ефекти в зависимост от количеството и честотата му. Преки краткосрочни вреди от еднократна консумация на над 4 дози етанол на ден: Нарушена координация и баланс – Алкохолът влияе на централната нервна система, което води до проблеми с движението и координацията. Замъглено зрение – Етанолът може да засегне зрението, което увеличава риска от инциденти. Нарушено мислене и вземане на решения – Алкохолът в големи количества води до затруднения в концентрацията и разсъжденията. Увеличен риск от наранявания – Поради нарушеното равновесие и реакциите на организма, рискът от падания и други инциденти нараства. Повишен риск от отравяне – Прекомерната консумация може да доведе до алкохолно отравяне, което е животозастрашаващо състояние. Дехидратация и главоболие – Алкохолът действа като диуретик, което води до загуба на течности и води до дехидратация и болки в главата. Загуба на памет – Може да се наблюдава частична амнезия, известна като "черна дупка", при високи нива на етанол. Емоционални реакции – Възможни са промени в настроението като агресия, депресия или прекомерна радост. Дългосрочни вреди от всекидневна употреба на умерени количества (1 доза етанол на ден): Чернодробни проблеми – Умерената консумация може да доведе до чернодробни заболявания, като стеатоза (мастен черен дроб), цироза и алкохолен хепатит при продължителна употреба. Сърдечно-съдови заболявания – Продължителната употреба на алкохол, дори в малки количества, може да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от инсулт и инфаркт. Увреждане на мозъка – Хроничната употреба на алкохол може да доведе до намалена когнитивна функция, проблеми с паметта и дори деменция. Нарушения в съня – Алкохолът може да наруши качеството на съня, водейки до безсъние или повърхностен сън. Психологически проблеми – Постоянната употреба на алкохол може да доведе до развитие на зависимости, тревожност и депресия. Риск от рак – Дори умереното пиене увеличава риска от развитие на различни видове рак, включително на устната кухина, гърлото, хранопровода, черния дроб и гърдите. Снижена имунна система – Алкохолът отслабва имунната система, което прави организма по-податлив на инфекции. Нарушения в метаболизма – Постоянната консумация може да доведе до затлъстяване и метаболитни нарушения като диабет тип 2. Прекомерната употреба на алкохол води до сериозни здравословни проблеми, които могат да се отразят на физическото и психическото здраве на човек в краткосрочен и дългосрочен план.
  5. J-образнана форма е графиката, която е дадена в първия пост по темата. Тя се базира на проучванията, при които при непищите се включват и бившите пиячи, като така за непиещите риска излиза по-голям, а това е методологична грешка. Ето я графиката, която е за смъртността Реалната графика без методологичната грешка би трябвяло да е подобна на тази при риска от рак Тоест, риска започва дори при най-малка консумация, като постепенно нараства линейно или експоненциално.
  6. Имам предвид J-образнана форма. Има проучване от миналата година, което показва, че над 70% от систематичните прегледи и метаанализи, публикувани до март 2022 г. на риска от смъртност от всички причини, свързан с консумацията на алкохол, не изключват бившите пиячи от референтната група и следователно могат да бъдат предубедени от "ефекта на отказване при болест" (sick-quitter effect) - The association between alcohol consumption and all-cause mortality: An umbrella review of systematic reviews using lifetime abstainers or low-volume drinkers as a reference group Тоест, при над 70% от проучванията, показващи, че умерено пиещите са по-здрави и с по-дълъг живот от непиещите, в групата на непиещите са включени бивши пиячи, които са се отказали от пиенето заради здравословни проблеми, вероятно причинени от пиенето. Така J-образнана форма от тези проучвания е следствие от грешна методология.
  7. тоест, оспорваш това, че методологията на проучванията показващи U-образна форма на графиката на смъртноста при пиене, е грешна, така ли?
  8. Не я сменям. Повечето "ползи", които се приписват са или фалшива реклама с разни флавоноиди, полифеноли и проч аромати и оцветители, или са проучвания със сгрешена методология, както е описано в началото на темата.
  9. Всички ползи, които се приписват на алкохола могат да се постигнат с физическа активност и правилно хранене. Дори и социалния ефект се постига, тъй като когато си в движение, във фитнеса и по планинските пътеки, се социализираш доста добре. Просто социализацията ти е с други хора.
  10. И как го изчисли това!? При положение, че хората ти казват, че продължителната употреба дори и на малки количества в крайна сметка ти носи вреди, как преценяваш съотношението полза/вреда? Нямаш усет за вредите, в момента когато пиеш 1 питие, и те настъпват чак след 10-20 години, така че усещанията ти ще са заблуждаващи.
  11. Ирландското правителство казва, че през май 2026 г. ще трябва да слагат етикети на бутилките уиски и на всичкия друг алкохол, указващи, че алкохола е канцерогенен. Ireland signs law requiring cancer warnings on all alcoholic beverages
  12. Вредите от алкохола са повече от евентуалните 1-2 полизи в социален аспект.
  13. Отново нелеп и грешен пример. Всеки ден ли пиеш по бутилка с разтворена доза хинин? Ако да, кой ти го препоръча? Маларията от кога се е завърнала при нас, че да я лекуваме? Ако не си болен трябва ли да пиеш всички лекарства профилактично?
  14. Не толерираш явно и научните проучвания, които описват, че има вреди и от малките количества приет етанол. Не толерираш и доклада на Главния хирург на САЩ. Явно си съдник над нещата и над всеки друг. Отскочи до Ирландия догодина, да им видиш новите етакети там, и тогава може и да се примириш с науката по въпроса.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.