Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    9445
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    83

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Глупости са това. Нито знаеш каква хипотеза имам, нито някаква сандинавска хипотеза обяснява календарните термини и останалите прабългарски думи. А това за математическия фактор в календара е направо смешно. Препоръката ми е да си направиш една отделна тема в Историческо моделиране за скандинавско-миш-маш лингвистичната теория и да си я развиваш там. Доста досадно е в темата за Именника да си развиваш лингвистичните теории за някакви титли от печати, но не и за термините от Именника. Даже може да се нарече спам или тролене.
  2. Раетския може да не е безпорно дали е родствен с етруския, но за него е сигурно, че е документиран на камъни чрез етруската азбука. Тоест, дори и да не са ни ясни събитията около генезиса на раетите, имаме генетична връзка по отношение на азбуката, а това говори много. Говори за пряка връзка, която може да е или следствие от преселение, или да е следствие от културно влияние. Преселението на етруски в алпите не е чак толкова трудно разбираемо. Но може и да имаме само използване на езика и азбуката. Както българите използват гръцкия език и азбука по надписите от 9 век, така и някакви апийци може да са приели за служебен езика на цивилизацията от равнината.
  3. Мега нелеп въпрос. Трябва ли да можем да говорим на шумерски, акадски, тохарски, авестийски или старобългарски, за да ги изучаваме и анализираме?!
  4. Еми не става ясно защо трябва всичко да се обясни на един език!? То е все едно да обявиш, че днес в българския език думите президент, генерал, ефрейтор, януари, февруари, март, танк, хеликоптер, куче, чардак, бъбрек, шаран, корем, живот и т.н. са от един език, и че могат да докажат едновременно какъв е произхода на българите. Безмислици са това някакви. Думи като багатур, канартикин, верени, холубин, твирем, колобър и други подобни "прабългаризми" може и да не са прабългарски, и чрез тях да не е възможно да се докаже какъв е бил езика на прабългарите. Те са били използвани от прабългарите в администрацията и военното дело, но произхода им може да е друг и да са заемки от авари, тюрки, кавказци, перси и други народи. Можем да ги използваме, за да предполагаме исторически взаимовръзки между прабългарите и другите народи, но ще е много трудно да се обявят за собсвени прабългарски, тъй като са от различни езици. Конкретно за термините от календара ясно се вижда, че има два слоя - тюркски и индоевропейски. Така, опитите да се обяснят всички термини през един език или през една езикова група, каквито правят много от изследователите, са принципно грешни.
  5. Темата е за Именника и термините от него, а не за всякакви лингво-еквилибристики на тема прабългарски език. Микола е професор лингвист, който е добре запознат със скандинавските германски езици, и е работил по етимологията на календарните термини от Именника. Никакви староскандинавски паралели не е открил. И най-важното в Скандинавия или другаде в Стара или Средновековна Европа, няма данни да се е използвал циклов животински календар като този в Именника.
  6. Еми за съжаление такова е положението. Дори първата книга за тракийските могили, която отдавна излезе от печат, я бавя и все още не я пускам на пазара.
  7. Не обясняваш обаче защо скандинавеца и професор по лингвистика Микола някак не е успял да чуе в термините и имената от Именика старо-скандинавски термини, думи и имена. С тюркските се е справил и добре ги е разгадал, но с родните му скандинавски не се е справил.
  8. Това е само една от логическите ти заблуди, на които базираш хипотезите си. Няма такова задължително условие. Както днес имаме много заемки в езика така и в миналото е имало. Старобългарския език примерно е пълен от една страна с латинска и гръцка лексика, а от друга с алтаизми, иранизми и разни титли, които не са слявански. Няма причина да се приема, че 100-200 години по-рано нещата са били по-различни и прабългарите са говорили на някакъв идеално чист език без заемки. Съставителите на първите хипотези са действали доста ненаучно от съвременна гледна точка. И те по същия начин са хащали 2-3 алтайски думи и термини, изолирали са ги, определяйки ги като изконно прабългарски език, и така прабългарите са превърнати в тези хипотези в тюрки. Останалите неща от великата ти скандинавска теория няма смисъл да се коментират, при положение, че започваш с подобни предпоставки и логически заблуди, които да ти разчистят пътя за развитие на теорията. По-добре да си ги отделиш в отделна тема за теорията си, а не да осираш тази за Именника. Ако имаш някакви скандинавско-гото-гето-латински тълкувания на термините от Именника може да ги споделиш тук, но ако смяташ на 15 страници да си развиваш скандинавската теория то по-добре да си я отделиш в отделна тема, най-добре в раздела Историческо моделиране. И като развиваш скандинавската теория трябва не да казваш някакви хвърчщи неща, че някакви лингвисти си питал и те ти обяснили как стоят нещата, а да обясниш защо световно известни лингвисти и професори, специалисти по скандинавските езици, не са прочели термините през някакъв старо-скандинавски език. Те слепи ли са били, неграмотни, или оспорваш професионалната им стойност. Йосиф Миккола, който пръв разчита част от термините, е скандинавец, финландец, професор, лингвист, познаващ фински, шведски, славянски и алтайски езици. Защо не е видял в термините старо-скандинавски език?
  9. Тоест, според логиката ти щом Генерал не се превежда етимологически през български значи не може да я ползваме! Или съответно щом я ползваме, значи сме римляни! Значи хипотезата ти е за миш-маш, ама не ирано-тюрко-славянски, а скандинаво-латино-германски. Почти като онова, което пише в "Готи и Гети" и като цяло в автохтонските писания. Очакваме да изкараш езика прусашки, кото прусаците били там някакви сходни с балтите, а знаем че 3-4 тракийски думи са еднакви с балтийските.
  10. Само дето аз надграждам и развивам теориите, при това научно, докато псевдонауката си личи от километри. Основната теория, която развивам, е че езиците на скитите и сарматите, от една страна, и езиците на праславяните, от друга, са имали доста обща и взаиморазбираема лексика. И това е позволило лесното им смесване, за да се получат съвременните славянски народи. Митичния азиатски индоевропейски език не е толкова митичен, а е реален. Половината календарни термини са от него, а не са тюркски, аварски или тем подобни алтайски думи. Този език обаче по никакъв начин няма отношение с произхода на прабългарите, тъй като календара много вероятно е зает от българите по линия на аварите или Тюркския хаганат. Възможна е и по-ранна линия на заемане още в Централна Азия, но толкова назад във времето вече отиваме в сферата на свободните спекулации (предположения) без доказателства.
  11. Хипотезата ти е доста слаба и като цяло метода ти на работа е ненаучен. Според този метод откриването на някакъв паралел на една дума-титла от български печат ти отваря вратите да изграждаш теории, за произхода на цялото прабългарско племе, при това не само от ранното средновековие, но и от античността и от както свят светува. Тоест, една дума е равна на цяла кула от карти. Такава теория е слаба, нестабилна и най-слабия полъх я срутва. Реалността е, че прабългарите са споделяли общи думи, имена, титли и друга ономастика, както с разни авари, така и с хуни, тюрки, скито-сармати, ромеи, гърци и особено със славяноезичните. И няма как по една дума, титла, календарен или религиозен термин по индуктивния метод за градиш теория за целия народ и за произхода му. Няма как с превод на един кана боила колобър да изтриеш имената на Дуло и иранските им етимологии. Няма как с една скандинавска дума и един скандинавски език да обясниш думи като чертог, бъбрек, шаран, холубрин, шейна, верени, алтом и други. По същия начин няма как по съвременната ни военна титулатура да градиш теории за произхода на българите. И ако настояваш, че знаеш кой е езика и градиш картонената си кула с такива доводи и "факти", то значи те бие синдрома на Дънинг-Крюгер.
  12. Каменните надписи са на гръцки с изключение на няколко инвентарни. А за печати с прабългарски език не знам да е дискутирано нещо досега. Със сигурност част от имената са ирански, алански или сарматски. Дуло се приема за алански род в един извор.
  13. Не е ясно какво толкова ги бистрите тези имена какво значат. Каквото и да значат по никакъв начин те не решават основните проблеми в Именника. При това нито ще докажат произхода на българите нито ще докажат, че Дуло са от хунския елит. Фактите са, че основните имена, които са документирани и в други източници не са латински, тюркски или монголски, а са ирански. Легендарните може и да имат връзка с някакъв Хернак или някакви латински Авитус или Атилиус, но във всеки случай е доста пресилено да ги пишем, че наистина са били от рода Дуло. По-скоро са легеда прикачена към сисъка за да бъде легитимиран. По същия начин по който вмъкването на Именника сред библейските текстове трябва да легитимира българските владетели във вече християнска среда.
  14. След като се насилих да изгледам зомби хорър комедията „Мъртвите не умират“ (The Dead Don't Die) от 2019 година, тъй като в нея има един куп известни и високо платени актьори (Бил Мъри, Адам Драйвър, Тилда Суинтън, Клои Севини, Стив Бушеми, Дани Глоувър, Калеб Ландри Джоунс, Роузи Перес, Иги Поп, Сара Драйвър, RZA, Карол Кейн, Остин Бътлър, Селена Гомез, Том Уейтс), стигам до извода, че най-вероятно причината американците да правят толкова много зомби филми е оръжейната индустрия. В тези филми зомбитата са избивани масово с много оръжия, което подсъзнателно кара зрителите да искат да си купят такива оръжия, за да се защитават. Производителите инвестират за реализирането на тези филми, като част от развойната и маркетинговата си дейност, и така поддържат високи продажбите си на местния американски пазар. В тази връзка производителят на пушки Mossberg пусна линия оръжия, специално предназначени за убиване на зомбита.
  15. Тестове вероятно. Ако падне в океана ще трябва да ни го възстановят.
  16. Гръцки територии и колонии през архаичния период (750–550 г. пр.н.е.)
  17. Симеон не е имало нужда да доказва нищо с вмъкването на Именника в сборника. Вмъкнали са го защото са го имали. Използвали са го защото са го имали наличен. Може да са искали да го съхранят по този начин за бъдещите поколения. Една от целите на тези сборници е и такава, да съхраняват и предават информацията от миналото.
  18. Еми все някъде трябва да са били записани. Бръснача на Окъм, е че най-логично е да са си били записани сред рубриките на Именника, а не другаде. Най-логично е, тъй като никъде другаде нямаме записани подобни сведения. За Крум не съм наясно какво точно е знаел за договорите на Кормесей. Може и ромеите да са му напомняли от техните книги.
  19. Няма как добавките да са правени по времето на Симеон, без да са били налични при записаните рубрики за Аспарух и Кормисош. Иначе трябва да допуснем, че по времето на Симеон е имало памет за събитията 200 години преди него. Такава памет е трудно да се приеме, ако съдим по това, че днес ни е трудно да си спомним събитията от преди 150 години, ако не са записани в книга.
  20. Ето изводите на японско проучване. Tomioka K, Kurumatani N, Saeki K. The Association Between Education and Smoking Prevalence, Independent of Occupation: A Nationally Representative Survey in Japan. J Epidemiol. 2020 Mar 5;30(3):136-142. doi: 10.2188/jea.JE20180195. Epub 2019 Mar 2. PMID: 30828035; PMCID: PMC7025916. "В това проучване разкрихме, че независимо от професията, образователните постижения са значително свързани с тютюнопушенето сред японското население като цяло и че образователните различия в тютюнопушенето са по-големи сред по-младото поколение, отколкото сред по-възрастните хора, особено сред жените на възраст 20-39 години. Що се отнася до професията, сред мъжете и жените в трудоспособна възраст ръчните и по-ниските нефизически работници са по-склонни към тютюнопушене, отколкото горните нефизически работници, но допълнителните корекции за образованието отслабват връзката между професията и тютюнопушенето; Сред мъжете на възраст 20-64 години остават значителни разлики в разпространението на тютюнопушенето между физическите и горните нефизически работници, докато сред жените на възраст 20-64 години професията не е свързана с тютюнопушенето. Като цяло образованието се установява рано в живота и има тенденция да бъде стабилно. За разлика от това, професията се определя сравнително късно в живота и може да бъде променена през средата на живота за добро или за лошо. Пушачите често започват да употребяват тютюн в ранна зряла възраст и започват да се отказват след средна възраст. Поради това се смята, че образованието има дълбок ефект върху започването на тютюнопушенето върху по-младото население, докато професията може да повлияе на спирането на тютюнопушенето на населението на средна възраст и по-възрастното население. Що се отнася до връзката между образованието и тютюнопушенето, по-малко образованите хора са по-малко склонни да имат възможност да придобият знания за тютюнопушенето и неговите последици за здравето, отколкото тези с по-високо образование, което води до по-високо разпространение на тютюнопушенето сред тези лица. Освен това животът в общество, което изисква висока академична квалификация, изглежда е една от причините за нарастващата разлика в разпространението на тютюнопушенето между лицата с висше образование и завършилите прогимназия сред младите хора. ... Друга причина, поради която неравенството в разпространението на тютюнопушенето е по-малко сред възрастните хора, е, че разпространението на тютюнопушенето в Япония през 70-те години на миналия век, когато понастоящем по-възрастните хора са едно от по-младите поколения, е било около 80% при мъжете; независимо от социално-икономическия статус, тютюнопушенето е било широко разпространено сред японските мъже. Според модел на епидемията от тютюнопушене в обществото, с спад в разпространението на тютюнопушенето, употребата на тютюн е по-честа сред ниско-социално-икономическата група, отколкото сред богатите, а спадът в разпространението на тютюнопушенето при жените обикновено изостава от този при мъжете с няколко десетилетия. Нашите резултати, които показват, че разпространението на тютюнопушенето е обратно свързано с образователното ниво, особено очевидно при младите жени, са в съгласие с констатациите от предишни изследванияи епидемичните модели на тютюнопушене, базирани на теории. За връзката между професията и тютюнопушенето, много проучвания съобщават за значителна връзка между професиите на по-ниско ниво и по-високия процент настоящи пушачи. Добре известно е, че хората с по-ниско ниво на професии имат повече трудности при успешното отказване от тютюнопушенето, отколкото тези с по-високо ниво на професии, тъй като е по-малко вероятно да получат лечение и подкрепа за отказване. Друга причина за високия процент на тютюнопушене при физическите работници може да бъдат тежките им физически задачи или обичайната практика на пушене на работното им място. Въпреки това, в това проучване, след взаимно приспособяване към образованието, само мъжете на възраст 20-64 години имат откритие, съответстващо на предишни проучвания: ръчните работници са по-склонни да пушат, отколкото висшите нефизически работници. При жените, сред тези на възраст ≥65 години, горните нефизически работници имат значително по-високо разпространение на тютюнопушенето в момента, отколкото физическите работници. Нашите резултати могат да бъдат подкрепени от предишно японско проучване, което съобщава, че отговорната позиция може да доведе до положителен емоционален ефект за по-възрастните мъже, но създава психологическа тежест за по-възрастните жени. Повечето пушачи посочват облекчаването на стреса като възприемана полза и мотив за тютюнопушенето. Въпреки това, тъй като симптомите на никотинова абстиненция могат да предизвикат психологически дискомфорт, като раздразнителност, тревожност и депресия, пушачите могат погрешно да разберат облекчаването на симптомите на никотинова абстиненция като облекчаване на стреса; Предишно проучване, базирано на систематичен преглед и мета-анализ, потвърди, че спирането на тютюнопушенето може да намали стреса и да подобри психичното здраве. Тъй като мотивът "Тютюнопушенето ми помага да се справя със стреса" се свързва с женския пол, по-младата възраст и намаляването на социалната степен, образованието, че тютюнопушенето никога няма благоприятен ефект върху психичното здраве, включително облекчаване на стреса, и инструктирането за правилния метод за смекчаване на симптомите на никотинова абстиненция може да бъде ключ към подкрепата за спиране на тютюнопушенето за млади жени с ниско образование."
  21. Макетата и ние сме най-големите смукачи на цигари в Европа. Това е и една от причините за високата ни смъртност.
  22. Срещу протестиращи в Сърбия са използвани инфразвукови оръжия
  23. Това е допуснато още в началото на проучванията, но 150 години археологически проучвания не са го доказали. Просто няма данни за антични строежи. Нищо общо с античните градове, където си има множество антични монети и други артефакти.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.