-
Брой отговори
9320 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
83
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Превода на този израз като нещо различно от име + титла е излизане от общата структура на надписа. Ако знаем че ичъргу боила е титла и предполагаме, че Зитко е име, то очакваме и Тортунапилежупан да е нещо подобно, доколкото знаем, че жупан също е титла. Венедиков разделя тортунапиле на тортуна и пиле заради това, че ги смята за тюркски прабългарски думи, тъй като тюркския вокализъм бил такъв да няма в една дума меки и твърди гласни. Но дали това ще е вярно ако са индоевропрейски думите и ако вокализма на прабългарския е не-тюркски? Тортунапиле може да е и Торту напиле, Торт унапиле, Тор тунапиле.
-
Въпросът е, че трябва да транскрибираш написаното на надписа според епохата в която е написано, чрез византийското койне, което е било използвано от българите или от византийците наети да дялат надписи по камъните. Чак след това да обясняваш и доказваш какви гласни и съгласни се крият в написаните в надписа, от кой език са и как са достигнали до Преслав. Ако се допусне влашка и германска инфилтрация сред славяноезичните българи в Преслав трябва да се обясни от къде са тези инфилтрации и как по друг начин се откриват. Примерно в старобългарския език знаем, че има доста ромейска и гръцка лексика, в която можем да очакваме и влашко влияние, но има ли германски пласт?
-
В изложението си на няколко места транскрибираш една и съща буква и съчетание от букви по различен начин, като това съответно те завежда при думите от латински, германски и славянски, които смяташ, че са верни. Или е обратното, намерил си някакви думи в тези езици, които ти звучат подходящо и съответно ти трябва нова фонетика за написаното в надписа. Ако се придържаме към средновековното византийско койне би трябвало да четем и Υ (упсилон) и ΩΥ като "У", а не като "АУ", "ОИ" или нещо друго. И Н (ита) в койнето е "И", а не "Е". Бешевлиев и останалите учени от миналото дори и да не са успели да разтълкуват правилно написаното, заради тюркската парадигма, поне при четенето са се придържали към средновековното звучене на буквите от койнето.
-
Вече ще е доста престижно да си граничар. Ще те пращат изнесен в командировка по гръцките острови да пазиш от имигранти.
-
6-то поколение изтребител от Китай.
-
Дроновете обаче не са безплатни и стуват и те пари. Качествен дрон с добра камера и управление, който да може да стигне точно до целта на стотици километри, струва хиляди левове. Като умножиш това по 100-200 се получава солидна сума за една операция, която да пробие защитата и да порази една цел.
-
Еми пишат, че батерията е 2kwh, катери баири до 45 градуса и е с процесори на Интел. Реално повечето роботи-кучета не са с колела, а са с крака подобни на козите копита с възглавничка (гумена), но не са раздвоени и нямат остър връх. Предполагам засега няма нужда от по-сложни раздвоени крака, тъй като все още роботите прохождат по равното и не катерят чукари. А не са със заострени твърди върхове вероятно защото ще се износват бързо.
-
Значи нищо на никого не пробутвам. Иранската хипотеза е основно археологическа и ономастична. И там няма какво толкова да се бута. Аспарух, Забеган, Зиези, Крум, Кардам и други подобни няма как да ги направим тюркски или тракийски имена, нито пък ще променим нещата с погребенията, изкуствената деформация на черепите и другата археология. Като давам списъците с думичките не отричам славянизирането на сарматите-прабългари, а просто изтъквам това, че процеса не е бил толкова сложен и тежък за прабългарите, тъй като по начало е имало много обща ирано-славянска лексика, която е останала в старобългарския. Процеса е бил почти безконфликтен и няма нищо общо с някакво хипотетично славянизиране на тюрки, угрофинни или кавказци, където имаме коренно различни езикови групи, които не са индоевропейски и при тях бихме очаквали по-солиден пласт в старобългарския. Идеята е, че е нямало никакво удавяне в славянското море на малобройни българи, а е имало асимилиране на славяноезични племена, което с времето е довело до превръщане на прабългарския сарматски език в старобългарския. И това още при Аспарух. Разбира се при нас, за разлика от останалите славяни е останала и доста държавна лексика усвоявана от българите по време на аварите и тюркския хаганат. Това са титли, календар, военно оборудване и други, които са служели в управлението на държавата.
-
Еми всички учени са така и подбират онова, което смятат за вярно и научно издържано, а онова, което смятат, че може да се поправи аргументирано го критикуват. В науката и научното четене се прилага критичния анализ/мислене, а не дословното приемане на всяка дума написана от учените. Ако твърдиш, че всяка дума написана от съответния учен е безспорна истина и не подлежи на критичен анализ, или че никой не е в състояние да направи такъв анализ, значи излизаме от чистата наука. Както нито един от съвремените учени като Рашев, Чобанов, Степанов, Голийски, П. Добрев, Бакалов и другите "иранисти" не са безгрешни в хипотезите и теориите си, така и по-старите "тюрколози" не са безгрешни. По-съвременните обаче имат предимството да разполагат с повече данни и факти, които се трупат с времето, и с които Златарски, Бешевлиев, Микола и други не са разполагали.
-
Така е в цивилизования свят единствено, когато в държавата има едно мнозинство говорещо на един основен език и други малцинства със своите езици. Когато ситуацията е по-равномерна и има региони в които преобладава втория език невинаги официалния език е само един. Бабите във видеото дадоха пример с Швейцария и Канада, където има повече от един езика, а същото може да се каже и за Северна Македония, където има два официални езика.
-
Нещо не си разбрал. Тук не споделям емоции, нито правя някаква пропаганда, нито правя журналистически сводки от фронта, а единствено качвам интересни неща, които дават гледни точки от събитията. Доколкото тук има достатъчно хора, които постоянно дават сводки колко украинци са загинали, колко деца са отвлечени, колко руски загуби има, и доколкото има достатъчно хора, които ги коментират и обсъждат, аз не се занимавам с тях и не ги коментирам и не ги допълвам. Просто смятам, че информацията която качват хората тук е достатъчна и не ми е интересно да си правя труда да се занимавам с нея. По-интересно ми е онова, което се пропуска, и съответно понякога качвам разни неща и ги коментирам. По-интересна ми е чисто информативно другата гледна точка, тъй като украинската е известна и там няма какво повече да направя освен да им съчувствам. Подобни видеа като това с бабките от Одеса е просто друга гледна точка на събитията. Докато всички говорят, че в Одеса и на други места из Украйна говорещите на руски се определят като украинци, от видеото виждаме, че не е точно така. Да, има рускоговорящи определящи се като украинци, но има и такива, които се определят като руснаци. Това е фактология, която за мен е важна, иначе представата ми за случващото се там ще е непълна.
-
Там е работата, че явно не можеш да четеш научно. Рашев го цитирам като археолог, какъвто е, така че при него трябва да се концентрираш върху археологията в която той вижда основно сарматски следи. Вижданията му за произхода са вече по-малко достоверни, тъй като са негови собствени изводи на база знанията му. И докато археологията върху която работи трудно може да се критикува, то хипотезите за произхода, езика и културата могат, тъй като са изградени освен на база археологията, но и на база останалите неща, които са спорни. Тюркския елит към който се придържа, е просто метод да запази всички елементи в играта, без да е твърде краен изключвайки тюркското. Така да се каже трудно му е било да се откъсне от старата теория. Но пък за сметка на това прокарва новата идея, че всъщност прабългарите са познавали старобългарския език още преди Аспарух и Кубрат. Ако Рашев беше жив днес с оглед на новите открития в генетиката и лингвистиката, вероятно щеше друга хипотеза да поддържа и тюркския елит щеше да е още по-избледнял. Ако знаеше единия от езиците от който са част от термините в Именника, вероятно нямаше да твърди, че календара е прабългарски и от там щеше да разглежда по-задълбочено въпроса за лексикални заемки от авари и тюркския хаганат, а не варианта за тюркския елит. Колко ли е логично Дуло да са тюркски елит, но да нямат тюркски имена, а да имат ирански!?