Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Amazonski

Потребител
  • Брой отговори

    841
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    10

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Amazonski

  1. Руски доклад след тестове на Брадли и сравнение с БМП-3. Накратко, въпреки че е старо Брадли печели с голяма преднина по всички важни показатели. Оцеляемост, брониране, противноминна защита, точност на оръдието, бронепробиваемост на пбс(двоно по-висока от оръдието на БМП-3), кръгова защита срещу 30мм снаряди…абе всичко.
  2. Практика е. Могат да го докарат и полу-разглобен в C-5/17, обаче в България няма оборудване да бъде сглобен. Евентуално в Турция ще трябва.
  3. Може и така да стане, както казах икономическите прогнози са бошлав работа. Не случайно от учените създали икономическите теории, единици са забогателите от собствените си разработки. Колкото до "печалбата", производителите слагат много големи маржове - понякога и по 70%. Нямат друг избор, защото при тях рисковете и разходите са много по-големи отколкото при търговците и логистиката. Работил съм и за големи производители и за голяма логистична фирма. Едните цепят стотинката, докато другите могат да фалират при 40% марджин. Разбира се вероятно има и тъмни практики, но това едва ли е масовият случай при конкурентна индустрия, като хранителната.
  4. Има два безспорни положителни икономически ефекта от влизането в ЕС, които не подлежат на интерпретация. Първият е че Българската икономика е експортно ориентирана - нормално е при българският ограничен вътрешен пазар. Достъпа до пазара на ЕС със сигурност е бил мана небесна за някой бизнеси. Второто е че България получаваше много малко инвестиции, дори сравнено със съседните държави. За голяма Европейска, Американска или Азиатска корпорация е много по-изгодно и по-малко рисково да инвестират в държава от ЕС, вместо в някаква си Балканска държава дето не са я и чували. Не че България щеше да завехне без ЕС - Македонците и Сърбите не умират от глад. Нито европейските фондове са нещо особено сравнени с днешният български БВП. Но тези бедни хора за които си прав, че ги има, щяха да са една, или две идеи по-бедни. Същото и с Еврото - ако заради улеснения внос, храната поевтинее дори с няколко процента, ще е добре. Да на един програмист с 5000 кинта заплата, ще му е през шмайзера, но баш тези 50% за които пишеш, ще ги усетят положително тези стотинки (да се надяваме де, в икономиката прогнозите са несигурна работа).
  5. Нямаш никаква представа от това за което пишеш. Кой печата купюрите няма значение. Има значение механизма по който се решава колко да се печата на база развитие на икономиката и в нашият случай и валутен борд. Иначе чисто технически поне от 20 години левовете не се печатат само в Германия - има печатница на БНБ в София на Цариградско, там е и основният картов оператор.
  6. Аз не бих приел това за нещо гарантирано. Растежа им се нормализира и не е двоен на този на САЩ. Последните се въртят около 3.3-3.5% преди Тръмпи да започне с глупостите, докато Китай завършиха миналата година с кръгло 5%. Обаче с важното уточнение, че 5% растеж е била повеялата на партията за 24-та година и те разбира се са я изпълнили - до десетия знак след десетичната. Така че колко точно им е растежа знаят само в Пекин. Обаче нека погледнем икономическата история на Азия, или Япония от 90-те. В сравнение с Япония от 70-те, 80-те и 90-те, Китай са лека категория. Япония има най-висок доход на калпак в целият свят(значително по-висок). И то истински пари - номинален, а не преизчислявания на потребителската кошница и други статистически/сравнителни измерители. Достигат на 70% от БВП на САЩ - отново в истински пари, нищо че са с три пъти по-малко население. Около 17% от световната икономика. В един момент общата стойност на имотите в Токио надвишават стойността на всички имоти в целите САЩ! Демек японците притежават повече богатство от американците. Изкупуват всяка американска компания, която си заслужава споменаването. По целият свят де що е електроника, или оптика е японско. Транспорта също. Обаче наистина японско - до последното винтче, двигател и транзисторче. Не като Китай, които поне за сега са основно зглобявачница на японски, американски, германски, корейски и т.н. компоненти и системи. Плюс, за разлика от Китай, Япония изнася и много култура. Виждаме, че накрая икономиката им прегря и сега са в някакво равновесно състояние. Не е задължително Китай да минава по техният път, но дали ще задържи дори 5% растеж е под въпрос.
  7. Само че САЩ изнасят багери, самолети, компютри и ваксини а внасят рокфор и камамбер.
  8. Не е парадоксално защото просто не е вярно. Независимо за каква част от руското "общество" иде реч. Тези в Кремъл не желаят Украйна да се възстанови, защото ще стане витрина през която ясно ще лъсне, колко гнусен и прогнил е руският социум - в почти всяко едно отношения. Колкото до масовите 24-ки, вече твърдо си вярват, че единственото право на хохлите е да умрат. По цял букет причини - от това, че им пречат на величието, до това, че вече всеки има я далечен познат, я братовчед в инвалидна количка, или оставил червата си в Украйна. Плюс много успешната пропаганда. Нормалните, интелигентни и прагматични руснаци, също харесват войната, макар че никога не биха го признали - дори в анонимно допитване. Войната им решава много вътрешни проблеми - чистят се от огромните натрупвания на боклук след столетие обратна селекция. Също така Войната може да погълне Путин, който иначе е несменяем. Вярно, че всичко идва на цената на икономически проблеми, но за тях цената си струва. Подобно на САЩ, където огромната част от гласувалите за Тръмп напълно съзнаваха, че гласуват за идиот и икономиката и външната политика ще страдат, обаче искаха да адресират сериозните вътрешни проблеми.
  9. По повод захарите, фирмата не беше поканила професионален медик/диетолог да ни образова малко. Две неща ми се набиха в главата: Най-вредната храна е белият ориз - буквално ядеш захар. Трябва да се яде кафяв ориз, или най-добре пълнозърнест хляб. Ако наистина е пълнозърнест, че етикетите много тънко заблуждавали. Второто е че от заместителите на захарта естествената е Стевията. Останалото е изкуствено и не е проучено достатъчно.
  10. И кой ще бъде официалният език? Ясно, че английският се е наложил по естествен начин и е единственият разумен избор. Обаче кой ще убеди например французите да приемат за официален език английския? Не виждам как каквото и да е правителство във Франция, може да прокара такова решение.
  11. Дам, 3.3 промила не е нещо нечувано. Имам близък приятел, който на две кръвни проби в рамките на година даде 3.6 и после 3.7 промила. Единият път при леко ПТП нощем в мъгла, другият път взел погрешен завой в някакво село и влязъл в полицейския паркинг през нощта та го проверили. Човека е много съвестен шофьор и никога не се качва на кола, ако се чувства подпил. Вече на колко промила/проценти е когато отказва да шофира не се наемам да гадая. Жалко за мацката от Cranberries…
  12. Първостепенно за националния интерес е запазването и развитието на тези принципи. Колко от държавите в ЕС им противоречи на националните интереси да има законност, демокрация, благоденствие, сигурност, свободно движение, добро образование...и т.н. още сто неща, които ние(европейците) намираме за екзистенциално важни? Колко харесват войната и я намират за правилният начин на развитие? Колкото до пазара, него си го е имало и ще го има дори ЕС да го няма. Държавите в ЕС, особено големите на са избуяли в особен разцвет заради въпросния пазар. някой даже са в перманентна рецесия. За което общия пазар няма никаква вина, но не е и някаква панацея. И държавите в Северна Америка от няколко години имат същият общ пазар, ама нещо не ги виждам да създават съюз.
  13. Пазара и политиката са нещо вторично. ЕС е съюз изграден върху общи принципи и светоусещане на близки, исторически, културно и географски държави. Общият пазар е инструмент гарантиращ, че тези принципи няма да бъдат нарушени, плюс икономическите ползи разбира се(но те не са еднозначни). В този смисъл и Радев и Фицо следват общите принципи поизкривени през наследствена, или икономически обоснована русофилия. Единственото изключение е Унгария, но те не могат да "разпаднат" ЕС, най-много те самите да колабират. В крайна сметка най-видната в много отношения европейска държава - Обединеното Кралство, напусна съюза без особени последствия за последния. Политиката се мени ежеминутно, пазара ежемесечно, но принципите и морала се изграждат и предават през поколенията. Точно за това Русия няма да е част от Обединена Европа обозримо бъдеще, независимо каква политика води - просто защото има тотално изгнил и примитивен социум. В доста по-малка степен това важи и за Сърбия. Дори Турция, която е интегрална част от Европейският пазар и би била прекрасно политическо и икономическо допълнение към ЕС, не може да бъде приета засега, заради съмнения в някой от принципите на база на които е изграден ЕС, като например човешки права и законност.
  14. Точно така. Единственото което липсва е здрава ръка и единен президиум, който ясно да посочи грешките, да вземе правилните решения и да има силата и решителността да следи за тяхното изпълнение.
  15. Нямаме избор - иначе трябва да разчитаме на РФ за гориво, което е лудост. Доколкото знам Русия произвежда гориво и за руски и за западни ректори (различно е сечението на блоковете с гориво), но никой освен Русия не произвежда гориво за руски реактори.
  16. Не са само Проливите. Кореспонденцията между руския посланик и двора говори за “втори Новгород”. Демек колонизация на освободените земи. Документ от “Авантюрите на руския царизъм”
  17. Не бе - изобщо! Символа за филантроп - Бил Гейтс пропагандата го изкара най-черният дявол на земята. Тия същите с “краставиците” и чипирането.
  18. Сорос не е ли просто нарицателно, нямащо много общо с реалната личност? Нещо като митичната заповед на ЕК за "кривите краставици", НАТО което неминуемо ще открадне безкрайните Руски ресурси, бушуващият гей-промискуитет в Западна Европа и т.н.
  19. И четвъртият:
  20. Предполагам е направено, за да е по-голям и контрастен кръга - бялото, ще се слее с камуфлажа.
  21. Благовещенск (красиво име) е града, който по време на възстанието на боксьорите избива 8000 от съгражданите си, само защото са китайци. Хората нищо не са направили. Изкарват ги от домовете им и с щиковете ги набутват в реката. Издавят всички - мъже, жени, деца. Кокто не иска да се дави е убит с приклади и байонети. Имали са достатъчно лодки, но им е било забавно да ги издавят, вместо да ги изгонят.
  22. Мисля, че са с лек оптичен кабел. И руските и украинските. Вече доста се ползват и от двете страни. Ток по кабел не се подава - заради тежестта на кабела, загуби и т.н.
  23. Ползват ги - когато има кой и с какво. Но да обучиш някой уверено да уцелва въздушна цел с гладкоцевна пушка, отнема доста повече време от това да го научиш да уцелва къща от 50 метра с калаша. По мое мнение, за опитен стрелец би отнело 10-20 сесии с по 50 патрона всяка при добра машина за изстрелване на панички и добър учител. Руските пополняшки нито са опитни стрелци, нито някой ще се занимава да ги обучава седмици и да хаби 500 - 1000 патрона за всеки. Нямат и полигони. Вероятно нямат и достатъчно дългоцевни пушки - те за АК-та задраха вече дъното. Раздават ръждясали железа от дълбокия резерв, а нови АК-12 на фронта вече практически нямало. Разбира се войниците могат и да се учат на фронта, но пък руснаците не оцеляват достатъчно дълго за този вариант.
  24. Времето за реакция на нормален човек е около 200 милисекунди, докато на котката 60-80... За това на котките и някой кучета телевизора не им е интересен, освен най-новите, които имат 120 кадъра в секунда опресняване - всичко под това за тях не е видео а slideshow.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.