
Янков
Потребител-
Брой отговори
1623 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
11
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Янков
-
Започна да става интересно.
-
Сега са се сетили: https://en.wikipedia.org/wiki/Rory_Sutherland_(advertising_executive) https://www.youtube.com/results?search_query=rory+sutherland Един от восещите маркетингови психолози. От години го дъвче това човека.
-
В темата за "Американската политика" бях пуснал един пост в който коментирах че според мен изглежда че целта на Тръмп не е митата, а свалянето на нетарифните регулации. И под регулации не говоря за ДДС който ди е данък, а за ограниченията на бизнеса. Това което иска Тръмп според мен, е американските корпорации да си действат бизпроблемно и без ограничения в другите държави. Няма потребителски права, няма синдикални защити на работниците, изобщо пълна свобода за тях. Обаче в последните дни, много се спряга името на един от съветниците на Тръмп - Питър Наваро, като водещ идеолог на финансовата му политика. Възможно е проблема да е заради него и да греша за горното: https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Navarro
-
Само че точно в това е приликата между мен, теб и Тръмп. На мен и теб не ни пука за личното благосъстояние на Тръмп и на него не му пука за твоето и моето лични благосъстояния. Разликата е че от нас не зависи какво ще е личното благосъстояние на Тръмп, но от него зависи какво ще е нашето. А и какво е рационално и какво не е, често зависи от личната ни гледна точка.
-
А защо си мислиш че Тръмп и компания ги интересуват последствията? Дори САЩ да изгубят търговската война, те пак ще си останат милиардери. И какво толкова ще стане с Тръмп, ако изгуби не само търговската война, но и поста си? Веднага ти давам отговор - ще се оттегли в имението си където ще му се полага държавна охрана до края на живота му и ще напише мемоари които ще продаде за милиони.
-
Не мога да се съглася с теб. Ескалирането на търговската война беше неизбежно. И тук не става въпрос за ирационалност и емоционалност, а за здрав разум. Китай не може да си позволи да отстъпи, защото ако го направи е заплашен от спирала на изнудвания от страна на САЩ. Ако днес отстъпи, утре какво ще му поискат? Колко пъти може да си позволи Китай да бъде притискан с мита? Така че най-разумно е да отговори докато все още не отслабнал. Всеки следващ път ще му става все по-трудно да устои на натиск. Между другото, същото важи и за ЕС. Но като гледам как се развиват нещата, Германия както винаги се готви да прекара останалите страни от ЕС, за да запази собствените си интереси. Също така и в това: има много грешки. Но са за друга тема.
-
Търговската война вече започва да ескалира. Следа като Китай отговори с реципрочни мита, Тръмп е заплашил че ако до утре не ги оттеглят, ще наложи допълнителни 50%. С тях митата за стоки от Китай вече стават общо 104%.
-
Вече я накърниха. Да видим какво ще стане след час, когато борсата в Ню-Йорк отвори.
-
https://ibl.bas.bg/lib/ber/#page/332/mode/1up Не смятатате ли че е по-разумно като тълкуваме разни думички, първо да ги проверим в БЕР. За тези които не знаят как да проверят в БЕР: https://ibl.bas.bg/ber/
-
Нетарифните ограничения са много и от най-различно естество в Европа и качеството на храната е само едно от тях. Освен това САЩ произвеждат хранителни продукти, които се внасят в Европа, а и вътрешните им разпоредби също не са занижени. Ето набързо какво внася България като хранителни продукти от САЩ: https://hit-bg.com/index.php/12080-какви-храни-внасяме-от-сащ В случая предполагам говориш за ГМО храните. Не е болка за умиране, а и според мен забраната си е популистка. Все още никой не е успял да ми обясни какво е ГМО, но това е за друга тема. Ако някой има желание, да отвори подобни тема, с удоволствие ще участвам, но няма да му харесат отговорите. Важните нетарифни ограничения са в съвсем други сфери. Ето ти два примера: https://www.svobodnaevropa.bg/a/x-elon-musk-podvezhda-reshi-evropeiskiat-suyuz/33034923.html https://zabulgaria.eu/верига-4-пъти-по-мощна-от-лидл-и-кауфлан# Говорим за права на потребителите, права на работниците, отслабване влиянието на синдикатите и много други. А и аз едва ли знам и 1% от тях. Например на теб приятно ли ще ти бъде, ако мобилните оператори постоянно без каквито и да било основания, могат да повишават таксите си? И да не бъдат санкционирани за това? Защото това ни очаква: ЕС трябваше да намали ругилациите за малките и средните фирми, а не да се готви да го направи само за големите корпорации. В чий интерес мислиш са подобни реформи. Ще ти подскажа: https://bg.wikipedia.org/wiki/BlackRock И подобни на нея.
-
Това вече е съвсем различно.
-
Май нещата отиват в съвсем различна посока. Мъск е започнал да говори за зона с нулеви мита между ЕС и САЩ, наричайки я "зона за свободна търговия". Плюс постоянното мрънкане на Тръмп за нетарифните ограничения, изглежда че основната цел е да се премахнат регулациите пред големите корпорации. И май има шансове да успее. Вървим към корпоративно управляван свят. Досега мислех че Мъск е социопат, той се оказа психопат.
-
Доу Джоунс започна с 2,5% спад и продължава надолу. https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=dow+jones
-
Търговската война изглежда започна. Китай обяви 34% мита от 10 април. "Пекин също така налага контрол върху износа на седем редкоземни елемента, включително гадолиний - често използван в магнитно-резонансните томографи - и итрий, който се използва в потребителската електроника." https://www.vesti.bg/sviat/kitaj-otvryshta-na-udara-na-sasht-s-mitata-6225214 Да видим как ще реагира борсата в Ню-Йорк след два часа.
-
-
Икономическа логика има, но точно в цитираното е проблема. Циничното и арогантно отношение на американската администрация. Каквото и да са замислили с митата, това ще ги провали. Всеки бизнес, независимо дали е производител, търговец, в сферата на услугите и още каквото ти дойде на ума, се опитва да продаде една стока. И тази стока се нарича доверие. Заради доверието отиваш и си купуваш телефон на Самсунг, а не на сулю и пулю. И не защото сулю и пулю не могат да направят по-добър телефон от Самсунг (стига да изсипят кофите с парите и т.н.), а защото имаш доверие на Самсунг. Какво доверие да имаш към САЩ обаче след изцепките на Тръмп? Когато знаеш че закупуването на оръжия от САЩ поставя отбраната на страната ти под американски произвол? Когато знаеш че зависиш от милоста на САЩ да получиш необходимите ти боеприпаси и обновяване на софтуера на съвременните ти оръжия закупени от тях? И това е само за оръжейната промишленост. Ами ако утре Майкрософт спрат обновяването на Уиндоус за Европа поради президентски указ? Ако утре Мъск откаже да ти вдигне в орбита телекомуникационните и военните ти спътници заради президентски указ? И още сума ти неща да ти бъдат отказани заради президентски указ? Сума ти пъти съм казвал по тези теми, че има значение не само какво правиш, но и как го правиш. Тръмп и компания ясно заявиха че нямат нужда от приятели и съюзници, а от васали. Изводите са ясни. Или света и в частност Европа трябва постигнат самодостатъчност в определени сфери, или се превръщаме във васали на САЩ. Това обаче от своя страна означава намалени приходи в сектори в които САЩ имаха огромно превъзходство и съответно намаляне на приходите в тези сфери, което от своя страна води до намаляне на средства за иновации и съответно изоставане. Например, ЕС вече разработва своя ОС, която да замени Уиндоус за администацията. И тази ОС неизбежно ще премине и към ползване от гражданите. Поради това, а и още поради други причини ти отгаварям направо - в дългосрочен план, това може и да се окаже катострафално за САЩ. Никой не иска подобен партньор.
-
Точно за това говоря. Няма никакъв смисъл митата в този си вид и по този начин да се налагат за защита на американските производители. Всичко е сбъркано. Но каква е причината всичко да е сбъркано?
-
Пак се започна с глупавите спорове.- Примера ми беше ориентировачен. България като член на ЕС, следва обща митническа политика. Кой знае, може и за самолети да имаме мита, все пак Еърбъс е европейска фирма. Надявам се че останалите са схванали за какво говоря. Тръмп налага мита с протекционистко оправдание. Обаче митата които налага не са прецизирани за тази цел. Точка.
-
Едно нещо не мога да схвана в тази ситуация. О.к., митата са протекционистки за икономиката и стимулират вътрешното производство (когато са внимателно преценени). Това си го знам и от лекциите по икономика. Обаче какъв смисъл има да налагаш мита на стоки които не само че не произвеждаш, но не си и в състояние да произвеждаш? Да вземем например кафе или какао. В САЩ просто не могат да ги отглеждат. Това е все едно в България да наложим мита върху вноса на самолети. Какво защитава Тръмп с митата за тях? Тръмп и хората около него, или са луди, или целят някаква странична полза от хаоса който причиняват.
-
Тайван няма достатъчно енергия да произвежда още чипове. Над 30% от общото и потребление отива за тях. Но пък машините за производство на чипове са Холандски (ако не греша, но все пак са от Европа). С новите мерки на ЕС, ще им се стъжни живота.
-
Не само това. САЩ се нуждаят отчаяно от ресурсите на Украйна и Гренландия. И наистита Гренландия може да контролира арктическите търговски пътища, които се очаква да се отворят заради промените в климата. От друга страна, Европа е прекалено заета с войната в Украйна и митата на САЩ, за да направи нещо друго освен да гледа от страни и да лее сълзи. Опасност има от страна на Русия и Китай, но Тръмп може и да си мисли че ще успее да се спазари с тях. Ако иска САЩ за влезнат в Гренландия, трябва за го направи скоро, защото по-късно би било направо невъзможно. А и това би затвърдило позициите му, сред най-яростните му привърженици. Но би отблъснало всички останали. По принцип, това би било много рискован ход, но все пак говорим за Тръмп.
-
Зависи според теб, какво е разумна мярка. Тръмп изгуби тази седмица не само изборите в Усконсин, но и в сената. При това с гласовете на републиканците. Идват критични дни за администрацията на Тръмп. Кой ще надделее обаче??? Няма да се учудя, ако съвсем скоро Гренландия отново влезе в новините.