-
Брой отговори
42 -
Регистрация
-
Последен вход
Всичко за Иванка
Последни посетители
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
Иванка's Achievements
Newbie (1/14)
41
Репутация
-
Аз пък съм в коледно настроение. https://www.youtube.com/watch?v=2EcRzEW27_w
-
Малко да побутна любимата ми тема
-
Здрасти!? Извинявам се, че не съм била достатъчно конкретна. Така, при затворена система имаме обмен с околната среда само на енергия, но не и на вещество. При различни физикохимични процеси (химични взаимодействия, фазови преходи и др.) на практика е невъзможно да се определи абсолютната стойност на вътрешната енергия, а се изчислява нейното изменение (делта) U. Това изменение на вътрешната енергия на една затворена система може да стане чрез топлообмен с околната среда и чрез извършване на работа. Така че енергия не се губи. В една изолирана система понеже нямаме обмен нито на вещество, нито на енергия, U= const, респ. делта U=0.
-
Изменението на Ентропията се определя от количеството погълната топлина и температурата на системата: dq< TdS за самопроизволни процеси dq=TdS за обратими процеси dq>TdS за несамопроизволни процеси Следователно в изолирана система, която не обменя с околната среда нито енергия, нито в-во (U= const, V= const), и в която са възможни самопроизволни или обратими процеси, изменението на ентропията dS(u,v)>0 или =0. Последната зависимост показва ,че в една изолирана система ентропията остава постоянна, ако в нея се извършват само обратими процеси, и нараства dS>0 когато в нея протичат необратими процеси. Това нарстване продължава докато системата достигне до термодинамично равновесие, при което ентропията добива максимална стойност (dS=0). Затова горната зависимост е критерий за установяване на термодинамично равновесие в изолирана система. Като критерий за установяване на термодинамично равновесие в някои случаи може да се използва вътрешната енергия или енталпията. Така например за затворена система при протичане на процеси в условия: на V= const и S= const (dU)vs< 0 или = 0 на p = const и S= const (dH)vs < 0 или =0 Зависимостите показват, че всеки необратим процес в една затворена система се характеризира с понижение на вътрешната енергия при постоянен обем и ентропия и с понижение на енталпията - при постоянно налягане и ентропия. При достигане на минимум на вътрешната енергия или на енталпията при горните условия, в системата се установява термодинамично равновесие. Пс: След като постнах видях линка на Joro-, той дава по пълна информация за ентропията.?
-
Да, прав сте- калт мите, необзаведен с 2 предплатени наема.
- 113 мнения
-
- 1
-
- кадри
- специалисти
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Разгледайте наемите в Германия. Аз лично изкарах късмет с моето жилище- плащам 450 евро за двустаен в много добро състояние което е малко. За сравнение двустайните в моят район вървят около 600-700 евро. Има по-голямо търсене отколкото предлагане. На един оглед се явяват горе долу към 20 а понякога и повече хора . Отделно и наемодателят изисква и бележка показваща колко взимаш и че работиш, евентуално ако си му симпатичен ще те одобри. Жилищата в момента тук са много наболяла тема, даже се опитват да вкарат закон с който да спрат покачването на наемите. Нормално след като цели държави се изселиха тук...очакваше се. Тези хора все някъде трябва да живеят.
- 113 мнения
-
- 1
-
- кадри
- специалисти
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Преди време попаднах на същата статия, ето го и клипът към нея :
-
Обожавам да готвя въпреки, че понякога поради диети не мога да си пробвам манджите. Пускам си радиото в кухнята и веселбата започва. ? Ето една приятна, лесна и ефектна лятна манджа. Необходими продукти: 2 тиквички, 1/2 червена камба, около 50 гр. кашкавал гуда, щипка сол, олио Тиквичките се обелва, режат се на малки кубчета и се запържват в нагорещено олио, през това време се реже камбата на дребно и се добавя. След като придобият леко златист загар се посолява с щипка сол разбърква се и се сервира. Поръсва се с рендосан кашкавал, за да се разтопи хубаво кашкавала ястието може да се сложи за малко в микровълновата.
-
Съдба е това което ти си надробиш. Не може да лежиш и да чакаш съдбата от горе да ти даде нещо. Всичко зависи от нас. Ако не те мързи ти ще се трудиш и ще направиш така , че мечтите ти да се сбъднат и съдбата ти ще бъде красива и приятна. Всеки има силата да се бори и живота му да бъде все по-добър и по-добър. Колкото до бог...за да не се избият хората и да са добри трябва да има все нещо в което да вярват нали...Аз лично вярвам в себе си, в близките ми и в науката, колкото и не скромно и егоистично да звучи. ПС: Крайна съм понеже познавам хора вярващи в съдбата. Е ми мързеливички са си...чакат все от някъде нещо да им падне, без да си помръднат пръста понеже съдбата така решила...Всеки акт на мързел в последствие и неуспех те си го обясняват с неведомите пътища на съдбата им... Още по интересното е, че те проповядват този стил на живот, влизат в ролята на гурута, съветват те да продадеш имуществото си да търсиш духовно спасение от ''материалния си начин на живот'' в Непал и още куп глупости ...Много е лесно да обвиняваме случайността, бог, времето, чакрите и звездите... вместо себе си за грешките ни, но дали това ще ни помогне да станем по-добри, по-силни, по-щастливи...? Съмнявам се, а грешките за за това, падаш ставаш, учиш се, и продължаваш и ставаш все по-добър и по-силен.?
-
Водата не е същата вода Водната молекула се разглежда в две различни форми с почти идентични физични свойства. За първи път е възможно да се разделят двете форми и да се покаже, че те могат да проявят различни химични реактивоспособности. Докладват изледователи от университа в Базел и колегите им от Хамбург в списание Nature Communications. Малко известно на молекулярно ниво е, че молекулата на водата може да съществува в две различни форми (изомери) - орто и пара. Иследването показва, че пара-водата с 25 % по бързо реагира от орто- водата. За подробности тук: http://www.chemie.de/news/1155407/wasser-ist-nicht-gleich-wasser.html https://www.unibas.ch/de/Aktuell/News/Uni-Research/Wasser-ist-nicht-gleich-Wasser.html За англоговорящите: https://www.nature.com/articles/s41467-018-04483-3
- 5 мнения
-
- 1