Отиди на
Форум "Наука"

Grifin

Потребител
  • Брой отговори

    220
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    4

Grifin last won the day on Декември 24 2020

Grifin има най-харесвано съдържание!

Всичко за Grifin

Последни посетители

3448 прегледа на профила

Grifin's Achievements

Rising Star

Rising Star (9/14)

  • Conversation Starter Rare
  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

437

Репутация

  1. Явно за да могат влаковете да изчакат часовниците, които са върнати с един час да ги "настигнат". Не бях чувал че така го правят, каква ли е обаче съществуващата практика при преминаване от зимно към лятно, когато влаковете трябва да настигнат часовниците и трябва да наваксат един час..
  2. Набързо я чета темата, но не видях някой да вярва в невидимата ръка, цитираш мнение за световния пазар, а не свободния. Невидимата ръка е нарицателно в една от първите икономически теории на Адам Смит, дори и там обаче се споменава за минимална държавна намеса и пазара не е съвсем съвсем свободен. Коя е тази "западна" икономическа теория? Защото те са бая- класическа (Адам Смит), Кейсиянска, в която Кейнс предлага активна фискална и монетарна намеса на държавата, има австрийска школа, монетаризъм, неокласическа икономика, поведенческа, това не е пълен списък..всичките са западни. В западни учебници от западни автори има големи части посветени на картелите като пазарна структура, има си модели за ценообразуването при картелите, видове и т.н., та картели има, ОПЕК просто са единствения легален. Няма картели и монополи в теоретични пазарни структури от учебниците като перфектната конкуренция. И пак, струва ми се мешиш нещата, аз поне не видях някой да твърди че пазарите, особено пък на нефт, са свободни. Свободни пазари в реалността няма. Ако имаш предвид свободната търговия, при която всеки трябва да произвежда това в което има сравнителни предимства ,т.е. най-малки алтернативни разходи (теория на Рикардо), според мен това може да работи до голяма степен, но в рамките на област или държава, в дългосрочен план между държави не би било устойчиво. Държава, която има сравнителни предимства да произвежда банани може известно време да внася каквото и е необходимо с приходите от банани, с течение на времето обаче, ако не започне да развива индустрия (в която няма да има дълго време сравнителни предимства), с изненада ще установи, че до вчера смогваше да си внася перални и автомобили, но вече има телевизори, телефони, компютри и т.н. и парите от бананите не стигат за всичко. Ако Китай беше приел и се задоволил, с това че неговите сравнителни предимства са евтината работна ръка, щеше да си остане работилницата на света и нямаше да е там, където е сега. Пример за обратното пък може да бъде Русия, която съвсем не е лишена от сравнителни предимства, основно под формата на ресурси, но...Ако Русия беше управлявана от китайци през последните няколко десетилетия, сега сигурно Европа щеше да внася смартфони и електромобили с надпис "сделано в России". За доматите писах наскоро в някоя друга тема защо смятам, че по-скоро ние сме си виновни, но допускам че си по-запознат, селското стопанство не го следя. Кажи по-подробно защо смяташ, че е така.
  3. Всъщност е по-скоро обратното- рублата продължава да се срива, въпреки че ЦБ повишава лихвите. То това е основната причина за тези повишения и за наложения капиталов контрол, опит да се спре обезценката на рублата.
  4. Градче в Донецка област с близо 10 000 души население, към момента колко са останали идея нямам, поне от няколко месеца го превземат, днес четох че владеели голяма част от него.
  5. Е..много важно..За сметка на това пък едно дългоочаквано събитие е на път най-накрая да се случи, руснаците вече владеели голяма част от Ню Йорк
  6. Че те си плюят по всичко, което идва от така наречения "Запад"(разбирай всичко ново и измислено в последните десетки и стотици години, което не е свързано с продажба на природни ресурси), това обаче по никакъв начин не им пречи да се възползват от облагите на наплютото. Познавам крайни путинофили (сигурен съм, че не само аз), които живеят и работят в Германия и Англия, държат си парите в сатанински евра, паунди и долари, и през цялото това време кълнат западната система, прогнозират краха й, и говорят че само Путин или някой подобен диктатор ще ни оправи...висша форма на когнитивен дисонанс..Истината е, по мое скромно мнение разбира се, че цифровите валути (CBDC ) не се различават по нищо от всяка друга технология, могат да се използват за общото благо (което е утопия в крайния вариант), могат да се използват и с цел облагодетелстване на малък кръг от управляващи и контрол върху населението, Китай прави сполучливи опити от известно време за второто. В Русия как биха се ползвали, всеки сам може да има мнение...
  7. И кои са тези неща? Струва ми се, че имаш някакво да кажем ..нестандартно разбиране на концепцията за фалсифицируемост. Поне ПРИНЦИПНО (ПО ПРИНЦИП) трябва да съществуват експеримент или наблюдение, които да имат потенциала да опровергаят твърдението, дори и опита или експеримента да не са изпълними със съвременната апаратура и технология. Но дори и да махнем това иначе важно принципно, смяташ ли, че по времето на Нютон не е съществувал опит, който да може да опровергае законите му и те са просто е така постулирани? Защото всъщност всички експерименти и наблюдения, които са били извършвани и са потвърдили законите на Нютон, също така са имали потенциала да ги опровергаят, то това е идеята за фалсифицируемост. ПП Сега виждам, че и Гравити е писал..иначе ми е любопитно какво би му отговорил.
  8. Добре, отново съвсем накратко. Непроверимо и нефалсифицируемо не са точно едно и също нещо, фалсифицируемостта изисква по принцип да е възможно съществуването на експеримент, който да може да опровергае твърдението и не се отнася до моментното състояние на технологиите и измервателната апаратура. Така, според критерия на Попър, ако едно твърдение не е фалсифицируемо, то това е напълно достатъчно да се твърди, че не е научно. А иначе не е никакъв проблем да предложиш модел с колкото си искаш измерения, без да е необходимо да доказваш дали съществуват, просто въпросният модел трябва да може да прави прогнози и да съществува експеримент, които да може го опровергае. Ако направиш нещо такова, никой не би ти казал, че е ненаучно.
  9. А как може да е непроверимо, а да бъде потвърдено невярно? Как се потвърждава (че е вярно или не) нещо непроверимо? Ако аз твърдя, че спагетеното чудовище съществува увито околопланково (каквото и да значи това, ти го използваш) в твоето "четвърто пространствено измерение", можеш ли със сигурност да потвърдиш, че това не е вярно? Защото ако не можеш да го потвърдиш със сигурност, то според теб излиза, че това е научно твърдение.
  10. Всъщност има индекс за корупцията, според който България е на 86-то в света, а Русия на на 143-то https://bg.wikipedia.org/wiki/Индекс_за_възприятие_на_корупцията А дали е изчисляван от нацисти за съжаление не знам ...
  11. Сега, единственото което казах, е че е странно службите да пропуснат снайперист на покрива на първия етаж на 130 метра от трибуната. Да, в научен форум сме, и здравословния и умерен скептицизъм и избягването на сляпо доверие в авторитетите са част от научния метод (довечера като се прибера съм убеден, че ако реша ще намеря мнения на авторитети, които твърдят обратното на този, който били включили по БНТ). Не знам доколко приляга обаче в научен форум да се твърди по видеозапис, че очевидно кръвта е истинска... аз чак толкова научни твърдения не направих, единственото, което казах е че е странна такава немарливост (да кажем) на службите. О, Деф..често не отговарям като ме цитираш, защото просто няма смисъл, последното май беше че нямало такова нещо като диверсификация спрямо долара..Ако някой тръгне да симулира атентат (което още един път да натъртя, не твърдя), надали ще разчита на това президента да не мръдне и да го постреля в ухото най-добрия снайперист, за Тръмп поне съм убеден, че нямаше лесно да се навие.
  12. Абе не знам..не намирисва ли поне малко тая история? Не колкото атентата срещу Доган ама.. Че Тръмп е големия печеливш е ясно- чисто нов живот, рейтинг до небесата. Но да оставят службите снайперист на 130 м. от Тръмп и то на покрива първия етаж да се позиционира и да постреля..
  13. Така де, няма какво да се чудим защо е заблуда, ето, сам го казваш. Има вероятност за следващото ези, има и вероятност за серия някаква, две различни неща. А това, което според мен основно се пропуска е моментът в който се прави оценката. Защото, ако ще направим десет хвърляния с честна монета, то вероятността преди първото хвърляне за десет ези или десет тура е едно върху две на десета, наистина много малка вероятност. Само че, ако имаме вече девет хвърлени ези, то вероятността за серия от десет ези (девет вече хвърлени ези и още едно ези) е абсолютно равна с тази за серия от девет ези и тура, и в двата случая е една втора. Да де, ама защо ще е толкова голямо чудо стотното хвърляне, а не 97-мото, 99-тото, 102-то..? Те всички в залата са очаквали прекъсване и на петия, и на десетия път, да не говорим вече за 70ти, 80ти, 90ти. ТВ предлага модели, които дават оценки за разпределения на данни, при допускане за честни монети, зарове, рулетки и т.н. Така в този случай, да, вероятността за 100 поредни червени (пак да уточня, в началото на хвърлянията, на стотното при 99 червени си е просто една втора) е изключително малка и теоретично според Закон за големите числа при огромен брой опити би следвало да се случва средно един път на 2^100 опита, възможно е обаче да се случи, и при голям брой завъртания неизменно все някога ще се случи. При манипулирана рулетка естествено е по-вероятно да се случи такава серия, там вероятностите обаче вече нямат работа и наистина при такава серия всички в залата трябва да се замислят дали някой някого не заблуждава и се случва не "чудото" на изключително рядко събитие, а просто измама
  14. Дали е добре или не, не знам, но просто не е истина, такъв договор не съществува. Новината тръгна мисля от криптосредите (там упадъка на долара се използва често като мотив за възхода на крипто), от индийски и други подобни сайтове и почти не успя да си проправи път до някоя по-сериозна медия. https://www.indiatoday.in/business/story/us-saudi-arabia-petrodollar-deal-history-significance-what-is-it-2553088-2024-06-14 https://www.timesnownews.com/business-economy/economy/big-blow-to-us-as-saudi-arabia-ends-80-year-petrodollar-deal-article-110982402 В единият от сайтовете въпросният договор е 50 годишен, в другия 80...всички уж се позовават на споразумението, но не изглежда да са го чели. Всъщност, споразумението е за икономическо сътрудничество и модернизиране на армията на Саудитска Арабия, не установява петродоларна система и не изисква СА да продава в долари петрола си. Ето го и самото споразумение, 6 страници е и започва от 788 стр. на пдф-а. https://tile.loc.gov/storage-services/service/ll/lltreaties//lltreaties-25-3/lltreaties-25-3.pdf И преди, и след това споразумение СА продава петрола си в долари и причините са съвсем основателни. Приходите от петрол се използват или за търговия и внос (без значение дали със САЩ или с други, никой не отказва долари), или за инвестиции. СА е един от най-големите притежатели на американски облигации (купуват ги с долари), освен това инвестират в суверенни фондове, във фондове за публични инвестиции, в недвижими имоти, в частни и публични компании и т.н., основно с долари. Освен това имат и дългове..пак в долари. Можем естествено да допуснем, че споразумението, което приложих е фалшификат, или че след него има друго, което задължава СА да продава петрол в долари. Ето обаче новина от 2023 г., според която СА е отворена към продажба на петрол в други валути, дали щяха да правят такива изявления ако имаше договор, задължаващ ги да продават в долари? https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-17/saudi-arabia-open-to-talks-on-trade-in-currencies-besides-dollar Факт е, че някои държави напоследък диверсифицират и опитват да намалят зависимостта си от долара, някои обаче правят обратното, и докато наистина има известен спад на световната доминация на долара, аз поне не бих правил толкова смелите прогнози, че трябва да се купува злато, с което да купим новата световна валута след няколко години..Всъщност от 09.06.2024 г., датата на която изтече така наречения договор и се избълваха множество статии и клипове прогнозиращи бързия упадък на долара, досега той е поскъпнал с около 1,5%.
  15. Добре, нека са "домати" (т.е. съвкупно българско земеделие), а не домати, не мисля че има голяма разлика. Това за плодородните почви и водите за съжаление ми се струва, че не е така, те са само един от факторите, освен тях трябват капитал(пари, технологии, съоръжения, инфраструктура, човешки капитал под всякава форма и т.н.), труд и предприемачество. Ако земите и водите бяха достатъчни, в нашите магазини нямаше да има доста неща от Израел например (страна с не особено благоприятни условия и с повечко пустини от България), щеше да ни е евтино да си ги произвеждаме, че и дори да ги изнасяме, ама не е така, нали? Истината е, че сектора е изключително непривлекателен, фермерите стават все по-малко и застаряват, и че всяко младо момиче примерно, предпочита да си вее кълките на хладно в мола за малко повече от минималната заплата, с надежда да стане нечия..каквато и да е, вместо да сложи забрадката и да отиде да плеви на 40 градуса, при младите мъже положението е сходно и това не мисля, че би се променило дори и с 500% мита на всички "домати". Разбира се, при един колективистки сценарий и смяна на строя, проблема с мотивацията би изчезнал рязко. Аграрния сектор ми е много чужд, не го следя и не съм обвързан по никакъв начин с него, мотика съм виждал на живо няколко пъти. Не мога да коментирам в детайли държавната ни политика, както и европейските субсидии и дали има разлики за едни и други държави, просто не ги следя. Въпреки това обаче, от първо лице знам неща за някои проекти, които ме карат да си мисля, че не ни е виновен толкова ЕС, колкото сме си виновни ние..

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!