gmladenov
Потребител-
Брой отговори
9825 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
32
gmladenov last won the day on Ноември 3
gmladenov има най-харесвано съдържание!
Всичко за gmladenov
Последни посетители
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
gmladenov's Achievements
-
В Русия изглежда се подготвят за края на войната и "образа на победата" Руският вестник "Комерсант" съобщава за семинар на на вице-губернаторите, организиран от Администрацията на президента. "Друга важна тема на семинара, според събеседниците на "Комерсант“, е работата с "образа на победата“ и общественото мнение по отношение на завръщащите се от СВО." "Администрацията на президента (АП) изхожда от факта, че ще дойде краят на СВО и трябва да сме подготвени за това“, обяснява един от източниците на "Комерсант“. Бъдещите резултати от СВО трябва да се възприемат в обществото като победа, въпреки че различните социални групи вече го възприемат по различен начин: за "разгневените патриоти“ това означава едно, за "либералите“ означава нещо съвсем различно. Следователно, от гледна точка на президентската администрация, е необходимо да се съсредоточи върху "тихото мнозинство“, което ще бъде доволно от постигането на целите, очертани от президента (денацификация и демилитаризация на Украйна), както и запазване на нови територии за Русия. И това мнозинство трябва да се запази и разшири, смята АП." "Що се отнася до участниците в СВО, както вече съобщи Комерсант, работата с тях е една от приоритетните задачи, които администрацията поставя пред регионалните власти, а удовлетвореността на бившите бойци от следвоенния им живот дори се превърна в един от показателите за ефективност на губернатори ( виж Комерсант ” от 29 ноември ). В тази връзка на семинара беше отбелязано, че е необходимо постоянно да се фокусира върху въпросите за рехабилитацията и заетостта на участниците в СВО, така че да не се присъединяват към протестни движения или престъпност. " https://www.kommersant.ru/doc/7344159
-
Акцентът от днешната сводка е коментарът на ISW за указа на Путин за руския проектобюджет за 2026-2027г.: На 1 декември руският президент Владимир Путин подписа указ за одобряване на федералния бюджет за 2025 г. и проектобюджета за 2026–2027 г. Бюджетът за догодина разпределя около 41 процента от годишните разходи на Русия за национална сигурност и отбрана. ISW продължава да твърди, че увеличените разходи за отбрана на Руската федерация, макар и опасни, не се равняват на непременно увеличение на военните им способности, особено като се има предвид, че значителна част от него отива за изплащане на обезщетения на руски войници, ветерани и техните семейства. Продължаващото съсредоточаване на страната върху разходите за отбрана вероятно засяга също ефективността и устойчивостта на руските социални програми, което би могло да окаже влияние върху способността на Кремъл да поддържа войната си в Украйна, имайки предвид нарастващият натиск върху руската икономика и наблюдаваната тенденция на Путин да избягва рисковете за стабилността на своя режим.
- 3 мнения
-
- 2
-
Ще си позволя да коментирам: ежедневната сводка на ISW е прекалено дълга и отегчителна и едва ли представлява интерес за повечето хора. Няколко акцента от сводката и препратки към допълнителна информация е напълно достатъчно. Към 20 реда текст максимум.
- 3 мнения
-
- 2
-
Руският Z-канал Рибар с оценка на ситуацията в Сирия: Сирия отново е в пламъци и всяко възстановяване може да бъде забравено за неопределен период от време. И всички страни наблизо ще пострадат от огъня в Сирия - Ливан, Ирак, Иран, Турция. Русия ще загуби статута си в тази страна, която просто престава да съществува пред очите ни. Това е сериозен удар по репутацията на Руската федерация, въпреки че основната вина е на сирийското ръководство и системните проблеми на държавността. Иран и „оста на съпротивата“ ще загубят своя потенциал, който вече беше силно отслабен заради войната в Ивицата Газа и операцията на Израел в Ливан. През следващите седмици, може би дори дни, терористите от ИДИЛ и "умерената" опозиция ("Рибар" директно нарича тази опозиция "екстремисти", визирайки ХШТ) също ще се присъединят към "празника на хаоса", който ще потопи страната в катастрофа, която не се е случвала в минали години. Масово изселване на населението. Като се има предвид колко бързо напредват бойците, скоростта на бягството на цивилни ще се ускори, предрича "Рибар" и добавя, че ще има нови вълни от бежанци от Сирия: "Къде ще бягат? Първо ще се втурнат към близки страни като Ливан, Йордания, Турция, но това ще е само временна точка, тъй като там няма стабилност, за която мечтаят". Крайната дестинация, разбира се, ще бъде Европа. Първа в този списък ще бъде Италия. Смешно съвпадение е завръщането на италианския посланик в Дамаск за решаване на проблема с миграцията в навечерието на събитията в Алепо. Следващи по ред ще са Гърция, Румъния, Франция, Германия и т.н. Постингът на Рибар завършва с пожелателния извод, че от цялата дандания Европа само ще страда: Тази ситуация допълнително ще засегне тежкото положение на Европа като част от нейното целенасочено унищожение. Сривът на икономиката и индустриалния комплекс, прекъсването на газопроводи и подводни кабели, съчетани с некомпетентни власти - а сега и нова вълна от мигранти. Случи се така, че Близкият изток е бил буре с барут от хиляди години. Ако си спомняте, никога не е имало мир в Близкия изток. Е, Европа я очаква изключително тъжно развитие на ситуацията, тъй като след това, което се случва в Сирия, Европа я очаква катастрофа. https://t.me/rybar/65888
-
Принципно, дали човечеството се намира в идейна безпътица: и да, и не. То е в безпътица, защото нямаме ясна визия накъде да вървим. От друга страна, обаче, кога човечеството е имало такава визия? Комунизмът, за който стана дума по-горе, се опита да предложи такава визия, но се провали. Предлагаха ни и глобализацията като визия - но тя също бе отхвърлена от хората. Днес наистина не е ясно накъде да вървим, но така е било винаги. Колегата много правилно отбеляза по-горе, че на хората им е вродено да се подреждат в йерархии (това е нормата в прирордата). Съответно всеки обществен строй досега е бил вариация на тема слуга-господар. При комунизма, който се основаваше на идеята за социално равенство, пак имаше господари - но се правехме, че това не е така. А при другите строеве неравенството е открито признато. Така че каквото и да измислят хората, досега не сме имали друга обществена система освен слуга-господар.
-
Прав си, естествено. По същата логика работниците, които притежават акции в тяхната компания, какви са: работници или собственици/капиталисти? Видно е, че днес нямаме стриктно разделение на ролите. Съответно понятието капиталист днес наистина се е размило. В същото време, обаче, е много ясно кои са истинските собственици на дадена компания и кои са просто наемници. Така че аз лично не виждам сериозно основание да пратим в миналото понятието капиталист.
-
Добре де, как да наричаме собствениците на капитал, който те инвестират с цел нарастване на същия този капитал? Аз предлагам да ги наричаме капиталисти.
-
Това, което си написал, е напълно вярно. В днешно време вече няма капиталисти-индустриалци като едно време. Но това не означава, че днес няма капиталисти. Както вече написах, капитализъмът се е равил и поумнял. Капиталистите са еволюирали и днес те не са индустриалци, а акционери в пенсионни фондове, хедж-фондове и тем подобни. Това са новите капиталисти, които непряко притежават средствата за производство. От моя гледна точка те напълно се вписват в марксистката дефиниция за капиталист, защото пак те са тези, които притежават капиталите и активите на компаниите - както по времето на Маркс. Те са капиталисти по силата на това, че са притежатели на капитала.
-
Според марскизма, капиталистът е собственикът на средствата за производство - и аз лично не виждам това да се е променило с годините. Днешният капитализъм със сигурност се е развил и поумнял. Днешните капиталисти, например, не са лични собственици на средствата за производство, а са просто инвеститори в компании. Но в крайна сметка пак те са собствениците. Мениджърите са най-вече служители в компаниите, независимо че са добре платени са и че са частични собственици на компаниите, които управляват. Така че те не са баш капиталисти (ако изключим основателите на компании, които са едновременно и собственици, и мениджъри).