Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    9960
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    33

gmladenov last won the day on Януари 22

gmladenov има най-харесвано съдържание!

2 Последователи

Всичко за gmladenov

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

gmladenov's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

7,7k

Репутация

  1. Я кажи сега, СИВ свободен пазар ли беше. Като плюеш/критикуваш трябва да гледаме алтернативите.
  2. Това не е много сигурно. Русия на практика изпепели заграбените от нея територии и ще има нужда от огромни инвестиции за тяхното възтановяване. Така че въобще не сигурно дали/кога някога ще са на печелба. Принципно, макро-икономистите отдавна са изучили ефекта на военните разходи върху иконимиката. Това е известно като "кривата на маслото и оръжията". Ако в икономиката се прозвеждат два продукта - масло и оръжие - то производството на едното ограничава другото и обратното. Тъй като двата вида стоки представляват компромис, една държава не може да увеличи едното, без да повлияе отрицателно на другото. На долната картинка е дадена илюстрация. Ако произвеждаш 20 пушки и 900 пунда масло - то ако увеличиш производството на пушки до 180, производството на масло ще спадне до 100 пунда. https://en.wikipedia.org/wiki/Guns_versus_butter_model https://www.investopedia.com/terms/g/gunsandbutter.asp
  3. Разликата е, че телефона си го ползвал и си извлякъл полза от него. Тоест, имаме задоволена потребност. От тази гледна точка производителят на телефона е добавил стойност в икономиката. Снарядите и другото въоръжение директно се унищожават и не създават стойност. Те имат стойност само за производителя, който е спечелил нещо от производството им - но не и за икономиката.
  4. А Русия просто ти стъпва на врата с ботуша и ти заповядва какво да правиш.
  5. Военната икономика е фалшива иконимика. Дотират се предприятия за производството на продукция, която после се унищожава. Концептуално това е същото като да теглиш заеми и да ги харчиш вместо да ги инвестираш. След като изядеш и изпиеш парите, пак си с празни джобове. Гърция преди време фалира от непосилен държавен дълг. Русия има нефт и газ може да и не фалира, но на практика прави същото като Гърция: харчи пари за ядене и пиене. На хартия е произвела продукция и БВП-то се е вдигнало, но на практика просто е потрошила едни пари.
  6. Ти си от "обективните" русофили. Те (уж) не харесват Путин - но напълно одобряват войната в Украйна и напълно се съгласяваят, че Русия е била принудена да нападне. Обективните русофили са нещо като скритите гейове, които на самите себе си не признават, че са гейове - но всички знаят, че те са гейове.
  7. Американската външна намеса в България е много, много лоша - докато тази на Русия е само добра, нали така.
  8. В някои демократични западни страни нацистката пропаганда е разрешена, а в други - забранена. Така че свободата на словото не е абсолютна. Същото се отнася и за руската пропаганда.
  9. Карл Попър е роден във Виена. Не знам за коя нефтена монархия говориш. Освен това по каквото чета, Попър е най-вече антикомунист и борец за демокрация - а не борец за световна правда като цяло. Освен това дискриминацията на жените в арабския свят не е ли традиционна ценност в техните общества? Западът има ли право да налага свои виждания за дискриминация в тези общества?
  10. Естествено че си прав, но в общественото съзнание двете вървят ръка за ръка. Един от големите абсурди, който аз наблюдавам, е как американците са дълбоко мразени като сатанисти - докато в същото време хора като Илон Мъск са тачени и почитани. А именно хората като Мъск са тези, които движат нещата в САЩ. Тоест, баш сатанистите.
  11. Русофилът е човек, който оправдава агресията на Русия в Украйна, съгласявайки се с тезата, че Русия е била предизвикана и принудена да нападне. Ако дъщеята на русофил бъде нападната и изнасилена, дали русофилът ще се съгласи, че насилникът е бил предизикан и принуден? Но същият този човек се съгласява, че Русия е била принудена. Та русофилите са мразени и ненавиждани не заради догма, а заади тяхната наглост и двуличие.
  12. Не. Смисълът на отвореното общество е да няма диктатури, а Русия е диктатура. Който иска да живее в диктатура, да ходи в Русия и там да се кефи.
  13. Хубава тема. Много добре отразява днешното разделение и социални динамики в света. След близо две десетилетия на глобализация и либерализъм, хората казаха "стига". И как се борим с глобализацията и либерализма: като гоним мигранти и джендъри и въвеждаме търговски мита. След известно време пък ще се разбере, че след като мигрантите и джендърите са били изгнонени, ние пак не сме си заживяли. Така махалато се клати от едната крайност в другата и така обществото сменя курса когато днешният курс се окаже задънена улица.
  14. Организациите на Сорос възпитават и обучават храбри и доблестни соросоиди и либерасти, които да се борят с чумата на русофилията в България. За това Сорос е толкова мразен от русофилите, докато той финансира една справедлива кауза.
  15. Русоробите също не са го чули, явно, защото най-вече те се вълнуват от темата за Гренландия. Много им се ще Америка да я грабне, което автоматично ще оправдае руската агресия в Украйна.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.