
gmladenov
Потребител-
Брой отговори
10003 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
34
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov
-
Ако няма да има мир е много важно какво САЩ ще направят със санкциите и с разузнавателната помощ за Украйна (да не говим за друга помощ). Тръмп може да реши да се самоизключи от конфликта и да махне санкциите срещу Русия, както и да спре разузнавателната помощ за Украйна. Тогава ще стане доста тегаво, защото ако Русия може безпроблемно да си финансира войната, тя ще я води до безкрай. Украйна пък ще трябва да воюва на сляпо.
-
Естествено си прав за много от нещата, които си изброил. Имай предвид обаче, че предложението е и към двете страни. Там се вписва признаването на Крим за руски от САЩ. Това е жест и разменна монета на САЩ към Русия: ние признаваме Крим - вие пък спрете да се биете. Пак да кажа: на този етап не е реалистично Украйна да си върне заграбените територии. Ако използваме това твърдение за отправна точка, какво би било справедливо предложение за Украйна? Украйна не може да изгони руснаците по военен път. Тогава как спираме войната?
-
На този етап не е реалистично Украйна да си върне заграбените територии. Украйна трябва да приеме този факт ако иска войната да спре. Също така ако Русия е заграбила тези територии с война и жертви, не е реалистично тя да ги върне без бой. Нечестно е, но е така. По въпроса за Крим: в предложениоето не се изисква Крим да бъде признат за руски от Украйна; само САЩ го признават. Така че Украйна и ЕС не трябва да правят отстъпки де юре. В крайна сметка предложението е неприемлив компромис и за двете страни. Но за да се спре войната, този компромис е необходим. Иначе войната трябва да продължи ... докато пак се стигне до някакъв неприемлив компромис. Докато САЩ и ЕС не се решат да влязат пряко в конфликта, Русия няма да бъде победена - а от началото на войната те всячески избягват пряка намеса.
-
Стана ясно проектоспоразумението за сключване на мир между Русия и Украйна, което предлагат САЩ. Документът стигна до медиите през "Ройтерс", която го разпространи без редакторска намеса. Световната агенция публикува текста на пакет от предложения за край на войната в Украйна, който вече е бил представен на европейски официални лица от американския пратеник Стив Уиткоф на срещата в Париж на 17 април, съобщи БТА. Това е последният план на Доналд Тръмп, след като и той, и представители на администрацията му предупредиха неведнъж, че ако не се постигне примирие сега, САЩ ще се оттеглят от процеса за постигане на мир в Украйна, в който подеха инициативата и посредничат. Текстът на предложенията е публикуван от агенцията в пълния му вариант, без да бъде променян: Рамка за споразумение между Русия и Украйна Тези условия представляват окончателната оферта на Съединените щати и за двете страни. Постоянно прекратяване на огъня Двете страни незабавно започват преговори за техническо изпълнение Украйна получава солидна гаранция за сигурност Държавите гаранти ще бъдат ад хок група от европейски държави и желаещи неевропейски държави Украйна няма да се стреми към членство в НАТО Украйна може да се стреми към членство в ЕС САЩ признават де юре руския контрол над Крим САЩ признават де факто руския контрол над Луганска област САЩ признават де факто контролираните от Русия части на Запорожка, Донецка и Херсонска област Украйна си възвръща територия в Харковска област Украйна си възвръща контрола над Запорожката атомна електроцентрала чрез контрол и управление от страна на САЩ, като електричеството се разпределя и за двете страни, както и на язовир Каховка Украйна получава безпрепятствено възможност за преминаване по река Днепър и контрол над Кинбурнската коса Съединените щати и Украйна ще сключат споразумение за икономическо сътрудничество в областта на редкоземните метали Украйна ще бъде напълно възстановена и финансово компенсирана Санкциите срещу Русия, наложени в резултат на този конфликт от 2014 г. насам, ще бъдат отменени САЩ и Русия ще сключат икономическо сътрудничество в областта на енергетиката и други промишлени сектори https://dnes.dir.bg/svyat/vizhte-poslednata-amerikanska-oferta-za-mirno-sporazumenie-mezhdu-rusiya-i-ukrayna -- Макар и болезнено за Украйна, предложението на САЩ е реалистично и не изисква капитулация. Разбира се Путин не получава контрол над Украйна и е съмнително, че ще го приеме. Или ще го приеме, но наужким.
-
Има ли експеримент, който ясно и недвусмислено демонстрира разлика между покой и движение в "сложна четириизмерна пространствено геометрия" - по начина, по който ти си го представяш? Ако няма такъв експеримент, значи твоята концепция се намира на същото дередже като концепцията на Нютон за абсолютно пространство.
-
Станиславчо, виж ИИ на Гугъл какво казва по въпроса за твоята интерпретация: Въпрос: Движим ли се във времевото измерение със скоростта на светлината? Джемини: Това е завладяващ въпрос, който засяга някои дълбоки понятия в теорията на относителността! Краткият отговор е „не“, ние не се движим през измерението на времето със скоростта на светлината. Станиславчо, като убедиш Джемини, може и аз да се съглася с теб.
-
След като "абсолютното движение като физически измеримо явление не съществува", абсолютното пространство става "излишно". Така казва самият Айнщайн. Ето цитат от увода на СТО (превод от английски): Въвеждането на „светоносен етер“ ще се окаже излишно, доколкото гледната точка, която ще бъде развита тук, няма да изисква „абсолютно стационарно пространство“, снабдено със специални свойства.
-
В крак с времето реших да попитам Джемини, изкустеният интелект на Гугъл. Приемаме, че той базира своите отговори на официалната наука. Интересно че Джемини ми даде леко различни отговори на български и на английски - но и в двата случая казва едно и също нещо. На българския въпрос "Съществува ли абсолютно движение?", Джемини отговаря така: Съществува дебат във физиката и философията относно съществуването на абсолютно движение. Какво е абсолютно движение? Абсолютното движение би било движение, което е абсолютно спрямо абсолютно пространство и абсолютно време. Това означава, че съществува фиксирана отправна точка в космоса, спрямо която може да се измери движението на всички обекти, и че времето тече равномерно навсякъде, независимо от движението на наблюдателя. Исторически възгледи: Исак Нютон вярва в съществуването на абсолютно пространство и време като основа за неговата механика. Той твърди, че абсолютното движение е преместването на тяло от едно абсолютно място на друго. Ернст Мах и по-късно Алберт Айнщайн оспорват тази идея. А на англисйкия вариант на същия въпрос - "Is there absolute motion?" - Джемини отговаря доста по-ясно: Докато концепцията за абсолютно движение е интригувала учените и философите от векове, съвременната физика, особено теорията на относителността на Айнщайн, предполага, че абсолютното движение като физически измеримо явление не съществува. Аз напълно се съгласявам с английския отговор на Джемини. (този Джемини ще ми свърши добра работа ).
-
Ти пък сега. Още в увода на СТО Айнщайн казва: ... неуспешните опити да се открие каквото и да е движение на Земята спрямо "светлинната среда“ показват, че явленията на електродинамиката, както и на механиката, не притежават свойства, съответстващи на идеята за абсолютен покой. Щом няма абсолютен покой, значи няма и абсолютно движение.
-
Вече обсъждано: твоята интерпретация няма особени предимства пред стандартната интерпретация. Защо тогава да я възприемаме вместо стандартната. Реторичен въпрос. СТО отхвърля Нютоновото абсолютно пространство защото движението в това пространство е неоткриваемо с експеримент. Същото важи и за твоята интерпретация: движението в четвъртото измерение е неоткриваемо. Ти можеш да си постулиураш колкото си поискаш, че ние се движим със скоростта на светлината в някакво скрито пространствено измерение, но няма как да го потвърдиш с експеримент. Така че твоята интерпретация страда от същия недостатък като абсолютното пространство на Нютон.
-
Прогнозата се сбъдва - при това едва на третия месец откакто Тръмп е встъпил в длъжност. Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма ясен знак, че е възможен Американският президент Доналд Тръмп ще се откаже от опитите да посредничи за мирно споразумение между Русия и Украйна, ако до дни няма ясни признаци, че може да бъде постигнато такова споразумение, заяви днес държавният секретар на САЩ Марко Рубио, цитиран от Ройтерс и БТА, след среща с европейски и украински лидери в Париж. "Не възнамеряваме да продължаваме тези усилия седмици и месеци наред, така че трябва да преценим много бързо, и говоря за броени дни, дали това е осъществимо или не през следващите няколко седмици. Ако е постижимо - участваме. Ако не е - имаме и други приоритети, върху които да се съсредоточим", каза Рубио пред журналисти, преди да отпътува от парижкото летище "Бурже" за Вашингтон. https://dnes.dir.bg/svyat/rubio-tramp-shte-se-otkazhe-da-posrednichi-za-mir-ako-do-dni-nyama-yasen-znak-che-e-vazmozhen
-
От пресата: Aтаките на Тръмп срещу водещи университети са част от по-широка борба срещу това, което той възприема като центрове на либерална власт - в това число съдилищата, федералната бюрокрация и медиите. След като преформатира Републиканската партия и Върховния съд, Тръмп се надява да разшири популистката си идеология и до висшето образование в усилията си да измести страната надясно. Популистката реакция срещу установени институции е в основата на тръмписткото движение MAGA и консерватизма "Америка на първо място“, заедно с убеждението, че либералните факултети са отговорни за разпространението на антиамерикански ценности. По време на предизборната си кампания миналата година Тръмп остро критикува университетите, за които той твърди, че са пълни с "марксистки маниаци“. А движението на президента отдавна подхранва подозрението към академичния интелектуализъм и недоверието към високообразованите, което беше изострено от атаката му срещу експерти по време на пандемията от Covid-19 през първия му мандат и което сега личи в неортодоксалния му кабинет през втория му мандат. Този силно политизиран подход не оставя почти никакво съмнение, че мотивите на администрацията далеч надхвърлят изкореняването на антисемитизма от университетските кампуси. "Това е прозрачен опит да се промени какво се преподава, какво казваме в класните си стаи, какво учим нашите студенти, за да се гарантира, че единствените неща, които всъщност се казват в университетските кампуси, са неща, които администрацията на Тръмп иска да чуе и иска да бъдат казани“, каза Андрю Мануел Креспо, професор по право в Харвард пред CNN.
-
Според мен не трябва да се търси някаква специална логика в действията на Тръмп. По всичко личи, че той действа хаотично и импулсивно и се води най-вече от лични съображения. В неговите очи цял свят прецаква Америка и това трябва да се спре. Затова натиска страните от НАТО да плащат повече, а сега въвежда и тарифи на цял свят. Ако имаше някаква мисъл зад тези решения, те въобще нямаше да бъдат взети. В САЩ всеки щат си определя ДДС-то; няма федерално ДДС - освен митата, които на практика са ДДС. Сега с новите мита/тарифи Тръмп на практика увеличава федералното ДДС. Икономистите знаят, че ДДС-то не е оптимален като данък, защото не е прогресивен и удря непропорционално по-бедните. Значи новите тарифи ще засегнат най-вече бедните потребители, много от които са привърженици на Тръмп. Тоест, Тръм върви срещу своите собствени избиратели.
-
Под праезик аз дефакто разбирам "универсалиите". Един път те като са се появили/развили, те са станали основата на всички езици - било то вербални или жестомимични. От тази гледна точка всички езици имат общ праезик. В никакъв случай не си мисля, че днешните думи или жестове произлизат от един единствен език, на който са говорили предците ни. Общоте с предците ни е, че използваме една и съща система за когнiтовност и комуникация. Хората преди 135хил години най-вероятно вече са имали концепции за майка/родител и за слънце. Същите концепции остават непроменени и до днес - независимо какви думи използваме, за да ги изкомуникираме.
-
За мен цитираното е силен аргумент в полза на единен "прото-език" - с уточнението, че под това понятие се разбира езика като система за когнитивност и комуникация, а не като вербална/словесна форма. За да могат да се разбират и да планират/извършват съвместни дейности, предците ни със сигурност са имали някаква система за когнитивност и комуникация. Дори да е имало няколко такива системи, една от тях е "победила" и се е наложила. В последствие тази система е била наследена и споделена от всички популации, а различните езици са се развили като различни вербални проявления на системата. Така е и до днес: въпреки наличието на множество езици, системата за когнитивност и комуникация е една.
-
Джон Болтън пред NOVA: Западът се разцепва сам, вършим работата на руснаците и китайците Джон Болтън, бивш съветник по националната сигурност на Тръмп по време на първия му мандат, каза следното в предаването „На фокус” на NOVA телевизия. „Тръмп мисли, че ако има добри отношения с Путин това прави нещата много прости. Но Тръмп смята, че е приятел с Путин. Той не разбира, че Путин не го вижда по този начин. Путин го вижда като човек, който може да манипулира с помощта на подготовката си от КГБ. Точно това прави с Тръмп. Това се отрази зле на Украйна. Тръмп е наивен и доверчив, не знае много за световната история. Хората гласуваха за Тръмп по вътрешни, икономически и социални въпроси, а не заради външната политика спрямо Украйна”, заяви Болтън. „Много съм притеснен от темата за оттеглянето на Тръмп от НАТО. Притеснявам се, че след срещата на Зеленски с Тръмп в Белия дом, реакцията на някои европейски лидери беше много вредна за перспективата на Тръмп да остане в НАТО. Колкото и да е трудно сега с Тръмп, ще е грешка за европейците да влошат нещата”, категоричен беше дипломатът. „По време на Студената война Русия се противопостави, но не успя да раздели Запада. Това е една от причините Москва да загуби Студената война. Сега обаче Западът се разцепва сам. Ние вършим работата на руснаците и китайците”. „Каквито бяха последните два месеца от мандата на Тръмп, такива ще бъдат и следващите 46. Той все още изглежда като нов президент, въпреки че има цял мандат зад гърба си. Не след дълго той ще изглежда като президент с ограничени правомощия, който няма силата и влиянието, които е притежавал първоначално. Мисля, че тогава нещата могат да се променят доста съществено”, заключи Болтън. https://nova.bg/news/view/2025/03/30/492717/джон-болтън-пред-nova-западът-се-разцепва-сам-вършим-работата-на-руснаците-и-китайците/
-
Тръмп бесен на Русия, заплашва с вторични мита от 25% до 50% върху целия руския петрол Президентът на САЩ Донад Тръмп заяви в интервю за американската медия NBC, че е ядосан на руския президент Владимир Путин и заплаши да наложи вторични мита от 25% до 50% върху целия руски петрол, ако стигне до извода, че Москва блокира усилията му да сложи край на войната в Украйна. Тръмп многократно заяви пред NBC, че е бил много ядосан на Путин за това че поставя под съмнение легитимността на украинския президент Зеленски. По-рани тази седмица Путин заяви, че Украйна трябва да бъде поставена под управлението на преходно правителство, което на практика би означавало свалянето от власт на Зеленски. "Ако Русия и аз не можем да сключим сделка за спиране на кръвопролитията в Украйна и ако смятам, че това е по вина на Русия - което може и да не е - но ако смятам, че е по вина на Русия, ще наложа вторични мита ... върху целия петрол, идващ от Русия", заяви президентът на САЩ. Тръмп каза, че това ще включва тарифа между 25 и 50 процента върху петрола от Русия, както и предупреждение към други страни, че ако те купуват петрол от Русия, те няма да могат да правя бизнес в САЩ. Високопоставен служител на Белия дом заяви по-рано този месец, че "яростта на Тръмп се засилва" в отговор на поведението на Русия и нейната ескалация на удари срещу Украйна, докато той настоява за прекратяване на огъня. https://news.bg/int-politics/tramp-besen-na-rusiya-zaplashva-s-vtorichni-mita-ot-25-do-50-varhu-tseliya-ruskiya-petrol.html https://www.mediapool.bg/tramp-zayavi-che-e-mnogo-yadosan-i-razgneven-na-putin-zaradi-komentarite-mu-za-zelenski-i-zaplashi-rusiya-s-novi-sanktsii-news369732.html