
gmladenov
Потребител-
Брой отговори
9985 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
34
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov
-
От пресата: Aтаките на Тръмп срещу водещи университети са част от по-широка борба срещу това, което той възприема като центрове на либерална власт - в това число съдилищата, федералната бюрокрация и медиите. След като преформатира Републиканската партия и Върховния съд, Тръмп се надява да разшири популистката си идеология и до висшето образование в усилията си да измести страната надясно. Популистката реакция срещу установени институции е в основата на тръмписткото движение MAGA и консерватизма "Америка на първо място“, заедно с убеждението, че либералните факултети са отговорни за разпространението на антиамерикански ценности. По време на предизборната си кампания миналата година Тръмп остро критикува университетите, за които той твърди, че са пълни с "марксистки маниаци“. А движението на президента отдавна подхранва подозрението към академичния интелектуализъм и недоверието към високообразованите, което беше изострено от атаката му срещу експерти по време на пандемията от Covid-19 през първия му мандат и което сега личи в неортодоксалния му кабинет през втория му мандат. Този силно политизиран подход не оставя почти никакво съмнение, че мотивите на администрацията далеч надхвърлят изкореняването на антисемитизма от университетските кампуси. "Това е прозрачен опит да се промени какво се преподава, какво казваме в класните си стаи, какво учим нашите студенти, за да се гарантира, че единствените неща, които всъщност се казват в университетските кампуси, са неща, които администрацията на Тръмп иска да чуе и иска да бъдат казани“, каза Андрю Мануел Креспо, професор по право в Харвард пред CNN.
-
Според мен не трябва да се търси някаква специална логика в действията на Тръмп. По всичко личи, че той действа хаотично и импулсивно и се води най-вече от лични съображения. В неговите очи цял свят прецаква Америка и това трябва да се спре. Затова натиска страните от НАТО да плащат повече, а сега въвежда и тарифи на цял свят. Ако имаше някаква мисъл зад тези решения, те въобще нямаше да бъдат взети. В САЩ всеки щат си определя ДДС-то; няма федерално ДДС - освен митата, които на практика са ДДС. Сега с новите мита/тарифи Тръмп на практика увеличава федералното ДДС. Икономистите знаят, че ДДС-то не е оптимален като данък, защото не е прогресивен и удря непропорционално по-бедните. Значи новите тарифи ще засегнат най-вече бедните потребители, много от които са привърженици на Тръмп. Тоест, Тръм върви срещу своите собствени избиратели.
-
Под праезик аз дефакто разбирам "универсалиите". Един път те като са се появили/развили, те са станали основата на всички езици - било то вербални или жестомимични. От тази гледна точка всички езици имат общ праезик. В никакъв случай не си мисля, че днешните думи или жестове произлизат от един единствен език, на който са говорили предците ни. Общоте с предците ни е, че използваме една и съща система за когнiтовност и комуникация. Хората преди 135хил години най-вероятно вече са имали концепции за майка/родител и за слънце. Същите концепции остават непроменени и до днес - независимо какви думи използваме, за да ги изкомуникираме.
-
За мен цитираното е силен аргумент в полза на единен "прото-език" - с уточнението, че под това понятие се разбира езика като система за когнитивност и комуникация, а не като вербална/словесна форма. За да могат да се разбират и да планират/извършват съвместни дейности, предците ни със сигурност са имали някаква система за когнитивност и комуникация. Дори да е имало няколко такива системи, една от тях е "победила" и се е наложила. В последствие тази система е била наследена и споделена от всички популации, а различните езици са се развили като различни вербални проявления на системата. Така е и до днес: въпреки наличието на множество езици, системата за когнитивност и комуникация е една.
-
Джон Болтън пред NOVA: Западът се разцепва сам, вършим работата на руснаците и китайците Джон Болтън, бивш съветник по националната сигурност на Тръмп по време на първия му мандат, каза следното в предаването „На фокус” на NOVA телевизия. „Тръмп мисли, че ако има добри отношения с Путин това прави нещата много прости. Но Тръмп смята, че е приятел с Путин. Той не разбира, че Путин не го вижда по този начин. Путин го вижда като човек, който може да манипулира с помощта на подготовката си от КГБ. Точно това прави с Тръмп. Това се отрази зле на Украйна. Тръмп е наивен и доверчив, не знае много за световната история. Хората гласуваха за Тръмп по вътрешни, икономически и социални въпроси, а не заради външната политика спрямо Украйна”, заяви Болтън. „Много съм притеснен от темата за оттеглянето на Тръмп от НАТО. Притеснявам се, че след срещата на Зеленски с Тръмп в Белия дом, реакцията на някои европейски лидери беше много вредна за перспективата на Тръмп да остане в НАТО. Колкото и да е трудно сега с Тръмп, ще е грешка за европейците да влошат нещата”, категоричен беше дипломатът. „По време на Студената война Русия се противопостави, но не успя да раздели Запада. Това е една от причините Москва да загуби Студената война. Сега обаче Западът се разцепва сам. Ние вършим работата на руснаците и китайците”. „Каквито бяха последните два месеца от мандата на Тръмп, такива ще бъдат и следващите 46. Той все още изглежда като нов президент, въпреки че има цял мандат зад гърба си. Не след дълго той ще изглежда като президент с ограничени правомощия, който няма силата и влиянието, които е притежавал първоначално. Мисля, че тогава нещата могат да се променят доста съществено”, заключи Болтън. https://nova.bg/news/view/2025/03/30/492717/джон-болтън-пред-nova-западът-се-разцепва-сам-вършим-работата-на-руснаците-и-китайците/
-
Тръмп бесен на Русия, заплашва с вторични мита от 25% до 50% върху целия руския петрол Президентът на САЩ Донад Тръмп заяви в интервю за американската медия NBC, че е ядосан на руския президент Владимир Путин и заплаши да наложи вторични мита от 25% до 50% върху целия руски петрол, ако стигне до извода, че Москва блокира усилията му да сложи край на войната в Украйна. Тръмп многократно заяви пред NBC, че е бил много ядосан на Путин за това че поставя под съмнение легитимността на украинския президент Зеленски. По-рани тази седмица Путин заяви, че Украйна трябва да бъде поставена под управлението на преходно правителство, което на практика би означавало свалянето от власт на Зеленски. "Ако Русия и аз не можем да сключим сделка за спиране на кръвопролитията в Украйна и ако смятам, че това е по вина на Русия - което може и да не е - но ако смятам, че е по вина на Русия, ще наложа вторични мита ... върху целия петрол, идващ от Русия", заяви президентът на САЩ. Тръмп каза, че това ще включва тарифа между 25 и 50 процента върху петрола от Русия, както и предупреждение към други страни, че ако те купуват петрол от Русия, те няма да могат да правя бизнес в САЩ. Високопоставен служител на Белия дом заяви по-рано този месец, че "яростта на Тръмп се засилва" в отговор на поведението на Русия и нейната ескалация на удари срещу Украйна, докато той настоява за прекратяване на огъня. https://news.bg/int-politics/tramp-besen-na-rusiya-zaplashva-s-vtorichni-mita-ot-25-do-50-varhu-tseliya-ruskiya-petrol.html https://www.mediapool.bg/tramp-zayavi-che-e-mnogo-yadosan-i-razgneven-na-putin-zaradi-komentarite-mu-za-zelenski-i-zaplashi-rusiya-s-novi-sanktsii-news369732.html
-
Украинците са много натиснати и изнервени от войната и от политическите игри около нея. Затова от време на време си изпускат нервите. В същото време Путин действа така, сякаш ще управлява още поне 50 години - а в действителност му остават не повече от десетина години. Така че Зеленски хем е прав с изказването си, хем явно е доста изнервен и притиснат.
-
Путин иска Украйна да е негова; той да е владетел на Украйна. Всякакви приказки за неутралност, буферни зони и тем подобни са бошлав работа. Руски опорки за правоверните.
-
Украинците просто трябва да се съгласят да станат част от Русия и да се наричат руснаци и всичко е точно.
-
ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване Решенията, свързани с предложението на Европейската комисия за превъоръжаване на ЕС, няма да може да бъдат блокирани с вето от отделна европейска страна, поясни днес говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпроси. Той отбеляза, че решенията ще бъдат приемани от Съвета на ЕС с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие. По неговите думи засега ЕК предвижда европейските средства да бъдат насочвани основно за развитието на военна инфраструктура и за придобиване на оборудване. Говорителят добави, че има предложения за по-широк списък от проекти за европейско финансиране и те ще бъдат обсъдени в следващите седмици. https://www.vesti.bg/bulgaria/ek-otdelna-dyrzhava-ot-es-niama-da-mozhe-da-nalaga-veto-nad-planovete-za-prevyoryzhavane-6223150 -- С други думи, Орбан, Фицо и Радев няма да могат да блокират превъоръжаването.
-
Очевидно не се съгласяваш с политиката на Европа. А ти самият имаш ли визия за "свестни решения", които Европа е трябвало да вземе?
-
Изглежда, че срещата в Джеда е била успешна за Украйна. Преди срещата анализаторите пишеха, че Украйна трябва да се стреми да прехвърли топката на Русия за евентуално примирие. Да се види дали Путин наистина е готов на такава стъпка. Цитираните два реда от декларацията показват, че целта май е била постигната.
-
От канцеларията на Президента на Украйна: Съвместно изявление на украинската и американската делегации след срещата им в Джеда Днес в Джеда, Саудитска Арабия — под любезното гостоприемство на престолонаследника Мохамед бин Салман — Съединените щати и Украйна предприеха важни стъпки към възстановяване на траен мир за Украйна. Представителите на двете нации похвалиха храбростта на украинския народ в защита на нацията си и се съгласиха, че сега е моментът да започне процес към траен мир. Украинската делегация повтори силната благодарност на украинския народ към президента Тръмп, Конгреса на САЩ и народа на Съединените щати за постигането на възможен значим напредък към мир. Украйна изрази готовност да приеме предложението на САЩ за въвеждане на незабавно, временно 30-дневно прекратяване на огъня, което може да бъде удължено по взаимно съгласие на страните и което подлежи на приемане и едновременно изпълнение от Руската федерация. Съединените щати ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към постигането на мир. Съединените щати незабавно ще премахнат паузата за споделяне на разузнавателна информация и ще възобновят помощта за сигурността на Украйна. Делегациите също обсъдиха значението на усилията за хуманитарна помощ като част от мирния процес, особено по време на гореспоменатото прекратяване на огъня, включително размяната на военнопленници, освобождаването на цивилни задържани и връщането на насилствено преместени украински деца. И двете делегации се съгласиха да назоват своите екипи за преговори и незабавно да започнат преговори за постигане на траен мир, който осигурява дългосрочната сигурност на Украйна. Съединените щати се ангажираха да обсъдят тези конкретни предложения с представители на Русия. Украинската делегация повтори, че европейските партньори ще участват в мирния процес. И накрая, президентите на двете страни се съгласиха да сключат възможно най-скоро всеобхватно споразумение за разработване на критичните минерални ресурси на Украйна, за да се разшири икономиката на Украйна, да се компенсират разходите за американската помощ и да се гарантира дългосрочен просперитет и сигурност на Украйна. https://www.president.gov.ua/en/news/spilna-zayava-za-pidsumkami-zustrichi-delegacij-ukrayini-ta-96553
-
Хитра стратегия? Не, Тръмп мисли само за себе си Когато наскоро заяви, че с Путин е по-лесно да се работи отколкото със Зеленски, Тръмп просто изразяваше същите си чувства като от първия си мандат, казва Джон Болтън, бивш посланик на САЩ в ООН и работил в екипа на Тръмп в предишния му мандат. През юли 2018 г., когато Тръмп отиде на срещата на върха на НАТО (на която едва не извади Щатите от Алианса) и след това се срещна с премиера Тереза Мей във Великобритания, както и с Путин във Финландия, Тръмп заяви, че срещата му с Путин е "може би най-лесната от всички", припомня политикът. Сега обаче Тръмп направи нещо повече - той обърна политиката на САЩ спрямо руско-украинския конфликт на 180 градуса. Вместо да помогне на нападнатата страна в сърцето на Европа, граничеща с ключови съюзници в НАТО, в регион, чиято стабилност и просперитет са жизненоважни за американската национална сигурност от 80 години насам, Тръмп застана на страната на окупатора. И отиде далеч отвъд реториката. Щетите от подобна политика Тази стъпка е сериозна и може да бъде фатална както за Киев, така и за НАТО. Тръмп от години се стреми да отслаби или унищожи Алианса. Той не го харесва, не го разбира, не харесва също и сградата на централата му в Брюксел и най-лошото е, че не харесва да бъде замесен в делата на Украйна, както и по-рано в тези на Афганистан. Дали в крайна сметка САЩ на Тръмп ще напусне НАТО не е ясно, но в краткосрочен план Тръмп може да причини достатъчно щети, които просто да направят Алианса неработещ. Лични чувства вместо истинска политика Как може да бъде обяснен подходът на Тръмп към Украйна и презрението му към НАТО, пита Болтън. И отговаря - всъщност Тръмп няма някаква философия или голяма стратегия за националната сигурност. Не, той не се занимава с "политика" такава, каквато тя се разбира във Вашингтон. Неговият подход е личен, ситуационен, епизодичен, фокусиран само върху един въпрос: Какво е изгодно за самия Доналд Тръмп? В международните отношения Тръмп многократно е заявявал, че ако той има добри лични отношения с някой държавен глава, то тогава и Америка трябва да има добри отношения със съответната държава. Само че макар личните отношения имат своето място, хора като Путин, Си Дзинпин и Ким Чен Ун не се оставят да бъдат разсейвани от емоциите. Тръмп смята Путин за свой приятел. Но Путин вижда Тръмп като лесна плячка, като податлив и манипулируем човек. https://www.actualno.com/america/hitra-strategija-ne-trymp-si-zadava-samo-edin-vypros-news_2410191.html
-
Има много просто обяснение за "политиката" на САЩ в момента. Там избраха президент, който се води само от лични мотиви, а не от някакви геополитически съображение за страната си. Тръмп мрази либералите до мозъка на костите си и по тази причина тръгна да разтурва правителството на САЩ и да се изпокарва с най-близките приятели/съюзници на САЩ: Канада, Мексико и ЕС. В същото време като авторитарна личност той уважава Путин и тръгна да угажда на Русия. Това не е някаква стратегическа промяна на политиката на САЩ, а са лични прищявки на президента. В момента, в който САЩ изберат нов президент, политиката отново ще се обърне - особено ако този президент е демократ.
-
"Файненшъл Таймс": Тръмп прави Европа отново велика Президентът на САЩ се заиграва с Русия, подкопава вярата в единството на НАТО, заплашва ЕС с мита и подкрепя крайната десница в Европа. Всичко това има стимулиращ ефект върху ЕС. В момента се предприемат фундаментални стъпки към по-голямо европейско единство, които бяха замразени в продължение на десетилетия. В основата на това развитие са драматичните промени в европейското обществено мнение. Проучване от миналата седмица показа, че 78% от британците смятат Тръмп за заплаха за Обединеното кралство. Около 74% от германците и 69% от французите са съгласни с това. В друго проучване Франция е оценена като "надежден партньор" от 85 процента от германците, а Великобритания - от 78 процента - САЩ са се свили до 16 процента. Много европейски лидери са съгласни, че Америка на Тръмп вече е заплаха, макар че малцина ще го кажат на глас по дипломатически причини. Те също така осъзнават с неудобство как трансатлантическият алианс, който вече е в своето осмо десетилетие, ги е направил силно зависими от американската военна подкрепа. Това не е само въпрос на пари. Наистина опасните зависимости са от американските технологии и оръжия. Европейците виждат в каква беда са изпаднали украинците след решението на администрацията на Тръмп да прекъсне потока от разузнавателни данни и оръжия. Затова те провеждат двупосочна политика. Те трябва да отложат прекратяването на американската военна подкрепа за Европа за възможно най- дълго време, като същевременно се подготвят за този момент възможно най-бързо. По пътя към по-голямо европейско единство ще има много разногласия и пречки. Франция и Германия вече са в конфликт по отношение на начина, по който новият фонд за отбрана на ЕС ще изразходва средствата си. Всеки подобен сблъсък ще подхранва скептицизма на онези, които твърдят, че Европа никога няма да се съвземе. Подобни съмнения и неуспехи е имало и по често пъти неравния път към създаването на първоначалната Европейска общност за въглища и стомана през 50-те години на ХХ век и на единната валута през 90-те години на ХХ век. Но в крайна сметка европейските лидери стигнаха до целта, защото политическият императив за постигане на съгласие беше толкова силен. Всички големи скокове напред в европейското единство бяха причинени от геополитически сътресения - първо краят на Втората световна война, после краят на Студената война. Сега, с любезното съдействие на Тръмп, наблюдаваме края на трансатлантическия съюз. Европа реагира със сила и изобретателност на последните две големи предизвикателства. Може да го направи отново. https://dnes.dir.bg/na-fokus/faynenshal-tayms-tramp-pravi-evropa-otnovo-velika
-
Напълно споделям това мнение и се надявам, че европейските политици също го разбират. НАТО е блок от съюзнически национални армии, в който САЩ играят ролята на силния лидер, който води - но и поема основната финансова и материална тежест на блока. Така че НАТО по същество е лидерски блок (по аналогия с лидерските партии в политиката). Съответно ако САЩ не искат повече да поемат лидерската си роля, то блокът се обезсмисля. Отговорът на ситуацията е не нов блок от национални армии, а единна европейска армия. Иначе Орбан и Радев пак ще кажат, че не искат да воюват срещу Русия и така пак нямаме блок. Затова единственото решение е единна европейска армия.
-
Това ми харесва. Ние в момента сме "нежелаещи" - но в рамите на ЕС. Ако обаче международната обстановка се извърти така, че въпросът за желанието се превърне в избор между Европа или Турция/Русия, тогава набързо може да се окажем "желаещи". Поне аз така се надявам. В крайна сметка е много хубаво да сме информирани за различните алтернативи.
-
Идеално. Значи знаеш как ще спрем крадците на перални. Ако 800 млрд не стигнат (а те няма да стигнат), тогава ще харчим още. Колкото и да се напинят крадците, няма да могат да се справят с по-голям противник от тях. А по някое време американците все пак ще се сетят, че е по-добре да ни помагат отколкото да сме врагове. Тогава крадците на перални ще разберат къде зимуват раците.
-
Освен че си смешен, ти явно си и слабоумен, защото не си спомняш какво си казал вчера:
-
Много си смешен. От една страна не си съглесен Урсула да харчи 800млрд за оръжие, а от друга страна питаш как ще спрем крадците на перални. Ами ето така ще ги спрем: като похарчим 800млрд, че и повече. Много повече. Европа има 4х повече население от Русия и 10х по-голяма икономика. "Игра на числа", както се казва: печели по-големият (както сега Русия печели като по-голяма от Украйна). Не сме рекли, не сме се справили с тези варвари. Нямат шанс, ако Европа реши да се бие с тях (цялата игра досега е да се избегне боя).
-
Проблемът е, че крадците на перални не се спират с украински перални, а искат и европейски. Алчни са. А веднъж като се стигне до европейските перални, тогава ЕС наистина е в опасност. Значи за да не колабира ЕС, крадците на перални трябва да бъдат спрени. Защото дори когато тяхната икономика е в руини, те пак се мобилизират да крадат. Много са алчни. Първо попитай твоите хора защо харчат половината си бюджет за крадене на перални вместо за училица, болници и пътища.
-
Ти небрежно подхвърляш русоробски опорки ... след което като ощипана невеста питаш ама защо говорм за Русия. Това е пълна глупост, защото в Русия на власт в момента са същите олигарси, които забогатяха по време на "смутните 90 години". По точно тази част от олигарсите, които са верни на Путин. Когато на границата ти са строили орди от руски хиени, трябва да се въоръжаваш. Хиените трябва да се избиват. Така се действа в демократичните държави.