Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

0101

Потребител
  • Брой отговори

    25
  • Регистрация

  • Последен вход

Всичко за 0101

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

0101's Achievements

Explorer

Explorer (4/14)

  • One Year In Rare
  • Collaborator Rare
  • One Month Later Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare

Recent Badges

43

Репутация

  1. Разговор с пилотите и техниците обучаващи се за българския F16 Block 70 в САЩ.
  2. Церемония по предаване на българския 🛦F-16 Block 70. Серия от изказвания, вероятно само най-запалените биха го изгледали Все пак го смятам за историческо събитие за българските ВВС. Едни празнуват 35 години МиГ 29, а други придобиването на нова платформа за бъдещето. Това е не само военна, но и стратегическа промяна, която няма да донесе, но ще подпомогне демократичната ни ориентация, именно заради това - едни плачат, a други се радват.
  3. Дания е превела в края на миналия месец 348 млн. лв. на Министерството на отбраната компенсация за военната помощ, която Българската армия е предоставила на Украйна. Това обяви министърът на отбраната Атанас Запрянов на брифинг в Министерския съвет. Средствата, които Министерството на отбраната получи от датския компенсационен фонд, за военната помощ, представена на Украйна, ще бъдат инвестирани единствено и само в модернизационни проекти в армията. Това е записано в решението на Народното събрание за утвърждаване на програмата за инвестиции в отбраната. https://fb.watch/xzuJZW0Hl0/
  4. Малко е дълго което знам, че не е модерно, но ако на някой му е интересно. Ще има и последващи може би по-интересни.
  5. Заглавието е много "експертно" и няма доказателство да е вярно, което дори и не е толкова важно. Но прави много "хубави" внушения за комплексираните българи, които пак са прецакани от богатите. Заключението е все тая. Все пак е статия в булшит милитари. Имат ли договорите на България и Румъния за самолетите черно на бяло? Какво включват тезди договори с детайли? Имат ли разписано колко струва бройката, колко и какво е обучението, колко и какво е въоръжението, колко и какво е съпътстващото техническо оборудване и т.н.? Много хубаво са нагласили числата, мога да извадя и аз едни числа от интернет и да ги наглася с 10 милиона повече за F-35 и хоп – не сме се прецакали Това са платформи, които тепърва се придобиват. Да вземеш обявено число и да го разделиш на 8 или на 32 и да си мислиш, че получаваш цената на единична бройка самолет, е крайно несериозно. С риск да се потретя – това не е сирене. Когато се избира платформа, се смята и гледа цената за целия експлоатационен цикъл: поддръжка, въоръжение, обучение, персонал, цена на летателен час и т.н. Така решаваш и разбираш дали е евтино или не, дали можеш да си го позволиш или не. Ако ще и F-22 да ни подарят, ако стои на земята и го гледаме как ръждясва – все тая. Не бих се наел да оценя колко ни е скъп договора или не, не мисля, че е нещо драматично. Дали е можело по-евтино - не знам. Но нямам как ескадрила F35 да излиза по евтино от ескадирал F16 Block70 в дългосрочен план. F-16 Block 70 е създаден и като бюджетно решение на F-35.
  6. Описаният сценарий е като от филм. В реалния живот нещата не се случват така, особено след Втората световна. Къде са самолетите на Руската Федерация в Украйна и защо нямат въздушно превъзходство? Защо ще засичаш самолет от пето поколение с друг самолет, а не с наземен радар? Кой е този противников самолет от пето поколение? Точно имайки предвид противниковите самолети и системи F16 Block 70 е достатъчно способен. Самолетът не е само самолет – той има връзка с останалите системи, като получава и предава информация. Водят се комбинирани бойни действия, а не рицарски двубой. Обновяването на F-16 от съюзниците се прави с перспектива и по икономически причини – никой няма да разчита само на една или две ескадрили F-35. Сметките с цените са все едно си купуваме хляб и сирене. Първо е важно какво влиза в нашия пакет и какво влиза в другия. Но най-важното е, че цените на F-35 и F-16 изобщо не са съпоставими като платформи по отношение на въоръжение, поддръжка, обучение, цена на летателен час и т.н. Румния е добър пример, но не можем да го направим същото защото по отношение на модернизацията, те са много преди нас. Всъщност придобиване на Пейтриът е по смислено от F35. И аз искам F-35, но това е нереалистично за момента по ред причини. Дано след усвояване на F-16 в бъдеще придобием F-35. F16 Block 70 е изключително способен самолет за водене на модерни бойни дейстивя в комбинаци със съвременни и съвместими наземни системи.
  7. Сравнението между F-16 Block 70 и МиГ-29 като цяло, или конкретно нашата версия на МиГ-29, е почти неуместно. Основното предимство на F-16 Block 70 е AESA радарът (който е радар от самолет от пето поколение), както и напълно обновената авионика и системи, които са абсолютно несъпоставими с тези на МиГ-29. Радарът и способността за бой отвъд видимия хоризонт са от ключово значение, а не максималните километри и метри. Друго голямо предимство е съвместимостта със съюзниците, което е критична част от отбранителната стратегия. Никой не се замисля защо всъщност Швеция и Финландия влязоха в НАТО. И Гърция, и Турция (която най-накрая договори обновяване до блок70) обновяват своите ескадрили до Block 70, защото това е икономически много по-изгодно, отколкото да разполагат с голям флот от самолети пето поколение. Няма нищо лошо в това да имаш F-35, но мога да си представя, че тогава ще има петорно повече пропаганда срещу него и отново ще се мрънка. Ако някой изобщо ни го продаде. Турция е отрязана от F35. Кой е този противников самолет от пето поколение, с който ще воюваме? Самолетът не лети самостоятелно във въздуха, а е част от цялостна система – радари, ПВО и т.н. Иначе може да бъде унищожен още на земята, независимо от поколението си.
  8. F-16 е всъщност най-разпространената и доказана платформа за боен изтребител в света. Трудно може да има по-нехартиен самолет. Стратегически, това е правилният избор, имайки предвид бройките, които имат от него нашите съюзници само на Балканите. През последните години вече имам усещането, че придобиването на нова техника е по-лесната част, но смяната на "чипа", т.е. манталитета и въобще интегритета в армията (на генерали, офицери и т.н.), ще бъде много по-трудна и бих казал, че е саботирана задача. Дори добре въоръжена армия без морал, мотивация и ценности, съвпадащи с тези, залегнали в Конституцията и обществото, лесно се разпада в случай на криза.
  9. Май са се носочили към френската Caesar за 155мм самоходна гаубица, която не е с автоматоично зареждане, но е по-бюджетна от Аrcher нарпимер и за РСЗO вероятно HIMARS. Лошо е, че отново се замотават (саботират) 3D радарите, които са изключително ключови за защита на въздушното пространство.
  10. източник: Frontline Monitor https://www.facebook.com/FrontlineMntr 4-ти артилерийски полк от състава на Сухопътните войски на Република България получи новата радиолокационна станция ARTHUR Mod C на шведската компания Saab, интегрирана с цифровата комуникационна платформа FONET и системата за управление на боя TOPAZ на полската компания WB Electronics. През първата половина на тази година България взе решение да избере системата Topaz, която ще осигури качествен скок в сферата на ситуационната осведоменост и времето за реакция при заплахи за българските артилеристи. Артилерията е от решаващо значение на съвременното бойно поле, осигурявайки способност за поразяване на вражески цели далеч зад линията на съприкосновение в ситуации, когато военновъздушните сили нямат място за действие поради насищането на противовъздушната отбрана. В подобни сценарии именно далекобойната цевна или реактивна артилерия отваря възможности за унищожаване на ценни активи на противника, разположени дълбоко в неговия тил, като складове за съхранение на гориво или боеприпаси. ‎ ARTHUR (акроним за „радар за лов на артилерия“) е противобатарейна радиолокационна система, първоначално разработена от Ericsson Microwave Systems съвместно за и в тясно сътрудничество с въоръжените сили на Швеция и Норвегия. Освен това се използва от британската армия под обозначението TAIPAN. Представлява мобилен, пасивен електронно сканиран решетъчен радар в С-обхвата, използван за целите на прихващане на вражеска полева артилерия, проектиран за основната си роля на ключов елемент на сензорната система за контрабатарейна борба на ниво бригада или дивизия. В началото е задвижван от верижен всъдеход Bandvagn 206, разработен и произвеждан от Hägglund & Söner, но към днешна дата се доставя на камиони с ISO крепежни елементи. Радарът открива вражеската артилерия като проследява снаряди в полет, като може да работи самостоятелно за локализиране на оръжия със среден обсег или като система за локализиране на оръжия с голям обсег, която се състои от два до четири радара, работещи заедно в координация. Неговата гъвкавост позволява на системата да поддържа постоянно наблюдение на дадена област от интерес. Mod A: Оригиналната му версия може да локализира оръдия на 15–20 км и 120 мм минохвъргачки на 30–35 км с вероятно кръгово отклонение от 0,45% от обхвата, което е достатъчно точно за ефективен контрабатареен огън от приятелски артилерийски батареи. Mod B: Следващата версия отговаря на изискванията на британската армия за локализиране на оръдия, минохвъргачки и ракети. Може да локализира оръдия на разстояния 20–25 км и 120 мм минохвъргачки на 35–40 км с вероятно кръгово отклонение от 0,35%. Системата беше успешно използвана в Ирак и Афганистан от британската армия с наличност от 90%. Mod Версията, получена от сухопътните ни сили, разполага с по-голяма антена, която може да открива оръдия на 31 км, минохвъргачки на 55 км и ракети на 50–60 км в зависимост от размера им, със скорост 100 в минута с вероятно кръгово отклонение 0,2% от обхвата за оръдия и ракети и 0,1% за минохвъргачки. WLR Mod Последната версия има с няколко подобрения, включително инструментален обхват до 100 км, точност от 0,15% и възможност за покриване на дъга от 120°. Обсегът на откриване е между 0,8 и 100 км и евентуално може да се увеличи до 200 км. Способност за проследяване на до 100 цели едновременно. По-рано тази година беше доставена на британската армия с обозначение TAIPAN. Може да бъде носен от военно-транспортен самолет C-130 или да бъде закачен под двувитлов тежък хеликоптер като Chinook. Неговата мобилност във въздуха му позволява да се използва от леки сили и сили за бързо реагиране, като въздушни и морски части. ‎ TOPAZ е интегрирана система за бойно управление, разработвана от полската компания WB Electronics. Използва се широко в полската армия за подпомагане на артилерийски операции и координация на огъня на бойното поле. Нейните задачи включват управление на артилерийския огън чрез бързо планиране, изчисляване на параметрите на огъня и изпращане на команди до огневи части. Интегрирана е с различни видове оръжия, сред които гаубици, минохвъргачки, реактивни системи за залпов огън и други. Ключовите ѝ компоненти включват модул за управление на огъня, който изчислява параметрите на изстрела въз основа на данни на целта, метеорологичните условия и позицията на единиците, както и система за разузнаване, която интегрира данните, получени от дронове, артилерийски радари, оптоелектронни системи и други източници. Последната система е комуникационен модул, който позволява прехвърляне на данни между единиците в реално време. ‎ FONET е полска интегрирана система за вътрешна комуникация и управление на бойните превозни средства, разработена от същата компания. Намира мястото си в различни видове бойни машини, от танкове до бронетранспортьори. ‎
  11. Източник: https://armymedia.bg/2024/10/23/първият-български-изтребител-f-16-block-70-бе-те/ Първият български изтребител F-16 Block 70 бе тестван в полет Успешен тестови полет на първия български изтребител F-16 Block 70 бе извършен на 22 октомври 2024 г. в производствената база на компанията-производител „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина. По време на полета са изпълнени голям брой системни тестове за проверка на работните и на свръхзвуковите способности на самолета. Тестваният изтребител F-16 Block 70 е първият от общо 16, които България ще получи, съгласно двата договора, подписани съответно през 2019 г. и 2022 година.
  12. Има проект за нова ПВО IRIS-T със среден обсег на действие, който трябва да мине одобрене. https://www.parliament.bg/bills/50/50-402-03-4.pdf България купува ПВО за над 350 млн. лева. Сделката влиза в НС следващата седмица България ще закупи от Германия зенитно ракетни комплекси "IRIS-T SLM", като на първо време ще се инвестира в един брой на цена 182 114 311 евро (356 184 633 лева) без ДДС. Предложението на правителството вече е внесено в парламента и според информация на Mediapool предстои да се одобри още следващата седмица. Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до 5 броя "IRIS-T SLM” и на 1 брой система за далечен обсег "IRIS-T SLX”. България от години има проблем с ПВО системите, които не отговарят на стандартите и изискванията на НАТО за постигане на техническа и оперативна съвместимост. Новите зенитни комплекси се закупуват в рамките на инициативата "Щит на европейското небе“. България реши да влезе в инициативата миналата година, като идеята е да се осигури съвместно закупуване, поддържане и използване на оръжейни системи и да се пести от мащаба. Системите на германската компания "Diehl Defence” се използват в Украйна и според източници на Mediapool компанията е готова да ги достави в рамките на 2027-2028 година. Очаква се проектът за инвестиционен разход (ПИР) да мине без сериозна съпротива в парламента, тъй като по закон военните сделки над 100 млн. лева се нуждаят от санкцията на НС. Към момента МО няма намерение да помага на Украйна със старите съветски системи C 300, тъй като няма с какво да бъдат заменени. Освен това Киев се нуждае повече от ракети, а не от установки. Поддръжката на старите съветски системи обаче е все по-трудна. Те са амортизирани, а липсват резервни част. https://www.mediapool.bg/bulgaria-kupuva-pvo-za-nad-350-mln-leva-sdelkata-vliza-v-ns-sledvashtata-sedmitsa-news361800.html
  13. изотчник: https://armymedia.bg/2024/07/24/заседание-на-комисията-по-отбрана-нов/ Заседание на Комисията по отбрана: Новите кораби ще имат системи за електронна война Нови системи за електронна война да бъдат закупени и инсталирани на двата нови модулни патрулни кораба за Военноморските сили, които в момента се изграждат във Варна. Това реши парламентарната Комисия по отбрана. Депутатите приеха проект на инвестиционен разход за придобиване на системи за радиоелектронна война и радиотехническо въоръжение за усъвършенстване на способностите за борба с подводници.
  14. На официална церемония в Трета авиационна база край Пловдив беше открита нова писта за излитане и кацане на военни самолети. Модернизираната писта получи акт за експлоатация и вече може да се ползва за полети. Официалният документ беше връчен на командването на базата от министъра на отбраната Атанас Запрянов. С това започна и пребазирането на изтребителите МиГ-29 от летище Крумово в Трета авиобаза. https://www.facebook.com/share/T5FPFWZ6YVk1VQFL/
  15. Първият български пилот – капитан Александър Велинов, завърши успешно обучението си за водач на група F-16 в Тусон (Аризона, САЩ). Той е покрил всички необходими изисквания на различните курсове на ВВС на САЩ (на самолети T-6, T-38 и F-16). Капитан Велинов беше включен в първата група от четиримата български пилоти, които заминаха през лятото на 2020 г. за обучение за усвояване на новата оръжейна платформа F-16. До пристигане на самолетите F-16 блок 70 в България той ще продължава да поддържа в САЩ летателната си подготовка по отделен график. Подготовката на пилотите стартира в съответствие с международния договор между правителствата на България и САЩ от първия етап на инвестиционния проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ (BU-D-SAB). Официалната церемония по връчването на сертификата се проведе в Тусон. https://www.facebook.com/share/p/sPnWZaz3XCbuoz2w/

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.