-
Брой отговори
2965 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
6
Хърс Златния last won the day on Април 7 2011
Хърс Златния има най-харесвано съдържание!
Всичко за Хърс Златния
Последни посетители
16720 прегледа на профила
Хърс Златния's Achievements
-
Въобще не се учудвам, Дендро. След като в България имаме дипломирани доктори, които не знаят къде точно се намира апендиксът, защо да нямаме и разузнавачи, които не знаят как се прави анализ на оперативна информация и как този анализ се докладва по-нагоре.............. Проблемът в конкретния случай не е било разунаването и данните от него, които Сталин и висшите военни са получавали редовно и които са били съвсем обективни. Проблемът е, че на тази база юнаците от ГЩ на Сталин го уверяват, че всичко е О. К. и дори германците да нападнат с наличните и известни сили, те ще бъдат разбити на границата. Сега по-ясно ли ти стана или като за разузнавач трябва да потретя?
-
Това е абсолютен нонсенс. Оценките на Сталин, неговото "изненадване" или "неизненадване" са пряка функция на информацията, анализите и оценките, които той получава от войските и висшите военни. В този смисъл, плановете на съветското командване и неговите оценки за ситуацията няма как да са по-различни от тези на Сталин. Предвид на обстоятелството, че Сталин не е военен специалист, не е завършил военно училище и очевидно не е самоук военен гении, отговорността за военната катастрофа от 1941 г. е преди всичко на "специалистите" от неговия Генерален Щаб, военните експерти, на които той разчита. От друга страна, като политически лидер, Сталин носи пълната отговорност за това, че не е разкарал навреме тези дебили да секат дърва в Сибир, вместо да се занимават с военни стратегии, от които не разбират. Та ти си имал "военна специалност", казваш, така ли, Дендро?
-
Елементарно е. Хронологията в това произведение е дадена по християнското летоброене, а не по ислямското, както би следвало да се очаква от хора, приели исляма преди повеме от 300 години (визирам периода от 10 до 13 век). И това ли е "дяволски трудно" за нашите историци?
-
Да продължим с абсурдите на ИПИ. От Института за пазарна икономика се обявяват против държавата и нейния бюджет като балансиращ преразпрделител на средства. Поне така декларират под път и над път. Така, според тях, се защитава бизнесът, който плаща данъци. Хубаво. Но......... Същият този Института за пазарна икономика заема изведнъж коренно противоположна позиция в някои ситуации - в защита на държавния бюджет и в ущръб на бизнеса!!! Каква е ситуацията и как става този странен номер? Дебат за възрастта на пенсиониране. "Специалистите" от ИПИ неочаквано заявяват, че възрастта за пенсиониране трябва да се увеличи, защото иначе държавният бюджет нямало да се справи. Трябвало бизнесът и работещите да продължават да го пълнят по-дълго време?! Чакайте малко! Нали до преди малко бяхте против "пълненето" на държавния бюджет от бизнеса?! Сега пък са "ЗА" пълененто му! Има и нещо друго. Бизнесът навсякъде по света е заинтересован да наема хора на млада и средна продуктивна възраст, а не да работи с хора над 63 години. От Институтът за пазарна икономика, обаче са на друго мнение - бизнесът трябва да държи тези хора на работа възможно най-дълго, за да пълни държавния бюджет! Защото в случай, че ги уволнят, съответните хора ще мизерстват (може би това съкровенната мисъл на "специалистите" от ИПИ), а някои бизнесмени могат да имат и допълнителни съдебни разноски...... Шизофренна история, ще кажете. Нищо подобно. Просто една последователна линия на спонсорите на ИПИ - ликвидирането на всичко читаво в България.
-
Бих искал да обърна внимание на още един абсурд, характерен за Института за пазарна икономика. Хора, които никога не са имали свой бизнес и вероятно не биха могат да продадат дори личния си автомобил, като Петър Ангелов и Петър Ганев, раздават съвети на българските бизнесмени как да правят бизнес?!?! Няма никаква грешка, дами и господа. Институтът за пазарна икономика не се занимава предимно с икономически изследвания и не изготвя препоръки, както правят подобни организации в нормалните страни. Нищо подобно. Институтът се ангажира с категорични позиции по актуални ПОЛИТИЧЕСКИ въпроси и си позволява да наставлява държавата и бизнеса. И това го правят "кадри", които, както вече отбелязах никога не са имали свой бизнес. Никога не са регистрирали фирма, никога не са стъпвали в офис на борса, никога не са сключвали бизнес контракт!!!! Не знам дали ще се съгласите с моя извод, но според мен, Институтът за пазарна икономика е организация, която няма нищо общо с науката, икономиката или бизнеса. Това е политическа организация, с ясно формирана политическа линия, която изразява политическите позиции на хората, които я финансират. Много от тях не са български граждани.......
-
1. Източникът е безкрайно ясен - това е официална институция като НСИ. 2. Процентът 40% като процент за истинската безработица в страната е напълно реален. Реших наистина "да се огледам". По улиците е страшно.... Но да видим моите братовчеди, например - съвсем произволна извадка. Вие си помислете за Вашите. - Братовчед № 1 - има висше инженерно образование. Не може да си намери работа по специалността от години. Работи в частна фирма на половин работен ден за 400 лв. на месец. Осигуряват го на минималната работна заплата. - Съпругата на братовчед № 1. Също с висше образование. Работи в чужда фирма за 1000 лв. на месец, която, обаче, я осигурява на минималната работна заплата! И това е чужда фирма!!! Отказа се да ползва майчинство, за да не я съкратят. Бебето го гледат бабите. - Братовчедка № 2. Има висше образование. Учителка в средно училище. Единствената, която има нормални осигуровки. - Съпругът на братовчедка № 2 - шофьор. Работи каквото намери за момента. Няма осигуровки. - Братовчед № 3. Висше образование. Не може да си намери работа по специалността. Работи като "началник склад" във верига столични супермаркети. Заплатата едва му стига да си плаща квартирата и храната. Не е женен и няма деца. Вероятно няма и да има. - Братовчед № 4. Висше икономическо образование. Трайно безработна. Не е омъжена и няма деца. Това е картинката. От изброениете 6 човека на млада и средна възраст (5 от които с висше образование), само един е успял да си намери работа по специалността. И само един от тях има нормални осигуровки.
-
Никъде не се твърди, че "статистиката лъже". Тя отчита съвсем точно, че регистрираните безработни са около 9%, а нерегистрианите и регистрираните общо - над 40%. Дори да приемем, че не всички от нерегистрираните търсят работа - деца, издържани от заможни родители, студенти или просто просяци пред църквите - хора представляващи незначителен процент от наслението във всяка страна, пак броят на безработните би бил огромен - не по-малко от 36% - 38% от трудоспособното население, което разкрива една тежка икономическа патология. Дали ще я наречете катастрофа или не, това не променя същността на процесите. Цифрите са красноречиви.
-
В немския монголски език Turm означава също кула. Това още един път по безспорен начин доказва тюрко-монголския произход на древните германци - номади. Сериозно. Не е задължително славянската етимология на името на града, която за мен е безспорна!, да се свързва непременно с тръни. Съществувала е древна общославянска дума "тернъ", "търнъ", "торнъ" със значение "място край широк оживен път", "оживен път", "широк проход (в планина)". Това е само предположение.
-
Е, как така "свършиха"? Къде отидоха? Поразителен е самият израз - "Парите свършиха" или "Няма пари", когато той е произнасян от държавник. Той не е там, за да ни каже, че парите са свършили, а за да намери пари! Свършили парите! Ами тогава, не се обяснявай, а отивай да намериш! Затова си ТАМ. Ако съответният господин (или госпожа) не може да намери пари, решението е много просто - подава оставка и идва друг, който може. Елементарно е.
-
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/05/25/1095099_nsi_mladej_da_si_nameri_rabota_i_da_se_zadurji_-/ Липсата на работни места и съкращенията се отразяват много по-тежко на младежите, отколкото на хората, на които им остават няколко години до пенсия. За 12 месеца броят на заетите до 24 години е намалял с близо 30 хил. За същото време по-малко от 7 хил. души между 55 и 64 години са били освободени, като част от тях са се пенсионирали. Това показва сравнението на данните на Националния статистически институт (НСИ) за работната сила през първите тримесечия на 2011 г. и 2010 г. Едва 18.4% от младежите са заети, въпреки че в това число влизат и тези, които през периода януари-март са работили дори и само един час срещу заплащане. Според специалистите по човешки ресурси липсата на трудови навици и на лоялност към работодателя са сред основните пречки пред младите хора в опитите им да си намерят работа. Друго обяснение е, че младежите имат много по-високи изисквания към заплащането, докато възрастните се съгласяват да работят и срещу минимално възнаграждение само и само да натрупат необходимия стаж за пенсия. Препятствие пред намирането на първа работа е и това, че много малка част от студентите в България карат стажове по време на следването. Според данни на НСИ едва един от всеки четирима младежи е работил, преди да завърши. Друг тревожен факт е, че 20% от българите между 15 и 34 години не са успели да започнат работа след дипломирането си. Близо 40% от младежите, които са се справили с тази задача, са били одобрени от работодателите само благодарение на съдействието на роднини и познати. При съкращения във фирмите обаче те първи си тръгват с мотива, че са млади, нямат семейства и по-лесно ще се оправят, обясниха специалисти по човешки ресурси. Данните на НСИ показват още, че работещите у нас намаляват за поредно тримесечие - със 120 хил. души спрямо януари-март на 2010 г. През първите три месеца от тази година безработните са стигнали почти 400 хил., или 12% от икономически активното население. Според Агенцията по заетостта, която брои само регистрираните в бюрата по труда, безработицата у нас през март е била 9.5%. Разликата идва от методиката, по която двете институции мерят показателя. НСИ провежда анкети и така "хваща" и хората, които са били съкратени от сивата икономика. За тежката ситуация на пазара на труда говори и фактът, че все повече хора не могат да намерят работа повече от година. Техният брой вече е над 208 хил., което е с близо 50% повече спрямо година по-рано. Проблемът в числа 2.890 млн. души са заети 1.727 млн. в трудоспособна възраст не работят 418 хил. са работещите между 55 и 64 години 164 хил. са заетите младежи до 24 години 256 хил. са обезкуражени, че няма да намерят работа
-
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/05/24/1094314_nad_40_ot_bulgarite_koito_mogat_-_ne_rabotiat/ Над 40.8% от хората в трудоспособна възраст в България не работят. Едва 2.15 млн. души имат стабилни доходи и плащат данъци и осигуровки, но постоянно намаляват. Официално безработни в момента са 352 хил. души, но реално незаетите са четири пъти повече. Това показват последните данни на Агенцията по заетостта и Националния статистически институт. Така официалната безработица от 9.29% далеч не описва реалната картина за хората, които нямат работа. Причината е, че държавата приема за безработни само тези, които са се регистрирали в бюрата по труда. Извън тази статистика остават над 1.6 млн. души в трудоспособна възраст (15-64 години), наречени икономически неактивни. Някои от тях могат да работят, но не искат, други искат, но не могат, а трети не вярват, че могат да си намерят работа. Последната група са т.нар. обезкуражени - "армия" от 228 хил. души, предимно мъже в разцвета на силите си. Тя обединява роми без образование с бивши директори с по няколко университетски дипломи. Драматичното намаляване на хората, които плащат осигуровки и данъци и издържат бюджетната сфера, здравната и пенсионната система, е най-големият проблем. За две години (2009-2010) те са с 290 хил. души по-малко. За този период около 200 хил. души са се "изпарили" от пазара на труда - минали са в сивата икономика, емигрирали са, престанали са да търсят работа или по различни причини не искат да се регистрират в бюрата. "Никой не крие истинския размер на безработицата. Това са различни категории хора", коментира числата за реално незаетите зам.-министърът на труда Красимир Попов и допълни, че България използва методологията на Евростат. "Ако човек не потърси услугите на държавата, които тя му предлага безплатно, означава, че той получава средства и има възможност да преживява. Затова обезкуражените или икономически неактивните не трябва автоматично да се прибавят към статистиката за безработните", смята и шефът на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова.
-
Добре, повече няма да пиша в темата и въобще. Виждам, че тука има цензура, каквато няма и в Иран при Хомейни. Освен това мнения, защитаващи Хитлер се толерират, Хитлер, извършителя на Холокоста и убиеца на милиони, обратните не. Хитлер освободил народите около Русия - това мнение виси във форума! И явно се толерира. Моето мнение го няма! Много Ви здраве, хитлеристи!
-
Би ли повторил?
-
Айдеее, а Митака ни разправя, че Хитлер не бил освобождавал никого! На кого от двама Ви да вервам? Хайде да се разберете помежду си и после ми пишете! П. С. Че и Румъния "освободил" фюрера! Страхотно! С Дракула ли е водил битки?
-
За факти говорим, Дендро. За факти. А именно ти ни разправяш общи приказки. Естествено, че в една страна ще се намерят всякакви хора. Дори и малоумници (тази дума стана много модерна напоследък!), които да тръгнат да се записват в чуждестранни легиони, за да ги ползват за пушечно месо. От това, лично аз не мога да си направя друг извод, освен, че въпросните люде имат нужда от спешна психиатрична помощ. За някакви обобщения с исторически подтекст и дума не може да става. Иначе трябва да обявим за шизофреници цялото население на десетина съвремнни европейски държави. Точно това се опитвах да ти подскажа с горния виц, но ти не разбираш. Е, сега ти го казвам в прав текст. Пак ли не разбра?