kdimov
Потребител-
Брой отговори
17 -
Регистрация
-
Последен вход
Всичко за kdimov
kdimov's Achievements
Newbie (1/14)
0
Репутация
-
Така, най-добрия начин да избегнем дрейфа, (който "непоправимият" не пропусна) е като дадем пълен напред. Ако следващият принцип е верен за интелектуалния свят, той трябва да издържа и в граничния - емоционален. Този принцип работно съм го кръстил на "трите ризи". В материалния свят важи принципа за "запазването". Популярните му форми са: Нищо не се губи, само се видоизменя, преминава от една форма в друга .. Сумата от частите е равна цялото.. В духовния свят това не важи. Пример: Ако аз имам някакво знанийце, ( как се пекат пържоли - примерно), казвам го на някой приятел. Той пък ме светва как се пекат зеленчуци. И дори, че знанията станаха общо 2+2=4, (тръгнахме от общо само 2) не е целия парадокс. Ако дискусията е била ползотворна(както се полага между приятели) най-вероятно ние ще стигнем до вярно ново знание - как се пекат шишчета. Тоест знанията общо станаха 6. И аз и той можем да правим по 3 неща. ( сигурно магат да се измислят и по-добри примери, но явно съм гладен) Този принцип лежи в основата на "Истината се ражда в спора". Той е причината да съществуват : медиите, авторските права, войната с тях, целия образователен процес, науката, софтуера ... , торентите и форумите, и блоговете. В заключение - Колкото повече мислещи участват разумно в някакъв процес, толкова, резултатите от него са по далече от материалните ограничения.
-
Нещо прекрасно направено http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU Извинявам се, почти няма връзна с дискусията.
-
Lion Queen, като можеше да се предположи, професионалистите правят по вярни класификации. Изглежда е по-редно, под духовни да разбираме умствените + емоционалните потребности. Предполагам няма да попречи при по-натаъшната ни дискусия. Предлагам за яснота, когато говорим за духовен термин да пишем просто - глад. А когато говорим за елементарния(първичен) биологичен - "глад". Думата глад за останалия материален свят е неуместна ( както и всички останали думи за описание на духовния свят ), тях май физици, химици, астрономи... ги ползват "нелегално" - не ние. Естествено е тук да възникне въпроса - защо правя тия врътки с кавичките? Ше дам пример: От "преяждане" (биологично) боли стомах. От преяждане информационно боли глава. От преяждане емоционално( с неточна психо храна) се получва стрес или по-лошо. По ринцип с последните две трябва да се занимава информатиката. Но тя, като скоро пръкнала наука, се занимава още с хардискове и монитори и .........., и даже намерение няма да разглежда информацията като човешка необходимост и възможности.
-
Чудесно несъгласие! което ще предизвика смислен спор - убеден съм. И животните имат нужда от споделяне и съчувствие, но мащаба му при хората доста различен, и последствията са по-явни. Ще се обоснова. Нуждите на хората са многообразни, но условно можем да ги разделим на два вида: 1. Биологични - ядене, дишане, топлина, течности .... 2, Духовни - говорене, слушане, гледане, четене, писане .... През вековете тип 1. са стигнали "тавана" и вече са непроменяеми. ( никой не пие повече от 2 литра вода на ден и не изяжда повече от 3000кал, а ако го прави има проблеми с наднорменото тегло ) Не така стоят нещата при духовните потребности обаче. Списания, телевизии, комуникационни услуги и други - никнат като гъби и за нула време покоряват целия свят. Цялото човечество сумарно харчи все по-голям ресурс за тях. Всички професии които работят с химикалки и компютри са нови и са все за задоволяване на духовни потребности. ( трябва да поясня, че под духовни потребности разбирам малко повече неща от общоприетото. По-скоро считам, че всичко необходимо на умовете ни - е). За неверващите едно питане: С коя биологична потребност ще се обоснове отделянето на толкова време, транспорт, внимание за провалилия се концерт на Депеш мод, или на миитинга по напълно въображаемия свят на Толкин в този форум. Аз си ги обеснявам с това, че са духовна струна на тези хора, каквато за нас е философията. Няма какво да се заблуждаваме, духовните струни вече движат света, а не глада (изключвам някои ... изостанали държави, като нашата ;-) Предлагам емоциите на първо време да ги оставим, те са рожби на двата свята. Обещавам после(като разнищим духовните потребности) да се върнем към емоционалните.
-
Lion Queen, без хора до себе си наистина не можем. Но тази нужда произлиза от биологичната ни природа още. Като чисто духовни потребности бих посочил необходимостта от: 1. Споделяне 2. Разбиране 3. Обмен на информация по личните ни духовни струни. ( http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=40581 ) Ако искате темата "Основни духовни насъщности" да я отделим? Предполагам че по нея ще помогнат хора с психологически способности. Аз лично имам усещането, че тя властва над цялата комуникационна и медийна революция.
-
Приемам Lion Queen, ще говорим само за света на хората и то за тази му част, която се "ражда" в главите им. (Другия който си съществуа априори и за който има над 400 науки + университети, фондации, легитимации го забравяме в тази дискусия). И ви обещавам мноого готини изненади, нищо че "плуваме" в него от раждането си до смърта. 1. За да изследваме този свят, не ни трябват никакви ускорители, телескопи, суперкомпютри и подобни скъпи машинарии недостъпни за нас българите. 2. Последната философия за която този свят е бил вътрешен(свой), а другия външен и бреме е бил Орфизмът - създаден от нашите прадеди. 3. Този свят в момента се преражда в интернетландия. След като за три хилядолетия хората пресъздадаха крайниците и сетивата си, от трийсет години се захванаха с мозъка (и то с по-сбръчканата му сива част). 4. И даже още не осъзнаваме, че не знаем кои са стихиите в него. Кои са въздуха, водата и храната, без които ставаме живи трупове. Ако не ми вярвате - помислете, кои са поне трите(нематериални) неща, без които наистина не можем.
-
Момчета, затова държа да разглеждаме поотделно материалния и духовния свят, въпреки че те съществуват съвместно. Ако нещо материално има някакъв размер или температура, то тя може да бъде измерена ако трябва и многократно, обработена статистически и т.н. Духовните неща са леко призрачни. Дори някаква идея или емоция да е фиксирана върху някакъв носител (книга, картина, ноти), то това е направено през субективния "поглед" на някой, с всичката условност на езика, културата, настроението и дори морала му. Интересен факт е, че дори в езиците думите имат две значения: - едно за материалното нещо (време, кафе, сила...) и друго за духовния му "еквивалент". Пример: Силата като физична величина е неоспорима, измерваема, симетрична, запазваема... Силата на привличане между двама души обаче е нещо съвсем друго. С няколко думи: числата; формулите и подобни "са на" материалния свят. А на духовния принадлежат: относителността; условността; дискусионността и много други понятия. Въобще, доста материални принципи приложени в духовната сфера, водят до абсурди или поне до логически несъответствия. И все пак хората се "разбират" за някои неща невероятно точно. Може би, когато "гледат в една посока". За финал- За кой свят се отнася израза "В спора се ражда истината" ?
-
005, Благодаря за музикалната импресия - орфическа. Сега, намекнах за последствията от технически революции и глобализации, само да подчертая едно от значенията на дискусията ни. Редно е обаче такава важна тема да е отделно. Сега тук предлагам да продължим с новите(странични) погледи върху духовния свят. 1-вият ти случай е перфектен пример за относителността на понятията добро и зло в духовния свят. В материалния свят истината е измерима(и е една), а в духовния е договорима(съответно са много). Щом десетина кажат, че тя е прелюбодейка, тя "става" такава. И цялата медийна световна мощ на нея не и е помогнала. Но помага на другите да внимават кой какви "провинции" създава. Някакви възражения по тезата ми за истината?
-
грешката Самолет 005 за кахърите и хатърите е моя. Цитатът на Милена "Всъщност Библията описва като съществуващи правилата, които сама налага като свещени и вечни. Иначе казано, тя предписва света, който описва като действителност." е хубав и разкрива една друга страна на духовния свят - неговата креативност. В добрите произведения на изкуството ( чиято стойност е по-скоро духовна отколкото материална) майсторът творец може да създава дори нови светове. И ограничението в този процес е въпрос на въображение. За пример ще посоча света на Толкин; на Омир (по скоро той създава Троя - както посочва Александър, и както можем да се уверим ние с очите си). Разбира се "изграденото" е отражение на създателя си и понякога е доста уродливо но силно ( диктатури, империи, секти ....). Но да се върнем към основната тема. Духовния свят е доста стар и голям, но хората СЕГА създават виртуалната му "провинция". И мисля си, всички трябва да внимаваме(поне дискутираме), като "живне' и "тръгне" това, сглобено от хиляди души (чатъри, геймъри, хакери... и ние самите) да НЕ е поне човекоядно, или Е поне човекощадящо. Така мисля аз, а вие?
-
Именно Incorrectus Точно затова духовния свят не е напълно познаваем, защото е променлив по същността си. Нещо повече ако един субект "дреме" и се остави да бъде познаваем той става уязвим от други(недобронамерени) субекти. Казват му "лесна плячка". Затова стадото и обществото възпитават от малки "своите", чрез игра или бой да бъдат духовно силни = непредвидими.
-
Отговарям Incorrectus' "Колко са субектите?" Субектите в духовния свят са няколко милиарда живи. От тях реално активни са няколко стотин милиона(в винтернетландия) В духовното наследсво сме на няколко милиона души, с които комуникацията е еднопосочна( каквото са сътворили може да го "докоснем". "Откъде знаете, че те са субекти, след като говорите за тях като за действащи обекти?" В духовния свят е възможно субект да стане обект на изследване. В материалния няма как "камък' да изследва друг.
-
Благодаря за обособването Lion С края на това само "Интерактивния свят -... той е сетивно достъпен, поради това е изцяло веществен.." малко не съм съгласен. Ще се обоснова. Наистина и сега за да осъществим комуникация с някой плащаме материален "данък", но да се твърди, че духовния свят е веществен е крайно. Ако съм те разбрал неправилно, се извинявам. Нещо повече. Според мен материалната цена, която плащат за общуването си субектите пада главоломно (понеже пада и цената на носителите на информацията). Даже можем да приемем, че материалната цена за единица информация е критерий за нивото на една цивилизация. Пример: Преди хилядолетия - за да се обмени едно съобщение от 100-тина байта(думи) между двама е било необходимо 5кг камък, квалифициран писар, длета, дялане, кон, куриер, охрана, ~седмица яздене .... Сега - свързване + 10 секунди на клавиатурата......... и готово Термина "душа" го употребих като "личния ни дух" с който участваме(живеем) в духовния свят. Може би "Азът ни" върши сходна работа. Както решим - ще се съобразя.
-
Благодаря Самолет 005 за хубавата дискусия която инициираш. Нямай кахъри за кахъра ми (с извинение все пак е друго :-) По принцип си прав, но. Като казвам, че духовния свят е непознаваем, се опитвам да наблегна на една негова малко дискутирана особенност. По същество. В материалния свят "действат" обекти, пасивно движени от ясни закони и колкото повече изследваме едно явление - толкова повече го опознаваме. ( за малко забравяме, че в материалния свят действа и субекти, че иначе става ...сложно) Докато в духовния свят - действат активни субекти, които не само ГО променят, но и СЕ променят те самите. В общия случай тези субекти най-мразят някой да ги опознава и дори "замитат" нарочно зад себе си следите. За илюстрация ще посоча известната мисъл за реката и къпането в нея. Тя е вярна за това, че по-скоро ние се променяме ( а не реката ), защото реката се променя бавно, а ние смъртните за съжаление - бързо. Имам предложение: чудеса, бог и любов тук да избягваме за сега, ако може ;-) За тях по-добре в религия, поезия ....... ------------- Към Lion Queen Виртуалния свят(условно приемам) е тази част от духовния, която вирее в интернет, мултимедии и подобни недокоснати от философки дискусии нови реалности.
-
Мерси Incorrectus, Не само че духът е нематериален, но и душите (ни) изграждат цял нематериален свят, в който действащите принципите, мерни единици и цели са съвсем различни от материалните. Между другото, този свят напоследък за някои е по-реален от материалния, визирам виртуалната му реализация. Ако ви е интересен този свят, ще го поопиша за спор в отделна тема?
-
Много подробен и ерудиран материал - благодаря. Но, според мен причините за заблудите могат да се формулират и по по-семпъл начин. 1. Духовният свят е непознаваем, понеже се променя непрекъснато(понякога и по-бързо отколкото го опознаваме). 2. Освен това е и непредведим, поради активните и емоционалните действия на субектите в него. Очаквам възражения