
nikibars
Потребител-
Брой отговори
108 -
Регистрация
-
Последен вход
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ nikibars
-
Пичове, от 2 години переодично преглеждам какво пишете тук и 99% от постовете са колко са зле рашките и как украинците постоянно им набиват канчетата. Обаче равносметката е, че руснаците си напредват почти постоянно, макар и с бавни темпове. Та се питам доколко връзката ви с реалнастта я има, защоото според мен, ако постоянно ти набиват канчето, би трябвало да отстъпваш, а не обратното...
-
Здравейте, има ли някой с арамейски, който може да ми преведе това: "И ще познаете истината и истината ще ви освободи". Това е цитат от евангелие. Благодаря!
-
Картата е от 1578 г. По това време са доста неточни и могат да се ползват като източник само приблизително.
- 5 мнения
-
- 1
-
-
Македонски славяни по това време, ако се доверим на Микулчич, няма. Според него има хиатус в земите на днешна С. Македония между 6 - 9 век. Единствените следи от 7 век са в Прилепско и Микулчич ги свързва с кутригурите на Кубер. От това може да се направи извода, че населението на днешна Македония е наследник на колонисти от времето на Пресиан, Борис и Симеон. Това обяснява и липсата на извори за присъединяването на тези земи от България. Очевидно Пресиан е усвоил ничия, пустееща земя.
- 119 мнения
-
- 2
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Дадох го на един служител в музея...според мен, съдейки по отношението му, не е нищо ценно и ще го захвърли да събира прах))
-
Намерих го на брега на морето, в пръстта от скорошно свличане след големите дъждове. Някакви идеи какво би могло да е? Големината му е около 15 см..
-
Нискообразовани майстори или майстори без традиции - да. Но бедни владетели...някак не се връзва, имайки предвид количеството камъни, необходими за построяване на стени с дебелина 5-6 м. Самото добиване и обработка на квадрите не са по силите на бедни владетели. Според Д. Димитров, именно нова преселническа вълна по времето на Омуртаг донася Салтово Маяцката култура в Дунавска България и именно тя е причината за бума на каменното строителство. Според него строежите по омуртагово време съчетават византийски традиции+традиции, които не са с местен произход, като той прави връзка с Хумарин и Цимлянское.
-
Хумаринското градище, както и Цимлянското са точно пример за зараждащи се строителни умения. Крепостните стени са изградени от големи квадри, но без основа. Затова се наложило, стените да са с дебелина 5-6 метра. Това е и косвено доказателство, че са строени от население без традиции в монументалното строителство. Ако погледнеш снимки от въпросните градища, аналогията с плиска се набива на очи. Връзката с тези традиции е много вероятно да е население, преселено от Прикавказието или от околностите на Саркел. От надписите на Омуртаг, става ясно, че в първата четвърт на 9 век, той е ангажиран в североизточна посока(Днепър), като най-вероятно поводът са размириците в Хазарският каганат, поради налагането на юдаизма. Именно по-това време археолозите отчитат рязко увеличаване на населението на североизточна България, което отдават на преселване на големи групи хора, носители на Салтово-Маяцката култура.
-
Монументалното строителство на Омуртаг има по-скоро връзка със Хумаринското градище и стрителните традиции зародили се сред усядащите българи в рамките на Хазарския каганат.
-
Завършен е от социалистическа Румъния, сега не ми се рови за точна година. Проекта е от 1948, така че на картата си е баш ръкав на Дунав...
-
resavsky - ти сериозно ли смяташ, че канала Черна вода - Констанца е прекаран през 17 век?
-
Ако ви се занимава, хвърлете един поглед на тази статия http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/G_Batlakov_Dunav.pdf Накрая има и приложена френска карта от 17 век с най-южният ръкав на Дунав. Минава някъде около Констанца.
-
Пътят, който си посочил е възможен само и единствено за разбитото ляво ромейско крило....и то само за част от него. При развитие на битката както съм го показал, дясното българско крило се оказва южно от центъра и дясното ромейско крило. Да не говорим за резерва, който обръща развоя на битката - той би бил още по на юг. След като имаме цели две български формации южно от центъра и дясното ромейско крило - никой не би тръгнал в посока, където най-естествено е пътят им да бъде отрязан, тъй като българите вече са спечелили пространство в южна посока. Колкото до броя на хората - изобщо не е нужно да са повече, за да обкръжат врага - припомни си какво прави Ханибал при Кана със значително по-малък контингент от римляните...Всичко е въпрос на правилно маневриране.
-
На юг са се спасили части от разпиляното ляво ромейско крило. За частите от центъра пътят на юг минава покрай цялото дясно българско крило - никой не би тръгнал да бяга покрай преследвачите - естествения път за бягство на паникьосани хора е възможно най-далеч от преследвачите. Колкото до това, защо не е блокирал и реката - Симеон едва ли е бил ясновидец, за да предвиди точно в детайли развитието на битката, а и това би блокирало определен контингент, чиято единствена задача е да чака да коли бягащите византийци, но не и да спомогне за основната задача - спечелването на битката. Според източниците, двете армии са с приблизително еднакъв брой и не е разумно да си делиш силите на много части. Още повече, че Симеон вече е заделил значителен резерв, който се включва едва във втория етап на битката.
-
Говоря за схема 5 - това е етапът, когато лявото ромейско крило е вече разбито и панически бяга, най-верочтно част от него на юг, част на изток, като преследването им се поема от конния резерв, нанесъл решителния контра удар. При това положение дясното българско крило би имало свободата да удари във фланг центъра на ромеите, отрязвайки пътя за бягство на центъра в южна посока....т.е. остава вариянта да се бяга на изток.
-
Схема 1: Разположение на войските преди битката. Фронт севр-юг. Симеон е на хълмовете Биберна, резерва е скрит зад тях. Схема 2: Ромеите нанасят удар с дясното крило. Схема 3: Лявото българско крило отстъпва под натиска, центърът и дясното българско крило също отстъпват организирано, за да не оголят фланговете си. Схема 4: Симеон вкарва резерва, нанасяйки изненадващ удар по лявото ромейско крило. Българите спират отстъплението по цялата дължина на фронта. Схема 5: Лявото ромейско крило е разпиляно. Свободното пространсто за бягство е в посока изток/югоизто. Ромейския център, вече с оголен ляв фланг също е принуден да отстъпи, като свободното пространство за него е само изток, през река Ахелой. Най-вероятно именно това е момента на паниката и всеобщо бягство по всички линии.
-
Търсих други неща в текста, но ми стана интересно, какъв е този Кара Михаил, който се споменава?
-
Ще съм благодарен, ако ми преведете този пасаж от Halkokondil... "Hoc prselio Uladislaus rex pugnafle die ¡tur ab uno latere, vel fecundum Laonicum , in dextro cornu: Cara five Niger Michael in finiftro, de quo tarnen aliud praeterea nihil memoriae proditum reperio . Bonfinius eadem de Nigro Michaele commémorât, ас diferte profitetur, ex Turcorum fe narrationibus ilia repetere : ne verbulo quidem adtingens, quis fuerit ifte Michael. Laonicus ait, Dacos in finiftro curafle cornu, quibus fortafle Michael Zilagius praeerat, cujus fororem Huniades habebat in matrimonio . Equidem alium divinare Michaelem, id temporis apud Ungaros eclebrem , non poíTum."