панко чепа
Потребител-
Брой отговори
43 -
Регистрация
-
Последен вход
Всичко за панко чепа
панко чепа's Achievements
Newbie (1/14)
1
Репутация
-
Здрасти Марко ! Там е работата че не си струва ? Ама "за кокошка няма прошка" !!! Ти като си "напред с материала" опитай и дай светлинка по въпроса ?
-
Здравей ROCA ! Явно не проумяваш основното в идеята . Когато един музей е частен то основното е той да печели от това си начинание и в тази връзка няма полза да трупа реликви в хранилищата си или да не ги съхранява добре . Няма сметка и да потдържа на щат 20 професора , 60 доценти и Е-н на брой сътрудници всичките с измислени публикации от типа "Влиянието на климата(слънчевото греене или фазите на луната) върху творчеството на античните майстори " . При частните музей автоматично се подреждат и нещата с пазара на архиологически находки . Всеки уважаващ себе си колекционер би предпочел да си закупи находка от аукцион организиран от музей а не от търг в интернет . Все пак частника би държал на това какво се продава с неговото име и авторитет . С некоректни продажби би загубил и лиценза си ако трябва . По отношение на националните ценности може да се изгради структура на Национален Културен Фонд към НИМ който да дава оценка на различните арх.находки и когато те са от национално значение да ги вкара в регистър и да подлежат на контрол така че да не напускат страната и да са общонационално достъпни . Това не означава че трябва да са достъпни безплатано ? Бих ти задълбал още по идеята но това в нашата тема нищо няма да промени освен инфаркт на някой "другари" които цуцат от тази държавна баница в момента . Нещата леко по леко сами се ориентират нататък и когото у нас се намерят достатъчно богати колекционери за да потдържат парламентарни лобита то ще се промени изцяло в тази насока . Жалко че аз не съм от тях ?
-
Най-сетне някой да удари шамар на тези "музейни плъхове" ! Браво на "бат-бойко" за 07.10.2009 и измененията в закона за археологическите находки ! Защо някой от тези които плюят срещу иманярите не ми посочи една интересна сбирка в музеите на БГ ? Защото същите тези "плъхове" отдавна са я окрали или обикалят по света със нея на държавни средства . Истината е една !!! Всички музеи да станат частни ? Единни правила за търговия с национални ценности ? Единен регистър на национално ниво ? Национален археологически фонд който може да се съхранява и в музеите по места . Върховен реголаторен орган ?
-
Уважавам всяко мнение което е на основата на конструктивни тези а не на предположения ! А когато пишештият се обосновава на знания и опит това само ме кара да го уважавам още повече . За съжаление често се срещат и екземпляри които плюят срещу всичко и срещу всички . Разбира се и за такива има място под слънцето но да наречеш "иманяри" Marc , Roca си е направо обидно на фона на общото невежество във тази държава дори и във научните среди .
-
За Византия спор няма ама аз ти качвам пет вида различен тип монети а ти все на комнените ме отпращаш да ги сложа ? Още повече че този тип изобщо няма вид на анонимен ! Просто е препечатка с ужасно едър шрифт и не се чете а само се гадае . А може ли натписа да е на български ... да му сложим и още един два века ? Хващат се две-три букви на реверса като се вгледа човек !
-
Алооо Rocaaa ... Марчо да не се услушва ! Ще изплюете ли някаква идея за тези две монети или да почвам да се чувствам като милионер ! Бих искал да ми пуснете при възможвост линк с някоя ранна османска монета с подобен размер за да може да сравня гравюрата . Аз за съжаление не можах да намеря такава във нета но определено на ранните монети си има набити години на стъпването на власт на султана а само на по-късните на мястото на цитата от корана се появява тунграта . Въпроса при мен не е в автичноста на монетата защото знам от какво лайно я изкарах а в големината на ядрото . Не срещнах османска монета с такъв размер никъде но да не забравяме че има препечатки на християнски ядра ! В случая обаче АЕ4 е отдавна излязал от употреба нуминал ? Значи и монетата е много ранна препечатка или ... ? Тука имах един линк с подобна монета на Zeno но за съжаление сега не мога да го намеря . Намерих подобна обаче на Leo1 ! Leo I AE4, lion reverse но при мен реверса е обърнат на ляво и бюстът на аверса е ... ИЗПЛЕЗЕН ! Жалко че тази която преди бях намерил пак беше с изплезен образ на аверса но ...
-
Интересно ми е тебе как са те посрещнали в музея ? Бонбонки , кафенца , рахат-локум имаше ли ? Може в по-малките музеи да стоят нещата по друг начин ! Колко искат на "оценка" то това си е по местни тарифи ! Ще ме светнеш ли в подробности ? За Девня ... ей кви работи се намират около анфитеатара : Ама ти не ми бегай с лирически отклонения ами ми дай идея за брамбазъците от днеска сутринта ?
-
Хайде бе юнаци ! Не ме излагайте днеска ? ROCA & MARCO вземете се в ръце и дайте по някоя свястна хипотеза ! За тона ми по-горе моля да ме извените но ми е болно когато с такива музеи се излагаме пред света . А има какво да покажем ? Два факта от дейноста на РИМ Варна : Има сграда която е като БНБ София та отгоре а вътре са засегнати само две витрини с монети и то "каращисани" от всички епохи . Е , има и една със златни копия ама са си копия ? А къде са монетите от най-голямата в света находка на монети ? През 1929г. в Марзианополис са намерени 350 кг. златни и сребърни монети във две делви по 2 м. високи . Като дете съм влизал във тях през гърлото и повярвайте ми няма измъкване ако не те издърпат . Вярно е че обичният ни цар Борис 3-ти си е закърпил следвоенният бюджет със тях ама според Мушмов 30 000 бр. са останали във РИМ Варна . А сега какво е положението ? Нито една ! Нито във витрините нито във хранилището , смехота ! "Хазната на Траян" отиде в джоба на "Иван"??? То и преди сме си били "будали" щом сме дарили Евсиновград на обърнете внимание "Царската фамилия от признателната варненска общественост през 1923г." а сега Симеончо си го върна как ? Как Цар или като гражданин ? Така и хазната на Траян е отпътувала с царският влак през 1947г. а ние блеем . Добре ама във Варна други царе не е имало ! Къде са останалите 30 000 бр. ? Нема ги ама имаме мумия на тракийска принцеса и лодка еднодръвка ! Мумията никой не знае от къде се взела но е в музея от царско време а еднодръвката е реплика на нашенски майстор - научен сътрудник ! Само че тази еднодрувка си е 1:1 с копанка за месене на хляб от етногравския музей и едва ли ще се задържи над вода ако се пробва . То майсторчето е било явно от село и толкова е вдявало от мореплаване ! Второ ! Къде е златото от Варненският неолитен некропол ? Нали е най-старото в света и се води на отчет във РИМ Варна ? Нема го ... ! От 30 г. обикаля света и едва миналата година се върна във Варна за месец ! Някой има ли се на представа колко музейни сътрудника си правят "затграничните" с това злато в последните 30г. ? На кой му пика ? Нали си имаме два Камаза кремъчни и бронзови остриета от неолита и една камара лампи и керамика но всичките "на сол" защото не само иманярите копаят с багери !!! А вие си носете паричките момчета в музеите , току виж ги видите в Япония където е и останалото имане на РИМ ВАРНА ! Ако съм сбъркал във нещо моля да ме поправите а ако съм засегнал някого то е със право "Срам ме е да се нареча Българин и ценител на античното заради нашите музеи на първо време ! "