Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

scaner

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    17585
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    733

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner

  1. Напротив е, защото изгодата не е вяра. Тоест добро и зло не се определят от вяра . А критериите за изгодата са чисто човешки. Затова не са нужни други. И за какви "научни достижения" може да става дума в един разговор за добро и зло? Не знам защо се отплесваш натам. Моделът е толкова "вероятен", колкото наличната информация показва дали съответства на действителността. Какво значи "възможен" модел, след като той съществува (е наличен), и го обсъждаме? В този смисъл всеки е възможен, дори да е "невероятен". Единственият критерии за ценността на модела е доколко съответства на реалността. Но за това не е нужна никаква вяра, тя даже пречи . Не виждам защо пречупваш понятия от вярата като "догма" по отношение на науката, където те изначално нямат място и смисъл. Вече подсказах, науката не може да се разбере ако не се отърсиш от вярата. А ти непрекъснато изпадаш в дисонанс в това направление - вяра та вяра. Ми няма такава, освен насадените от разни "популяризатори" представи в публиката.
  2. Напротив. Критериите за добро и зло се определят от изгодата ни. Това което ми носи приходи, е добро за мен. Това което ми инкасира разходи, е зло. Няма вяра на това ниво, просто първична изгода. Чисто човешки критерии. От тук нататък, опитът това да се канализира за много хора, води до институционализираната религия. Появява се вяра, че някакви неща са "добро" за всички (за обществото), въпреки че на тебе може да ти носят вреда, да противоречат на твоите желания. И тук вече да, вярата налага насилствено критерии. Но не трябва да се забравя основното - насилствено. А вече всеки претръпнал във вярата приема това насилие като нещо нормално, то бързо се банализира. Умът на човека се изкривява, възникват "истини". Но това са само наложени от обществото критерии, които не са единствените - те са добри в някакви гранизци за обществото като цяло, не и за отделните индивиди. Както и могат да са различни за различни общества. От тук и нуждата всички да вярват в една религия - иначе обществото изградено на наложени от вярата критерии, се разпада. А това налага и нуждата от репресивен апарат - "Бог ще те накаже", със съответните служители които се грижат за това. Така че вярата не води към добро! "Мъдрите хора" са направили първи едни очевидни за почти всички сега заключения, аз реферирам към тях за да не обяснявам нещата в подробности Но това как работи науката не зависи от тези хора, и то не разчита на вяра. Напротив, вярата може да доведе до нарушение на механизмите на науката. Това не са неща "над", там са правила, създадени от хората за хората. Тук няма догми. Разбери, науката не разчита на вяра, тя е противопоказна за нея. Вредна е, просто казано. Там вярата липсва, защото няма в какво да се вярва - там няма истини, няма "верно/неверно". Там има модели, които съответства в по-голяма или по-малка степен на действителността. Нито един от тях не е верен в абсолютен смисъл, затова и тоя термин няма особен смисъл по отношение на тези модели. Липсва предмет в който може да се вярва Но ти ако не си част от тези неща, ще ти се наложи да пречупваш това през призмата на вярването... Просто не трябва да се заблуждаваш че вярата е нужна и извън тази призма
  3. Ами огледай се, в чисто исторически план какво се е получило? Аз не познавам хора, които да се плашат от Бог. Пълно е с вярващи които крадат, и прелюбодействат, че и убиват понякога, със или без умисъл. Основната маса се кръстят и покланят надявайки се че това няма да се забележи и ще бъдат възнаградени с "вечен живот". Един вид преследват някаква виртуална изгода. Страхът от Бог е бил силен, когато властта е разчитала на този страх и го е поддържала чрез насилие - и Бог ще те накаже, ама и ние ще те накажем, за всеки случай. Така че страхът още по това време променя плоскостта си към страх от държавата, и страхът от Бог постепенно се размива, за да изчезне напълно в наши дни, поне в общества в които самата държава е станала по-цивилизована. Самата идея, че Бог не е милостив, му снижава силно акциите. За това и се е появило в крайна сметка християнството - твърде много насилие и кръвожадност има в образа на старозаветния Бог, престава да върши работата за която е бил нужен. Затова се и появява неговият антипод в това отношение Исус. Не от добро стават такива промени
  4. Ние не разполагаме с други критерии, освен човешките, просто защото сме хора. При това в рамките на човешката популация те могат да са най-различни. Няма как да се отърсим от субективността в тях, а всеки опит за идеологизиране в крайна сметка води до плачевни резултати. Така че може би е по-добре да се вникне в тези човешки критерии, вместо да се налагат някакви измислици според някой, на който му се струвало че знае как трябва да са нещата Човечеството непрекъснато страда от такива "знаещи"... Но въпреки субективността на възприятаията, науката дава възможност да се достигне до обективност, недостъпна за религията Просто това е част от нейният уникален механизъм. Това са пълни глупости. Погледни това дето си подчертал - "според наблюденията". Космогонията не предполага някакъв създател и смисъл, защото те не са нужни за нея. За това и не е нужна вяра, а както си подчертал - наблюдение и честно свързване на фактите. Вяра е нужна само на привикналите с нея, тя е наркотик, създаващ пристрастеност, пелена пред погледа към реалността. Опиум за народа, както са се изразили едни мъдри хора Няма нужда от вяра в науката, не работят така нещата, не стана ли ясно след толкова теми? Излизайте от коловозите да се огледате по- на далеко...
  5. Новият Завет отменя Стария, и прави десетте божи заповеди незадължителнни за християните. Те са размити из многото поучения по евангелията, което прави прагът за заобикалянето им в ума на хората много по нисък. Ако те работеха, нямаше да има наказателен кодекс в чисто исторически план Това са правила, появили се преди организираната религия, на основа възникналата йерархична структура в обществото. Богатите осъзнали, че лесно могат да загубят власт и богатство ако някой просто ги ограби или убие. И така се появяват правила, налагани и чрез насилие, които постепенно се подемат и от религиите, като средство за удържане на масите в подчинение. Народът осъзнава противоречието, че един на думи "милостив" Бог не би стигнал до наказания и крайности като "плач и скърцане със зъби" за цяла вечност. А щом той не е милостив, какъв смисъл да му се мазниш и да му играеш по свирката? Не може да се разчита на страха, в един или друг момент той бива преодолян, защото става банален. А със загубата на страха от Бога религията губи основният си смисъл в обществото Тежненията за вечното спасения се преследват само от една малка част, неизживяла тинейджърството си, преследваща нуждата си от грижовна ръка...
  6. Ха ха ха Навремето в училище имахме такава закачка. Даваш на някой няколко кибритени клечки, и му каваш да направи дете с тех. И като почне да ги реди, го плясваш по ръцете с укор, че дете с пръсти не се прави... Та и ти, не се научи цели 8 години, че доказателства сс празни приказки не се получават. Но кой колкото е учил
  7. Еми с това бедно въбражение, как мислиш да си представиш? Единственият логичен отговор, потвърден много яко с експериментални наблюдения е, че грешка няма. И умните хора много по-лесно разбират това, от някой не много умни, дето компенсират с тръшкане... Е, и тея с тръшкането никога няма да проумеят умните хора Но така трябва да бъде. Единствен експериментът е съдник има или няма грешка. Повтаряй си го. Може и да го запомниш някога... Това че не е доказано, грешка ли е? Ъ? Никой не го приема за "истина", а за логично следствие от една солидно потвърдена теория. Дали ще се потвърди или не ще стане ясно едва когато му дойде времето. Изобщо, в науката няма понятия като "истина", много си се объркал Това да не ти е религията? Щото подхождаш с религиозни понятия. Момченце, като те гледам така по долни гащи, ти никога няма да разбереше как работи науката. Пръста под трамвая си залагам за това.
  8. Той там може да не е еднорог а двурог, поради двойното лъчепречупване
  9. И учените са хора, и допускат грешки, абсолютно нормално е. Затова именно се разчита на консенсуса, когато някаква идея е проверена и потвърдена допълнително. И това не е проблем на науката. А твоят проблем е, че търсиш конспирации там дето ги няма. Те лекарствата са за това, да те изкарат от тоя коловоз.
  10. А от къде следва, че "нещо"-то е свръхсъвършено? Само от това, че ти си си спрял лекарствата и пак почваш да спамиш по форумите? Ъ?
  11. Това са интересни въпроси Можем да поразсъждаваме на тема кристали. Кристалната решетка на един кристал е съвършена, когато е лишена от дефекти, тогава и кристалът се нарича съвъшен. В този смисъл тя няма мегдан да се подобрява, достигнала е някакъв връх. От друга страна, това е само един аспект, засягащ кристала По останалите аспекти - тегло, твърдост и т.н. той може да не е съвършемн (в зависимост от критерият който се очаква - твърдост каква, максимално възможната? Тегло какво?). Тоест съвършенството обикновено засяга някакъв аспект, според някаква конвенция. За Бог по постулат той е съвършен във всяко отношение - неограничено могъщ, знаещ, разбиращ, милостив, и каквото се сетиш, т.е. във всяка област той няма мегдан да се променя повече в положителна посока. От тук и по-основният постулат в религията - Бог е непроменим. Както виждаш, съвършенството добре кореспондира с непроменимостта, макар да не са тъждествени. Едно от следствията - ако Бог можеше да се променя, то не може да се разчита на думите и обещанията му, а това е особено важно за религията - защо трябва да вярваш в някакъв лукав Бог който може да не спази обещанията си, освен от някаква първична робска обремененост? И тук твоят пример че във всеки момент Бог е съвършен (максимално възможно), макар и в предишнен момент да е бил по-съвършен, контрастира с по-базовото, непроменимостта на Бог. Тоест такъв Бог не е съвършен, ако е способен на такава динамика.
  12. Ми ще намалява, къде ще ходи. От толкова моди и вегански движения какво друго да се очаква?
  13. Няма само в твоето болно съзнание, дето си фантазира разни глупости. Като си седнеш на задните части и попишеш малко уравнения, всичко си лъсва. Айнщайн специално е поставил в основата на ОТО геометрия без торзия, не от добро. Именно "ротиращите" добавки водят до парадоксите и противоречията при торзионните полета. Пий си лекарствата и искай да ти удвоят дозата, че пак си потеглил...
  14. Не е по-добрият избор. Защото води до свръхсветлинни скорости и до нарушаване на основни закони, като съхраняването на импулса и енергията. Ако си чувал за торзионните полета, те именно от такава "ротираща" добавка произлизат.
  15. Е как да няма? Тя хипотезата за тъмната материя точно от този факт тръгва. Образовай се и ти, че съвсем си издишал...
  16. Това отдавна е доказано. Нали нещо отклонява въртенето на галактиката спрямо известните закони и това е реален факт? Друго се търси, каква е същността и другите свойства на тази материя. Изостанал си безкрайно. А написаното в статията може да бъде проверено, при по-точни данни. Колкото до "заразяването" - станал си жертва на нечии превод
  17. Къде става дума за авторитети, Шпага? И кой е "спрял" - не е ли тоя, дето си е въобразил че науката била като религията, само защото дотолккова му стига пипето да осмисля нещата, и тъпче само на това място? Ми огледай се и ти де
  18. Как реши че статията е "смешна"? Прочел ли си я? Къде в нея е хуморът? Или пак се пързаляш по наклонената плоскост на предразсъдъците, без нищичко да си схванал за какво става дума? Аман бе, човече, ще ти се изчегърта задникът по тая пързалка... Слез от нея и почни да мислиш, светът не се свежда само до твоите предразсъдъци. Такава ограниченост като твоята верно не съм срещал в околният свят... Много неща не си чувал, щото не си си отварял очите и ушите, не се интересуваш, и за това ти идват като парен чук. Научи се да четеш и да разбираш научните статии. Много по-забавно е, отколкото да се хилиш на нещо което даже не си разбрал Статията е съвсем сериозна, прави проверими предположения, които евентуално могат да се измерят в реликтовото лъчение. Препубликувана е именно защото датата първи април може да снижи стойността и в нечии очи.
  19. Перфектната работа ще ти свърши Института по фармакология и токсикология към Бундесвера (Institut für Pharmakologie und Toxikologie der Bundeswehr), но там ще ти трябват връзки, за да приемат поръчката. Или нещо териториално по-близо до тебе, съответното шведско ведомство, The Swedish Armed Forces Chemical Institute (Försvarsväsendets kemiska anstalt, FKA) (те май го обединиха с друго ведомство преди време...). Изобщо военните са перфектни за такива изследвания, по точност на резултата и обхват на изследването, още повече че нямаш проблеми с финансирането. За граждански по-достъпни институти, нямам идея, не съм се занимавал...
  20. Не, не е бъг. Има тенденция сред разработчиците на различни форуми, част от ресурсите и възможностите да не са достъпни за не-участници. Например някои локални линкове към вътрешни файлове (от профила, или форумна библиотека, има го в тоя форум и другаде), възможности както в случая, или се стига до всякакви външни препратки като линкове и картинки да се маскират за не-участниците, например на clubs.dir.bg е така. Така че това е някакъв малък планов ъпдейт, направен преди малко повече от месец. Не мисля че някой ще тръгне да го връща назад.
  21. Оня Създател непрекъснато се бърка в живота на хората и ги тормози да са "добри" според неговите си критерии, а тоя е натиснал спусъка веднъж, и повече няма възможност да се намеси и промени каквото и да било. Което може да се случи и при някакъв съвсем естествен процес. Така че не го броим изобщо
  22. Тоя създател не е като оня Създател
  23. Айде бъди по-близко до науката де. Значи, създава се научен консенсус, че според наблюденията има някакъв фактор, който формира отклонение спрямо текущият модел и наблюдението. Тоест това е абсолютен факт в резултат на наблюденията (след като даже е консенсус). Ти твърдиш обратното, че няма такъв фактор и всичко е ток и жица, или си съгласен че го има? Не мисля че си чак такъв конспиралник... Да продължим. Тоест, да повторя, имаме абсолютен факт, че има някакъв неизвестен допълнителен фактор, играещ роля в гравитацията на галактиките. Втората серия: този фактор е наречен "тъмна материя", по чисто исторически причини, част от които споменаваш. Като изобщо това не е задължитело да е материя, просто вариантът с материята е най-простият като вариант, и за това възниква пръв. Значи, да обобщим до тук: за тъмната материя имаме безспорнно доказателство за нейното съществуване - по-горе споменато като "абсолютният факт" в резултат на наблюденията. А вече това, че някой сам си слага ограничения че това може да е само някаква материя (а не друг механизъм) и очаква да я пипне, и се тръшка че никой не я е виждал и пипал, и си фантазира какво било това "консенсус" в неговата си интерпретация, си е само негов - демек твой - проблем. Както виждаш, още на този етап имаме безусловни доказателства за съществуването на споменатият фактор - "тъмна материя" Така че замисли се, за какво всъщност се тръшкаш? За какво повтаряш едни и същи безумни глупости - нямало та нямало...
  24. Според какви критерии това не е деградация? Освен нашите човешки критерии в случая, с какви други можем да боравим, че да се съмняваме в резултата? Чисто хипотетично, от гледна точка на абсолютното зло нещата се подобряват, да Всяко правило (поговорка) си има и изключения. А ситуацията за която говорим изобщо не може да се вмести в такава. Освен от гледната точка на абсолютното зло, за което скалата добро-зло е обърната. Пиле шарено, колко пъти ще се плетеш в тези кълчища? Айде включи това мислене, скучно става в тоя грамофонен режим. Толкова са елементарни нещата, че ти се чудя що изперкваш понякога толкова да не съобразяваш елементарни истини. Няма нищо божествено в случая, всичко е строго следствие от наблюдаемите факти. Просто не трябва да се пропускат фактите, защото тогава наистина идва патерицата за "божествените" обяснения.
  25. Ами според мен това е още по-лошо - значи съвършеноста на вселената и Бог във всеки миг става все по-малка, спрямо предишният миг. Това е тенденция, която говори добре сама за себе си И сравнявайки състоянията, Бог някога може и да е бил по-съвършен, но вече не е. Да де, то и образованието вече не е това което беше... А това "някога" е било мнооооого преди той да почне с експериментите да сътворява света преди някакви си 7000 години Тоест светът е правен от един несъвършен Бог, от където и тръгнахме. Пък и не ти ли се струва че лишаваш Бог от всемогъществото му - той вече не може да придбие съвършенството, което някога е имал? Нещо повече, ако екстраполираме тази тенденция към вечността, то Бог никога не е бил напълно съвършен, което премахва основният му постулат... Тук виждам и трети аспект за размишление: дали деградацията на Бог кара ентропията да расте, или повишаването на ентропията (очаквано закон заложен от Бог) лишава Бог от съвършенството му?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.