КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
29397 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
117
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Войнич е книжар, продава старинни книги в Щатите във време, когато последните не са много изкушени от европейските работи в дълбочина.
-
Съюзническата комисия приглася на яката пропаганда срещу България,но по същество не се намира НИЩО. Нищо освен военни индциденти, инцидентни престъпления на отделни индивид и ЛЪЖИ, ЛЪЖИ и пак ЛЪЖИ.
-
-
Успех и честит празник на най-здравия български научен форм, на списание "Българска наука", на създателите му и на всички, които от любов към знанието пишат тук!!!
- 2 мнения
-
- 7
-
За мен всички данни сочат към мистификация върху стара хартия.
-
https://knizhen-pazar.net/products/books/2267694-i-derevyya-kak-vsadniki
-
Тук е казано всичко:
-
В това предположение обаче има доста логика. 1/ Старобългарският и руският, в т.ч. староруският са убийствено близки. Очевидно става дума за почти един език. 2/ Няма сериозни следи от някакъв прабългарски. 3/ няма големи маси славяни, от които дошлите българи да вземат език; 4/ няма нито ред от никого за това, че българите си сменили езика; 5/ има ясна разлика между източния и западния български диалекти, и то ключът е в спецификата и - на изток фонетиката на гласните е на меко, като на руски, на запад е като на сърбите и други западни славяни. Значи имаме две групи българи, едната явно от Изток, другата от север дошли на Балканите. Но тъй като все пак езикът е общ, то явно българите са народ, който е доста широко разпръснат из източна Европа, но народ, който говори несъмнено на един език. Това нещо несъмнено е формирано някъде там, на север и изток от Черно море, преди Балканите.
-
Тракоманството обслужва само и единствено макетата. И, на втори план, тия, дето се учат на манипулации. Толкоз.
-
От мин.29:30 насам, особено пет-шест минути след това ....
-
Технологии всякакви, но ми се ще да обобщя нещо. Технологията от такъв ранг е неминуемо остро свързана с политиката. И то с основите на независимостта и богатството на страната (или града, ако щете, или територията, или общността или какъвто термин и обект пожелаете). Затова тя е остро политически въпрос и изисква голяма политическа зрялост. Ако България не построи нови мощности и то прогресивни, и то нейни, от които утре хем да има евтина енергия, хем да има пенсии от приходите и пари за всичко, в перспектива ще загуби и малкото й останала независимост и ще съществува дотогава, докато другите поискат. Тази технология ражда не просто евтин ток - тя ражда технологична култура, индустриална и постиндустриална култура, ражда цивилизация, ражда 21 век. Оттук всеки,който е против това, е отявлен враг на България (sic!) Всеки който саботира това - също. Затова ядрената енергия на всяка цена трябва да се развива приоритетно! Ако не може с руските - с американски. Ако - както се оказва - тях не ги интересува - с КИТАЙ. Ако не - с френски, ако не с каквото щете но трябва.
-
По някаква причина, 1913 г. става невъзможна за българските съседи. Каква би била тази причина?
-
Първият български учебник по история за средните училища, изданието 1879 г., стр.110: "Сред българите и сърбите Карл Анжуйски намерил съюзници, каквито търсел. Много българи и сърби били на служба при Неаполитанския крал и дори мнозина се преселили в италианска земя; на остров ИСКИИ имало дори българска колония." Откъде ли ще са сведенията за това?
- 2 мнения
-
- 3
-
След няколко години - да предложа още една версия. Може ли думата да означава нещо като "новозавладяна земя" или новозавладяна територия? Мястото на надписа е на юг, точно в територията, която Крум присъединява към държавата си и той представлява нещо като декларация за конституиране на тая територия като негова, на държавата, с поставени ръководители.
-
в преписи от 13 век се среща наименованието. Няма как да е случайно. И там, където пишат за "склави" няма какво да е, освен същото. Обаче какво се има предвид под това? Византийците в повечето случаи - българите, защото с тях са в контакт.
-
Обаче - на север нагоре има. ("На носоотрязания император не повярваха чичовците ми в Солун.....и се прибраха в кисиниите") И сега - в една мирна обстановка, нима няма да има някое и друго селище на юг? И какви ще са тия славяни по народност, защото просто славяни не могат да бъдат. Не могат да са някое си племе из блатата, не и около Солун.
-
Иначе що за изкуствено противопоставяне? И българска, и славянска, последното е родово понятие. Чисто исторически и хронологично тръгва от България, като преминава през българската книжнина и отива в още славянски народи.
-
Абсолютно! Няма нито един ред, в който някой съвременник или последващ хронист да е казвал, че българите дошли па проговорили на нов език.
-
Та той свали режимите им, как ще праща танкове ))
-
Проблемът на социалистическите държави е, че огромната държавна собственост трябва да намери ефективното си управление. Това се оказва много трудно и затова, в тези държави все нещо не вървеше, с изключение на големите държавни проекти като строеж на атомна централа, военно производство и армия, пътища и пр. Този проблем изниква веднага след установяването на социализма - ето например четете тука какво констатират през 1955 година !!!! от стр.51 надолу, да кажемСтенограми от пленарни заседания - Народно събрание на Република България (parliament.bg) . 2013013002283301021956_1.pdf Той никога не се реши, в различни вариации - и винаги губещият бяха хората. В СССР на късния Брежнев имаше СТРАХОВИТ дефицит на всякакви стоки, което доведе до повредена култура на какви ли не чудеса от поведения и организации да намериш различни стоки "под масата", което създаде зародиша на особена мафия... Това е, защото държавата притежава над 90% от собствеността, ако не и 100, но това са стопански активи, които без пазар не се управляват никак. В тази обстановка единственият начин, по който системата да се държи в някакъв поне ред е сталинският или пост-сталинският. Той обаче не може да продължи вечно, защото ще се изроди до севернокорейския. Затова и бива прекратяван от нещо по-меко и това работи, но донякъде. Това беше характеристиката на Хрушчовата и Брежневата епоха. Другият път е мащабната реформа по промяна на собствеността - като тази на Тито в Югославия, на Дън Сяо Пин в Китай, във Виетнам и пр. Сиреч връщане към нормалността на едно общество. Обаче тука се поставя въпросът как ще се запази редът в държавата, т.е. как тя ще защити новата собственост от деструктивни и центробежни посегателства. И тук няма пръст само мафията и криминалната престъпност, но и посегателствата на външните врагове на държавата към системата й - а тази система, отваряйки се, губи най-голямата си сила - репресивността. Обобщено казано, има два големи сектора - личната свобода и икономическата свобода. Горбачов веднага оттегли държавата от всичко, личните свободи избухнаха без граница, в т.ч. и в БГ (втората половина на 80-тте беше много, много свободна наистина), обаче собствеността остана нереформирана, т.е. нито приватизирана - в добрия смисъл на тази дума, не в бандитският от 90-тте - нито защитена. Нещо повече, Горбачов доста разклати заедно със старите кадри и изобщо държавността. И спря. Това доведе до чудовищно деформиране на обществената система в посока невериятен бандитизъм, който по места извън столицата беше просто не само феодализъм, той стигаше до робовладелство. За човек с ума и визията на Горбачов, е удивително как той просто изтърва нещата.
-
тези надписи изобщо не е ясно дали са от българи писани.
-
От това, че са се местели по ред причини не следва, че са номади.
-
Естествено, че са сходни - не само българските славяни са славяни. Чисто лаически, но мисля, че основателно, има такива едни факти, говорещи, че българите са си дошли със славянския си език (разбира се, с особености и може би примеси): 1/ мястото, откъдето идват; 2/ абсолютната липса на изворова база за това да са си сменили езика; Това е много значим акт и няма как да остане незабелязан от византиеца.... 3/ абсолютната липса на сериозни данни за такъв език - за 30 титли има, за език - не .. 4/ отсъствието на сериозно и голямо славянско население на балканите, от което да се вземе такъв език - при това, старобългарския си е сходен точно с езика на източните славяни, на бъдещите руснаци и пр. 5/ дори не знам как се нарича със съответната лингвистична терминология фонетиката на гласните и произношението им, но през българското землище минава границата, която дели българските диалекти на източни и западни, като първите звучат с "мьеките" гласни точно като руския, докато западните - като сръбския твърдо. Ятовата граница. Тази прилика и то в основен, изначален елемент на езика с руския няма никакво друго обяснение освен това, че още там, на север от Черно море, българите са говорели така ................... Другата прилика - със сръбския не говори ли за две групи българи, едните от изток, другите по-късно от север и северозапад? Подобието на звученето на западния български със сърбите и с хърватите никак не е случайна, ама никак. Това пак е косвен, но сериозен аргумент за славянския характер на българския поначало; няма налагане на "църковнославянския", "старославянския", т.е. на старобългарския от Борис или от Светите Седмочисленици. Това е просто развитие, издигане на ново ниво, създаване на литературен език на базата на съществуващия такъв и толкоз. Затова и толкова лесно старобългарския получава руска и сръбска редакция и става основа на руския литературен език. Това е изключено да стане с език, наложен на основния си носител отвън ......