Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Кухулин

Потребител
  • Брой отговори

    4497
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    13

Кухулин last won the day on Август 10 2023

Кухулин има най-харесвано съдържание!

Всичко за Кухулин

Последни посетители

13035 прегледа на профила

Кухулин's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare

Recent Badges

2,6k

Репутация

  1. Този клип е базиран на научни публикации. Освен че са посочени в самия клип, тези публикации присъстват в описанието под клипа. Въпросът е, да го кажем така, странен. Лично аз се отнасям скептично към етнически идентификации на база прически.
  2. "Географията е съдба". Наполеон го бил казал. Скандинавците много обичат експанзията. Първо скандинавският бронз в Европа (германи), после скандинавското желязо в Англия (англосакси), после викингите... да не забравим и готите. През това време славяните се забавляват някъде по източноевропейските гори. Результат немного предсказуем.
  3. Решетун е голяма работа, но ако обърнеш внимание, изследването на алкохолните ефекти е негово хоби - следствие от дългогодишна работа с трупове и проучване на битовите им навици, включително интервюта с близките. Нещата, които говори, не са публикувани. Аз не съм срещал модерни изследвания, които да систематизират тези ефекти количествено и качествено, както е редно от научна гледна точка. Ако ти си чел такива статии, дай да ги видим.
  4. => При 2-3 промила еднократна консумация е наблюдавано директно разкъсване на капилярите. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0026286268900162 А некрозата от недостиг на кислород при системна консумация е изобщо мътна история. https://www.youtube.com/watch?v=oOjvDGz5GeM Ако човек потърси някакви мащабни модерни изследвания по въпроса, може да остане леко учуден.
  5. А откъде знаеш, че тези хора се ръководят от обективната научна истина? Ако просто го вярваш, значи си доста наивен. https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_misinformation_by_the_United_States Няма значение какво казва Главният хирург, правителството на Ирландия или Господ Бог. Важни са аргументите. Може да си прав, но може и да не си прав. А звучиш така, все едно споделяш абсолютни истини. Засега науката не може да оцени тази вероятност обективно.
  6. Съществува мнение, че и проучванията за вредата от малки дози също не са методологично издържани. 53:45 Моето мнение е сходно, защото навремето доста сериозно проучвах нещата останах с подобно впечатление. Има друг проблем с алкохола - ефекти от еритроцитната аглутинация под негово въздействие - обаче и той не е проучен както трябва. Защо се явяват тези "научни бъгове", това е отделен въпрос...
  7. Или метанал, или формалдехид, но в никакъв случай металдехид.
  8. Това може да е било вярно по времето на Шекспир, обаче днес звучи като голяма глупост. В момента никой няма идея що е то съзвездие и се радват като малки деца, когато им обясниш как да открият Полярната звезда. После защо обемът на мозъците се свивал
  9. Можем в някакъв детерминистичен смисъл да приемем, че този модел е валиден на теория. На практика обаче не можем да знаем никакви характеристики с идеална точност, а имаме вероятностно разпределение на стойностите им. Оттам и "истината" винаги е "вероятностна". Освен това грешките в определянето на характеристиките и грешката в определянето на истината невинаги са линейно свързани. Понякога са свързани крайно нелинейно. А виж, как точно са свързани - това ние може и да не знаем...
  10. Истината е истина с някаква вероятност и тази вероятност невинаги може да се оцени. Разбира се, в реалния живот тя никога не е единица, т. е. няма "абсолютна истина". Но може да се доближи до единица. Например твърдението, че масата на атома е концентрирана в много малко пространство (т. нар. ядро) може да се приеме за сигурно.
  11. Нещата в живота се случват по следния начин: всяко събитие и всеки процес носи вероятностен характер. А нашата воля може по един или друг начин да изменя вероятностите. Тази наглед проста картина много трудно се проумява от младите хора, не знам защо. Все си мислят, че трябва обезателно да заковат някоя вероятност в единица.
  12. За да се отклоним малко от расовите предразсъдъци, искам да отбележа, че на снимката присъстват и трима бели евреи. Не знам там колко IQ давате за евреин, но вече ме е страх да питам...
  13. USA Earns First Place at 65th International Mathematical Olympiad Team USA (left to right) -- Carl Schildkraut (Deputy Leader), Andrew Gu (Observer), Jordan Lefkowitz, Linus Tang, Krishna Pothapragada, Jessica Wan, Tiger Zhang, Alexander Wang, John Berman (Leader)
  14. Аз не се ориентирам много добре в това кое трябва да се изследва и кое е не трябва. Трудно ми е да коментирам. Колкото до гените, рано или късно ще ги открият. Това е много сложен процес, защото става дума за взаимодействие на стотици гени, ако не и повече. А дотогава науката борави с обобщени показатели, тоито по един или друг начин са фенотипна изява на тези гени - обем на мозъка, скорост на импулса и т. н. https://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_and_intelligence Общо взето всеки, който се интересува от физическа антропология, постоянно среща такива неща. Мерят черепи на един човешки вид, на друг човешки вид, чертаят плотове и говорят за еволюция. Няма как да избягаме от биологията.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.