Отиди на
Форум "Наука"

Щекн Ичр

Потребител
  • Брой отговори

    534
  • Регистрация

  • Последен вход

Всичко за Щекн Ичр

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Щекн Ичр's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

83

Репутация

  1. Вместо да плюете в хор, типично по български, коментирайте след като прочетете тома. Иначе похвално е че са се намерили пари за това начинание, защото стандартните дебели томове, започнати още от социализма - кучета ги яли, за нищо не стават!
  2. Определено "кашата" е във вашите глави "махленски специалисти" а не в Старостин или в този труд!
  3. Има ги само в Книжарниците на БАН, аз си ги купих почти всички, от Пловдив, а недостигащите (4 и 5) ги ксерокопирах от библиотеката в града в който живея. Жалко за сайта на Васил (Крорайна) бяха направен по много удобен за работа начин!
  4. Ж.Войников. НЯКОИ ДРЕВНИ КИТАЙСКИ НАЗВАНИЯ В ИЗТОЧЕН ТУРКЕСТАН, СРЕДНА АЗИЯ И ТОХАРСКИЯ ВЪПРОС. http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/Zh_Voynikov_Tocharskiyat_Vapros.pdf
  5. За хигиенните навици....Борис І пита папата, дали българите могат да се къпят в сряда, като съще се къпели в понеделник и петък, доколкото си спомням, за разлика от хуните които дефекирали и урунирали от конете си и никога не се къпели!
  6. ---- Ало, ти накъдето отиваш, аз оттам се връщам! Няма "гсиен ну" а Хсюнну, пона така е прието да се изписва на български! Така че коригирай си правописа! По-старите название на този народ са Цаону и Чунвей и прекрасно се обяснява с монголското дзун - човек, в чувашки шун, самоназванието им е било дзунха, шунха, Xiongnu е съвр.прозиношение на името.В епохата Хан произношението е било “sŋoŋ-nhā” (sngong-ha/снгонгнха), “ŋoŋ-nhā” (ngong-nha/нгонгха). Твърде близко е в тунгуски, евенски ngōnmin – народ, хора, население, община, страна. Най-древното съхранено название на този народ е Цаону (изп. е в "Му Тянзи чжуан") като произношението му в "Епохата на Воюващите царства" е било „dzū-nhā”, „dzәw-nhā”, или “дзунха”, “дзиеунха/дзюнха”. Етомологически се изяснява от древномонголски dzon, бурятски zon, якутски djon, тувински, шорски, сагайски čon, в езиците на алтайските тюрки jon, евенски ngōnmin – народ, хора, население, община, страна, чувашки şыn – човек. Уралски паралел във фински kansa – народ, хора. Самоназванието на този алтайскоезичен народ най-вероятно е било “дзунха”, “дзуню”, “сюню” “шуню” и приликата с “хун” “хуни” е последното нещо, което може да се помисли!
  7. Гарвана грачи врели-некипели! Мезокрании значи череп при който напречния диам. е по-голям от надлъжния или ГЛАВАТА Е ПЛОСКА, ЛИЦЕТО Е РАЗПОЛОЖЕНО В ЕДНА РАВНИНА, типични представители са монголците, северните монголоиди! Такова животни при прабългарите никога не е имало! Българите са памиро-фергански тип, колко пъти да ти го казвам! При брахикриите, двата диаметъра са равни, т.е. имаме кръглоглавост, а при долихокраниите, надлъжния размер е по-голям от напречния, главаат е странично приплесната. Що за глупост си писал че при българите нямало долихокрании. Я се огледай около себе си. Даже съвр.българи са повече долихокрании отколкото брахикрании. И не ми казвай че това е дошло със славяните!
  8. Равене, Гарване, какъв източник е Именика, че те насочва към хуните? Що за свободни съчинения. ИДЧ се появява в Западен Сибир с Окуневската култура и се разпространява с тохарите-юечжи, в чийто формиране са взели участие. Между хуни и българи има светлинни години разстояние! Ник1 ако има нерви и време нека спори с теб, аз лично не смятам да споря с радио! Вервай си...!
  9. Боил-роднина, то бива нагждане, ама чак пък толкова неграмотно!
  10. --------- Правя разлика естествено, за разлика от тебе! Подбоят идва от юечжите/арси, погребения с коне има при саките в Пазарик. Кремацията като обред се разпространява с таштъкските племена - хионитите! А европейските хуни са една мешания между източно-иранци, сармати, разни монголоиди (хсюнну, сянби и пр.) вероятно и угри! затова нямат ясен погребален обред! Катакомбите при аланите, също първоначално се появяват при Таштъкската и предишната тагарска култура! Израза "сармато-алански" е неточен, признавам.
  11. Става дума за втора българска група в Панония, създала обща държава с Гепидите. няма как това да са Кубратовите българи, по-точно техните предци!
  12. Брахикрания не означава монголоиден череп, монголоидните черепи са мезокранни! направи си справка какво означава! Хунската теория е изцяло ненаучна, няма нито един документ, нито един автор, който да посочва българи сред племената водени от Атила! Но в съсщото време има два арменски източника които посочват "земите на българите" в клисурите на Кавказ и две непреки косвени податки за сарматские народ пагерити/пагерити, или както е видно това са по-късните пугури, живели в Кавказ!
  13. Широко разпространено е мението че в алтайските езици и в частност тюркските, думата araq/araγ, е с арабски произход и първоначалното и значение е пот, силно питие от което човек се изпотява. Това мнение е наложено от Рамстед, Расянен, А.Кононов и др. Но твърде широкото разпространение на думата в Далечния Изток, оспорва изцяло тази хипотеза. Хипотезата на Бейли е много по-логична и вероятна. Дори в българския език думата ракия – алкохол, концентрат е съществувала под формата „ракиня” преди идването на Османските турци, както наскоро беше доказано, което показва че по-вероятно турското raqi е заето от български, а не обратното! В подкрепа на Бейли, мога да посоча в санскрит rasĥ, дума с много значения, но много добре обясняващи осетинския rang / rong: сок, жизнено важна течност, нектар, вълшебен еликсир, мляко, алкохолна напитка, напитка даряваща наслада, лекарство. Аналогично в персийски rahsha – напитка от сусам, мед и мляко, кашмирски rasāyěn, непалски rasāin, дардски rasāyana – вълшебен еликсир, в санскрит rasāyana rasa, авестийски rahan – вълшебен еликсир. За консултация: http://dsal.uchicago.edu/dictionaries/
  14. ---------- Важно уточнение, но как ше обясните усунското кан-бак! Пак опираме до Кан?
  15. А арабската е още по-неясна! Мъстия е гръцка дума - скитник. Ясно е че от 10 кладенеца вода ще донесете само и само да не признаете че тази дума е с прабългарски при това ирански произход! Иранските значения са ясни, пиян, вино, мъст в страбългарски - младо, опиващо вино. С радио не се спори! Как ще обясниш че въпросната дума според теб е латинска заемка в старобългарски? По-логично е да са заели гръцка дума! Латинското понятие откъде е заето - от влашорите вМъгленско и Тесалия?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!