Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

СЕЗОННИТЕ ПРЕЛЕТИ (МИГРАЦИИ) НА ПТИЦИТЕ

През Бьлгария преминават два големи прелетни пътя - Виа Понтика (по Черноморското крайбрежие) и Виа Аристотелис (по долината на р. Струма). По тях всяка есен и пролет стотици хиляди птици от множество видове изминават дългия път от родните си места в Централна и Северна Европа към зимните си квартири и обратно.

Учените все още се опитват да разкрият как птиците се ориентират така прецизно в пространството. Вече е известно, че при полетите си на далечни разстояния те се ориентират по слънцето, луната или звездите, а вероятно и по земното магнитно поле.

Когато селската лястовица се завръща по родните си места след зимуването си в Африка, тя отива в гнездото си от предишната година.

Чрез опръстеняването, което се извършва като се постави леко пръстенче на крака на птицата, се събират сведения за местата на зимуване на птиците и пътя, който те следват дотам.

Buigaria

BAN, Sofia

1-173 866

post-1-018956000 1285676102_thumb.jpg

Видове размери на пръстени

post-1-057453600 1285676024_thumb.jpg

Пръстен

post-1-081637700 1285676023_thumb.jpg

Ако сте намерили мъртва птица с пръстен на крака, препишете си означението на пръстена, отбележете датата и мястото на намирането на птицата и изпратете тази информация на Българското дружество за защита на птиците - http://bspb.org

Червеногушата гъска зимува по нашите земи, а гнезди в страните на Северна Европа (зимен посетител).

Някои птици, като домашното врабче, остават при нас през цялата година (постоянни обитатели).

Папунякът гнезди у нас, а зимува на юг (прелетник).

Дори и най-дребните птици по време на прелета могат да прелетят над големи водни и пустинни терени, летейки непрекъснато до 48 часа.

Други видове птици, като дъждосвирците, редовно остават за известно време по нашите земи по време на прелета си на юг (есенно време) или на север (напролет).

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.