Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

В българският фолклор се срещат много имена на различни неща, които се виждат и които не се виждат...

примерно животните, които имат контакт с хората имат имена...баба меца, кумчо вълчо, заьо баьо, кума лиса, ежко бешко...и др., за невидимите - болестите примерно, като шарката е наречена "баба шарка" - това е така, защото бабата е граничен персонаж. Тя е жена, която не е жена - не може да ражда. Тя е между живота и смъртта, знае много (мъдра е)...свързва се с интимност...страшна интимност...

Доста интересна практика, която се обяснява с факта, че всичко, което има име и всичко е свързано. За човекът от предмодерното общество космосът, в който живее е свързан и всичко е по някакъв начин свързано. За свое разбиране всичко получава някакво име.

Индивида свърза всичко със себе си. Търси се логична представа за невероятните и чудните неща, които се случват в ежедневието.

Тук може да се даде пример с разбирането за грамотевиците...вярвало се е че Св. Илия (който е пророк от стария завет, а не светец..., но в последствие той заема този образ...)минава с огнената си колесница по небето, и то започва да гърми и да свети...

post-1-073598100 1290703481_thumb.jpg

Възнесението на св. пророк Илия и три сцени от живота му. Икона от 1850 година, с. Тешево край Банско.

  • Потребител
Публикува

Бабата (същество от зоната на здрача) кой знае защо е много популярна за наименуване на върхове. Според уикипедията имаме 5 върха в българските планини, наречени Баба и една цяла планина в Македония.

  • Потребител
Публикува

Някой ми беше казал че баба е някакво почтително обръщение в мюсюлманския свят и от там идвали наименуванията на тези върхове (по турско време), не знам дали е вярно.

  • Глобален Модератор
Публикува

За обръщението е вярно, но със сменено ударение. Дали затова така са кръщавани върховете е друг въпрос. Все пак обикновено те са с "българското" ударение.

  • Потребители
Публикува

На турски "babá" е "татко". Ще се сетите за родопското "бубайко" и дори за италианското "babbo".

  • Глобален Модератор
Публикува

Да. И като се замисля, може топонимите да са турски и да са побългарени - колко му е, едно ударение. От друга страна - "каменните баби"?? Ех, хуманитаристика, няма точен отговор : :biggrin:

  • Глобален Модератор
Публикува

Хм, да. Явно и двете версии имат право на съществуване :)

Всъщност тая легенда, или мотив, има доста варианти. В мойто село има една скоропоговорка, с турцизми, но не съм я запонил - "Атанас /т.е. Атанасов ден/ гелди, и аз гелди, тър козан на Балкан...." и т.н. другото не го знам, пак се разказва за преждевременното извеждане на животни в планината и връщането на студа.

Като нищо може и на истински случаи да е.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!