Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Защо скоростта се разглежда като основна константа щом е станало ясно,че времето спрямо продължителноста на човешкия живот се променя.Въпроса ми е:защо не се използва скоростта за инструмент който да помогне за овладяване на времето при пътуване във вакуум(космоса)?

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Защо скоростта се разглежда като основна константа щом е станало ясно,че времето спрямо продължителноста на човешкия живот се променя.

Скоростта на светлината не се разглежда като основна константа, а е константа. Това е доказано експериментално, а не само математическа приумица на физиците.,

Времето е нещо относително. Ако под продължителност на човешки живот имаш предвид вътрешното, локално за човек време през което се извършват всички биохимични и други характерни за човека процеси, то също е относително. Просто е важно каква гледна точка на "наблюдател" ще бъде избрана.

Въпроса ми е:защо не се използва скоростта за инструмент който да помогне за овладяване на времето при пътуване във вакуум(космоса)?

Точно това се прави. Постоянно се търсят средства за увеличаване на скоростта и това намалява времето за пътуване между две точки.. не само в космоса. Това може да се наблюдава в ежедневието. Например: с по-бързо движещ се автомобил се пътува от София до Пловдив за по-кратко време, отколкото с волски впряг.

***

Ако имаш предвид - да се спре времето* или поне да се намали значително /осезателно/ неговата скорост, е това друг въпрос. Това е възможно само, ако един космически кораб е в състояние да развива близки до светлинната скорости. На този етап, човечеството не разполага с подобни технологии.

-------------------------

Забежка: Да се спре напълно времето за едно тяло - това тяло трябва да бъде безмасово.

От познатите ни частици, само фотоните са безмасови частици и това ги прави да са на възраст - нула години, нула дни, нула часове и т.н. Тоест, те са толкова стари, колко и в момента на раждането им, независимо, че може да са пропътували през цялата Вселена.

Поздрави Б.

Редактирано от Б.Богданов
  • 3 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Щом масата е определяща,не би ли трябвало да се работи по тази теория и възможно ли е това изобщо?

Моля те да ми обясниш, какво точно имаш предвид да се работи по тази теория? Коя теория?

Масата се взема предвид във всички официално признати хипотези и теории.

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

Един въпрос от абсолютен лаик, но просто или ми е сгрешена логиката или не схващам нещо. В книгите на Хокинг се казва, че няма време там, където няма движение. А тъй като за фотоните времето не тече, означава ли че са в покой?

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Един въпрос от абсолютен лаик, но просто или ми е сгрешена логиката или не схващам нещо. В книгите на Хокинг се казва, че няма време там, където няма движение. А тъй като за фотоните времето не тече, означава ли че са в покой?

Не ти е грешна логиката.

Може да се каже, че те са в покой спрямо времето, но се преместват в пространството. А когато едно тяло е в покой спрямо друго, то се премества само във времето със скоростта на светлината. В момента, когато това тяло започне да се движи спрямо другото тяло, скоростта му на "стареене" намалява със скоростта на светлината минус скоростта му на движение спрямо другото тяло.

Фотоните се движат с максимално допустимата скорост, позната в нашата Вселена, следователно те могат да се преместват само в пространството. Ако се преместваха и във времето, при събиране на двете скорости - този закон за най-голяма гранична скорост би бил нарушен.

Така, че пълен покой спрямо пространство - времето - няма.

Редактирано от Б.Богданов
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

според мен хоукинг има предвид това, че спрмяо теорият ан аайнщайн времето е ралзично за всяко тяло. Понеже то е зависимо от масата на тялото ( чрез която съответното тялото изкривява време-пространството) и понеже фотоните са с маса която е пренебрежимо малак ( то гледна отчка на време-пространството)то спрямо тях те са в покой.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!