Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Ще ни посочиш ли някой хун,аварин, хазарин, тюрк или евенк с това име? Щото май такива няма и името циркулира в една определена среда

А ще ми посочиш ли някой друг българин с това име?

/без Аспарух Лешников примерно/

Има един единствен Аспар или Аспарух до Освобождението, но пък примерно монголското име Баян на брат му остава трайно още в ПБЦ.

Родовото име Дуло е много по вероятно да е свързано с племенното име Дуло от Западнотюркският хаганат, отколкото с някаква хипотетична Боспорска връзка.

Това ще можеш ли да го докажеш?

Не, не мога, но връзките между прабългарите и западнотуркският хаганат ги има, а връзката между същите и Боспорското царство са чиста хипотеза.

Личните имена за разлика от родовите не могат да са сигурен белег за произход, аз /както повечето българи/ нося еврейско лично име но фамилията ми завършва на чисто българското -ов

Ти носиш еврейско име, защото българите от близо 1200 години са християни. Това е толкоз просто и логично.

Да, но фамилията ми е българска, и това може да се проследи няколко века назад само по специфичният и етноопределящ суфикс.

Това че Борис, Омуртаг, олгутаркан, Безмер и Гостун са сарматски имена от Боспорското царство също стърже по логическите центрове на мозъкът ми.

За някои от тях не казваше ли именно Бешевлиев че са ирански?

Иранските имена се споменават само в една статия на Бешевлиев, от там нататъка това се повтаря като закон без някакви сериозни изследвания.

Всеки който го е споменал цитира тази статия.

Всъщност Бешевлиев прави предположения и самият той също не прави изследвания, просто споменава някой фонетични аналогии въз основа на които бихме могли да предположим....

Единственото иранско име си остава единичното име Аспар, всички останали ирански имена са до голяма степен предположения подобни на Безмер и Гостун, дори Расате не е сигурно че е лично име, за олгутаркан да не говорим.

Личните ирански имена на прабългарите всъщност са до голяма степен една легенда основана на една малка статия.

Безмер и Гостун наместник очевидно са измислица на автора на Именника,По-горе говориш за Дуло и някакви абсурдни връзки с някакво племе, а забравяш че и Дуло се споменава в Именника. Ако толкова е "измислен" защо тогава приемаш, че Дуло е реалност.

Именника е недостоверен в някой отношения документ /както отлично знаеш/ , разбира се че данните от втората му част се синхронизират с византийски източници и в много случаи се потвърждават, но първата част за Авитохол и Ернах е доста мъглява.

А календарните данни съвсем очевидно са писани пет за четири понеже още никой не ги е натъманил точно.

Нищо не пречи Дуло да си го има в именника въпреки че племената Дуло се споменават от шести век а Авитохол от втори.

Именника е късен документ.

за Борис ,олгутаркан и Омуртаг по добре да не започваме...

Що бе нашто момче? Започни.

Е хубаво - дай да видим това иранско име олгутаркан откъде се пръкна?

  • Мнения 453
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

Мисля, че не е нуждо да се размазва темата, която е "прабългарите тюрки", а не за произхода на прабългарите или "прабългарите сармати".

Така че нека да се концентрираме по темата и да не скачаме, от въпрос на въпрос. Като примерно колко "късен документ е Именника". Не ми се обясняват елементарни неща като това каква е разликата между датата на създаването на даден извор и датата на неговия най-ранно запазен препис. Мисля, че ще ти е трудно да го разбереш.

И така по въпроса. Казваш тюрки били защото имали тюркси окончания на родовите имена. И като паралел сочиш някакви съвремени евенки, които са дадени от Бешевлиев и все забравяш три важни неща:

1. паралелите са съвременни

2. няма общо окончание за прабългарските родови имена, което означава че въпросните окончания може въобще да не са окончания

3. все говориш че иранистите са "счетоводители", "зъболекари" и все забравяш че и Бешевлиев не е тюрколог, а преводач от гръцки и латински. Същевременно деликатно пропускаш, предполагам се дължи на ограничените познания, че сред младото поколение историци, всички които се занимават с този проблем, са иранофили, като Ц. Степанов. Човекът цяла дисертация защити по темата точно за социалната структура и титлите, и никой от цялата тюрковъдна орда не му каза и копче. Естествено при положение, че си прочел само Бешевлиев и Рашев (при това последния си го чел както дяволът чете евангелието), не си и чувал за учени като Ц. Тафраджийска, позицията ти на последния мохикан бранещ светите тюркски научни догми от световния ирански заговор на счетоводители и зъболекари е напълно обяснима.

Та по въпроса за родовите имена на българите - това че при най-забутаното племе, живеещо на гъза на географията по една случайност в момента има род, който завършва по същият начин по който завършва и един български род от ІХв. нищо не доказва. Такова тотално игнориране на понятия като време и пространство показват пълна лаищина. Абсолютно същото прави любимият ти счетоводител, който от най-забутания кишлак в Памир вади аналози. Всъщност научният метод, който прилага П. Добрев е напълно копиран от начина на "изследване" на В. Бешевлиев, само че доста по-успешен. И какво доказва факта че един тунгузки род днес завършва на "гир"? Можеш ли да докажеш, че през ІVв. тунгузите са имали родове завършващи на "гир"? Не.

И какво правим с факта, че всеки прабългарски род завършва с различни окончания? Явно няма единна система за образуване на родови имена. А може при прабългарските родови имена не е имало окончание, с което да се образува дадено родово име, както е при много народи, включително и днешните турци. Между другото, защо родът Ашина не завършва на "гир" или "ар". Така че дали "гир" е точно родово окончание или си е част от самото име е малко спорно.

По-горе, казваш че Расате не е лично име. Ще се аргументираш ли, или просто лишаваш горкия Расате от име само защото не е тюркско?

а ето ти малко за домашно, за любимата ти титла "ябгу". Човекът, който е писал долните редове не е нито счетоводител, нито зъболекар.

Гафуров, Б.Г – “Таджики – древнейшая, древняя и средновековная история”, М.1972; с.134

за кушаните- юечжи след завладяването на Бактра “Правители этих владений носили титул, каторый китай цыпередевали словом “хи-хэу”(древнее звучене ŋheap- goĥ). Почти несомнено, что это тот самый титул, которы поздне на кушанских монетах появляется в форме yavyga, а затем попадает к тюркам в форме “ябгу”. Как показал Г. Бэйли этот титул этимологизируется из иранского и должен был означает “вождь”. Виж Литвинский.

Както вече няколко пъти съм казал, когато един тюрковъд почне сериозно да чете за миналото на Средна Азия и на тюркските народи, в един прекрасен момент престава да е тюрковъд.

  • Глобален Модератор
Публикува

Безмер и Гостун наместник очевидно са измислица на автора на Именника...

Брех, рече и отсече, а?

По времето на индийския цар Ашока около 240 г. пр.Хр. една група от 7 000 души напуска Индия, преминава планината Хиндукуш и се установява в Южен Тарим, където основава град Хотан. Източната част на града била дело на индийците, а западната на китайците. Най-старото име на Хотан е било Гостана (> Годана > Хотан).Градът получил името на основателя си – предводителя на индийските заселници, който се наричал Гостана.

По-горе, казваш че Расате не е лично име. Ще се аргументираш ли, или просто лишаваш горкия Расате от име само защото не е тюркско?

Това не го видях, но е култово твърдение, ако наистина Raven го е направил...

Теофан Изповедник например съобщава, че един от персийските пълководци, воювал срещу император Ираклий при неговия поход в Персия, носел името Ραζάτης, което е транскрибирано от Анастасий Библиотекар на латиница като Rhazates. И това го пише не аз, а бай Иван Дуйчев, който е славяновъд и тюрковъд и в червата. Един друг заклет тюрковъд, Борис Симеонов (за мен като езиковед-прабългарист гола вода) смята връзката, предложена от Дуйчев, за неубедителна, но тюркска връзка и етимология на Расате не дава. Може да се добавят още 2 паралелчета, отново тюрковъдско неприятни. Иде реч за келтските Rasiate, Resatus.bigwink.gif

  • Потребител
Публикува

... 3. все говориш че иранистите са "счетоводители", "зъболекари" и все забравяш че и Бешевлиев не е тюрколог, а преводач от гръцки и латински. Същевременно деликатно пропускаш, предполагам се дължи на ограничените познания, че сред младото поколение историци, всички които се занимават с този проблем, са иранофили, като Ц. Степанов. Човекът цяла дисертация защити по темата точно за социалната структура и титлите, и никой от цялата тюрковъдна орда не му каза и копче. Естествено при положение, че си прочел само Бешевлиев и Рашев (при това последния си го чел както дяволът чете евангелието), не си и чувал за учени като Ц. Тафраджийска, позицията ти на последния мохикан бранещ светите тюркски научни догми от световния ирански заговор на счетоводители и зъболекари е напълно обяснима...

Ц. Тафраджийска бе една от малкото наши сериозни лингвисти (при това тюрколог!!!), които не само познаваха добре българската историята, но и обръщаха много сериозно внимание на въздействието на историческите събития във връзка с формиране, промяна или употребата на даден език, а не обратното както правят повечето лингвисти тюркофили. Те и за това не я долюбват, защото им развенча Светия Граал - т.нар "тюрски език", на който уж говорели българите.

Това за Raven, за да чете и да мисли:

http://www.protobulgarians.com/Statii%20ot%20drugi%20avtori/Statii%20ot%20drugi%20avtori%20za%20indo-evropeyskiya%20proizhod%20na%20prabaalgarite/Tafradzhiyska%20Tsvetana%20-%20za%20proizhoda%20na%20prabaalgarite.htm

  • Потребител
Публикува

Това не го видях, но е култово твърдение, ако наистина Raven го е направил...

"Единственото иранско име си остава единичното име Аспар, всички останали ирански имена са до голяма степен предположения подобни на Безмер и Гостун, дори Расате не е сигурно че е лично име, за олгутаркан да не говорим."

Е то човек можели в детайли да следи култовите изказвания на тюрковъдите?

Ти хубаво спомена Ив. Дуйчев, обаче мисля, че това име едва ли му говори нещо. Лошото обаче е че Дуйчев пише и други еретични неща като това, че системата на вътрешните и външни боили е взаимствана от Персия, а също и титлите маготин и жупан.

  • Глобален Модератор
Публикува

Е то човек можели в детайли да следи култовите изказвания на тюрковъдите?

Ти хубаво спомена Ив. Дуйчев, обаче мисля, че това име едва ли му говори нещо. Лошото обаче е че Дуйчев пише и други еретични неща като това, че системата на вътрешните и външни боили е взаимствана от Персия, а също и титлите маготин и жупан.

Ми трябва да се помогне малко, няма да те оставим сам да водиш антитюрковъдската борба.bigwink.gif

То с тези вътрешни и външни боили работата е още по-дебела, ако Дуйчев е имал предвид реформите на Хосров Ануширван, който въвежда 4 погранични кустак-а (военни окръзи). Защото това устройство го има още по партско време, т.е. преди 226 г., а Ануширван решава да го възроди, тъй като вече достатъчно еманципиран от аршакидското наследство.

  • Потребител
Публикува

Ми трябва да се помогне малко, няма да те оставим сам да водиш антитюрковъдската борба.bigwink.gif

То с тези вътрешни и външни боили работата е още по-дебела, ако Дуйчев е имал предвид реформите на Хосров Ануширван, който въвежда 4 погранични кустак-а (военни окръзи). Защото това устройство го има още по партско време, т.е. преди 226 г., а Ануширван решава да го възроди, тъй като вече достатъчно еманципиран от аршакидското наследство.

Абе то ние хубаво си помагаме, ама защо цялото тюрковъдно войнство е оставили Гарвана сам да се мъчи хайвана? Той доколко може защитава честа на ордата, ама все пак е много по-интересно и ползотворно да спориш с човек, който прави разлика между печенеги и османски турци.

а това с пограничните окръзи е доста сериозна работа. Напомня ми за устройството на ПБЦ - в центъра българите, в периферията подчинените общности - славяни и депортирани ромеи.

И като стана въпрос за устройство, тюрковъдите така и не казаха как точно това деление на център, ляво и дясно крило може да се приложи в Дунавска България до 811г. Лявото крило се падав Черно море, явно ще приемем че там е била несъществуващата българска флота, ама Отвъддунавска България, в кое крило попада, така и не ми стана ясно. Можеби там е била опашката.

  • Потребител
Публикува (edited)

Пак ми вменихте каквото се сетихте.

Защо толкова напъвате да ме изкарате тюркофил?

Май за да имате на кого да си го изкарвате, имам това чувство.

......................................

Името Расате се среща само в един единствен източник, и той не е нито домашен нито византийски.

В домашните и византийските източници това име не е споменато.Интересно защо само на италианците е било дадено да разберът истинското име на канартикина.

Дуйчев нищо не ми говори, просто не се познаваме.

Иначе съм го чел, както и Степанов и Тафраджийска.

Не виждам кое му е еретичното на персийските заемки, освен ако не твърдите че прабългарите са перси.

И какво правим с факта, че всеки прабългарски род завършва с различни окончания?

Не, не завършват с различни окончания, завършват само с две окончания, като едното от тях е единичен известен случай.

Ц. Тафраджийска бе една от малкото наши сериозни лингвисти (при това тюрколог!!!),

Не, не е тюрколог, въпреки че в случая това няма значение.

В статията сериозно се бъркат българи и алани, не знам как е от езикова гледна точка, но всеки археолог знае че от археологическа нямат много общо, особено в погребалните обичаи и антропологичният тип.

Позоваването на Хоренаци и Мар Абас Катина е несериозна работа...

Изобщо статията не казва кой знае какво ново , най малкото пък "развенчава" каквото и да е, освен елементарният и логичен факт че прабългарите не са тюрки.

Като цяло съм съгласен с заключенията на статията и за това съм я цитирал няколко пъти в този форум.

Редактирано от Raven
  • Глобален Модератор
Публикува

а това с пограничните окръзи е доста сериозна работа. Напомня ми за устройството на ПБЦ - в центъра българите, в периферията подчинените общности - славяни и депортирани ромеи.

В Аршакидска Армения, която след 66 г. копира тотално и често пъти едно към едно партски държавни и управленчески традиции, схемата е била следната: цар + 4 бдешха (вицекрале) + 10 велики рода, които излъчват "министрите" за "министерските постове", които се владеят наследствено. Самите вицекрале (бдешхи) са били силни местни периферни князе, които са били интегрирани в управленската структура, тъй като на царете на им е стискало да ги подчинят с военна сила. Вероятно дори в началото не са били и арменци като етнос, а по-късно са били арменизирани. В аристократичната йерархия въпросните бдешхи са стояли под царя, но над 10-те велики рода.

При персийските Аршакиди, сиреч партите, схемата е малко по-различна. Там освен царския род има други 6, а не 10 велики рода. Те също заемат наследствено висшите държавни длъжности, повечето от които са копирани и в Аршакидска Армения.

В Армения обаче министерските длъжности са шест, колкото и великите родове при партите:

1. Хазарапет (хилядник) - министър на икономиката, финансите и благоустройството и регионалното развитие и повинностите.

2. Спарапет (началник на конницата) - военен министър.

3. Мардпет (началник на мардите, етнос в Южна Армения) - пазител на харема и възпитател на принцовете Аршакиди.

4. Малхаз - началник на царските телохранители.

5. Велик съдия. Заемала се от върховния жрец, който пък по правило бил брат на царя. След покръстването титлата я поема патриархът, като през първото арменско християнско столетие и патриаршеският пост е наследствен, а патриарсите са можели да имат деца. Някои смятат, че тук има влияние на юдаизма, но вероятно е чисто партска практика. При Сасанидите пък е имало градски съдии, което ме подсеща за хипотезата на толкова омразния от някои Счетоводител, че бори таркан значи именно градски съдия. Идиотщини като Стефан Андреевото "таркан на вълците" изобщо не си струват да се коментират.

6. Аспет или Велик коронополагател и превръзко/лентовръзвател. Пълно копи пейст от партите, длъжността била свързана с полагане на короната и връзването на царската лента на главата на владетеля при коронацията му.

Седма титла е Шахап на Арташат, сиреч градоначалник на столицата, но мнозина автори не я добавят към предните 6, вероятно защото титлата не е била наследствена, а се давала по усмотрение на верен на царя аристократ.

Я сега да си спомним например хипотезата на Цветелин Степанов, че в ПБЦ висшите боили са били 6 на брой и титлите им са били наследствени... И да видим таквоз чудо има ли при тюрките....vertag.gif

  • Потребител
Публикува

Иначе съм го чел, както и Степанов и Тафраджийска.

Нали твърдеше, че иранската теза се защитава само от счетоводители и зъболекари? А сега казваш, че си чел и Степанов и Тафраджийска. Значи през цялото време си лъгал като дърт циганин.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ц. Тафраджийска бе една от малкото наши сериозни лингвисти (при това тюрколог!!!),

Не, не е тюрколог, въпреки че в случая това няма значение.

В статията сериозно се бъркат българи и алани, не знам как е от езикова гледна точка, но всеки археолог знае че от археологическа нямат много общо, особено в погребалните обичаи и антропологичният тип.

Позоваването на Хоренаци и Мар Абас Катина е несериозна работа...

Изобщо статията не казва кой знае какво ново , най малкото пък "развенчава" каквото и да е, освен елементарният и логичен факт че прабългарите не са тюрки.

Като цяло съм съгласен с заключенията на статията и за това съм я цитирал няколко пъти в този форум.

Боя се, че не видяхме от теб някакви сериозни аргументи в защита на твоите позиции. С въпросното безкръвно убиване на жертвите в Сибир работата пропадна плачевно мисля покрай бай Херодот и скитите.

Да, Тафраджийска беше монголист, лека й пръст.

Ще почакам да видя от теб аргументация защо позоваването на Хоренаци и Мар Абас Катина е несериозно. Ще те помоля и още нещо. Да изготвиш списък кои според теб са сериозните автори/източници, на които може да се има доверие и които да се ползват. Само да не тръгнеш след това да ползваш от "несериозните" в търсене на аргументи.

Между другото, прощавай. Не си тюрковъд. Просто си слабо подготвен.

  • Потребител
Публикува

Я сега да си спомним например хипотезата на Цветелин Степанов, че в ПБЦ висшите боили са били 6 на брой и титлите им са били наследствени... И да видим таквоз чудо има ли при тюрките....vertag.gif

По-горе пишеш за някакви 10 рода, които държали властта. Това пък ми напомня за едни 10 комитата.

  • Глобален Модератор
Публикува

По-горе пишеш за някакви 10 рода, които държали властта. Това пък ми напомня за едни 10 комитата.

На мен това отдавна ми напомня, както ми напомня и за една друга работа, а именно че родовете у нас може да са били също 10 и да са излъчвали 6 велики боила + 4 периферни военни управители-наместници.

  • Потребител
Публикува (edited)

Мар Абас Катина е анахронизъм, очевидно е че си по добре подготвен от мен- няма нужда да ти обяснявам по нататъка.

Питах по нагоре разни неща, за Расате, за единичното име Аспарух, за родовите имена, за титлите, за сарматските погребални обичаи, за кремациите ....

Отговорът обикновенно е- "слабо си подготвен, чел си само две книги и то втората само си я прелистил че е по дебелата от двете".

Това с безкръвното убиване на животни е просто предположение, не настоявам за него.

Но като предположение ми се вижда доста по приемливо от хипотезите на Степанов, интересният тандем който заформя с основният си рецензент Бакалов скоро ще надмине Петър Добрев по полета на мисълта си.

Във връзка със списъка на несериозни автори- Степанов /особено последните му творби/ е в челната тройка и води оспорвана битка с П. Добрев и Бакалов.Не случайно напоследък всичките му книжки се публикуват само от шарлатанското издателство на Танакра.

Статията на Тафраджийска е много объркана, почти нищо не се разбира, има някакъв опит за изразяване или поне за подготовка на хипотеза , но очевидно историческите и знания изостават в сравнение с лингвистичните.

Всичките тези алано българи и чувашо угри са доста объркани и объркващи.

Оставам с чувството че я е нахвърляла в джобният си тефтер пътувайки в градският транспорт.

Като цяло е на прав път и заключенията и са верни, но по много сбъркан начин ги е аргументирала.

Не ми се спори , нито време имам нито желание нито достатъчно подготовка, нито време и намерение за придобиване на такава.

Исках да прочета нещо свястно и съвременно- пускате ми стари статии, всичите съм ги чел но още в нищо не съм се убедил.

На тази база всяка тема за произхода на прабългарите е загуба на време.

Редактирано от Raven
  • Потребител
Публикува

Исках да прочета нещо свястно и съвременно

Ами остани тогава с Г. Фехер и неговото ешмедеме, Б. Симеонов с неговите порове, М. Москов, който доказа че баварците са прабългари от Армения, разбира се и при В. Бешевлиев с неговите тигровълци и прабългарски знаци от съвремнни турски села. Остани си и при Н. Овчаров и измислената богиня Умай в този ред на автори мога да ти препоръчам и П. Юхас, професор Иван Добрев, а също и Ст. Йорданов, който "доказа" че границите на Стара Велика България са се охранявали от младежи - "вълци войни" (това сигурно го е гледал в някой индиански филм) и организацията на прабългарите е била идентична с тази на масаите.

И не е вярно, че искаш да прочетеш нещо свястно. Искаш да натрапиш една предпоставена теза, която първо неможеш да я формулираш и второ неможеш да е аргументираш.

  • Потребител
Публикува

Голям кеф е да нарочиш някой за тюркофил и после да му обясняваш колко е тъп....

Олекна ли ти поне?

  • Глобален Модератор
Публикува

Мар Абас Катина е анахронизъм, очевидно е че си по добре подготвен от мен- няма нужда да ти обяснявам по нататъка.

А не, обясни ми. Просто ми е интересно да видя начина ти на мислене, иначе друга полза няма да имам от това, което ще ми кажеш за Катина .

  • Потребител
Публикува (edited)

@Ka40: Окончанието -r за множествено число в шведски произлиза от прагерманско *-s, на което отговаря и английското оконачание -s за множествено число. Така че то няма нищо общо с нашата тема.

При името Ермиар има засичане с познатото от именника име Ерми, приема се че суфиксът -ар е със значение хора и така се получава "хората от рода Ерми" - Ермиар.

По тази логика е възможно и останалите имена от Именника да се конструират по този начин- хората от рода Дуло- Дулар, хората на Вокил- Вокилар.......

Това "окончание" -ar е в очевидна връзка с някои автохтонни кавказки факти: абхазки -р, абазински рэ "войска", грузински ერი (ери) "народ".

От 5 известни от надписи родови имена - 4 имат суфиксът -ар, и едно е със суфикс- гир.

Смята се че -гир, -гур е алтайски или сибирски по произход- тунгузка колективна форма.

А дали сме разделили този израз правилно, или става дума за вариант на горното?

@Aspandiat: Всякакво сравнение на келтски и ирански имена в случая е напълно неуместно, тъй като тези две имена не могат да бъдат сродни по праиндоевропейска линия, и съзвучието им е чисто съвпадение и в случая не казва абсолютно нищо.

Редактирано от Perkūnas
  • Потребител
Публикува

Според Хоренаци Мар Абас Катина или Мараби Мцурнски живее през втори век пр. н. е.

Това е анахронизъм поради наличието на специфичната титла Мар в името му.

Мараби също не се връзва хронологично поради по късното създаване на градът Мцурн.

Поради това се предполага че или Хоренаци говори за действителни събития случили се през втори век, но понеже не е знаел името на народът участвал в тези събития сложил това което е знаел- българите, или просто е объркал Аршак с Вагаршак.

....................................

Да приемем че българи наистина се заселват в Басиан през 127-114 г.пр.н.е.

След това обаче те внезапно се кротват и кютат тихичко до около четвърти век когато внезапно избухват.Ама направо дават най доброто от себе си, дет се вика.

Кротките българи които тихо си живеят към пет века без да се чуе нищо за тях изведнъж стават напаст, започват да ги споменават едва ли не ежегодно.

От средата на пети век насам опустошават балканите ежегодно все едно имат абонамент, то не са скандали с готите, битки с византийците, с гепидите, с аварите, настаняване в Италия, да не говорим за онази глупост с лангобардската принцеса.

Дори една комета във Византия е приписана на тях когато опустошили околностите на Константинопол и Адриатика през 532г.

От втори век пр. н. е до четвърти век - пълна тишина, и след това имаме внезапно и постоянно споменаване на прабългарите.

Странно ми се струва някакси българите от тихи земеделци внезапно след пет века мир да почнат да се държат като отвързани .

  • Глобален Модератор
Публикува

Според Хоренаци Мар Абас Катина или Мараби Мцурнски живее през втори век пр. н. е.

Това е анахронизъм поради наличието на специфичната титла Мар в името му.

Мараби също не се връзва хронологично поради по късното създаване на градът Мцурн.

Поради това се предполага че или Хоренаци говори за действителни събития случили се през втори век, но понеже не е знаел името на народът участвал в тези събития сложил това което е знаел- българите, или просто е объркал Аршак с Вагаршак.

....................................

Да приемем че българи наистина се заселват в Басиан през 127-114 г.пр.н.е.

След това обаче те внезапно се кротват и кютат тихичко до около четвърти век когато внезапно избухват.Ама направо дават най доброто от себе си, дет се вика.

Кротките българи които тихо си живеят към пет века без да се чуе нищо за тях изведнъж стават напаст, започват да ги споменават едва ли не ежегодно.

От средата на пети век насам опустошават балканите ежегодно все едно имат абонамент, то не са скандали с готите, битки с византийците, с гепидите, с аварите, настаняване в Италия, да не говорим за онази глупост с лангобардската принцеса.

Дори една комета във Византия е приписана на тях когато опустошили околностите на Константинопол и Адриатика през 532г.

От втори век пр. н. е до четвърти век - пълна тишина, и след това имаме внезапно и постоянно споменаване на прабългарите.

Странно ми се струва някакси българите от тихи земеделци внезапно след пет века мир да почнат да се държат като отвързани .

1. Мар Абас Катина живее в края на ІІ и началото на ІІІ век след Христа.

2. Градът Мцурн е сринат от земетресение през ІІІ век след Христа, след смъртта на Мар Абас Катина.

3. Преселението на българите става не в посочения от теб период, а в края на ІІ век след Христа по време на арменския цар Валарш ІІ (185-198). Явно ползваш стара литература от края на ХІХ век.

4. Хоренаци като приключва с българския пасаж, казва изрично "тук свършват думите на стареца Мар Абас Катина".

Ако си ползвал Гюзелев и Ангелов, те хал хабер си нямат какво пишат, няма значение че са академици.

@Aspandiat: Всякакво сравнение на келтски и ирански имена в случая е напълно неуместно, тъй като тези две имена не могат да бъдат сродни по праиндоевропейска линия, и съзвучието им е чисто съвпадение и в случая не казва абсолютно нищо.

Перкунас, има доста други прилики, за съжаление не разполагам в момента със съответната книга, за да бъда по-конкретен. А и напоследък келтската школа търси произхода на келтите в Средна Азия, т.е. в зона с иранско през древността население.

  • Глобален Модератор
Публикува

Къде се намира Басиан ?

къде са тези Български поселения от преди новата ера, които са известни.

Басеан е южно от днешния град Карс в Турция.

Няма известни преселения преди новата ера.

  • Потребител
Публикува (edited)

Въпросните племена Ху, за които стана въпрос явно не са били тюрки. Китайците така наричали Варварите, или общо чужденците. В един период така наричали Согдите, но съответно за иранците използвали и наименованието Ан. И съответно Ху-Ан, Хуан, Хиан, Хион, Хун. Китайците говорят за варварите Ху, които почитали огъня - Хиан!

Редактирано от makebulgar

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!