Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

На брега на Дуръс в Албания Схерия Демири пържи картофи в кухня на ресторант, който се помещава в един...бункер. Клиентите му седят навън пред старото укрепление и чакат от "прозореца" на картечното гнездо да им бъде сервирано. Всичко това става пред бетонния бункер - символ на управлението на Енвер Ходжа. Това се казва в репортаж на агенция АНА-МПА, разпространен от БТА.

Демири обяснява, че всичко е започнало от нуждата бункерът да се превърне в малко заведение с парите, които е имал, като изтъква, че не е било възможно самото укрепление да бъде преместено другаде, за да се ползва за привличане на клиенти.

От 1960 г. до 1985 г. по нареждане на Енвер Ходжа в Албания са били построени 750 000 бункера. Комунистическият диктатор е бил завладян от фикс идеята, че НАТО някой ден ще нахлуе в Албания.

Директорът, отговарящ за културното наследство в албанското министерство на културата Олс Лейф, казва, че "има идея тези бункери да бъдат запазени, за да се съхрани наследството от една друга епоха и то да бъде изследвано от бъдещите историци".

Повечето от бункерите в Албания са малки по размери, но разполагат с подземни галерии, простиращи се на голяма площ. В село Линца извън столицата Тирана има обаче един голям бункер, изграден от осем хиляди тона цимент и четири хиляди тона стомана. Албанците, които са свикнали с присъствието на бункерите, не отдават значение на тях и на възможността да бъдат използвани, тъй като просто смятат, че те са останки от миналото и част от пейзажа.

На туристите обаче бункерите действат другояче и им дават една съвсем друга представа. Ставри Кифлингу, собственик на туристическа агенция, обяснява, че туристите са изненадани от големия брой укрепления по крайбрежните райони на Албания. Самият той казва, че организира екскурзии, включващи посещения на места с бункери, тъй като има голям интерес.

Някои организации на бивши политически затворници вече изразиха недоволство от това, че на въпросните бункери се отдава такова специално внимание.

Специалисти обаче преценяват, че запазването им означава запазване и съхранение на наследството от една друга епоха. Маркс Мело, архитект и художник, който през 1978 г. е бил осъден на осем години затвор за следваните от него "модерни" тенденции в творчеството си, заяви, че въпреки тъжните спомени, които навяват тези бункери, те все пак са част от трагичното минало на страната и че трябва да бъдат съхранени. Самият той е на мнение, че ако бункерите бъдат разрушени, Албания ще загуби жизнено доказателство от тъмния период на историята си и добавя, че страната му ще допусне същата грешка, която е направил и Енвер Ходжа, когато е унищожил всички паметници, които не са му харесвали.

http://www.horemag.bg/

Редактирано от ISTORIK

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!