Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Публикува

Преди години попаднах на една книга от полски автор с едноименното название "Нерон", в нея той се опитваше документално да отрази епохата , позоваваше се основно на записките на Сенека.

По памет си спомням един епизод в който Нерон се омъжва за момче в храма на Атина Палада. Изгражда край Рим голямо, изкуствено езеро, около него има постройки без стени към езерото. В тези постройки важни, римски дами са длъжни в определено време да обслужват всички желаещи – безплатно. Нерон плува на открит сал покрит със злато и слонова кост със съпруга си и се наслаждава на гледката.

В началото не ми се вярваше, тогава се появи филма " Калигула " с претенции за максимална историческа идентичност. Това явно не са били изращения на владетели и самообявили се за богове . Такава е била етиката и морала на онова общество

Сега, почти след 2000 години, какво се е променило и накъде!? Кои са основните човешки добродетели и съвременна етика. В много от темите във форума се стига да този въпрос и се дискутира. В самия раздел има няколко теми с понятия от учебници за средношколци в които е трудно да се схване същността на етиката и морала. Не могат да се изградят и основни, съвременни правила.

Много хора се опитват да се занимават със съвременните аспекти на този проблем ето един материал на философския факултет БАН, дано имате търпението да го изчетете, аз успях само до някъде:

://ww http w.philosophybulgaria.org/books/Moral.htm

Явно пак някой се е издигнал по стълбицата на науката, събирайки весникарски истини и откривайки топлата вода на 500 страници.

Целта на тази тема е друга- на достъпен език и с ваша помощ да опише какво изисква съвременната етика и кои са неотменимите и непреходни човешки добродетели. Тема повече от трудна и актуална, за която се надявам, че ще помогнат всички. Още повече, че тя има не само регионално но и световно значение за бъдещето на хората.

Много векове с тази тема са се занимавали основно религийте. В съвременния живот, те са на заден план, затова е нужно ново отношение и преразглеждане. Десетте божи заповеди, все още са актуални, като основни етични принципи, но са крайно недостатъчни. Те не разглеждат съвременните прояви на насилие и интелектуалните убийства. Съвременните форми за промиване на мозъците, фантасмагогиите и грешните представи за общуване и ценности. Израждането на хората в безропотни, немислещи потребители. Хората чувствуват фалша на ежедневието, но трудно си обясняват причините и виновните за това състояние. В борбата за оцеляване, губят общуването помежду си, примиряват се с фалшиви ценности, приемат ги като мода и даденост. Тук в България се появиха редица нови понятия с които се демонстрира фалшив и тъжен престиж, на който масово се подражава – чалга, борчета, синтетична, неестествена външност, култ към материалното и безгрижието. Глобалните, общочовешки въпроси са загърбени с безперспективен живот, ден за ден . Резултатите не закъсняват, политиците грабят "законно", мародерите крадат ненаказано, хората обедняват и бягат в други страни, ситуацията изглежда безизходна.

И все пак живеем в общество и трябва да очертаем етическите норми и да ги посеем в поколенията след нас така, както ги учим да четат и пишат. Етиката и морала имат лични и обществени измерения и норми. Обществените са по- важни за всички, изхождайки от религийте основните са: Не убивай, уважавай родителите си, не кради, не лъжесвидетелствувай, не работи в съботния ден, не пожелавай жената ,дома, имота на ближния. Мисля, че до тук тълкувание не е нужно. Умишлено пропускам прелюбодеиството и божията вярност и подчинение.

На основата на етичните норми, всяко общество гради и спазва своето законодателство. Това са правилата и санкциите за съвместен живот.

В съвременния живот не по-малко важни са и други етически ценности, които обаче са избутани в ъгъла, независимо от тяхната ценност и важност, за тях няма закони и правила, а би трябвало да има, такива са:

- Уважавай и се учи от повече знаещите и можещите, помагай им, защото те са твоята ракета носител към бъдещето

- Не търпи незаслужено унижение, подигравки и малтретиране, търси човешките си права, отстоявай ги, имай достойнство.

- Бъди толерантен кам другите хора, когато с разбиранията, традициите си и религията си не ти пречат и нарушават личното пространство. Конфликтите решавай обективно със спокоен диалог. Истината често е относително понятие.

- Не прави неща, които не искаш да се случат и на теб. Насилието, злобата, отмъщението- раждат същата, ответна реакция

- Бъди състрадателен, всеки човек не е застрахован против нещастието, помогни с каквото можеш, не афиширай помощта си, ще се почувствуваш значим човек, това е достатъчно

- Общувай със ближните, не само виртуално, обсъждайте живота, създавайте и отстоявайте позиции, вие не сте стадо овце, собственост на някого

- Не си създавай модни кумири, бъдете критични, не давайте парите си за фалшиви, рекламни ценности, измамни и изкуствени удоволствия и забавления. Живота е много кратък и няма време за поправителен, втори шанс

- Скромността е човешка добродетел, рано или късно, ще получите истинска награда за нея и то от хората, които най-много уважавате

- Обичайте живота във всичките му форми, пазете природата тя е най- великото творение. Любовта е положителното и вярно начало.

- И пр….

Още десетки неща могат да се кажат, надявам се ще помогнете с коментарите. Нуждаем се от нов етически кодекс, който да се приема, разбира и спазва от всички, не от стари и сухи понятия. Ако има такъв, валиден за всички хора, защитен със закои и правила, живота сигурно ще е по- добър.

  • Потребители
Публикува

По памет си спомням един епизод в който Нерон се омъжва за момче в храма на Атина Палада. Изгражда край Рим голямо, изкуствено езеро, около него има постройки без стени към езерото. В тези постройки важни, римски дами са длъжни в определено време да обслужват всички желаещи – безплатно. Нерон плува на открит сал покрит със злато и слонова кост със съпруга си и се наслаждава на гледката

Нерон наистина е встъпил в офиц. брак с мъж. Езерото Неми си го има и сега, а корабите са били извадени по времето на Мусолини, като за целта езерото е било източено. Но в края на ВСВ в хранилището избухнал пожар и корабите изгорели, като от тях са останали само металните части.

Nemi_ship_color.jpg

Друг е въпросът, че в литературата събитието е представено по-пикантно.

Публикува (edited)

Разумният човек е социален, той не може да живее изолирано и единично, неговата реализация е чрез оценката на другите хора. Има много, плачевни примери за противния случай, с подобни хора няма комуникации и те са дълбоко увредени психически. Така, че обществения живот и общуване, са в основата на всичко, въпроса е как се прави и какви са общоприетите правила. Различията и личните качества, са нещо също важно и интересно, но само когато не вредят и пречат на общото.

Човекът е хищник на върха на хранителната верига, но той има духовен живот, емоции и разум, проблема е, че не намира верния път и хармония. Допуска живот за сметка на другите хора, което приема като хитрост и интелектуално превъзходство. Приема по- добрия живот като награда за способности и качествен труд, което в много случаи не е вярно, а чисто конюктурно.

Редактирано от dedenze
  • Глобален Модератор
Публикува

Само да вметна, че филмът "Калигула" няма голяма историческа стойност..

От друга страна, в Рим не за пръв път в познатата ни история човечеството развива политически институции и отношения, в т.ч. и абсолютна власт, но пък го прави класически. Някои от императорите не се удържат в изблиците си...

  • Потребители
Публикува

Само да вметна, че филмът "Калигула" няма голяма историческа стойност..

Това не е съвсем вярно. Друг е въпросът, че във филма е наблегнато само на негативната страна. Ако се направи по същия начин филм за някои наши ВИП-персони нищо чудно и самия Калигула да почне да се чувства неловко докато го гледа.

  • Потребител
Публикува

Подобно на dedenze наскоро и руският протойерей Всеволод Чаплин решил да се бори за затягане на морала, само че не така всеобхватно, а конкретно за въвеждане на по-прилично облекло:

http://www.webcafe.bg/id_436386719_Pravoslavnata_tsarkva_vs_seksi_ruskinite

http://infox.ru/authority/state/2011/01/18/Protoiyeryey_Vsyevol.phtml

Публикува

Дорис, сравнението ти не е издържано от каквато и да било гледна точка. Когато отива в религиозен храм всеки трябва да уважава порядките и нормите на поведение, това имат в предвид свещениците. Не може да се правиш на християнка в храма - пеейки, пушейки, пиейки в оскъдно облекло, това е демонтстрация на неуважение. Има достатъчно, много места, където да се демонстрират модни течения, голота и "свободно, демократично" поведение, без да се тормозят другите хора !

Даже и Чочолина, не си разрешаваше да се явява в Парламента , по "работно" облекло !

Етиката и моралът изискват от хората да се уважават и взаимозачитат, другото е слободия. Това е и смисъла на темата- не да чете морал, а да намерим най- важните, всеобщи правила, които трябва да спазваме. Защото живота в общност го изисква, даже при дивите животни има правила и толерантност !

  • Потребител
Публикува

dedenze, прочети по-внимателно, става въпрос за облеклото на улицата и то не само на християнките, а на рускините въобще.

Иначе твоята проповед ми харесва повече, ама няма как да стане, защото няма универсален морал въпреки глобализацията на съвременния свят. Съществуват много общества, разслоени по вяра, етнос, националност, имотно състояние... и всяко е с различен морал и етика.

  • Глобален Модератор
Публикува

В съвременния живот не по-малко важни са и други етически ценности, които обаче са избутани в ъгъла, независимо от тяхната ценност и важност, за тях няма закони и правила, а би трябвало да има, такива са:

- Уважавай и се учи от повече знаещите и можещите, помагай им, защото те са твоята ракета носител към бъдещето

- Не търпи незаслужено унижение, подигравки и малтретиране, търси човешките си права, отстоявай ги, имай достойнство.

- Бъди толерантен кам другите хора, когато с разбиранията, традициите си и религията си не ти пречат и нарушават личното пространство. Конфликтите решавай обективно със спокоен диалог. Истината често е относително понятие.

- е прави неща, които не искаш да се случат и на теб. Насилието, злобата, отмъщението- раждат същата, ответна реакция

- Бъди състрадателен, всеки човек не е застрахован против нещастието, помогни с каквото можеш, не афиширай помощта си, ще се почувствуваш значим човек, това е достатъчно

- Общувай със ближните, не само виртуално, обсъждайте живота, създавайте и отстоявайте позиции, вие не сте стадо овце, собственост на някого

- Не си създавай модни кумири, бъдете критични, не давайте парите си за фалшиви, рекламни ценности, измамни и изкуствени удоволствия и забавления. Живота е много кратък и няма време за поправителен, втори шанс

- Скромността е човешка добродетел, рано или късно, ще получите истинска награда за нея и то от хората, които най-много уважавате

- Обичайте живота във всичките му форми, пазете природата тя е най- великото творение. Любовта е положителното и вярно начало.

- И пр….

Още десетки неща могат да се кажат, надявам се ще помогнете с коментарите. Нуждаем се от нов етически кодекс, който да се приема, разбира и спазва от всички, не от стари и сухи понятия. Ако има такъв, валиден за всички хора, защитен със закои и правила, живота сигурно ще е по- добър.

Деде, мисля, че си поизбързал или направо грешиш в създаването на нов морален кодекс. Не се засягай, но тези неща обикновено са дело на наистина боговдъхновени хора. Виж какви сходни изпълнения са ги надробили в Русия този четвъртък.

Църквата не включи Бог сред "вечните руски ценности"

Руската православна църква представи в четвъртък сбор на "вечните руски ценности" - концептуален възглед за това, което по нейно мнение, представлява нравствената основа на страната.

В него има 8 пункта и нито един от тях не споменава вярата в Бог.

Църковният проект, разработен в сътрудничество с политическите партии, представлява списък, обединяващ обществените добродетели по степен на тяхната важност, разказва московският в."Независимая газета".

Съавтор на концепцията е ръководителят на Синодалния отдел по взаимодействие на Църквата и обществото протоерей Всеволод Чаплин. Той я представи на конференцията "Националната система от ценности като залог за процъфтяването на Русия".

Сред непреходните за страната ценности са изброени по важност:

справедливост

свобода

солидарност

съборност

самоограничение и жертвеност

патриотизъм

човешко благо

семейни ценности.

Коментирано е и значението на всяка от тези ценности. Например, "свободата" според авторите включва индивидуална и лична свобода, свобода на словото и вероизповеданието, а като цяло – самобитност, независимост и самобитност на руския народ. Под "патриотизъм" се разбира "вяра в Русия, дълбока привързаност към родния край, неговата култура, готовност да се трудиш за Родината".

Отец Всеволод се надява проектът "да запълни вакуума в ценностите на обществото". Засега църквата призовава политиците и "широките обществени слоеве" да обсъдят документа, да добавят или изключат нещо"вечно" от него.

Разработката на концепцията е отнела няколко месеца. При представянето й в президиума на форума седяха двама високопоставени представители на управляващата партия "Единна Русия" на премиера Владимир Путин, включително координаторът на държавно-патриотичния клуб на партията Ирина Ярова.

От "Независимая газета" проверили кои други партии са участвали в подготовката и не открили потвърждение от нито една от водещите, включително от "Справедлива Русия" и компартията.

http://www.dnevnik.b...ruski_cennosti/

Лично на мен от тези "непреходни руски ценности" ми мирише на царски шинел и мавзолей на Ленин едновременно.

  • Потребител
Публикува

Леле този протоерей Всеволод Чаплин много се е развихрил. Кога успя да се справи с женските одежди, та задълба във вечните национални ценности? Другото иди-дойди, но това "самоограничение и жертвеност" едва ли би могло да се нарече съвременно. Също както и "скромността" в списъка на Деденце.

Публикува

Когато обсъждаме етични норми от общочовешко значение, трябва да се опитаме за момент да забравим личните такива, както и емоциите. Формирането на човешкото поведение се извършва през целия живот, в началните години особено интензивно и мащабно. Повечето хора на базата на интелекта си са в състояние да манипулират по- младите и по- слабите духовно. Понякога тази манипулация има благородна цел и е полезна, но в много случаи е користна в разрез с понятията на етиката. Доброто е, че човешката психика в повечето случаи, улавя тези нюанси и реагира, разбира кое е фалшиво и каква е целта. Това основно се дължи на общите приети етични норми. Малко са хората които ще повярват в райски обещания след смърта и да станат камикадзета в името на Аллах, но ги има реално.

Затова общоетичните въпроси са изключително важни. Дорис не приема скромността за толкова важна етична норма, не пояснява и защо. На тази норма се противопоставя непокритото с реалности самочувствие, иронизирането на другите,самохвалство и грандоманство, приемането на личностната истина за единствена и неуспорима, което рано или късно води до насилие над някого, даже над собствените си деца.

Изключително трудно е да се формулират и приемат общочовешки норми, но съвременният живот го изисква ежедневно. Не мисля, че сам съм в състояние да дам такива, но намеренията ми са- поне да помислим и обсъдим, това ще бъде полезно за всички. Така, че помагайте ! :smokeing:

  • 2 седмици по-късно...
Публикува (edited)

В една извадка от субтитрите към филм от поредицата Духът на времето се засягат много съвременни етични и морални проблеми . Прочетете ги , сигурно ще родят нови коментари по темата. attachment=21371:Текста е извадка от субтитрите към филма.doc

Текста е извадка от субтитрите към филма.doc

Редактирано от dedenze

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!