Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

грифон,

Оценявам усилията ти за въвеждането на астрологията ,като метод за опровергаване на исторически съобщения. Но все пак без надлежен хороскоп на тия тримцата ,само по столетията звучиш неубедително ,че написаното от Бар Хебрей "И той изпрати на Маврикий /питайки /го да му даде земя за живеене ,и /каза че/той ще стане федерат на Ромея. И Маврикий му даде Горна и Долна Мизия,и те живеят там и те станаха защитници за Ромея.Обаче

въпреки,че те бяха Скити Ромея ги нарекоха Българи ." е недостоверно.При Михаил Сириец е индентично и разночетенето е ,както бях конкретен ,само в името на планината Амон/Амадон. Обикновено тука се пише ,че сведението е било в рима ,или попа пиян,или има заговор,пробългарски в случая,защото некой решил спекулира с българи.

Съмнявам се дали изобщо ти е известна и фабулата на Теофан,главните и действващи лица и сцената(територия). Ами,че то е същото. Кое било различното? Най-малкото общо кратно ,в случая Маврикий. Ами тогава требва да метнеш и един хороскоп на Константин Багренородни който ни уведомява за петимата братя дошли при н.о.к. Маврикий ,хе,хе,хе само че те били дедовци на хърватите.

И всичко това става ( + - ) по времето на великия каган Баян.Около Горна Мизия .Фърли му и на него един хороскоп да установиме аварската връзка.

Това че го удряш на произволни твардения е нещо съвсем различно от това,което съм написал. Михаил Сирийски се позовава на Йоан Ефески,който е живял през VІв., а не през VІІ. Бар Хебрей живее 100-тина години след Михаил Сирийски и напълно естествено е да е преписал от него въпросната легенда.

Само не разбирам защо намеси и Теофан.Само защото се споменава за братя, които са се раделили ли. Нали не вярваш че това е единствената легенда в света с подобен сюжет. А Теофан може да описва и реални събития, без да се позовава на въпросната легенда.

  • Мнения 85
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Легендата явно е съчинена, но името Ладика говори много. Името е прабългарско и е прилагателно буквално означаващо - прекрасна, красива, уверена!!!

  • Потребители
Публикува

Легендата явно е съчинена, но името Ладика говори много. Името е прабългарско и е прилагателно буквално означаващо - прекрасна, красива, уверена!!!

Или пък общославянско, умалително на Лада. Да оставим фундаменталните изводи на базата на име, което поне в писмените източници определено не е най-повтарящото се женско име в България.

  • Потребител
Публикува

Легендата явно е съчинена, но името Ладика говори много. Името е прабългарско и е прилагателно буквално означаващо - прекрасна, красива, уверена!!!

Името Ладика и до сега се среща при чехите

  • Потребител
Публикува

Сигурно не е най-използваното име от прабългарите, и сигурно го има в Чехия, но българите явно са използвали думата Ладика като прилагателно по отношение на някой жени!

  • Потребители
Публикува

Чак пък явно не е.

Доколкото легендата си е чисто чешка, става дума за една от две възможности:

- чисто славянска основа на разказа, тоест сигурен митологичен пласт;

- или романтично "неославянско" изложение от XIX в. (както по-скоро смятам и аз).

Ако не се лъжа, "Лада" като име на славянската богиня на плодородието и любовта е изфабрикувано именно през XIX в. "Митология на славяните" на Александър Гейщор предлага Ладо за име с вече неустановима функция, идващо от припевите на полските и украинските народни песни, може би по-скоро на мъжко божество. Човек би могъл да помисли и за някакъв паралел с припева "Коладе, Ладе" от българските коледарски песни.

Ако разгледаме последователността на събитията в легендата за Ладика, ще видим, че става дума за толкова класически тип повествование, че просто няма как да не е романтична приказка, следваща установен модел.

  • Глобален Модератор
Публикува

To e ясно, че е така - духът на 19-вековните мистерии е в цялата история пропит. Но аз си мисля за възможната опашка на крушата. От цялата стилистика на историята лампата с тези 12 образа, доста стряскащи, впрочем, е чужда на този европейски мистицизъм, който от края на 18 век с готиката и пр. тъмен романтизъм минава през творбите оттогава.

Ако историята е измислена от този, който пръв я е "записал", за какво му е тая лампа точно в този й вид?

После имената на другите участници са български.

Възможно е някаква такава история да е циркулирала из чешките легенди и, нормално за толкова години, да се е украсила, а записвачът да е довършил цялостта й. Но като нищо може някой от походите да е довлякъл от България някаква такава вещ. imho

  • Потребители
Публикува

Или просто чешкият съставител да е бил чел Иречек :)

  • Потребител
Публикува

Или просто чешкият съставител да е бил чел Иречек :)

Иречек едвали, все пак приказката е записана през 1858г., но определено Богорис е извадено от някаква тогавашна история. Останалите имена трудно могат да се определят за български.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!