Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Загоре е област в Средновековна България. През VII век, когато нашата държава се премества/създава на Балканите, областта придобива важно значение и за България, и за Византия. Това се налага, понеже областта се намира непосредствено между двете държави. Който я владее има предимство както в Тракия, така и в отношенията между страните.

През 705 година България я получава от Юстиниан II. Кога и дали изобщо я губи малко след това?

Мисля, че това става още при първия поход на Константин Копроним, защото тогава императорът, водейки войната, няма как да мине през областта, без да я е превзел.

При хан Крум територията на областта вероятно е превзета от Византия, върната в български предели.

Сега обаче идва спорният въпрос - дали Загоре е завладяна от Византия по времето на Борис I? На мнение съм, че отговорът е "да". Моят аргумент - Борис е в трудно положение, а за Византия областта е също ценна. Военни действия са водени през 856 година, Филипопол, Месемврия и Загоре са завладени от ромеите. Империята печели.

При Симеон I областта отново е наша, при цар Петър I - също. Загоре е загубена при похода на Йоан I Цимисхий.

След 1186 година областта минава пак в наши ръце, докъм 1254 година. При Теодор Светослав е в български предели, губим я в края на управлението на Михаил Шишман. За последно Загоре е българска при Иван Александър.

Приведох тези аргументи, пък да видим дали са правилни.

  • Потребител
Публикува (edited)

Ka40, да прегледах още веднъж патриарх Никифор. Действително - той пише само, че Тервел е удостоен с титлата кесар. Но през 708 година Юстиниан II предприема поход срещу българите (или както пише в извора - "започнал с тях война около града Анхиало"). Добре, ала защо той ще иде в Анхиало, а не мине направо през него и право нагоре, през Стара планина към Плиска? Смятам това за знак, че Юстиниан иска някаква територия. А за IX-X век - да, съгласен съм с теб.

Редактирано от plamen_starbov
  • Глобален Модератор
Публикува

Пламене от Анхиало до старопланинските проходи е едни хвърлей място.Така че около Анхиало може да цначи доста неща.

  • Потребител
Публикува (edited)

Ресавски, не отричам близостта на двете места. Но поддържам становище, че е искал ако не цяла Загоре, то поне Анхиало да задържи. Добре, ще видя още информация по въпроса.;)

Редактирано от plamen_starbov
  • Потребители
Публикува

Загоре трябва да е била в България след Юстиниан ІІ, защото арабите нападат България за да си набавят храна, което нямаше да е необходимо, ако е била на север от Балкана, а Лъв е бил опустошил само околностите на Цариград.

  • Потребители
Публикува

Анхиало и Месемврия са единствените византийски крепости в този период в крайбрежната зона между дн. Бургас и Стара планина. Използвали са ги като изходни военни бази, а Тервел, който явно не е пасял трева, пресякъл похода още в самото му начало.

Отвори картата и я разгледай внимателно - да владееш Загоре без да владееш крайбрежието е като да имаш двор без ограда насред циганската махала. Безсмислено е.

Мисля, че за темата ще е добре да бъде изяснено коя територия се визира под наименованието "Загоре". Какви граници има тази област?

Иначе забележката за "двора без ограда" става неразбираема и леко безсмислена.

  • Глобален Модератор
Публикува

Загоре трябва да е била в България след Юстиниан ІІ, защото арабите нападат България за да си набавят храна, което нямаше да е необходимо, ако е била на север от Балкана, а Лъв е бил опустошил само околностите на Цариград.

Пропускам ли нещо но къде пише че арабите нападат България?

  • Глобален Модератор
Публикува

Сведението че Юстиниан е отстъпил Загоре на кана сюбиги Тервел се съдържа в късни извори. В най-близките до тази дата, а именно Теофан Изповедник и патриарх Никифор, няма и намек за такова нещо. Съответно няма и намек за повторното й завоюване от ромеите. Така че през 705 г. областта не е била отстъпена на българтие. Става българска през 812 и такава е до 863г., когато ромеите я завоюват, но още на следващата година я връщат като подарък за покръстването на българите. От 864 до 967 или 970 е постоянно в границите на България.

Всъщност и сведенията за седемте славянски племена и за северите, които влезли "под съюз" или "под ярем" с българите също са късни - пак от тия двама автори. Доколкото си спомням и всичките данни, с които разполагаме за походите на Константин V също са от ІХ век. И на тях ли не трябва да вярваме? И изобщо византийските източници за историята на ПБЦ почти изляло не са синхронни на събитията, които описват...tooth.gif

Чудя се и Еркесията кога ще да е копана - при Борис І ли чак?

  • Потребители
Публикува

между Девелт и Сидера.

Изглежда става дума за територии, имащи естествена граница на юг Странджа и Сакар планина заедно с Подбалканската долина и района на днешна Стара загора.

Доста добра територия е получил Тервел. При това границите са били природно защитени.

  • Потребител
Публикува

Изглежда става дума за територии, имащи естествена граница на юг Странджа и Сакар планина заедно с Подбалканската долина и района на днешна Стара загора.

Доста добра територия е получил Тервел. При това границите са били природно защитени.

Но не и от към морето (т.е от изток), където морските градове остават византийски. Както и Дунав е доста опасен път за проникване на византийските войски с флота, на което българите не могат нищо сериозно да противопоставят.

  • Потребители
Публикува

Византийски военни бази с огромно значение.

Възможно е.

Имах предвид, че принадлежността на двете крепости е без значение, в контекста на съображенията ни за териториалния обхват на областта Загоре и възможността българските владетели да са имали територии и на юг от тези градове - анклави.

  • Глобален Модератор
Публикува

Още повече че превоза на войски по море от Константипол до Анхиало да речем е в пъти по бърз от този по суша.Между другото чак до времето на Крум е повече от ясно че Маркели е във византийски ръце.Контактната зона между българи и византийци е някъде на север от Маркели.А Маркели вън от всякакво съмнение е част от Загоре.

  • Потребител
Публикува

Прочетох дотук всички мнения. Ще кажа първо нещо за патриарх Никифор. Според мен той е сравнително обективен.

Въпреки че е живял около и над половин столетие след Юстиниан II, той описва много неща от неговото управление. За Византия Загоре е от голямо значение. Ето защо той ще пропусне да съобщи за загубата на областта. Смятам тъй, понеже императорът дава областта без война. Описва и войните с арабите - така е. Но ги обрисува с битки, обсади. Тогава как ще искаме ей тъй да загуби областта. За ромеите, които са считани все още за военна сила, подаряването на областта на българите е срамно нещо, и то без битка. Поради тази причина Никифор не споменава нищо за тази област. А Месемврия и Анхиало, заедно с Варна, май остават единствените византийски земи по-близко до България. Ако тръгнем в тази насока (за това дали Варна е византийска), то ситуацията с тези два града и днешната морска столица май е същата.

Но тук изниква и друг въпрос - защо се мълчи, когато ромеите получават тези земи? Поне при патриарха, доколкото четох, се намеква за това, че Константин V получава Загоре. Все пак патриархът не обича василевса и премълчава неговата вина в похода от 756 година.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!