Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Наистина хубава тема :good: природата и географията на Централна Азия винаги са ми били интересни.

Странно, че за платото Устюрт освен че няма почти никаква информация в нета и също така на Гугъл ърт дори няма никакви снимки от него, всякаш никой не ходи там.

  • Глобален Модератор
Публикува

А намерих малко (и то стари, някои са от 1988!) от областта около планината Балкан :)

9417649.jpg

808150.jpg

27409124.jpg

1523561.jpg

1523551.jpg

29822841.jpg

  • Глобален Модератор
Публикува

Зависи колко в миналото :) но да - определено е бил различен някога ландшафтът, забелязват се гъсти системи от речни русла в тази планина, но всички са изсъхнали в днешно време. Вероятно са били предимно с дъждовно питание и са се стичали доста буйно към околната пустиня, когато тогава явно е била блатиста и зелена равнина (руслата се губят в нея, а има и остатъци от езера - сега солончаци).

  • Потребител
Публикува

А намерих малко (и то стари, някои са от 1988!) от областта около планината Балкан :)

Благодаря за снимките.И аз търсих,но наистина няма много.За климата предполагам основно не се е променял,освен през различните всеобщи затопляния и застудявания.

но да - определено е бил различен някога ландшафтът, забелязват се гъсти системи от речни русла в тази планина, но всички са изсъхнали в днешно време.

За Узбой,който разделя Улы Балкан от Кичи Балкан,пише,че преди там течала вода,сега е сухо корито.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Ами разгледай го на Гугъл ърт - там ясно личат руслата на някогашните реки, това е сигурно доказателство, че някога е имало доста вода там. По принцип Централна Азия е била доста по-плодородна в зората на историята двуречието на Аму-даря и Сырдаря са били също толкова добри колкото и Месопотамия, пустинята Такламакан - същоспомни си за намерените гробници на червенокоси хора там ;) ).

От чисто геологическа гледна точка широките вътрешноконтинентални райони д0алеч от океанските мусони и достатъчно заобградени от високи планини, които спират дъждовните облаци и на всичкото отгоре безотточни области са обречени на бавно, но сигурно изсушаване.

п.п. в руската уйкипедия се изказва мнението, че учените смятали именно платото Устюрт за границата между Азия и Европа, а не реката Урал, чийто ландшафт и на двата бряга е практически идентичен.

п.п.п. сега се сетих за Узбой, че имаше сухо русло, което всъщност е бифуракция на Амударя, което се разклонява преди делтата на запад, влива се в едно езеро (трябва да проверя как се казваше), а езерото се оттича покрай планината Балкан в Каспийско море, като образува каменен каньон, който на места е широк едва два метра, което значи, че реката е била доста буйна във дъждовния сезон някога. Мисля, че за последен път от там е течала вода в края на 19 век. Но на много карти на Персийската империя между другото тази бифуракция е показана като течаща река и северна граница на империята.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува

Все повече се убеждавам, че причините за големите размествания на население в ранното средновековие са главно географски и природни.

  • Потребители
Публикува

Все повече се убеждавам, че причините за големите размествания на население в ранното средновековие са главно географски и природни.

Има една поредица на BBC на тази тема - How the Earth made us , Deep Earth. Поне за лаици като мен е много интересна:)

  • Потребител
Публикува

Няколко думи за Каракалпакия

На 14.12.1990г сесията на Върховния Съвет на Каракалпакската АССР приема декларация за държавен суверинитет.Но след 2 години на 9.01.1992г влиза в състава на Узбекистан като автономия.Столица на републиката е град Нукус.

Република Каракалпакстан е разположена в северо-западната част на Узбекистан .На север и изток граничи с Казахстан,на юг – с Туркменистан,на изток с Навойски вилает на Туркменистан. Територията и включва делтата на река Амударя,платото Устюрт и пустинята Казълкум.Включва и южната част на Аралско море,на чието изсъхнало дъно днес се образува нова пустиня – Арал-Кум.По-голямата част 80% от територията представлява пустини.Характерен са силни ветрове,носещи на година до 500кг соли на всеки квадратен километър.Водата наричат мъртва,тъй като представлява недобре пречистен солен разтвор,наситен с хлор.

Край напоителните канали растат черница,кайсия,чинар,топола и японска софора .

Най-развити отрасли са памучнотекстилен,пр-во на строителни материали,металообработка.Работят 39 предприятия и 353 акционерни общества,като текстилния комплекс „Катекс”,Нукуски мраморен завод,Ходжелийски завод за стъклени изделия.Добива се титан,магнитна руда,талк,фосфорити и др.В републиката действат 4431 фермерски стопанства и 141 кооперативни.

Тук се намират най-големите нефтени находища на Узбекистан.Около 20 находища са намерени на платото Устюрт.Предварителните оценки са за 1.7 трилиона куб.м. газ и 1.7 милиарда тона течни въглеводороди.

Тук живеят 1.6 млн. души, от които 33% каракалпаки,живеещи на север,33% узбеки – на юг ,казахи,руснаци и др.

Сред учените съществуват различни мнения за произхода на каракалпаките.Най-ранните предци на каракалпаките са племената от Приаралието масагети,а също и предшествениците на печенегите – апасиаки.В каракалпакския етногенезис вероятно влизат и хуни,хионити,огузки племена.Основния етап на създаване на този етногенезис се счита 9-11в.

Територията на Каракалпакстан се явява археологически резерват.До сега се наброяват 300 археологически обекти – паметници на изкуството на древен и средновековен Хорезъм,селищата Базар-Кала (V в до н е), Кой-Крылган-Кала, Аяз-Кала (руини на 3 крепости I-IV в), Гяур-Кала (I-II в), Топрак-Кала, Миздахкан ( руин на мавзолеи XII-XIV в) Съхранени са иригационни съоръжения,развалини на домове от 18в.

Карта

stanmap.jpg

Повечето селища са разположени на делтата на Амударя и по реката

geog28.jpg

geog29.jpg

Сухо солено езеро в покрайнините на платото Устюрт

geog35.jpg

Станция за проучване за газ в Арал-Кум

geog12.jpg

Малък остатък от гори северно от Кунград

geog44.jpg

Аяз-Кала

geog25.jpg

Свадбена каракалпакска носия

sawmarriage.jpg

sawbride01.jpg

Каракалпакска мъжка носия

shekpen03.jpg

shekpen08.jpg

Картите и снимките са взети от http://karakalpak.com

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!