Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

post-2642-047180300 1298125724_thumb.jpg

Това изделия се предлага от някаква Българска монетна къща. Тя се рекламира, че имала удостоверение от Министерството на финансите за търговска дейност. Щом е сложила българския герб, би трябвало да има някаква представителност. Но рекламната й диплянка е написана неграмотно. Въпросното изделие се рекламира като Възпоменателна емисия „Създаване на българската държава”, но не се уточнява то собствено какво представлява. Прието е след „емисия” да се обяснява на какво: на монета, на медал, на плакет и пр.

Удивляваща в „емисията” е безцеремонността на автора на художествения проект Иван Тодоров. Без много да му мисли сложил като български държавни символи орелът от Вознесенка и монограмът върху гърдите му.

Веднага направих паралел с познатото ни от политиката: „Гласуваш за Борисов, получаваш Костов!” Сега оттенъкът е: „Купуваш Аспарух, получаваш Петър!”

Допълнения от 27.04.2011 г.

Понеже се проявява интерес, правя някои допълнения, с цел да обясня на недобре запознатите, за какво става дума.

post-2642-093409000 1303888627_thumb.jpg

1. Монограмът от гърдите на орела от Вознесенка по никакъв начин не може да се разчете като „Аспарух”, „Исперих”, та даже и „Еспор”. Най-правдоподобното разчитане е ПЕТРОУ.

2. Изсеченият от монетната къща предмет е сувенир. Не може да бъде държавна монета, защото няма обозначена стойност и знака на Българска народна банка.

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Публикува

Стилизациите са:

- букви от глаголицата и кирилицата

- орелът от погребението в с. Вознесенка при р. Днепър

- българското знаме

- орнамент от "Шестоднев" на Йоан Екзарх

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Вознесенска няма нищо общо с Аспарух, а орела е на дук Петър, Господ да му помага. Погребение няма, а едно езическо теке, бог знае на кое племе, където са пренасяли жертви. Но чалгата върви с пълна сила....

  • Потребители
Публикува

post-2642-085093200 1299331855_thumb.jpg

Действително декоративният елемент е „Мраморна облицовъчна плоча с плитък и плосък релеф от двореца в Преслав” (днес в Национален археологически музей - София). Авторът на „емисията” даже е нарисувал и мястото, където е счупена плочата, само че го е предал като декорация. Цялата прерисовка е далеч от оригинала и няма нищо общо с „Шестоднева”.

post-2642-013205200 1299331866_thumb.jpg

Като създадоха толкова контролни комисии, агенции и прочие, няма ли някоя, която да санкционира такива фалшификати? Тази монетна къща се подиграва с българската история и мами хората.

  • Потребители
Публикува (edited)

Как да има като в тия комисии не влиза нито едно експертно лице, а само политически играчи и Калинки...

Инак Монетният двор не е просто "някаква монетна къща", а кос коджа ми ти държавна институция. Но в случая това само показва, че държавата пак е наела художник без познания и точно никакъв консултант. Вероятно е трябвало да се усвоят "едни пари".

Художникът Иван Тодоров е коричен илюстратор още през осемдесетте. Сещай се.

Не схванах медалът (щото това си е медал, как да го нарека иначе) сребърен ли е или само със сребърно покритие.

Редактирано от glishev
  • Потребител
Публикува (edited)
Тази монетна къща се подиграва с българската история.

Едва ли се подиграва, но явно много не се старае.

Редактирано от Doris
  • Потребители
Публикува

Официално демонстрираният вкус у нас винаги е посредствен и клиширан. Без значение дали ще го изяви Божо Димитров, Вежди, Гоцето, БНТ, БНР, СБП или Монетният двор. Това е някакво нерушимо правило на чиновническо-казионната неграмотност.

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Ами от някоя банка. Примерно - ПИБ.

  • Потребител
Публикува (edited)

Да, на орлето пише ПЕTPOY, тоест "На Петър" - това го обсъждахме в една друга тема вече, там Тироглифус разясни нещата.

Редактирано от Зитко
  • Потребител
Публикува

Много интересно но в ПИБ продават само монети. а това е плакет макар никой да не спомена това по горе. и-бан продават и плакети но този клон в който питах не са и чували за това. В бнб също не мога да питам защото и те продават само монети. Интересно за мен е как така го има а никъде го няма. Не мога да коментирам дали е вярно изработена но от гледна точка на дизайн е супер. За пример трябва да я дадем.

И все пак някой може ли да помогне да се сдобия с това нещо?

  • Потребители
Публикува

Има представителен офис на Монетния двор в НХГ - бившия царски дворец. Питай на входа на НХГ. Но предполагам, че количествата отдавна са изкупени от колекционери.

  • Потребители
Публикува

Погребение няма, а едно езическо теке, бог знае на кое племе, където са пренасяли жертви. Но чалгата върви с пълна сила....

Това пък за пръв път го чувам -теке - Щекн , ти да не си казълбаш ???

След като няма кости, нито следи от изгаряния на подобни, то за какви текета , въобще иде реч ?

Не е ли по-правдоподобно да се каже, че Бог знае , кое племе е бягало от друго и е закопала набързо едно заграбено имане ? Подобен случай на разсипаното из цялата нива Преславско съкровище, при което виден българин бягайки бог знае от кого е дал нареджане да се закопае ?

  • Потребител
Публикува

Вознесенска няма нищо общо с Аспарух, а орела е на дук Петър, Господ да му помага. Погребение няма, а едно езическо теке, бог знае на кое племе, където са пренасяли жертви. Но чалгата върви с пълна сила....

Погребения има :

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81

Но това, че българските историци не желаят да се запознават с находката не означава, че няма нищо общо с хан Аспарух. Чалга е когато при липсата на информация за археологическия комплекс като цяло, се изказват такива категорични твърдения.

  • Глобален Модератор
Публикува

Не схванах медалът (щото това си е медал, как да го нарека иначе) сребърен ли е или само със сребърно покритие.

Пише "..масивно покритие.." предполагам 3-6 микрона, звучи масивно :D

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

Ако името е Петър , за кого става въпрос ? Имате ли някаква информация ?

В една друга тема, лично аз лансирах хипотезата, че може би става въпрос за братът на император Маврикий - Петър, който е изпълнявал длъжността стратег на Тракия. Този Петър има един поход на север от Дунава, но при река Иливакия (дн. р. Яломида в Румъния) е разбит и бяга панически, може би именно тогава това орле, ако е било негова собственост, е попаднало у варварите.

Прикрепил съм извадки от ГИБИ III, където може да прочетеш целия разказ на Теофан Изповедник.

Редактирано от Зитко
  • Потребител
Публикува

Тази година НИМ се сдоби с истински римски орел, а също така и със сертифицирано копие на орела от Вознесенска. Всеки може да ги види отблизо , а ако ги погледнеш в очите, ще разбереш, че орелът от Вознесенска не е римски. Няма римски орли с човешки очи.

Интересно е също, че на копието липсва буквата Р от монограма. Даже и Т може да се разчете с голям зор и по-скоро я няма.

http://www.tvevropa.com/bg/news/bulgaria/view/50506

http://bnt.bg/bg/news/view/44350/nim_poluchi_darenie_ot_ukrajna

http://archaeology-knigi.com/119

  • Потребители
Публикува
Интересно е също, че на копието липсва буквата Р от монограма. Даже и Т може да се разчете с голям зор и по-скоро я няма.

post-2642-097705100 1310583474_thumb.jpg

Да, действително на копието на орела ги няма тези детайли. Това означава, че на чалга-професора Божидар Димитров са пробутали чалга-експонат. Трагичното в случая е, че новинарите са написали „Дариха на НИМ орела на хан Аспарух”. Значи и националния ни музей е чалга! Че къде се е скрила тогава академичната наука?

Аз трябва да се извиня, че в първия си пост добавих снимка на орела, но в бързината съм попаднал на копието. В това отношение авторът на проекта на плакета „1330 г. Българска държава” добре е предал оригиналния монограм: много добре се вижда Р-то на него.

Сега, след като копието е вече в НИМ, чакаме някой да измисли историята, с която да обясни кога си е загубил орлето Аспарух: на път към България или на връщане? Дали пък след като е основал България, той не е поискал да се върне обратно в родината и дали с него не са си тръгнали и останалите българи?

Това дето Станчо Ваклинов е написал, че в българска апокрифна летопис от ХІ в. (?) се говорело за първия български владетел и основател на Дунавска България, който загинал във война с измаилтяните (?), можело да се отнася за Аспарух, не е съвсем точно. Във въпросната летопис цар Испор загива от измаилтяните на Дунав, а Вознесенка е на Днепър, в Запорожието. Освен да се е връщал пак във Старата България, няма какво да е правил Аспарух чак там.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!