Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Публикува

Ето, нашата църква свърши хубава работа. Нека се преклоним пред паметта на жертвите, паднали под турския ятаган в борбата за свободата на България.

http://www.blitz.bg/news/article/100964

Изкланите мъченици в Батак стават светци

27 февруари 2011, 20:48

София, България

изпрати на приятел

Разпечатай

Дни преди националния ни празник Трети март Синодът реши да обяви за светци българите, загинали в баташкото клане, както и осем монахини и двама духовници от град Априлци, посечени от башибозушки орди, съобщи пред “Труд” митрополит Гавриил Ловчански.

Канонизацията ще бъде на 3 април в патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” в София. Службата ще бъде водена лично от Негово светейшество патриарх Максим. Това ще е първата канонизация, извършена от него.

Тържествената служба в София се пада в четвъртата неделя на Великия пост. На нея патриархът ще свали бяло платно, с което ще са обвити иконите на новите светци. От този момент те ще бъдат почитани от всички православни българи.

Икона на бъдещите свети баташки мъченици вече се рисува, съобщиха от Пловдивската митрополия. Паметта им ще се почита на 17 май.

  • Потребители
Публикува

:hmmm: Канонизирането на моченици би трябвало да е, когато някой е убит докато е отстоявал вярата, а не просто когато християнин е убит от друговерец. Не че няма такива хора от времето на турското робство, които да не са канонизирани.

А и може малко да се разнообрази и БПЦ да не канозира само мъченици. Аз например съм за канонизиране на йеромонах Неофит Калчев:

http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=9705

Днес е известен заради написаната от него книга за народна медицина, която е и най-популярната. Но освен, че е бил монах и лечител, той още е бил и учител. Наричали са го Дядо Даскал. С неговото спонсорство е била издадена историята на Преображенския манастир. Би бил един чудесен пример за духовник, който е по-близо до хората отколкото до политиката.

:hmmm: А защо не да се канонизират и от администраторите, като патр. Кирил. След възобновяването на бълг. патриаршия патр. Йоаким е бил канонизиран. Ако бъде канонизиран, предполагам, че заради спасяването на евреите ще може да очакаме съдействие от правителството на Израел да се направи в Йерусалим бълг. църква на негово има. През средновековието е имало там и бълг. храм, но и него сме загубили като много други неща.

  • Потребител
Публикува

Според мен, БПЦ е поизостанала със стотина години от историята. Костите в Баташката църква, "напоена с кръв чак до основата си", са положени отдавна както се прави с останки на светци и поколения българи сме ходили на поклонение в

"това българско светилище, на тоя жертвеник за нашата свобода, гдето е изляна кръвта на хиляди мъченици, светии, на стотина дребни дечица, на безброй невинни моми и момци". (цитатите са от "Записките" на З. Стоянов)

  • Потребител
Публикува

Не се наемам да споря кое е по-голямо - националното или религиозното. Но мисля, че обявяването на това канонизиране е стъпка към скъсяване на голямата дистанция между двете и това решение на Светия синод ще бъде посрещнато с одобрение от българското общество.

Ето още информация за историята на тази идея:

http://www.dveri.bg/content/view/12835/172/

А ето че и други споделят моето мнение:

http://www.focus-news.net/?id=n1498181 :)

  • Потребител
Публикува

Имам предвид скъсяване на дистанцията между институцията, представяща вечността, която традиционно все още се свързва с българската нация и самата нация. А църквата не е вечна, за да я има, тя трябва да се бори за влияние, а не да разчита само на традицията и да се капсулира в своите теологични, организационни и имуществени проблеми.

  • Глобален Модератор
Публикува

Накратко казано, жертвите от Батак не покриват норматива за православна канонизация.

Правилно, канонизацията им е неуместна, както и канонизацията на уж избитите от Ирод 14 000 младенци във Витлеем. Избиване на комплекси е това.

http://www.pravoslavieto.com/life/12.29_sv_14000_mladenci.htm

  • Глобален Модератор
Публикува

Това беше малко неуместна забележка.

кое му е неуместното.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Точно сега, когато църквата е в дълбока криза е време за много по настойчива дейност излизаща извън рамките на традиционното. Аз, като вярващ православен християнин патриот приветствам това решение.

  • Потребители
Публикува

Светата Църква е Христовата невеста и тя е вечна. Оцеляла е в години на гонения, ще оцелее и без да угодничи на пишман-патриоти. Църквата не е партия, която да привлича гласоподаватели. Не Църквата трябва да се нагажда към нацията, а нацията към Църквата. Защото повече от хилядолетие българите съществуват като православни и надживяха много народи, страшни и силни по някое време, а днес вече безследно изчезнали. Но ето че днес, когато българския народ се полъга от едно нечестиво безбожно учение, той изчезва като нация. И ето че днес нацията изчезва и още в края на настоящия век броят и ще се свежда до този на населението на Пловдив. Няма нищо патриотично в това да се подкрепят идеите на хора дето една хилядолетна нация ще я затрият само за век. За да ни има, трябва да бъдем, каквито бяхме, а не каквито станахме.

Нима България загина като не бяха канонизирани Симеон І и Иван Асен ІІ и нима Византия оцеля, като канозира Никифоровите войници? Трайна е нацията изградена върху здравите основи на вярата, а народите, дето се люшкат от преходната политическа конюнктура един ден изчезват.

Та за Батак - опасявам се, че споменатия Захари Стоянов разказва и друго за батакчани, което ги показва не като мъченици за вярата:

Плачове, молби до бога и на турски, и на български язик, призовавание на Христоса и Мохамеда, охкание от страна на умирающите, грозно хъркание, болезнени стенания, молби за капка водица — да се разхладят изгорели уста и попукани устни; други молби със слаб глас — „Няма ли някой да ме добие за хаир?“ и пр. и пр. — се слушали по всичкия черковен двор.
  • Глобален Модератор
Публикува

Самата история, дори само митологично погледнато, си плаче за канонизация. Която се е и случила.

и в двата случая имаме митологизиране на историята. Но пък без герои, отдали живота си за вярата, не е интересно. Няма кой да дава пример. Но в края на краищата, ний сме просто миряни, та нека църквата сама си реши има ли нужда от нови светци :)

Както е показала практиката: и на изток, и на запад, все се намира място под небосклона за свежи попълнения. Хората имат нужда от нови звезди, не за друго, просто за разнообразие. :bigwink:

  • Потребители
Публикува

Ирод Стари си е бил един предтеча на касапина Сталин, което ще рече, че е бил избил доста хора, като в сметката разбира се влиза и първосвещенника. Въпреки това са канонизирани само младенците, а не и по-видните фигури. Това показва, че канонизирането не е правено просто на принципа, че някой е убит от някой лош човек.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Галахаде, това са много хубави, но празни прикъзки. Днес, не само в България, но и на запад влиянието на църквата е сведено близо до нулата. За разлика от исляма. Или църквата ще намери нови начини да достигне до сърцата на хората или западната цивилизация е обречена. Какво значение имат каноните, когато скоро няма да има християни?

  • Потребители
Публикува

Галахаде, това са много хубави, но празни прикъзки. Днес, не само в България, но и на запад влиянието на църквата е сведено близо до нулата. За разлика от исляма. Или църквата ще намери нови начини да достигне до сърцата на хората или западната цивилизация е обречена. Какво значение имат каноните, когато скоро няма да има християни?

Ти сам го каза - в цяла Европа кризата на вярата води до залез на нашата цивилизация. Каноните са пътя, който ще ни избави или без който ще загинем. Въпросът ти е все едно защото някой да си прави животоспасяваща операция, след като ако не я направи скоро ще умре. Пътя, по който вървим, води към изчезване. Каква е съдбата ни, ако не искаме да тръгнем по друг?

  • Глобален Модератор
Публикува

Ирод Стари си е бил един предтеча на касапина Сталин, което ще рече, че е бил избил доста хора, като в сметката разбира се влиза и първосвещенника. Въпреки това са канонизирани само младенците, а не и по-видните фигури. Това показва, че канонизирането не е правено просто на принципа, че някой е убит от някой лош човек.

Няма да се впускам в спор, дали има доказателства за избитите младенци от Ирод. Идеята ми беше да не митологизираме излишно историята си. Защото тогава авторите на "Митът Батак" ще се окажат прави.

  • Потребители
Публикува (edited)

Проблемът на българина е, че не знае кое къде трябва да сложи. Навярно затова нашите улици имат тъй уникалния вид да са огрупани със смет, която би трябвало да е в казаните. Наполен си е нац. герой на Франция, но не е светац, макар да има доста по-голямо основание, тъй като слага край на рев. терор срещу християните.

Днеска слущам да се обяснява, че батакчани били мъченици, защото били убити по мъчителен начин. Ами то и мутрите се избиват по мъчителен начин, но се надявам, че няма да почнат и тях да почнат да ги канонизират - приживе архонти, посмъртно светци. :hmmm:

А ето с какво се е занимавала църквата преди комунистическия преврат през 1944г. Търн. митрополит Софроний описва, кои дейности след преврата вече не можело да осъществяват, та ето ги:

1. Епархийско сиропиталище;

2. епархийско старопиталище;

3. дом-работилница за глухо-неми момчета;

4. девически пансион;

5. детски дом за деца на работници;

6. детски ученически клуб;

7. народна кухня;

8. църковни детски летовища по манастирите

И всичко това в една епархия. Но след преврата, когато цялата държава тръгнала на разсипия тези дейности е трябвало да бъдат преустановени. Социалистическата държава щяла да го прави. Е, видя се докъде я докараха. Като всичко останало - до пълна разруха.

Що се отнася до М. Балева, тя явно просто беше решила да се състезава с Божо кой може да напише повече глупости в една статия и трябва да призная, че в това отношение се оказа сериозен конкурент. Не става дума за някакво митологизиране, а просто за криза на нравствени ценности и критерии. Аз се чудя що са почнали отдалече, ами не вземат направо да канонизират Бойко - човека е пожарникар, генерал, кмет, премиер, футболист ... и още не са се сетили, че трябава и да се освети. :tooth:

Редактирано от Galahad
  • Потребител
Публикува

То нашето църква ли е, жива пародия...... :lac:

  • Потребител
Публикува (edited)

Правилно, канонизацията им е неуместна, както и канонизацията на уж избитите от Ирод 14 000 младенци във Витлеем. Избиване на комплекси е това.

Спънките са сериозни, понеже липства идентификация и точен брой на мъчениците, а също така няма отговор на въпросите:

1.Всички убити ли са били кръстени християни?

2.Трябва ли да се пристъпва към канонизиране на лица, убили по зверски начин децата си?

3.Всички ли са били праведни и са водели богоугоден живот?

4.Заради какво са пострадали?

Редактирано от Eньо
  • Потребител
Публикува

Аз съм атеист и в църква не влизам, но преветствам инициативата на БПЦ! Така ще се запуши устата на онези които отричат Баташкото клане, като олигофрена-сърбоман и туркоман Кръстьо Манчев! :tooth:

Избитите 10 000 старозагорци от Сюлейман и албанските му главорези, също би трябвало да попаднат в тази категория.

Най-после БПЦ да свърши нещо национално полезно!

В крайна сметка какво е църквата - институция която влияе по някякъв начин на общественото съзнание! И хубаво е това влияние да е повече националистическо, а не православно-интернационално!

  • Потребител
Публикува

Според мен тук се допуска една голяма грешка. Смесват се две понятия имащи малко общо едно с друго, а именно вяра и църква. За истински вярващия човек има само Бог, който няма име. Дали ще се нарече Аллах, Христос, Буда и т.н. няма никакво значение. Когато обаче стане дума за религия и църква нещата се извъртат на 180 градуса.Тук вече какво ще е името на бога е от по-голямо значение, отколкото дали изобщо вярваш в него.И тъй като живеем на Балканите-регион див и варварски, то функциите на бълканските църкви е да бъдат повече стожер на държавата и нацията, отколкото на християнството.

Та въпросните канонизации са много закъснели. БПЦ винаги е била вглъбена повече в личните си проблеми, отколкото да се е вълнувала от обществените.Затова и нейното влияние в обществото е традиционно слабо и преди 1944, и след 1944, и след 1989.

Тя отдавна трябваше да канонизира всички загинали националреволюционери, всички загинали въстаници, всички известни владетели от средновековието. Ето вижте например сърбите. Че те имат светци и на загинали сърби от усташкия терор.

Но тъй като БПЦ е една умряла институция, то не е чудно че сектите имат такова силно влияние.

  • Потребители
Публикува

Няма да отричам , че БПЦ е под силно политическо давление още от годините на Освобождението .

Но , ако трябва да бъдем честни, научни и исторични , нещо за което форума, непрекъснато претендира, то трябва да кажем ,че не винаги БПЦ в цялост или в отделни лица е била в крак с политическата конюктура. Примерите за това са много и не му е мястото тук да го разискваме .

Исторически факт е обаче и възможността на всеки един батачанин да избегне личната си Голгота, като прескочи църковната ограда и сложи покорна на главата си чалмата, приготвена наблизо за целта. Историята си е история , един литературен критик , може би соц. реалист,беше критикувал И. Вазов, че св. Кочо не стрелял по турците , а по децата си.

Ние няма да съдим за канонизацията по делата на Батачани или по изтреляните от тях куршуми по врага. БПЦ преценява , че подвигът им на саможертва е достоен не само пред олтара на Отечеството , но и мъченически и изповеднически пред олтара на Христовата саможертва.

В Църквата не се мисли , категорийно и на кантар за добрите дела на този или онзи християнин , а неговия живот се сверява с образа на Христос и именно доколко християнина тук на земята в земния си живот се е уподобил на Христос. Самата цел на християнския живот е ОХристовяването или уподобявянето на Бога.

Именно Богооподобяването на Батачани, които за своя Голгота избират енорийската си църква, а не личен дом, паланка или работното си място , показва , къде е съкровището на сърцето им. Именно у Христос търсят Живота и края на своя земен път.

"За мен животът е Христос , а смъртта придобивка" - тези апостол Павлови думи са отеквали в дъното на душите на разбитите клетници , вдигнали се срещу неправдата на този свят .

В национален план , някои може да мислят, че това е отново една митологизация на българския нихилизъм , неправилно очертана в трудовете на П. Мутафчиев, но според мярката на Духа , тези хора изстрадват един мъченически подвиг, подвиг за който не са били готови в дадения конкретно исторически момент , други българи.

Няма да изпадна в схоластика , ако продължа и допълня, че за такъв мъченически подвиг , Бог не избира кого да е , а само най-достойните. Достойни се оказаха не търновчани, шопи , врачанци, тронки или пловдивчани ,а именно батачани. За изнежените търновчани и пловдивчани , за страхливите шопи и за гордите сливенски войводи и фабриканти се оказа недостижим порива към Богоуподобеността. Както у еврейския народ Давида, както при елинския 300-те, така и у българския народ , най-издържливи и верни се оказаха не най-можещите, силните и възможните , а най- готовите !

Суровите планинци, които не преклониха да последноглавите си в титаничния сблъсък с една империя, поставила си за цел да изтрие от лицето на планината името Християнин, още преди четири века. Място , където над 150 години , не беше стъпвало институционализирано християнство. Място , където над 200 години не знаеше, що е Причастие, що е Служение, само за няколко десетки години стана най-добрия виноград на подвига на атонските монаси, които успяха да пристъпят отново в планината и да възобновят службата на Единия и Истински Бог ! Хора, които от най-маклка възраст бяха приучени на истинско Християнство нямаше как да не добият стократен плод на Божията нива.

Жалко, че по-рано църквата не популяризира тихия и скромен живот на тези хора, които тайно се подготвиха за най-трудното в живота - да презреш себе си и да положиш своя живот за ближния.

Ето защо, упованието им беше Отец , Прибежището Син, а покровът - Дух Светий !

И отидоха у дома си и Бог ги прие.

Поклон пред светлата им памет. Свети Баташки мъченици, молете Бога за нас !

  • Потребители
Публикува

Скрих си старите постинги по темата. Те бяха основани на фактическа грешка.

Частното ми съображение против канонизацията на батачани беше, че в баташката църква е имало случаи на самоубийства и убийства на жени и деца от съпрузите и бащите им. Това мое съображение просто излезе напълно невярно.

Всъщност в Батак няма случаи на самоубийства и убийства между християните - всички тези случаи се отнасят само до Перущица. Батачани са загинали без да вдигнат ръка срещу себе си и своите. А жените и децата - без да вдигнат ръка и срещу врага си.

В Батак има случаи на отказ от ислямски "аман" и убийства от страна на башибозуците вследствие на отказ да бъде приет ислямът.

Източниците са, разбира се, Скайлър, Стоянов и Макгахан.

Отделно от всичко това дори се оказва, че има засвидетелствани случаи, когато Църквата е канонизирала мъченици, извършили самоубийство, за да избегнат поругание.

Следователно трябва да призная, че канонизацията на баташките жертви е включително и канонично напълно основателна и не съм бил прав да я отхвърлям. Хубаво е казано, че човек трябва да слуша епископа си.

Да цитирам Рицаря:

Поклон пред светлата им памет. Свети Баташки мъченици, молете Бога за нас !

Само за "страхливите шопи" няма да се съглася, предвид по-късната слава на Първа Желязна :bigwink:

  • Потребител
Публикува

Моето отношение към героите от Батак няма да се промени заради канонизацията им, но може би ще се промени отношението ми към съвременната БПЦ. А Перущица...идва ми на ум един стих на Дамян Дамянов:

Българио с безброй баташки църкви
.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!