Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

На мястото на днешният град Алмодовар де Рио в миналотo се е издигал древния иберо-елински град Карбула. Градът е споменат от Плиний в неговата Historia Naturalis, том трети (III, 10). Съществуването на град Карбула е предшествано от следи на поселищен живот през палеолита и халколита. Карбула е връстник на първите финикийски колонии в Иберия и се отличава от крайморските колонии по това, че притежава вътрешноконтинентално месторазположение. От древният град са запазени прекрасно изработените монети на селището, чието автономно монетно емитиране говори за значимостта на градската икономика в древността. Монетите са изработени със завидна сръчност, представяйки главата на Аполон, а на реверса стилизиран модел на лира и надписа с името на града.

За повече информация и преглед на изображенията към темата, последвайте линка:

http://apollon.blog.bg/izkustvo/2011/02/28/proizhod-na-imeto-na-drevniia-grad-carbula.695369

Автор на статията: Д.Г.-Даков

Макар нумизматичните артефакти да носят белезите на елинистичната култура, няма как да се раздели населението на един град и да се разглежда като една хомогенна, еднородна общност. От тази гледна точка ,макар да съм любопитен за вашето мнение, считам, че градът е конгломерат на иберийска и елинска популации, управляван от съвет на старейшини - една изпитана формула на политическо градско управление. Трудно е обаче да се каже, че двете общности са били равостойни и с еднакви граждански права.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!