Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

За цар Симеон I е изговорено много, изписано доста, дискутирано също. Но забравяме един епизод от края на неговото управление - преговорите на нашия владетел с папата.

Симеон I доста дълго време търси признание от Византийската империя. Той воюва много с нея, но не получава желания резултат. Ето защо се обръща към римския първосвещеник Йоан X.

През 926 избухнала война която завършила неблагоприятно за българите. Проблемът бил решен посредством римския папа Йоан Х, който се надявал отново да привлече на своя страна България. Знаейки, че визатийците няма да признаят царската му титла Симеон поискал това да стори папата. Благосклонният отговор на папата вдъхнал на Симеон надежда и започнал подготовка на нов поход срещу Константинопол.

Дотук е ясно, че: Симеон умира и това до известна степен проваля преговорите със Запада. Дали обаче тези контакти с Рим могат да се сравнят с тези на Борис I. Все пак Симеон проявява склонност към нещо като лавиране. И един друг въпрос ми се върти в главата: какво е отношението на цар Петър към тези преговори?

  • Глобален Модератор
Публикувано

Пламене, мисля, че вече сме обсъждали този въпрос някъде из темите. Нямаме ни най-малко понятие за какво са идвали в България папските представители Йоан и Мадалберт и дали въобще е търсено признаване на титли. А "благосклонният отговор" (как впрочем би трябвало да се схваща този израз?) е чиста измислица.

  • Потребители
Публикувано (edited)

Пламене, мисля, че вече сме обсъждали този въпрос някъде из темите. Нямаме ни най-малко понятие за какво са идвали в България папските представители Йоан и Мадалберт и дали въобще е търсено признаване на титли. А "благосклонният отговор" (как впрочем би трябвало да се схваща този израз?) е чиста измислица.

Е как, за какво са идвали??? Идвали са затова за каквото са идвали Марин,. Формоза, Доминик и цялата останала р/католическа по времето на Борис. Останалото са подробности.

До 732г. половината от територията на Симеонова България (IX- X в.) е била под църковната власт на папата , включително и Тесалия и онези земи , за които се говори в житието на св. Лука Еладски, до които е стигнал Симеон в дн. Гърция.

С това папството не може и няма да се примири и до днес.

Римолатинците са искали да осъществяват совалки при всеки възможен случай, а какъв по-удобен момент от 926г. - Симеон , вече е сърдито и раздразнено старче , което не може да се примири с положението, че един рибар му е отмъкнал заслуженото място, а войната с Хърватско вече изцяло оторизира действията на Ватиканът , който (Римската курия, която)под маската на благочестието може да се ангажира пряко в събитията.

Най-важното е друго. Това е въпросът , който си е задавал Симеон . Дали папата го е разглеждал и евентуално признал , като Константинополски император ???

Какво е искал папата е кристално ясно, но какво е давал насреща е мъглявина. Това е истинския "crux interptum"-a на въпроса.

Редактирано от RIZAR
Ха съпикясвай се малко, златни мой. Впрочем, Ватиканът е в мъжки род.
  • Потребител
Публикувано

Сложих този цитат като фон, но се оказа, че не е сполучлив. Извори така и не можах, за момента, да открия. Но ето част от една разработка из интернет:

За да потуши българо-хърватския конфликт, се намесил римският папа Йоан Х. Според някой историци те дошли в България през втората половина на 926 г. и имали за цел да коронясат Симеон за цар и да въздигнат българския църковен глава за патриарх. Според Васил Гюзелев обаче двамата пратеници стигнали в България едва в края на май 927 г., когато Симеон не бил вече между живите. В този смисъл остава загадка каква е била тяхната цел.
  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Сложих този цитат като фон, но се оказа, че не е сполучлив. Извори така и не можах, за момента, да открия. Но ето част от една разработка из интернет:

Може би отговорът е в личността на изпратили ги. http://bg.wikipedia.org/wiki/Йоан_X_(папа)

Очевидно се опитва да намали византийското влияние в Италия (следователно и не само в Италия) и ще да е търсел българско съдействие. Т.е. опитвал се е да създаде контрабаланс на България срещу Византия. Същото, което Византия прави с унгарците срещу Симеон, но не с военни средтсва, а с дипломатически и църковнил.

Редактирано от КГ125
  • Потребители
Публикувано

А константинополските "патриаршеска сволоч" ли са, или нещо друго?

Сволочь са да . :tooth:

Сволоч означават хората на един владика - шофьор-каруцар, секретар, протосингел, двама попа, двама дякона , двама иподякона , няколко пазвантина и т.н. Като седнат и като ударят водката и сельодката и думата "сволочь" е придобила днешното си пейоративно значение.

  • Потребители
Публикувано

Преговорите не са между папа Йоан Х и цар Симеон, а между българите и хърватите. Папските емисари - дук Йоан и епископ Мадалберт само са посредничали по поръка на папата за да се стигне до сключването на мирен договор между двата народа. Става дума за това дето се нарича в дипломазията "добри успуги" от страна на папата и толкова.

Дуйчев счита, че преговорите са не по времето на Симеон І, а след смъртта му, в началото на управлението на цар Петър І.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.