Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

Фестивалът през 2011

301979_487436047977350_999619585_n.png

http://www.sofiasciencefestival.bg

ЮНЕСКО обяви 2011 година за международните години на химията и на гората. Пак през същата се отбелязва 100-годишнината от получаването на Нобеловата награда от Мария Кюри – първата жена лауреат и първият учен, получил две Нобелови награди. През 2011г. Британски съвет ще навърши 20 години активно присъствие в България, и Лаборатория за слава Famelab ще стане на 5 години.

Именно през 2011г. Британски съвет и Форум Демокрит полагат началото на Софийски фестивал на науката.

Акценти в програмата ще бъдат: наука за най-малките (детски градини и начален курс); експерименти на открито за различни възрасти; научно-популярни презентации напр. физика и музика; филмова програма на БиБиСи и др.




За първи път в България основаваме фестивал, който да обедини различни по формат увлекателни събития, разнообразна публика, млади и утвърдени учени от страната и чужбина. Софийският фестивал на науката ще се провежда ежегодно и ще стане част от международната мрежа EUSCEA.

В ерата на все по-забързано технологично развитие и непрекъснати научни открития, човечеството е изправено пред небивали до момента предизвикателства, и все повече от решенията са в ръцете на изследователите. От друга страна научната грамотност, или иначе казано разбирането на хората за основни понятия от областта на науката е както право, така и задължение на всеки един член на модерното, демократично общество



Организатори

След дългогодишно сътрудничество в различни събития и проекти за комуникация на науката, Британски съвет и Форум Демокрит заедно основават Софийски фестивал на науката

http://www.sofiasciencefestival.bg

  • 1 месец по късно...
  • Администратор
Публикувано

Софийски фестивал на науката

post-1-055482200 1304081233_thumb.jpg

Какво е общото между сънищата, морското дъно, кухнята, кръчмата, музиката, фотографията, свалките и още нещо? Едва ли щяхте да кажете наука, нали? Е, елате на първия в България фестивал на науката, за да се забавлявате докато научавате нещо любопитно за света около нас и се запознавате с обаятелни млади и не толкова млади учени.

Софийският фестивал на науката – мястото, където границата между култура и наука не съществува – ще се проведе от 11 до 15 май 2011г. в Докторската градина в София. Събитието е част от Културния календар на столицата. В любимата на мнозина Докторска градина ще бъдат построени специални шатри за провеждане на различните събития в рамките на фестивала, както и научно кафене и книжарница за научно-популярна литература.

Софийски фестивал на науката се организира от Британски съвет и Форум Демокрит, под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката и в партньорство със Столична община.

Акценти в програмата ще бъдат наука за най-малките под формата на уъркшопи за групи от детски градини и начален курс, експерименти на открито, семейни събития, научни кафенета и други изненади.

* За откриването на феста у нас ще бъдат създателите на експеримента в ЦЕРН – хората, които търсят Бог, Лин Еванс и Джим Върди.

* Д-р Спирос Кицинелис от Гърция ще разкрие науката в сънищата – какво представлява сънят, какво знаем и не знаем за сънищата?

* Марк Луни от Обединеното кралство ще разкаже за физиката чрез своето акустично шоу „Рок китара в 11 измерения”.

* Франк Бърнет, първият професор по комуникация на науката в Обединеното кралство, ще разкрие една напълно неочаквана причина да отидете с приятели на по чашка.

* Христо Колев и Божидар Стефанов ще ни изумят със своето шоу „Химически илюзионизъм”, като ни обяснят защо небето е синьо, защо чаршафите на леля Мария всъщност не са толкова бели, колкото изглеждат и как е възможно водка да мирише на ябълка.

Билетите са на символични цени и могат да бъдат закупени онлайн само от www.eventim.bg или на място (ако има останали места). Някои събития са напълно безплатни – опити на открито и дискусии от серията Café Scientifique по темите „Генетика на шампионите”, „Усещане за език”, „Календарите и митологията”, дори и „Истинска кръв – за вампирите, чесъна и учените”. За всички събития от фестивала можете да научите повече на неговия уебсайт www.sofiasciencefestival.bg

Партньори на Софийски фестивал на науката са СУ „Св. Климен Охридски”, Българска академия на науките, Съюз на учените в България, Полски институт – София, Ирбис, сп. Програмата, сп. Обекти, Dunkin’ Donuts, издателство Ciela, издателство Roi, Microsoft. Медийни партньори са: Българска национална телевизия, Нетинфо, сп. BBC Knowledge, сп. Осем, сп. Българска наука, в. Аз-Буки.

  • Администратор
Публикувано

Заповядайте на пресконференция в Британски съвет по повод:

Софийски фестивал на науката

Представяне на първия в България фестивал на науката

Кога: 4 май /сряда/ 2011г., 10.30ч.

Къде: зала „Палавееви”, Британски съвет /София, ул. Кракра 7/

www.sofiasciencefestival.bg

Какво е общото между сънищата, морското дъно, кухнята, кръчмата, музиката, фотографията, свалките и още нещо? Едва ли щяхте да кажете наука, нали? Е, елате на първия в България фестивал на науката, за да се забавлявате докато научавате нещо любопитно за света около нас и се запознавате с обаятелни млади и не толкова млади учени.

Софийският фестивал на науката – мястото, където границата между култура и наука не съществува, ще се проведе от 11 до 15 май 2011г. в Докторската градина в София. Събитието е част от Културния календар на столицата. В любимата на мнозина Докторска градина ще бъдат построени специални шатри за провеждане на различните събития в рамките на фестивала, както и научно кафене и книжарница за научно-популярна литература.

Софийски фестивал на науката се организира от Британски съвет и Форум Демокрит, под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката и в партньорство със Столична община.

Акценти в програмата ще бъдат наука за най-малките под формата на уъркшопи за групи от детски градини и начален курс, експерименти на открито, семейни събития, научни кафенета и други изненади.

За повече информация моля отворете прикачения файл.

Пълната програма по дни и с анотации на презентациите и уъркшоповете:

sofia-science-festival-full-programme-by-type-UPDATE-01-05-2011.doc

Кратка програма по дни и часове:

sofia-science-festival-list-of-events-UPDATE-02-05-2011.doc

http://www.sofiasciencefestival.bg/

  • Администратор
Публикувано

post-1-055542500 1305047892_thumb.jpg

За нас е удоволствие да Ви поканим на откриващото събитие на Софийския фестивал на науката, шоу „Химически илюзионизъм” на младите химици Христо Колев и Божидар Стефанов, и официални приветствия от:

- Министъра на образованието, младежта и науката г-н Сергей Игнатов – Патрон на фестивала

- Директора на Британски съвет България Тони Бъкби - съорганизатор

- Заместник-кмета на София Христо Ангеличин – Основен партньор на фестивала

- Председателя на Форум Демокрит проф. Николай Витанов - съорганизатор

Шоуто ще се състои в 18.00 ч, а приветствията за официалното откриване ще се поднесат в 19.00 ч. на Главната сцена в Докторската градина.

  • 3 седмици по-късно...
  • Администратор
Публикувано

В предаването "Красива Наука" по БНТ тази събота излъчиха най-интересното от Фестивала на науката...

Българска Наука беше както медиен партньор на събитието така и участва в организирането на едно невероятно шоу "Доктор Дулитъл"

Гледай цялото предване от тук:

http://bnt.bg/bg/productions/129/edition/14601/krasiva_nauka_28_maj_2011_izdanie_posveteno_na_sofijskija_festival_na_naukata

В събота, 28-ми май, от 16:50 ч., предаването „Красива наука" ще бъда посветено на Софийския фестивала на науката. Той се проведе в Докторската градина в София от 11-ти до 15-ти май и бе организиран от Британски съвет и Форум Демокрит, под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката и в партньорство със Столична община.

Екипът на предаването „Красива наука" засне едни от най-интересните събития и гости в рамките на фестивала. Сред тях бяха Франк Бърнет, първият професор по комуникация на науката в Обединеното кралство. Той е биохимик и един от създателите на международния фестивал „FameLab International„ който се провежда в град Челтъм, Обединеното кралство. Неговата презентация озаглавена „Бар наука", ще провокира зрителите да се замислят за науката в добре познатите храни и напитки, и с най-обикновени монети, подложки за чаши и кибрит ще разкрие тайните на необикновени феномени.

Друг специален гост на Софийския фестивал на науката бе Марк Луни. Първият победител на британското издание на „Лаборатория за слава Famelab" ще обясни физиката чрез акорди от Вивалди до AC/DC. Той ще разкрие тайната на Страдивариус и ще покаже нагледно как вибрациите на струните може би могат да дадат отговор на Големите Въпроси за вселената.

„Красива наука" ще срещне зрителите и с Д-р Спирос Кицинелис от Гърция който ще представи темата за науката в сънищата - какво представлява сънят, какво знаем и не знаем за сънищата?

Всичко това и още интересни моменти от Софийския фестивал на науката ще видите само в специалния брой на „Красива наука" тази събота по БНТ1.

Автор на телевизионното предаването „Красива наука" е Петя Тетевенска, сценариен екип и редактори са: Мария Чернева, Йоана Левиева-Сойър, Миглена Стойчева, Иван Радев, Николай Ячев. Отговорен оператор Недялко Данов, международни редактори Невена Бонева и Мартин Гицов. Студиен режисьор Мирослав Димитров, видео режисьор Христо Йоргов.

  • 1 year later...
  • Администратор
Публикувано
СОФИЙСКИ ФЕСТИВАЛ НА НАУКАТА
9-12 май 2013г. | Театър София и парк Заимов
Основна програма

Основната програма включва презентации, уъркшопи, шоута и
дискусии на няколко места. В програмата по дни може да откриете
възможността за платен или безплатен достъп.


  • Всички събития в Работилница Walltopia (фестивалната шатра пред Театър София) са със свободен достъп.
  • Събитията в Зала 49 на Театър София (камерната сцена) също са
    безплатни, но е необходимо предварително да си вземете пропуск от касата
    на театъра.
  • Повечето от събитията на Главна сцена на Театър София са с билети,
    които се продават на касата на театъра. За безплатните събития на Главна
    сцена също ви е необходим пропуск, който можете да получите на касата,
    до изчерпване на свободните места.

Цени на билетите:


  • 4 лв. за ученици
  • 5 лв. за възрастни
  • при закупуване на 5 или повече билета за възрастни всички са на цена 4 лв. вместо 5 лв.

Цялата програма може да видите на сайта на фестивала: http://www.sofiasciencefestival.bg/events/

  • Администратор
Публикувано


9 финалисти в конкурса за



българското лице
на науката за 2013-та година



За 7-ма поредна година конкурсът „Лаборатория за слава FameLab” търси
учени, които могат да говорят за наука по разбираем и атрактивен начин. Националният финал ще бъде на 10 май в
рамките на Софийски фестивал на науката, а победителят ще представи България на
международния финал в Обединеното кралство.





9 са финалистите в конкурса за популярна наука
„Лаборатория за слава FameLab”.
Те бяха избрани след два кастинг в София и ще се състезават на националния
финал на конкурса. Един от тях може да бъде новото лице на науката в България.


Димитър Желев е учител по География в Американския колеж в София
и докторант в катедра "Ландшафтознание и опазване на природната
среда" на Геолого-географския факултет на Софийски университет "Св.
Климент Охридски". Чрез неговата на пръв поглед странна тема за „връзката
между лалетата, лостовете и Ледената епоха” Димитър обясни как се променя
географията на някои части на света. Например Холандия в момента потъва, защото
Скандинавският полуостров се издига. Той е потънал през последната ледникова
епоха заради натиска на ледниците. Връзката между Холандия и Скандинавския
полуостров може да бъде обяснена като си представим, че се намират на двата
срещуположни края на един лост.



Виктория Миланова е Магистър по Биохимия в специалност
Молекулярна биология. В момента е докторант по специалност Имунология в
Институт по микробиология „Стефан Ангелов” в БАН. Виктория разкри какво е
общото между артрита и зъбния кариес като обясни значението на имунната система
и придобития имунитет за заболяванията на костите. В крайна сметка се оказа, че
похапването на сладко не винаги е виновно за развалянето на зъбите.




Аспарух Камбуров е асистент в Минно-геоложки университет „Св.
Иван Рилски“ и доктор по „Обща, висша и приложна Геодезия“. Аспарух разказа как
GPS сигналите
за глобално позициониране се използват за изследване на земната йоносфера,
топенето на ледниците и геодинамиката на тектонските плочи в района на о-в
Ливингстън, Антарктида. Аспарух се завърна от там в началото на тази година.
Той участва в 21-вата Българска полярна експедиция, в рамките на която бяха
извършени първите български двучестотни GPS измервания с милиметрова точност в
района на о-в Ливингстън.


Галя Пенчева е основател и преподавател в Център по забавна
математика. Галя обясни, че
математическите функции всъщност са като хората – всяка една притежава различни
навици и изпълнява разнообразни задачи. Понякога функциите – също като хората, дори се нуждаят от психоанализа, за да останат
от положителната страна на числовата ос. Когато обаче всичко е наред с
въпросните функции, те могат да създават математика, по-очарователна и от
най-очарователната музика.



Миглена Аладжова е студент по Медицинска химия в Пловдивски
университет „Паисий Хилендарски”. Миглена се разходи из зоопарка на човешките
клетки, които вместо с решетки разполагат с клетъчна мембрана. След като
разгледа органелите в клетките, Миглена се насочи към сърцето – органът, който
наистина влияе върху чувствата, понеже движи кръвта и хормоните в нея.

Ростислав Димитров е докторант по Автоматизация на инженерния труд
от Технически университет – София. Ростислав разказа защо трака влакът – първо
чрез популярния виц за колелото и квадрата при пресмятане на лицето му
("квадратът се премята и влакът трака"), а после разкри и
действителната причина – преминаването на влака през съединенията на релсите.




Радослав Марчевски е студент по Физика на елементарните частици в
СУ „Св. Климент Охридски”. Радослав опроверга представата, че красотата е само
и единствено симетрия, но все пак подчерта, че във физиката познаването на
симетриите е важно.




Иван Дреновски е доцент по доцент по Физическа география в ЮЗУ
"Неофит Рилски". Доц. Дреновски припомни колко разнообразен е
климатът в България и обърна поглед към онези склонове на Витоша, по които се
спуска фьонът. Подобно на един скиор, за да се спусне топъл, сух и в добро
настроение, този вятър първо хвърля много усилия, за да се освободи от влагата
си докато се катери към върха.




Наско Стаменов е студент във Факултета по химия и фармация на
СУ „Св. Климент Охридски”. Наско ни изненада с темата защо котките не падат по
гръб. Ако обаче котката е изложена на друга опасност – например стрелба, то
тогава едно от малкото неща, които биха я спасили, е бронираната жилетка, пълна
с „не-нютонова” течност. За разлика от обикновената вода, ненютоновите течности
проявяват редица странни свойства, като е едно от най-специалните им предимства
е, че понякога по тях дори би могло да се ходи (с по-бърза крачка, разбира се).



Евгени Владимиров получи правото да участва в майсторския клас на
FameLab и в момента е със статут на резерва. Ако премине майсторския клас
успешно той ще стане 10-ия финалист. Евгени предупреди за заплахата от
космическите отпадъци. По данни на руската агенция за космически изследвания
геостационарната орбита на Земята ще бъде задръстена до 20 години, ако
проблемът с отпадъците бъде пренебрегнат. Евгени е студент по Метеорология в СУ
„Св. Климент Охридски”.


На майсторски клас, като поощрение, отива и Иван
Йовчев, разяснил с термините на науката защо е толкова лесно да се загубиш и да
закъснееш. Ако вярваме на Зенон и неговите парадокси, има вероятност дори да не
стигнем до дестинацията, която сме си определили. А всяко едно допълнително
измерение, което науката открива, е поредното място, където човек би могъл да
се изгуби. Иван Йовчев е инженер по Компютърни системи и технологии.




Удивително е как на пръв поглед сложни въпроси
могат да бъдат обяснени по съвсем кратък и разбираем начин. Това е магията на
единствения по рода си конкурс „Лаборатория за слава FameLab”,
който за 7-ма поредна година търси българското лице на науката.
Търси онези млади учени, които притежават такава страст
към науката, че са способни да заразят с нея хора от най-различни възрасти и
професии. Правят го чрез трите златни правила на „Лаборатория за слава FameLab”: Съдържание, Яснота, Харизма.


Конкурсът, създаден от Челтнъмския фестивал на
науката в Обединеното кралство, вече е международен и благодарение на Британски
съвет се провежда в над 20 страни по целия свят. Подобно на една
"Евровизия за учени” международният финал събира националните победители
от всички участващи държави и има своя вярна публика в Обединеното кралство,
където се провежда. От скоро финалите се излъчват и на живо по интернет, за да
могат да се гледат и от зрители по целия свят.



Преди да стигнат до международния финал обаче
кандидатите трябва да се преборят за сърцата на публиката и журито в своите
собствени държави. България участва в конкурса още от самото му начало преди 7
години благодарение на партньорството между Британски съвет, Министерството на
образованието, младежта и науката и Форум Демокрит. От тази година „Лаборатория
за слава FameLab” се подкрепя и от Walltopia – българска компания, световен
лидер в производството на стени за катерене със собствен отдел за научни
разработки. Стаж в Walltopia е
специалната награда, която компанията ще даде на един от финалистите.



Целта на конкурса „Лаборатория за слава FameLab” е да докаже, че за наука може
да се говори разбираемо и забавно, пред неспециализирана публика, при това без
компромис с научното съдържание. FameLab се провежда във формат, добре познат
от популярни телевизионни предавания – регистриралите се кандидати се явяват на
живо на първоначален кастинг. Всеки трябва да подготви 3-минутно представяне на
научна тема, което трябва да е научно-достоверно, атрактивно и разбираемо
поднесено. То може да включва песен, танц, поезия, изображения или да бъде
представено по друг атрактивен начин, но без компютърни презентации.



Финалистите от кастингите ще преминат майсторски клас по комуникация на
науката в края на месец април. В него ще могат да усъвършенстват своите умения
за комуникация, с помощта на британски и български преподаватели. Тази година
майсторският клас ще бъде воден от звездата на Би Би Си Куентин Купър.

След тази подготовка участниците ще се явят на националния финал, който
вече за трета поредна година ще се проведе в рамките на Софийския фестивал на
науката (www.sofiasciencefestival.bg) през месец май. Тази година
националният финал е насрочен за 10 май.

За спечелилите първо, второ и трето място на националния финал са
предвидени парични награди съответно по 1000 лв., 700 лв. и 500 лв. Освен това
победителят ще представи страната ни на международния финал в Обединеното
кралство и ще бъде гост на Челтнъмския фестивал на науката като Британски съвет
поема всички разноски по пътуването и престоя му. Ще има и специални награди от
Walltopia, книжарници Orange Center, компания Нетинфо, Майкрософт
България, сп. BBC Знание,
Съюзът на учените в България и др.

* * *

Националните издания на конкурса „Лаборатория за слава FameLab” във всяка от
участващите държави се
организират чрез местните офиси на Британски съвет. В България основни
съорганизатори са Министерството на образованието, младежта и науката и
сдружението на учени-комуникатори Форум Демокрит. Конкурсът се провежда със
специалната подкрепа на компания Walltopia. Партньори на „Лаборатория за слава” са също Българската
академия на науките, Съюзът на учените в България, Софийски университет „Св.
Климент Охридски”, Столична община, Майкрософт България, книжарници Orange Center, Издателство РОЙ
Комюникейшън, сп. Обекти, в. Аз-буки, сп. BBC Знание, Българската национална телевизия,
Нетинфо (Vesti.bg), безплатният културен гайд
Програмата, сп. БГ Наука и др.




* * *

Снимки на финалистите можете да изтеглите от тук



http://www.flickr.com/photos/britishcouncilbg/sets/72157633215762747/




  • 2 седмици по-късно...
  • Администратор
Публикувано

Снимки от първия ден на Sofia Science Festival / Софийски фестивал на науката

http://www.sofiasciencefestival.bg/

Първият ден беше невероятен!
Предстои ни Ден 2 (днес) и:

Музика с/у машината, Космосът, още ЦЕРН, Що е цвят, За мишките и
хората, Дизайн активизъм, Космическото яйце, Произход на яйцеклетката,
уъркшопи, и... Лаборатория за слава FameLab! Е, как да пропуснете!

Цялата програма тук: http://www.sofiasciencefestival.bg/

post-6-0-79974900-1368171216_thumb.jpg

post-6-0-19320900-1368171218_thumb.jpg

post-6-0-75199900-1368171218_thumb.jpg

post-6-0-42057900-1368171219_thumb.jpg

post-6-0-08227200-1368171220_thumb.jpg

  • 4 седмици по-късно...
  • 1 year later...
  • Потребители
Публикувано

Самият Ричард Докинс на Софийския фестивал на науката тази година :)

Който има възможност и иска да отиде, нека си вземе билет още сега - цените са символични, а местата ограничени, вече повечето са разпродадени.

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Поради големия интетес ще има втора лекция на професора - на 14 май.

http://theatre.art.bg/kupi-bilet.php?p=33510&id=2800&theatre=1&city=20

Повечето места вече са разпродадени.

Малко е странно да се сложи допълнителната лекция преди основната, ама... Пак добре е, че ги има!

  • Потребител
Публикувано

Ти иди след работа де.. Голяма работа. Много няма да можем

Доста трудно ще стане. Да не говорим, че не обичам да влизам по средата на лекции и подобни... Нищо, нека който може да си позволи да побърза, отстъпвам си незакупеното място:-)

  • Администратор
Публикувано

sofia_science_festival.jpg

Софийският фестивал на науката е за тези, които искат да открият и разберат чудесата на света около нас. Той цели да повиши интереса на младите хора и децата към науката и да информира широката общественост за най-новите теми, по които работят учените в България и по света. По традиция четирите дни на фестивала, от 14 до 17 май, ще предложат богата програма от над 60 събития за всяка възраст, професия и занимание. Фестивалните сцени в Театър София и шатрите в парка Заимов ще съберат учени от България, Обединеното кралство, Ирландия, Полша и Испания, за да покажат красотата на науката.

През 2015-та Софийският фестивал на науката отбелязва своя 5-годишен юбилей със забележителна по своя размах програма. Фестивалът се организира от Британски съвет и се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката, в партньорство с Мтел и Столична община. Това е мястото, където границата между култура и наука не съществува, затова събитието е част от Календара на културните събития на Столична община.

Проф. Ричард Докинс за първи път в България

Българската публика за първи път ще може да се срещне на живо с едно от светилата в науката и вероятно най-известния атеист в света – еволюционния биолог професор Ричард Докинс, автор на "Себичният ген", "Делюзията Бог" и "Сказанието на прадедите". Професор Докинс пристига в България по покана на издателство "Изток-Запад" и Британски съвет, за да се срещне със свои читатели и да участва в Софийския фестивал на науката.

10-Richard-Dawkins.jpg

Билетите за първата обявена презентация на проф. Докинс "По странна отколкото можем да предположим" на 16 май (свършиха) само за 1 ден. Поради огромния интерес проф. Докинс се съгласи на още една допълнителна презентация на същата тема на 14 май (четвъртък) от 12:00ч. Билетите за нея също свършиха за по-малко от 1 ден. Има запазени ограничено количество покани за журналисти, които можете да зявите на ЛИНКА ЗА АКРЕДИТАЦИЯ.

Акценти от фестивала

Освен презентацията "По-странна отколкото можем да предположим" на световноизвестния еволюционен биолог проф. Ричард Докинс, на фестивала тази година ще видим още двама значими британски учени. Професорът по невронауки и ръководител на департамента по офталмология на Университета Оксфорд Ръсел Фостър ще говори за"Светлината, часовниците и съня" – как светлината създава и регулира 24-часовите циркадиеви ритми и съня. Президентът на Обществото за защита на грозните животни Саймън Уот, биолог и водещ на популярно научно предаване по БиБиСи, ще ни провокира да мислим за биологичното разнообразие с комедийната вечер "За жабите и хората". Британският илюзионист DMC, познат от предаването"Отвъд магията" на National Geographic Channel, ще покаже на живо как особеностите на човешкия мозък могат да бъдат използвани, за да виждаме невероятни и привидно магични неща.

Доц. д-р Леандър Литов ще поведе неизлечимо любопитните на"Виртуална разходка из ЦЕРН" с помощта на технологиите и колегите му от различни страни, които работят по най-големия експеримент на човечеството. Астрофизикът и главен редактор на сп. "BBC Знание" д-р Владимир Божилов, ще разкрие "Мистерията на квазарите". Химикът, докторант в Универеситета Упсала в Швеция Божидар Стефанов ще разкрие малко "Зла химия" – кога водата може да стане отровна, какво е общото между миризмата на горяща дума и тероризма, защо не бива да се пие вино по време на сафари и други химични истории. Светлин Петков, докторант в Единбургския университет и Виктория Атанасова от Нов български университет ще говорят за "Изкуствен интелект – от мечтата на Тюринг до ръба на познанието днес". Ирландският учен и постдокторант в Института Макс Планк Порик Флъд ще разкаже "Защо са ни необходими ГМО продукти" и защо смята, че технологиите за генно модифициране са важни за оцеляването на човешката цивилизация. Докторантката по химия Моника Коперска от Полша ще разкрие "Ще изяде ли мишката книжката?" или кой е най-надеждният начин за съхраняване на информация. Испанският математик Едуардо де Кабазон ще смае публиката с "Големи, огромни и чудовищни числа", а българските математички от Центъра по забавна математика ще му пожелаят "Късмет, Жоро!" със своето шоу за вероятността да спечелим от хазартни игри.

Специален акцент на фестивала тази година е дебатът "Стволовите клетки – да бъдат или не?". Медицината залага големи надежди на лечението със стволови клетки, които да изградят здрава система в един болен организъм и така да излекуват човека. Възможността да се вземат стволови клетки от човешки ембриони обаче поставя редица етични въпроси, които вълнуват хората навсякъде по света. Участват юристът и преподавател по Медицинско право и биоправо Стоян Ставру, и генетикът проф. Румен Панков, зам.-ректор на СУ „Кл. Охридски“.

Това са само малка част от темите на Софийския фестивал на науката през 2015 година. Пълната програма можете да намерите онлайн наwww.sofiasciencefestival.bg. Освен събития, фестивалът предлага и много щандове с експерименти и демонстрации, където можете да видите науката в действие. Шатра "Експлораториум“ и "Зона 42" ще работят през цялото време на фестивала и за тях не е необходим пропуск или билет.

На 14 и 15 май е специалната Училищна програма за организирани групи от ученици. Създадени специално за по-млада публика, тези едновременно забавни и образователни събития предлагат атрактивни обяснения на научни теми от учебния материал по математика, физика, химия, биология и география. Пълната училищна програма можете да намерите онлайн http://www.britishcouncil.bg/sofia-science-festival/schools. Специален акцент тази година са презентациите"Интернет за всички – как да сърфирам безопасно в мрежата", разработени в партньорство с Мтел.

Достъпът до всички събития за деца и за повечето от събитията за възрастни, както и до шатрите с демонстрации, е свободен. Необходимо е само да се вземе безплатен пропуск от щанд "Информация“ на фестивала. Местата са ограничени и пропуските ще се раздават до изчерпване на количествата.

Някои от събитията са с билети, както е указано в програмата. По традиция билетите са на достъпната цена от 5 лв., а за пенсионери и деца до 18г. са по 4лв. Могат да бъдат закупени от касата на Театър София и онлайн чрез сайта на театъра www.sofiatheatre.eu.

Софийският фестивал на науката се организира от Британски съвет, под патронажа на Министерството на образованието и науката, в партньорство с Мтел и е част от Календара на културните събития на Столична община.

Основни партньори са Aurubis, Siemens, Издателство "Изток-Запад", BEA Solutions, Dunkin’ Donuts, The Famous Grouse.

Институционални партньори са Администрацията на Президента, Президентски награди "Джон Атанасов", Национален природонаучен музей, Национален политехнически музей, Музейко, София Тех Парк, Форум Демокрит, Посолство на Ирландия, Полски институт – София, Институт Сервантес, Театър София, Централен куклен театър, Съюз на учените в България и др.

Медийни партньори са БНТ, National Geographic Channel Bulgaria, безплатен културен гайд "Програмата", Метрореклама, bTV radio, Radio N-Joy, сп. BBC Знание, сп.БГ Наука, Geograf.BG, сп. Фото-мания, Sofia Globe., peika.bg

Повече на: http://www.britishcouncil.bg/sofia-science-festival


post-1-0-32486800-1431672464_thumb.jpg

Откриваме 5я Софийски фестивал на науката в Театър София. Предстоят 4 дни пълни с показване на науката, която винаги е около нас. Не забравяйте да си запазите пропуск!

Тази година наистина е много силна и пълна с емоции!

Снимка: https://www.facebook.com/pockoc?fref=nf&pnref=story

  • Администратор
Публикувано

Време е да ви представим двама от нашите изключителни стажанти - Деана Ангелова и Деян Стефанов - тандем, който се срещна със Светлин Пенков и неговите сладки роботи на събитието "Из света на роботите" - Sofia Science Festival / Софийски фестивал на науката 2015.

Ще ни простите леките звукови дефекти, нали?

  • Администратор
Публикувано

За 5 поредна година сп. "Българска Наука" се включи в празника на науката в столицата ни – Софийски Фестивал на Науката, който се проведе между 14-17 май в театър София и парк Заимов.

За най-голямото научно събитие на годината в България могат да се кажат много неща, но нищо не може да се сравни с това да бъдеш заобиколен от млади учени, които взривяват, омагьосват и създават науката пред очите ти. Потапяш се в света на физиката, чрез която се връщаш назад във времето или пътуваш в далечното бъдеще, докосваш се до най-малките частици във вселената, а само след минути се срещаш с най-големите учени на нашето време, които ти разказва за това, че атомите на лявата ти ръка може да са от различна звезда от тези на дясната ръка. Всяка година жителите и гостите на столицата имат възможността напълно безплатно да надникнат в света на науката, а заедно с тях и нашият екип посети голяма част от събитията в програмата, за които бързаме да ви разкажем.

http://nauka.bg/a/v-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BF-%E2%80%9E%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0%E2%80%9C

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!