Отиди на
Форум "Наука"

Добри ли са идеите в предложения очерк?  

19 потребители са гласували

  1. 1. Разумни и практични ли са предложените в темата идеи?

    • Да, напълно. Стига с този ирационален правопис!
      0
    • По-скоро да. Правописът трябва донякъде да се улесни.
      1
    • По-скоро не. И да има някаква нужда от улеснения, не са тези.
      5
    • Твърдо не. Предложените тук идеи са напълно непрактични.
      13
    • Не мога да преценя (правописът не ме интересува).
      0
    • Не мога да преценя (не съм достатъчно компетентен/на).
      0


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Друг съфорумник, който не изглежда да е неграмотен, а въпреки това защищава обсъжданото правило, е уважаваният господин Михов. На него също му се случва да изпуска така нареченият пълен член:

Нима Вие, уважаеми ISTORIK, или пък уважаваният господин Михов сте неграмотни?

Толкова ли е сложно да разберете, че точно това правило има научаване, но няма овладяване. Да, от учебници, от училище, от монографии, можете да научите правилото. За разлика от уважаемият съфорумник DendroaspisP, Вие сте го научили, не се съмнявам.

Но правилото няма овладяване, понеже е изкуствено, странно, тъпо, чуждо, абсурдно. Понеже не е естествено за нашият език.

Да, случайно сте я допуснали тази правописна грешка. Ама има толкова други правила - например правилата за правописът на звучните и беззвучните съгласни. Някога да Ви се е случвало ей-така случайно да напишете ХЛЯП? Или пък OФЦA? Или пък ЗБОГОМ? Не вярвам. Другите правила са естествени и поради това грамотните хора ги овладяват. Но това правило няма овладяване.

Така е!

Поздравление, г-н Тамарин, заслужен плюс!

Признавам, допускам такива грешки. Даже има една още по-"срамна" (поне за мен) във форума. В моя защита трябва да кажа, че пиша бързо и по усет, а обикновено често пъти нямам никакво време да редактирам. После виждам грешката (това е точно такъв пример), но нищо не мога да направя. Разбира се, когато пиша официални документи, повече внимавам. :117:

Естествено, правилото за пълен и непълен член е "изкуствено и странно". В това, спор няма! Но, лично на мен ми харесва! И продължавам да смятам, че е важен маркер за грамотност! Конкретно моята грамотност/неграмотност няма отношение към принципната ми позиция. Очевидно е, че аз и Историк знаем правилото и го владеем, но не го прилагаме винаги правилно. Защото наистина е "изкуствено". Обаче, ако тръгнем да докараме езика до "естественото" му състояние, дали не трябва да започнем да пишем "конституций", "еврейте", "дупостимо" както пишат много млади хора?

Има ли проблем дори и неграмотните да се застъпват за традициите? Очевидно няма. Защото в противен случай ще празнуваме "традицийте", нали? ;)

П.П. Иначе признавам, че като по-млад бях много педантичен за правописа, а с годините взех да го давам по-лабаво...

Редактирано от Михов
  • Мнения 200
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

А Вие, уважаеми ISTORIK, дали знаете правилото и дали го владеете?

Знаете го, не се съмнявам. Но не го владеете.

На едното място правилно сте написали носът, понеже така бихте го произнесли навярно, ама малко преди това сте изпуснали буквата Т от така нареченият пълен член, понеже на това място в говорът тя обикновено не се чува.

Ами самият Вие, уважаеми ISTORIK, вярвам, сте от хората, които другите правила ги владеете, ама точно това не го владеете, както излиза.

Напротив, не съм го пропуснал. Просто не му е там мястото. Ако му беше, щях да съм го сложил. Как не Ви хрумна такъв вариант, не зная.

Виждам, че Вие поставяте пълен член и на места, където той не е необходим. Такъв тип грешки се допускат поради хиперурбанизъм (престараване в желанието да се изразяваме "по градски").

Употребата на членните форми в съвременния български книжовен език е обяснена пределно ясно тук:

http://nauka.bg/foru...topic=8164&st=0

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува (edited)

По въпроса за "правилото" за пълния член естествено няма какво повече да се добави към казаното от Хр. Тамарин.

Може само да се повтаря.

Естествено, правилото за пълен и непълен член е "изкуствено и странно". В това, спор няма! Но, лично на мен ми харесва! И продължавам да смятам, че е важен маркер за грамотност!

Тогава е важно да уточним, че поне 99% от българите са неграмотни и че техният :maniac: дял не може да намалява.

Нещо повече - както също беше казано, вероятно и Вие попадате в тази категория (не ми се рови в стари постове). Сега доволни ли сте?

Редактирано от каскадьора
  • Потребител
Публикува

Така и не разбрах кое му е трудното на правилото за пълния член. Имате нещо в м. р., ед. ч. и просто трябва да решите дали е подлог или сказуемно определение. Ако е и е членувано, то членът ще бъде пълен. Ако пред тоя, членувания има предлог, значи членът ще бъде малък. Не е кой знае какво правило, лесно е за научаване.

Човекът е брат за човека.

Гарванът не вади око на гарвана.

Просто като фасул и си има определено смислово значение, да не говорим, че издава известна грамотност и дори носи очарованието на едно отдавна изчезнало старобългарско показателно местоимение.

Всичко друго са празни приказки. "Бара не работи" ще напише някой недоограмотен. Аха, схванах. Значи вместо да работи, някой бара. Не барай, бе, иди да работиш! И на това отгоре пропуснал запетая след "бара", тцъ, тцъ... Виж, ако беше написал, че "барът не работи", щях да го разбера правилно.

Или някой си написал: "отивам при човекът". Как така, бе, джанъм... Човекът идва при тебе, а ти отиваш при човека.

Хубаво е да се научи това правилце и да си се спазва. Ама ужас, правописът би свръхрегулиран, ама олеле, било изкуствено. Я стига. Просто е факт, че на повечето хора не им пука дали пишат правилно и се дразнят, когато някой им забележи грешките. По тая причина биха искали грешките им да станат правило. Аз пък мисля, че човек трябва да си уважава езика, да си даде малко зор и да пропише правилно.

Изречението:"Барът не работи" по твоята логика може да се разталкува като неправилно изписване на "Барът, не работят!" :biggrin:

Няма никаква разлика(по смисъл) между "Отивам при човека" и "Отивам при човекът", както и "Човекът идва при теб" или "Човека отива при теб"! НИКАКВА РАЗЛИКА НЯМА. Защо? Защото това което разбираш в единия и другия случай е едно и също, но при единия вариант доста самодоволно ще "откриеш", че съм неграмотен. :biggrin:

  • Потребител
Публикува

Така и не разбрах кое му е трудното на правилото за пълния член.

Нищо не му е трудно. Елементарно е даже.

Проблемът е, че понеже е изкуствено правило, трябва да се внимава.

Очевидно е, че разговорната реч не прави разлика между пълен и непълен член, всъщност използва само непълен. Ясно е и, че езикът ни е аналитичен и нямаме усет за подобни синтактични конструкции.

Но правилото само по себе си е елементарно.

Тогава е важно да уточним, че поне 99% от българите са неграмотни и че техният :maniac: дял не може да намалява.

Нещо повече - както също беше казано, вероятно и Вие попадате в тази категория (не ми се рови в стари постове). Сега доволни ли сте?

Нали се разбрахме, че персоналната грамотност/неграмотност няма отношение към проблематиката и заеманата позиция?

Освен това, все пак пишем просто във форум, ако и да е БГ Наука. Понякога се използват разговорни думи, случвало ми се е да използвам съкратени разговорни варианти като "кво" и "що" и т.н.

А неграмотността е нещо относително, най-малкото защото има степени. За да си неграмотен, трябва системно да грешиш, да не познаваш правилата и т.н.

Слава Богу, нивото на този форум е доста високо, в сравнение с форумите по принцип, но да, срещат се и грешки - правописни, пунктуационни и стилистични. Смея да твърдя обаче, че са от небрежност, а не от незнание, поне при 99% от по-редовните потребители.

И изобщо, Глишев го е казал много добре, ще го повторя:

Ама ужас, правописът би свръхрегулиран, ама олеле, било изкуствено. Я стига. Просто е факт, че на повечето хора не им пука дали пишат правилно и се дразнят, когато някой им забележи грешките. По тая причина биха искали грешките им да станат правило. Аз пък мисля, че човек трябва да си уважава езика, да си даде малко зор и да пропише правилно.

  • Глобален Модератор
Публикува

Има и друго - понякога образността на речта, особено в разговорната й форма, допуска преднамереното отклонение от нормата.

Но иначе тук се държи на грамотното писане. Глишев, Историка и Михов са го казали ясно.

  • Глобален Модератор
Публикува

Дeтерминантите (определяемостта) в различни езици

1. Определителна дума, различна от показателната - в 216 езика

2. Показателна дума или частица/наставка -в 69 езика - Българският език е поставен в тази група.

3. Определителна наставка - в 92 езика

4. Липса на определителен, но наличие на неопределителен член (частица, наставка) - в 45 езика

5. Липса и на определителна и на неопределителна дума, частица или наставка - в 198 езика

Общо изследвани езици - 620

http://wals.info/chapter/37

Ето и картата

http://wals.info/feature/37A?tg_format=map&v1=c00d&v2=c99f&v3=cd00&v4=dfff&v5=cfff

http://wals.info/languoid/lect/wals_code_bul

  • Потребители
Публикува

Впрочем, нарочното допускане на грешки понякога е много сладко:

Въх, Г-це, Вий ми спирате дъхЪТ!

И цялата зала ляга от смях :biggrin:

  • Глобален Модератор
Публикува

Е, в някои случаи това е търсен стилистичен ефект. В поезията или в езика на някой литературен герой. Но това са изключения, които не разглеждаме сега.

  • Потребител
Публикува

Е, в някои случаи това е търсен стилистичен ефект. В поезията или в езика на някой литературен герой. Но това са изключения, които не разглеждаме сега.

ЧРД, значи!

И от мен - плюсчета!

Кое в отношенията между хората не е изкуствено, че и пълният член ... да е естествен?! Изкуствен, но полезен за дисциплина в грамотността.

...

Да ти е весело! В песен се пееше: "Господ здраве да ни дава, има кой да ни го вземе..."

Наздраве!

...

  • Глобален Модератор
Публикува

Наздраве!

:drinks_cheers:

  • Потребител
Публикува (edited)

Напротив, не съм го пропуснал. Просто не му е там мястото. Ако му беше, щях да съм го сложил. Как не Ви хрумна такъв вариант, не зная.

Какво разочарование за мене! Сбъркал съм. Винаги човек трябва да се съмнява. Вие, уважаеми ISTORIK, не само не владеете правилото, но не го и знаете. Понеже Ви посочих грешката, а Вие упорствате. Грешката Ви не е била случайна. Колко жалко.

Жалко и за цялата форумна общност.

Уважаеми г-н Глишев, след като виждате, че самият ISTORIK не знае Балановото правило, все още ли ще го защищавате? Да се съмнявам ли, че Вие го знаете?

Извинение и поздравление в допълнение: Честит рожден ден, уважаеми ISTORIK! Знаете, че изобщо не държа на Балановото правило и не изисквам от никого да го знае. Наздраве!

Редактирано от Христо Тамарин
  • Потребител
Публикува (edited)
Виждам, че Вие поставяте пълен член и на места, където той не е необходим. Такъв тип грешки се допускат поради хиперурбанизъм (престараване в желанието да се изразяваме "по градски").
Не става дума за хиперурбанизъм.

Аз съм заявил в този форум, че няма да спазвам Балановото правило, и призовавам за отмяната му. Заявил съм, че ще се старая да не изпускам крайната буква Т от определителният член, което значи, че ще гледам винаги да използвам така нареченият пълен член. Разбира се, тази буква може да се изпуска в устната реч. Но не искам да въвеждам и ново правило. Ако аз или някой друг изпусне крайното Т, това не е грешка.

Дали крайната буква Т от определителният член да се изпуска в устната реч или не, това зависи изцяло от фонетичното обкръжение и навиците на говорещият. Тази крайна буква Т няма синтактична функция в устната реч.

Редактирано от Христо Тамарин
  • Потребител
Публикува (edited)

Моля някой от уважаемите модератори, ако е възможно, да отделят обсъждането на членуването и Балановото правило в друга тема.

Редактирано от Христо Тамарин
  • Потребител
Публикува

"Словото е звуковият или писмен код за изява на енергийното и информационно общуване между нас. Положителните

мисли и думи са носители съответно на положителна енергия и информация. Отрицателните – на отрицателна. Това единство между думи и вид (положителна или отрицателна) енергия и информация, които те пренасят, е заложено в нас самите

още от утробата. Т.е. градивната (с малки изключения - разрушителна) сила на нашето физическо тяло е нашият роден език.

Чрез думите, информацията, която постоянно получаваме и отдаваме, ние живеем, творим. Развиваме се."

Повече по темата може да прочетете в сп. "Българска наука", бр. 29, стр.74.

Приятно четене!

  • Потребители
Публикува

Боже мили, тук вече имаме частни решения по правописа, енергиен заряд на думите... а щеше да е толкова по-просто, ако всички пишеха като хората :tooth:

  • Потребител
Публикува

ПълнияТ член е частен случай и то два пъти. Няма такъв за другите два рода, както и за множественото число изобщо (на мъжкия род).

Е, какво има да се умива толкова? Аз съм предложил решение, което важи за всички родове и числа, дори в случаите на думи, които се различават по смисъл при променено място на ударението. :)

  • Потребители
Публикува

Прав си, няма какво да се умува :) Решил си, че има проблем, предложил си му решение, отхвърлили сме го. Живи-здрави.

  • Глобален Модератор
Публикува

Сега следва предложенията да се изпратят на по-висша инстанция, а именно - ИБЕ към БАН.

ibe@ibl.bas.bg

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=11575

  • Потребител
Публикува (edited)

Хахахаха, отдавна е пробвано това, ISTORIK. Аз съм им пращал и готова клавиатурна подредба или така наречената фонетична кирилица за QWERTY и Dvorak клавиатури (с възможност за ударения и т.н., но това е друга тема... там нещата са трагични).

Дори не ми обърнаха внимание.

Чест прави на този форум, че поне разисква проблема надълго и нашироко.

Редактирано от adXok
  • Глобален Модератор
Публикува

Toва отдавна е пробвано, ISTORIK. Дори не ми обърнаха внимание.

Чест прави на този форум, че поне разисква проблема надълго и нашироко.

Ами форумът има именно тази функция - да служи като място (платформа) за провеждане на дискусии. Интересуващите се от определена тематика я обсъждат, докато изчерпят темата или докато тя им омръзне.

Езикът, като цяло, е сравнително консервативна система и промените в него не са толкова осезателни. Според езиковедите би трябвало нов правописен речник да излиза на всеки 5, 10 или 15 години.

  • Потребители
Публикува

Радикална реформа на българския правопис в наши дни е невъзможна. Това е можело да стане в годините след Освобождението, но за съжаление възможността тогава е била изпусната - имам предвид реформата, предложена от правителството на Стамболов през 1893 г., с която са се махали не само излишните краесловни ерове, ѣ, ѫ, но и букви като ю (заместено с iу), я (iа) и щ (шт). Ако Стамболов беше проявил малко твърдост вместо да се огъне пред претенциите на русофилите, които са се борили за запазване на архаичните букви, сега щяхме да ползваме доста по-издържана писменост. Всички по-късни реформи са били половинчати, включително и приемането на сегашния ни правопис, което пак поради политически причини се е забавило с двадесетина години (комисията от 1945 г. е свикана в резултат на закон от 1928 г. и приема правописа на БАН от 1923 г.!).

Наистина тежка недалновидност, като се замислим, че мъдри българи още през 1850 г. са били радетели за "естествен" правопис, свободен от излишни букви и правила:

post-5121-044830900 1306950721_thumb.jpg

  • Потребители
Публикува

Че какво им е на "ѣ" и "ѫ" :) Ятът улеснява правописа, а бившата носовка позволява и на румелийците да схванат защо не се произнася и "четА".

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!