Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Цъфват, но чак след 200 години. Явно тук има друго - по всяка вероятност тези 2 милиона или колко са само подаръци на владетелите, което косвено се подкрепя и от разните вещи. Защото едва при Симеон имаме сериозно и ефективно подкупване на съседи на север от България.

  • Мнения 85
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Публикува

Цъфват, но чак след 200 години. Явно тук има друго - по всяка вероятност тези 2 милиона или колко са само подаръци на владетелите, което косвено се подкрепя и от разните вещи. Защото едва при Симеон имаме сериозно и ефективно подкупване на съседи на север от България.

Явно не са ни разглеждали като чак толкова голяма заплаха, преди да предявим претенции към престола. :bigwink:

  • Глобален Модератор
Публикува

Не е така - има поне две големи кампании дотогава, а и след това с 300 зора, почти за 80 г. са се справили с България. Накрая Василий казва, че най-голямото дело на живота му било обединението на Империята и България в една държава. И това - за държава, на която плащат 2 промила от прихода си??

Византия успява да се справи с Бг чак когато настъпва стратегически геополитически възход при нея, от исторически мащаб. А не просто когато императорите й са останали по-свободни ;)

Бе я да видим ние какви данни имаме конкретно за такива плащания, неправилно наречени данъци...

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Не е така - има поне две големи кампании дотогава, а и след това с 300 зора, почти за 80 г. са се справили с България. Накрая Василий казва, че най-голямото дело на живота му било обединението на Империята и България в една държава

А, точно така. В края на краищата империята си възстановява границите до Дунав. Нали не забравяш на чия територия са се заселили българите. :bigwink:

Иначе чакаме нашия протасикрит Монтан Кристовул да извади списъците с доходи на имперската хазна.

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

Доста бих поспорил дали след средата на 7 век арабите се явяват враг номер едно на Византия.И съответно арабския фронт да е приоритетен.

  • Глобален Модератор
Публикува

Съпоставката между нищожния данък и сложнотията във "военното справяне" на империята с България обикновено озадачава, защото хората често не си дават сметка колко скъпо струва поддържането на ромейската армия. Стратиотската реформа през VII - VIII век е била наложителна не само поради променената политическа и социална обстановка, но и за съкращаване на разходите. Обаче и след нея заплатите на войсковите чинове, както и на администрацията са огромни в сравнение с днешните представи и се различават в пъти между разните длъжности и чинове - напр. темните стратези получават годишна заплата между 5 и 50 литри (в зависимост от значението на оглавяваната тема. Това принуждава императорите да съкращават колкото е възможно числеността на войската - графът изложи достатъчно данни по този въпрос.

Оттук и предпочитанието да се плаща т.нар. данък на България, вместо да се воюва, което би означавало стократно по-големи разходи. А това обстоятелство пък хвърля светлина върху въпроса каква политика спрямо България води обичайно империята и колко са верни традиционните внушения на нашата медиевистика, че ликвидирането на българската държава било перманентна и стръвно преследвана цел от 680г. нататък.

  • Глобален Модератор
Публикува

Да, това е абсолютно така. Но от друга страна, но Империята търпи военни поражения в немалките си опити да се оправи военно с територията на Мизия и едва тогава прибягва към данъка. Случаят не е точно "мога, но не искам, защото ми е по-евтино". Сблъсъкът между двете държави е доста сериозен.

  • Глобален Модератор
Публикува

Йончев не си съвсем прав.Териториите до Дунав винаги и неизменно са приемани от всички императори като изконно ромейски.Спомни си как Николай Мистик пише на Симеон че "ако и вие българите сте свикнали да вледеете ромейската земя".Разбира се трябва да се прави разлика между възстановяването на ромейската територия до Дунав и унищожаване на българската държава.Нещата не са напълно идентични.Ако хипотетично приемем че българската държава се бе оттеглила на север от Дунав то ромеите биха загубили всякакъв интерес към нея.Нещо подобно с Аварския хаганат.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

В случая размера няма значение/само в случая де/.Важен е унизителния факт на плащане на данък.

Редактирано от resavsky
  • Глобален Модератор
Публикува

Ами очевидно не е бил схващан като толкова "унизителен", след като световната империя Византия векове наред не е имала нищо против него. Като унизителен той бива визиран само от единици критично настроени ромейски хронисти. Критично настроени към конкретен византийски император - не към България. Един вид литературен похват от тяхна страна.

Иначе данъкът не само не се схваща като унизителен от Византия, но дори напротив - почти сигурно е, че ромеите сами са предложили тази не толкова рядко срещана през Средновековието форма на дипломатическа комуникация.

Иначе, в парично изражение става дума за около 300 златни монети и няколко червени халата годишно.

Смешна работа, особено ако разглеждаме това като някаква реална парична транзакция между две от най-мощните европейски държави по това време. Ако си спомняте, пленените от Крум заплати на ромейските гарнизони само по долното течение на Струма в парично изражение са три пъти повече от този символичен данък.

Плащането на данък на варварите е практика, използвана още от Домициан, после от Комод и т. н., така че не е нещо ново и необичайно за времето си.

  • Потребител
Публикува

resavsky, не спори! Арабите печелят мача срещу българите с резултат 4:1 :bigwink:

романе, ами то си пише, приятелю. Ето, например Теофил изпратил с посолството на Йоан Граматик до халифа ал-Мамун цели 500 литри злато (36 милиона лв.) и му заръчал направо да пръсне златото по тълпата. Подарък от василевса на ромеите, който шашнал арабите. Това не попречило по-късно на двамата владетели да воюват с жар помежду си, щом халифа дори се изказал по адрес на Теофил: "Между мен и него има само меч!" Обаче по едно време ал-Мамун помолил Теофил (василевсът бил страстен поклонник на арабската култура) да му изпрати за няколко месеца Лъв Математик (ей така на сладка раздумка и лаф с учените), като предлагал за услугата злато на стойност 144 милиона лв. (2 000 литри), а също така и вечен мир! Теофил не се съгласил.

Gogov, така и не можа да оправиш сметките. Не три, не пет, а почти тридесет и седем пъти (36,66) е била по-голяма плячката от Струма, спрямо данъка, плащан на българите. Но това са били насъбралите се заплати за цели четири години на тема Македония (3 000 души).

  • Потребител
Публикува (edited)

В общи линии, били сме зачетени от Източната империя. Вярно - на последно място в таблицата за рекетьори, ама сме там. Чрез този данък Империята презастрахова спокойствието си на Балканите. Между другото нашите владетели са били на далавера данъкът да бъде изплащан точно така - чрез платове, скарамангии, кожи и т.н., тоест натурално; а не да получават 30 литри = 2 160 номизми (2 милиона лв. и кусур). Не сме притежавали необходимата манифактура и технология за тяхното производство, та заради това така.

Милионите златни номизми (на стойност милиарди лв.) продължават да си седят в хазната (българите даже не са и мечатаели за тях), а източните римските императори да ги пилеят понякога за глупости. Давал съм ви пример с Михаил III Пияндето, който просто раздал и подарил на сътрапезници, солташаци, въобще на хора бохеми 600 кентинария злато, равняващи се на 4 320 000 000 (четири милиарда и триста и двайсет милиона лв.) Баща му оставил в хазната злато на стойност 7 милиарда лв., майка му прибавила и тя близо милиард лв., обаче нашият човек след 856 г. така живял, за което би му завидял дори Гай Калигула! Най-накрая изненадал неприятно убиецът си, като му "завещал" само ... малко над 21 милиона! Всичко било прахосано за курви и купони до зори :bigwink:

Сега се сетих: замисляли ли сте се някога Тервел откъде има толкова много злато? Възможно ли е, например тези 50 кентинария (360 милиона лв.), които дал на бившия император Анастасий II за да си върне престола, т.е. времето на Лъв III, да не са само от Юстиниан II?

Редактирано от monte christo
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Иначе, в парично изражение става дума за около 300 златни монети и няколко червени халата годишно.

Смешна работа, особено ако разглеждаме това като някаква реална парична транзакция между две от най-мощните европейски държави по това време. Ако си спомняте, пленените от Крум заплати на ромейските гарнизони само по долното течение на Струма в парично изражение са пет пъти повече от този символичен данък.

Откъде са данните, че са триста монети??

То те ако не са били против, нямаше да откажат да плащат в първия им възможен момент...

И тъй, след като се разположили в тази област, те се възгордели и започнали да разрушават и разграбват онези укрепления и имения, които били под ромейска власт. Ето защо императорът бил заставен да им плаща ежегоден данък — за позор на ромеите поради многобройните им прегрешения. Наистина и за далечните, и за близките народи било твърде чудно, че бил победен от това ненавистно племе онзи, който направил свои данъкоплатци всички, които обитавали както на изток и запад, така и на север и юг. Все пак императорът вярвал, че това сполетяло християните по божие провидение и постъпил според евангелието.

Лъв Граматик: „Това принудило и императора да сключи мир с тях (εἰρηνεῦσαι μετ᾿ αὐτῶν), като се съгласил да им дава годишен данък (ἐτήσια αὐτοῖς συμϕωνήσας πάκτα) за срам на ромеите и поради многобройните ни грехове. Защото онзи, който направил всички свои данници, бил победен (ἡττήϑη) от този нечестив народ.” [56] Георги Монах: „Поради това императорът бил принуден да сключи мир с тях (εἰρήνευσε μετ᾿αὐτῶν πάκτα), като им дава дан (πάκτα) за срам на ромеите.” [57] Йоан Зонара: „Принуден от това, владетелят сключил договор (σπονδὰς ἔϑετο) c тях при условие да им плаща годишен данък (τοῦ δασμὸν αὐτοῖς καταβάλλειν ἐτήσιον) за срам на ромейската държава.

Доста широко разпространено мнение за позора на данъка.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува
... по едно време ал-Мамун помолил Теофил (василевсът бил страстен поклонник на арабската култура) да му изпрати за няколко месеца Лъв Математик (ей така на сладка раздумка и лаф с учените), като предлагал за услугата злато на стойност 144 милиона лв. (2 000 литри), а също така и вечен мир! Теофил не се съгласил.

Вярно ли? Това звучи като някаква невероятна глупост.

И в същото време хвърля много сериозно съмнение към твърденията за символичните суми, плащани на българите. Да имат ромеите такъв излишък от мир и пари, че да отхвърли подобно арабско предложение - и то при голямата опасност, която представляват арабите за империята в съотношение 4:1 в сравнение с българите :bigwink: ; и в същото време да плащат жълти стотинки на северните си съседи, които чукат на столичните порти... Не се вързва много. Ама специалистите разбирате от тия работи. Ние не се месим: само четем и вразумяваме :117:

Все пак е направо жалко, че при гореописаното дередже не се е намерил кой да свети маслото на империята - заявявал съм виждането си, че това щеше да бъде принос към осветляване на тъмното средновековие. Колкото и да не им харесва на някои.

  • Глобален Модератор
Публикува

Уф, та нямам време да пончна изворите да видим кой какво и кому е плащал!!! Там е ключът, в събирането на всички данни и анализът им.

  • Потребител
Публикува (edited)

А относно поклонничеството на Теофил към арабската култура - направих общ паралел в съответната тема между ислямската забрана върху човешките образи и византийското иконоборство.

Та ми стана интересно какви са тия византийски фетове на арабското, за които много-много не се чува, и дали наистина има нещо общо с онази работа :hmmm:

Редактирано от каскадьора
  • Глобален Модератор
Публикува

Все пак е направо жалко, че при гореописаното дередже не се е намерил кой да свети маслото на империята - заявявал съм виждането си, че това щеше да бъде принос към осветляване на тъмното средновековие. Колкото и да не им харесва на някои.

Ми то през 1204 г. кръстоносците светили маслото на империята и оттогава започнало осветяването на западния свят. :smokeing:

  • Глобален Модератор
Публикува

Например 3000 жълтици, 50 пленници и 50 чистокръвни кон/годишно е следвало да плаща на византийците халифът Моавий, който и да е той.

  • Потребител
Публикува (edited)

Според Флорин Курта (в Създаването на славяните), в следствие на различните договори на империята с аварите, същите са получили между 568 и 626 г., поне 6 милиона солида. Авторът не посочва конкретни източници, но предполагам, че информацията е достоверна и проверена. В това отношение Курта е доста прецизен.

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикува

Според Флорин Курта (в Създаването на славяните), в следствие на различните договори на империята с аварите, същите са получили между 568 и 626 г., поне 6 милиона солида. Авторът не посочва конкретни източници, но предполагам, че информацията е достоверна и проверена. В това отношение Курта е доста прецизен.

При всички положения аварите са ги получили тези 6 000 000 солида (6 милиарда лв.) в рамките на малко над половин век

Рекордът, обаче принадлежи на персите. През 532 г., когато се сключва "вечния мир", те изнудват римляните с данък от 792 000 солида (792 милиона лв.) на година :Oo: Юстиниан се нуждае от стабилна източна граница, за да започне западната реконкиста.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!