Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Ето едно интервю на Алекс Алексиев, експерт по международна сигурност и радикален ислям, американец от български произход:

- В България се усещат притеснения, че можем да приемем елементи от противоракетната отбрана на НАТО. Има ли основания за това?

- Притесненията са най-вече от политически характер и то от хора, които не желаят по една или друга причина да направят нещо, което руснаците не одобряват. Руското лоби е доста силно. Не зная как ще се развият нещата, но ние трябва да вземем колкото е възможно по-важна роля в този проект. Иначе ще стане така, че ще бъдем изолирани. Румънците вече предоставиха бази, в Унгария, Полша, навсякъде има желание за това. И ако в Конгреса на САЩ продължават да смятат, че едва ли не сме някакъв руски агент в НАТО, това може да се окаже пагубно за нас като държава.

- А ще се разбере ли Русия с НАТО по въпроса? Тези дни от Брюксел отказаха изискваните от Москва писмени гаранции, че този щит не я заплашва...

- Трудно може да се предостави такава гаранция, защото руснаците искат това, което е невъзможно. Как да се гарантира например, че ракети няма да полетят от друга посока , което за руснаците може да се окаже заплаха. Това е шикалкаване от тяхна страна. Те не искат този противоракетен щит по съвсем ясни причини. Единственото нещо, което все още донякъде ги прави велика сила, са атомните им въоръжения. И ако се появи и най-малкото съмнение, че те биха могли да бъдат неутрализирани, това застрашава тяхната единствена сила поне от политическа гледна точка. А от гледна точка на региона тука противоракетната защита е много важна, тъй като Иран усилено работи по ядрената си програма и би било безотговорно Източна Европа да остане без подобна защита. Иначе Барак Обама направи много големи компромиси в името на подобряване на отношенията с Русия. Но дори да не се изгради тази система веднага, то положително след 2012 г., когато републиканците ще контролират и Сената, и Конгреса, това ще стане.

- Очаквате ли напрежение в Близкия изток, свързан с евентуален удар срещу Иран заради ядрената му програма?

- Положително ще има подобно нещо. Израел и САЩ успяха да унищожат голям брой от центрофугите на Иран с вируса “стъкс нет” и според експерти целият процес по създаването на ядрено оръжие е забавен може би с 3-4 години. Така че в момента израелски удар не е толкова актуален, но ще стане. Не виждам как Америка и Израел ще оставят Иран да създаде атомно оръжие. Защото заплахите и на Ахмадинеджад, и на други политици в Техеран да докарат рая на земята чрез жертвоприношение, не са просто приказки. А Израел е една малка държавица, която две атомни бомби ще я унищожат. Никое израелско правителство, ляво или дясно, не може да си позволи да не взема сериозно подобни заплахи.

- А каква е прогнозата ви за евентуален мир между Израел и палестинците? Възможно ли е основа за това да е идеята на Обама Израел да се върне към териториите си от 1967 г.?

- Все по-малко е възможен мир с палестинците. Много по-логично е да се мисли за нова война, отколкото за мир. Мирът между Израел и Египет беше поддържан на базата на укротяването на “Мюсюлманското братство”. Сега, след като Мубарак си отиде, се получи точно обратното - “Мюсюлманското братство” има много голям шанс да дойде на власт през септември. А те не се отрекли от “Хамас”, които в програмата си казват, че целят физическото унищожаване на евреите. И фактът, че палестинският президент Махмуд Абас и “Хамас” направиха един нов съюз, говори че “Хамас” започва да играе водещата роля. Това значи, че не може да има мир в близките години. А предложението на Обама е абсолютно нелогично и нереализуемо. Това никога няма да стане. Сега много израелци просто чакат Обама да си отиде.

- Имате ли притеснения, че демокрацията може да докара на власт ислямисти и по-конкретно в Египет, където мюсюлманските братя, за които споменахте, не допуснаха налагане на нова конституция?

- Това, което “Мюсюлманското братство” успя, е да се запази сегашната конституция. Защото в нея се казваше, че съдебната система на Египет трябва да се основава на шериата. А светски ориентираните протестиращи настояваха за една демократична система. Така братството показа огромната си сила. Шансът да дойдат на власт директно или индиректно през септември е много голям. Тази заплаха се усеща от много египтяни. От страната излизат огромни капитали - поне 30 милиарда долара са излезли през последните седмици. Вижте борсата - с 23 процента спад. Това е вот на недоверие от страна на бизнеса. Икономическата ситуация е много сериозна там. И тази криза само помага на Братството.

- А накъде отиват Балканите?

- Смятам, че България стои сравнително добре в този регион. Сърбия мина през период на див национализъм, но там разбраха, че трябва да са част от Европа. А за това е нужна известна доза цивилизовано държане. Фактът, че предадоха Ратко Младич на Хагския трибунал, е знак за това. Това е много положително и за нас. Защото и от икономическа гледна точка ще помогне за развитието на района. По-силна икономическа интеграция на Балканите е добре дошла за всички.

- Сърбите се разделиха с Младич, но дали ще преглътнат Косово?

- Не могат да не признаят Косово, защото това вече е факт, колкото и да не им харесва.

- Това ли ще е следващото условие на ЕС, за да приеме Сърбия?

- Белград не е в състояние да диктува условията за приемането си в ЕС, обратно. И едно от условията е да бъде постигнат някакъв модус вивенди. Все още раните са съвсем пресни, но рано или късно реалностите ще бъдат признати.

- Дали е възможно повторение на косовската ситуация и в Македония, където албанското малцинство в недалечна перспектива може да се превърне в мнозинство?

- Да си мислим, че не е възможна такава алтернатива, значи да си затваряме очите пред това което става. Има македонци, които смятат, че е по-добре да се разделят сега, докато все още съществува по-добра позиция от териториална гледна точка за тях. Това е нещо, за което политиците избягват да мислят и говорят, защото е едва ли не светотатство. Но е абсолютно възможно това да стане.

- А при евентуално такова развитие не би ли се възродила идеята за Велика Албания - всички албанци в една държава?

- Теоретически е възможно, но разликата между албанците в Албания и тези в Косово е доста голяма. Просто те не са стигнали до това ниво на мислене, че са едни и същи. Но е възможно. Границите на Балканите още не са определени, за съжаление.

- Очаквате ли, че Турция може да се превърне в религиозна диктатура, ако партията на Реджеп Ердоган успее да спечели две трети от гласовете на изборите в неделя и промени конституцията?

- Тя вече се превръща в религиозна диктатура. А една президентска република с Ердоган начело през следващите 5-10 години просто ще потвърди това, което вече е факт. Онова, което сега става в Турция, не може да потвърди, че мюсюлманството и демокрацията съжителстват мирно. Точно обратното. Турция е на 138-о място в света по свобода на словото. Такава свобода просто няма - 68 журналисти са в затвора, без никакви обвинения. Военните не са в състояние да направят каквото и да било срещу ислямизма. Другото, което е може би още по-тревожно, че ислямистите успяха да превземат полицията. Нищо не става случайно там, всичко е целенасочено. Нещо подобно беше при Хитлер, който включи на скоростта на нацизма и народа. Тук наблюдаваме същия процес.

- Трябва ли това да притеснява и нас?

- Външната политика на Ердоганова Турция е доста опасна за България. Т. нар. неоосманизъм, който цели да постигне една сфера на влияние, която да е нова форма на Отоманската империя. Едно от твърденията на външния министър Ахмет Давутоглу е, че XVI век е бил най-великият период за Балканите. А доколкото си спомням, балканските народи, които в огромното си мнозинство бяха християни, бяха поробени народи, задължени да плащат религиозен данък, който да пълни отоманската хазна. И на нас да ни се казва, че това бил най-великият период, е истинско кощунство.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=923039

Смятам, че последните думи са доста обезпокоителни. При това изречени от човек, който е на "ти" с материята.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Молете се хан Тервел и Шарл Мартел да възкръснат!

Редактирано от ISTORIK
  • Глобален Модератор
Публикува

Колкото и парадоксално да е, ще отбележа, че Турция се върна към традициите си и затова и бележи такива икономически успехи... Останалото - още е рано да се мисли сериозно, но е червен сигнал.

  • Потребители
Публикува

Този минтиливец А.А. е толкова от български произход, колкото аз съм от ескимоски :crazy_pilot:.

Все по-малко е възможен мир с палестинците.

Само от това изречение човек може да си извади заключение чия политика поддържат американосите.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами около България има три традиционни геополитически центъра - Европа, Турция, Русия. Има и два по-далечни, но в днешно време не се знае кой е по-далечен - САЩ и Китай.

Оттука нататък всеми може да си строи схеми...

  • Потребител
Публикува

турция стана топ държавата на балканите, най-голямата, най-младата и икономическа най-силната ...

който не го признава е сляп ...

който е недоволен от това - негов си проблем, дреме им на турците ...

  • Потребител
Публикува (edited)

Този минтиливец А.А. е толкова от български произход, колкото аз съм от ескимоски

Хайде да се концентрираме върху същността, а не върху това кой какъв произход има. Алекс Алексиев е роден в България. Толкова по въпроса!

Само от това изречение човек може да си извади заключение чия политика поддържат американосите.

Не е тайна, че поддържат Израел. И какво от това?

турция стана топ държавата на балканите, най-голямата, най-младата и икономическа най-силната

Ако сме реалисти, трябва да признаем, че Турция от 640 години е топ държавата на Балканите. Дори в периода на най-големия си упадък - края на XIX и началото на XX в., тя пак превъзхожда останалите балканска държави.

Въпросът е, какво трябва да правим ние, за да неутрализираме геополитическите домогвания на Турция?

Редактирано от Михов
  • Потребител
Публикува

Хайде да се концентрираме върху същността, а не върху това кой какъв произход има. Алекс Алексиев е роден в България. Толкова по въпроса!

Не е тайна, че поддържат Израел. И какво от това?

Ако сме реалисти, трябва да признаем, че Турция от 640 години е топ държавата на Балканите. Дори в периода на най-големия си упадък - края на XIX и началото на XX в., тя пак превъзхожда останалите балканска държави.

Въпросът е, какво трябва да правим ние, за да неутрализираме геополитическите домогвания на Турция?

ами съгласен съм че е топ държава от векове, обективно погледнато е точно така ...

а какво можем да направим ... нищо ... осен да наблюдаваме поредния и възход ...

  • Потребител
Публикува (edited)

а какво можем да направим ... нищо ... осен да наблюдаваме поредния и възход ...

Не е точно така.

Има си начини. Но трябва да се играе умно, а е нужен и исторически шанс.

Нещо като при игра на покер, но с доста голям залог. Не съм убеден, че имаме необходимата класа в политическия ни елит за такава игра обаче...

Редактирано от Михов
  • Потребител
Публикува

Не е точно така.

Има си начини. Но трябва да се играе умно, а е нужен и исторически шанс.

Нещо като при игра на покер, но с доста голям залог. Не съм убеден, че имаме необходимата класа в политическия ни елит за такава игра обаче...

никога не сме го имали няма и да го имаме ...

  • Потребители
Публикува

Пак ще припомня малко нещо пророческата "Неоосманизмът" на Дарко Танаскович. Хубаво е да се прегледа тая тънка книжка, тя разглежда тъкмо трайния проект за турско лидерство на Балканите през Босна и Албания. Сами можем да се замислим за отношенията си с ислямските малцинства у нас, за последните събития в страната и да стигнем всеки до свои изводи. Турция е силен съсед и би могла да бъде както полезен партньор, така и крайно неприятен противник - дори само ако говорим за пари, влияние, енергийни потоци.

  • Потребители
Публикува

Пак ще припомня малко нещо пророческата "Неоосманизмът" на Дарко Танаскович. Хубаво е да се прегледа тая тънка книжка, тя разглежда тъкмо трайния проект за турско лидерство на Балканите през Босна и Албания. Сами можем да се замислим за отношенията си с ислямските малцинства у нас, за последните събития в страната и да стигнем всеки до свои изводи. Турция е силен съсед и би могла да бъде както полезен партньор, така и крайно неприятен противник - дори само ако говорим за пари, влияние, енергийни потоци.

Единствения ни коз срещу турците, като , че ли останаха енергийните потоци, които обаче не са в български ръце, а в ръцете на ужасно антибългарския Кремъл.

Можем само да се радваме, че двама от нашите най-големи геополитически врагове се скараха и ще ни оставят на мира, поне за няколко години.

Засега евреите водят, като са инсталирали в българския управляващ елит , хора като Бойко, Янев, Сидеров,Трактора и други командоси, багери и политици, които сериозно ще спъват разиграването на мюсулманския кон в България. В този ред на мисли, американците гонят свои цели, като се опитават да балансират м/у проеврейската и протурската антибългарска политика, която пролича и по време на избора за главен мюфтия на България.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Турция от 640 години е топ държавата на Балканите.

Въпросът е, какво трябва да правим ние, за да неутрализираме геополитическите домогвания на Турция?

Да създаваме приятели на България и на българите сред турците.

- чрез обучаването на чуждестранни студенти от Турция (турци и кюрди) у нас

- чрез междусъседския бизнес

- чрез туризма

- чрез общите НАТОвски военни учения

- чрез международния език есперанто и международното есперантско движение

- чрез побратимяване на градове (Например, Пловдив е побратимен с градовете Бурса и Истанбул.)

- чрез програми за трансгранично сътрудничество

- и по всякакви други начини...

Списъкът не претендира за изчерпателност.

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува

Геополитическите домогвания са прекъснати с влизането на България в ЕС. Докато Турция не бъде поканена ( това е малко вероятно да стане ), България единствено има ангажимент към геополитиката на ЕС.

  • Потребител
Публикува

Анджък (казано на майчин език), докато ние сме в евро съюза, а Турция-не, те не могат да ни пипнат. Могат да имат силно влияние, да ни притискат, но не и да ни завладеят. Сърбия беше единствената страна която спъваше хегемонията на европейския съюз в региона. Ако наистина в Европа са осъзнали заплахата от ислямизма ще се погрижат да привлекат към себе си Сърбия и да наложат контрол над ислямското население на балканите. Гърция и България могат да послужат като бариери пред ислямското море.

Радикализацията на исляма е последния шанс на европейската цивилизация за оцеляване. Ако там не си дадът сметка какво става и на европейските граници се появи мощна и въоражена до зъби ислямистка държава, докато самата европа се разпада и се пълни с мюсюлмански емигранти лавината ще тръгне, и няма да има спиране.

  • Потребители
Публикува
Радикализацията на исляма е последният шанс на европейската цивилизация за оцеляване.

Да, ако е все още достатъчно жизнена.

  • Потребител
Публикува

Анджък (казано на майчин език), докато ние сме в евро съюза, а Турция-не, те не могат да ни пипнат. Могат да имат силно влияние, да ни притискат, но не и да ни завладеят. Сърбия беше единствената страна която спъваше хегемонията на европейския съюз в региона. Ако наистина в Европа са осъзнали заплахата от ислямизма ще се погрижат да привлекат към себе си Сърбия и да наложат контрол над ислямското население на балканите. Гърция и България могат да послужат като бариери пред ислямското море.

Радикализацията на исляма е последния шанс на европейската цивилизация за оцеляване. Ако там не си дадът сметка какво става и на европейските граници се появи мощна и въоражена до зъби ислямистка държава, докато самата европа се разпада и се пълни с мюсюлмански емигранти лавината ще тръгне, и няма да има спиране.

европа ще ръне от вътре (вече е тръгнала по този път), а не от вън и нищо не може да я спаси, дори и радикализацията на исляма ...

  • Потребител
Публикува

Пак ще припомня малко нещо пророческата "Неоосманизмът" на Дарко Танаскович. Хубаво е да се прегледа тая тънка книжка, тя разглежда тъкмо трайния проект за турско лидерство на Балканите през Босна и Албания. Сами можем да се замислим за отношенията си с ислямските малцинства у нас, за последните събития в страната и да стигнем всеки до свои изводи. Турция е силен съсед и би могла да бъде както полезен партньор, така и крайно неприятен противник - дори само ако говорим за пари, влияние, енергийни потоци.

босна, косово и албания, нямат нищо общо с турция ...

специално косово и босна щяха да будат смачкани от сърбите за радост на всичките им славянски съседи, ако УК и САЩ не се бяха намесили, а те се намесиха не по съвет на Турция, нито пък защото са загрижени за човешките права (що не се намесват в момента в Сирия), а защото не искаха силна Югославия ...

  • Потребители
Публикува

Технически погледнато османската империя не е била религиозна държава. В нея е имало светски закони.

Едно от твърденията на външния министър Ахмет Давутоглу е, че XVI век е бил най-великият период за Балканите.

Предполагам, че е имал предвид, че тогава на Балканите е цантъра на империя простряла се на три континента, което все пак си е нещо. Дали всички поданици са се радвали, че са под пантофа на султана е съвсем отделен въпрос. Но виждате, че дори в този период на масови насилствени потурчвания българите са имали ресурси да правят черкви съвсем измерими с тези от сегашния ДС-преход, макар днешна България да е независима държава.

Разбира се има и един процес на гастарбайтерска инвазия, което е нещо тревожно. Но си е нормално един народ и държава да се стремят към просперитет. Не всички са рая като нас, дето да търсим кой "да ни оправи".

  • Потребители
Публикува

босна, косово и албания, нямат нищо общо с турция ...

специално косово и босна щяха да будат смачкани от сърбите за радост на всичките им славянски съседи, ако УК и САЩ не се бяха намесили, а те се намесиха не по съвет на Турция, нито пък защото са загрижени за човешките права (що не се намесват в момента в Сирия), а защото не искаха силна Югославия ...

Невски това са илюзии . Ще започна отзад напред -

1.Няма такова понятие - "силна Югославия" - отрочето беше унищожено от бащите си , тук си прав;

2.Славянски съседи югославяните почти нямат , кой ще се радва не знам , но това едва ли ще е България .

3. Макар турците да не бяха по численост най-многобройните муджахидини в Босна, те бяха обучени от тяхни специалисти, подобно и на муджахидините в Чечня. Ако не си спомняш турците дори искаха да пратят свои сухопътни сили, но НАТО ги спря. Не знам, какво щеше да стане, ако НАТО го нямаше, тук за пръв и последен път ще отчета положителна роля на тази организация . Най-много България щеше да бъде като Белгия през В.С.В. -театър на бойни действия. Чисто хипотетично , турската армия, едва ли би се справила с български, югославски и гръцки войски. Гърция , която има действащ договор със Сърбия още от 1831г. едва ли би оставила турците да стигнат до Косово или Босна без да се намеси, а ние по силата на нарушения неутралитет щяхме да се бием за собствените си земи, а и за Македония до последна капка кръв, защото макар набор 80-ти и 81-ви да бяха лигльовци , все още имахме прилична войска, която беше мотивирана за защита на Отечеството ,имаше доста добри запасняци и все още имаше младежи , които не се бяха изтрещяли извън Родината. Така ,че може би с повече жертви, можеше и да се приключи веднъж завинаги с мохамеданите на Балканите.

  • Потребител
Публикува (edited)

населнието на БГ, македония а също така и на гърция би наблюдавало с огромно удоволствие смазването на косово - развъдник на мафиоти, дрога и трафик на хора в сърцето на нашия регион ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикува

Това с Босна и Косово си е чист сблъсък в упражняването на влияние между САЩ и Русия на тихия фронт - също така и за контрол на парични и наркопотоци на Балканите. В средна Азия е същия модел - Афганистан, с най-големите макови полета и износ на опиум

  • Потребител
Публикува

Мога да кажа това което знам!

Турция мзвърши много голяма религиозна реформа-ЗАПОЧНАХА ДА ЧЕТАТ КОРАНА НА ТУРСКИ(това си е реформа като при Драгота и Църко-да четеш библията на славянски)!

Военните амбиций на Турция за сега са насочени на ЮГ(Ирак-кюрди,Иран-кюрди,Азърдейджан-кюрди,Иран-кюрди)!

Религиозните амбиции-за сега са на ЮГ(Туркменистан,Узбекистан,Къргистан,Азърбейджан,Чечня,Дегестан,Абхазия)!

Икономически амбиции-Туркменистан,Узбекистан,Азърбейджан,Дегестан,Абхазия(усилено се създават предприятия в тези държави(основно нефт,газ и памук)!

Културни амбиции-Туркменистан,Узбекистан,Къргистан,Азърбейджан,Чечня,Дегестан,Абхазия,България ,Косово ,Босна(усилено се откриват училища,лицеи и уневирситеи)!

Погледнато реално няма от какво да се боим-ОБАЧЕ!Знаем че -който пише историята той може да манирулира паметта(а за да пишеш е нужно какво....!?)

Така че ми се струва най опасната инвазия е културната-нима не съм прав(маанета в рестораните,фмлмета по телевизита,имами по минаретата и остана наще деца в медресетата)!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!