Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Мнения 462
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикувано

Да погледнем нещата и от друг аспект - когда в своята история гърците са успявали да създадат стабилна държава? Както и в древността, така и сега се вижда, че просто са неспособни в държавнотворческо отношение, макар и да са създали европейската култура. Затова и тази тяхна държава ще изчезне, интересното е какво ще стане с тяхната територия, дали ние ще успеем да отскубнем някое парче? :smokeing:

Това просто не е вярно!

съвременната гръцка държава е много по-сатибла, по патриотично изградена и централизирана от България!

Ако не си забелязал и по-богата!

  • Потребител
Публикувано

Ще политизирам най-директн - гръцките проблеми са директна и поредна проява на поредния крах на поредни социализъм. Това чудо в каквато и форма да дойде, свършва по този начин.

Не само!

Това е поредната проява на гръцикия манталитет-нахалство, коварство, политика на поставяне на партньорите пред сваршени факти!

Те гърците така и прогресират!

Ще им опростят дълговете и нищо няма да платят!

ЕК къде беше досега, за да не забележи, че ГЪРЦИЯ Е НАЙ-МИЛИТАРИЗИРАНАТА ДЪРЖАВА В ЕВРОПА!

Трупат оръжие като бесни, зъбят се на Турция.....с парите на Германци и французи!

  • Потребител
Публикувано

Проблема нее толкова в системата, колкото в самите гърци. Защо Ирландия, Испания и Португалия не фалираха? Само гърците продължават да поглъщат нови и нови помощи от ЕС и това с нищо да не променя нещата.

Е анджък бе миме!

Ама гърците са по-умни от нас!Доказаха го за пореден път....Харчат, живеят на широка...друг плащаше, плаща и друг ще плати!

А Българите - ГНЬЕТ ТОТАЛЕН!

Кой е тъпият в случая?ние или гърците?

Ние сме!

  • Потребител
Публикувано

Невски, много си се наплашил нещо, по-добре дишай спокойно и се радвай на живота. Ние в България сме от 20 г. в криза, така че тея мрачни прогнози не ни плашат особено. Приспособили сме се, дет се вика. Аз работя в отрасъл, дето няма да западне никога, даже е един от малкото, които бележат ръст в тези нестабилни времена. Иначе мерси за предупреждението от тухлен дъжд по улиците и евентуална кражба на портфейли. Обещавам да си нося шлема и гладиуса всеки ден. :bigwink:

Явно работиш за банка, защото в БГ само този сектор е добре..... :sneaky2:

ППП аз от тухлени дъждове не се боя, защото засега излизам на улицата винаги с пистолет под сакото.... :vertag:

  • Потребител
Публикувано

Проблема нее толкова в системата, колкото в самите гърци. Защо Ирландия, Испания и Португалия не фалираха? Само гърците продължават да поглъщат нови и нови помощи от ЕС и това с нищо да не променя нещата.

Ирландия, Италия, Белгия и Португалия ще фалират с гръм и трясък след няколко години ...

просто гърците бяха първи ...

същата участ ще сполети и Япония, САЩ и УК ...

проблемът е баш системен ...

гърция е просто предвестник на смазващия ураган, който ще се продължи да се доразвъртва следващата година ...

  • Потребител
Публикувано (edited)

екстра, винаги съм обичал фойерверките.

Що не пуснеш отделна тема с подбрани снимки на най-големите забележителности, отрупани със светлини. Освен това, щом си в Англия тъкмо въпросът с пъбовете ме интересува живо, тъй като ми предстои пътуване до Албиона. Вярно ли е, че не се сервира храна до 7 часа /а можеш да лочиш само бира/ и каква е идеята?

пъбове има всякакви - има пъбове, в които не се сервира храна (обикновено най-западналите най-много някой сандвич да има), има пъвое в които храната се сервира само в определни часове (примерно от 1 до 3 за обяд) а има пъбове в които можеш да закусваш рано и вечеряш късно (големите вериги като Wetherspoons) ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикувано

Ъ, тъкмо се наслаждавам на сиртаки и узо тука и опаа - миризлив инглишки пъб... :post-70473-1124971712:

Ирландия, Италия, Белгия и Португалия ще фалират с гръм и трясък след няколко години ...

просто гърците бяха първи ...

същата участ ще сполети и Япония, САЩ и УК ...

проблемът е баш системен ...

гърция е просто предвестник на смазващия ураган, който ще се продължи да се доразвъртва следващата година ...

Може ли да обрисуваш малко по-подробно картинката след този "ураган". Аз лично не мога да си представя неработещи баш най-големите икономики.

.:.

  • Глобален Модератор
Публикувано

След Гърция - апокалипсис

Понеделник, 26 Септември 2011

Какво може да се случи със световната икономика заради фалита на Гърция?

Този въпрос задава списание Forbes и му отговаря с най-лошия възможен сценарий за развитие на новата глобална криза: злато - $2450 за унция, нефт - $25 за барел.

Светът е замрял над пропастта на нов финансов колапс, който може да се окаже много по-разрушителен от кримата, започнала през 2008 година. Тогава срутването започна с банкрута на банка Lehman Brothers, а днес тази роля може да вземе цяла държава - Гърция, която по очакванията на инвеститорите отдавна е готова да обяви фалит.

За всяка криза съществуват няколко сценария на развитие. Изданието представя най-негативната версия за това какво би могло да се случи на света в резултат на банкрута на една от страните от еврозоната, чиито облигации са в балансите на банките на другите европейски държави.

СЦЕНАРИЯТ:

И така, посрещнали сме новата 2013 година. Какво се е случило през последните 15 месеца?

• Октомври 2011.

Кризата с държавните дългове в Европа води до това, че Гърция започва преструктуриране, обявявайки първи в историята на ЕС държавен банкрут. МВФ отказва да отпусне на гърците поредния транш от 10 милиарда евро, заради фундаментални разногласия с провителството в Атина. Президентът на Франция Никола Саркози и федералният канцлер на Германия Ангела Меркел обявяват началото на преговори между лидерите на правителствата по разработката на механизъм за излизане на отделни страни от еврозоната. Забавя се силно междубанковото кредитиране. Световните индекси се снижават с 10-20%, нефтът струва $60 за барел. След Лондон започват безредици в предградията на Париж и Торино.

• Ноември 2011.

Банките BNP Paribas, Unicredit, BBVA, Societe Generale, WestLB отписват 50% от гръцкия държавен дълг и обявяват преговори със своите правителства за рекапитализация. В събота, 26 ноември, рейтинговите агенции S&P, Moody's и Fitch понижават с 4 пункта рейтинга на Испания, Италия, Португалия, Франция, Ирландия, Белгия и Кипър; с 3 пункта - на САЩ, Япония и Великобритания, с 2 пункта - на Канада, Унгария и Полша. Прогнозата за рейтинга на Германия, Русия, Турция и Казахтан се променя на „негативен". Търговията на основните световни борси е спряна до 1 декември. Търговията между банките се открива в понеделник. Инвеститорите, които имат строги изисквания за рейтингите, се отърват от държавните облигации на каквато и да било цена. Нефтът е $43 за барел. Златото - $2400 за унция. Масови стачки и демонстрации в Гърция и Португалия.

• Декември 2011.

На „черния четвъртък", 1 декември, световните борси се намират в състояние на свободно падане. Към края на деня индексите губят от 17% (Хонконг) до 28% (Милано). Московската и Мумбайската борса затварят за седмица. LIBOR достига 8%, а обемите на междубанковото кредитиране рязко спадат. Португалия отправя на инвеститорите предложение за продължаване срока на всички облигации с 15-30 години. ЕЦБ обявява понижение на ставките за рефинансиране до 0,25% и временно отменя изискването за изискуемия минимален капитал на всички банки в Евросъюза. „Голямата двейсеторка" въвежда глобална забрана за късите продажби на акции.

• Януари 2012.

Държавната дългова криза прераства в глобална банкова криза. Национализират се Citigroup, Bank of America, Barclays, Societe Generale, Intesa, Unicredit. Китайските държавни банки водят преговори за придобиването за 1 юан на банките JPMorgan Chase, BBVA, Wells Fargo, HSBC, ING. Руските държавни банки водят преговори за придобиването срещу 1 рубла на банките BNP Paribas, Morgan Stanley. Трансгранична координирана стачка на авиодиспечерите в Англия, Испания, Германия и Франция не позволява на милиони европейци да се върнат от новогодишните си отпуски. След провал на преговорите с властите, военните диспечери вземат под свой контрол управлението на движението във въздушното пространство на ЕС.

• Февруари 2012.

Цените на продоволствените стоки (ориз, пшеница, соя) достига 150-190% над докризисните нива. Пазарите волатилно реагират на всяка новина. Индексите се променят с 3-6% ежедневно. Уорън Бъфет купува банка UBS за символичните $100. Катар съобщава за покупката на Goldman Sachs. Развива се остра криза на неплатежоспособността. В Европа тръгва слух за предстоящи ограничения за теглене на налични евро. По целия континент се разразява паника и мащабни опашки пред всички клонове на банките.

• Март 2012.

ЕЦБ въвежда нови правила за изкупуване на държавните дългове с разсрочено плащане. Шефът на Федералния резерв Бен Бернанке оповестява QE3 в размер на $1,6 трилиона. Отставка на правителствата в Италия и Гърция. Арест на Берлускони. Масови демонстрации в Германия и Франция, с искания за оставка на правителствата. Прекъсвания на доставките на пресни плодове и зеленчуци от Южна Европа. Credit Suisse продава контролния се пакет на руската Сбербанк. Основните търгови площадки обявяват временен преход към Trader's Tuesday - един ден търгове седмично.

• Април 2012.

Унгария обявява неплатежоспособност и преструктуриране на дълга. Масови гладни бунтове в африканските и азиатските страни. Европейският парламент не успява да гласува за разпускането на Европейския валутен съюз. Гърция обявява едностранното си излизане от еврозоната от 1 юни 2012 година. Банкрутират 17 банки в Европа, 13 в САЩ, две в Япониа. Правителствата изразяват подкрепа към вложителите в банките и невъзможността си да спасят самите банки.

• Май 2012.

Отставка на правителствата на Испания и Япониа. Президент на Франция за пръв път в историята става жена - Марин Льо Пен (Национален фронт). Разраства се кризата на разплащанията. Банките отказват да извършват плащания към чужди и частни банки. Новият президент на Русия - Владимир Путин, и председателят на Китайската народна република Ху Цзинтао оповестяват създаването на съвместен фонд за помощ на Европа, който изкупува банкрутиралите предприятие в енергетиката и суровинния сектор. Паритет на американския долар и еврото. Индексът Dow Jones пада под 1500 пунктов, а РТС - под 370.

• Юни 2012.

Кризата в плащанията води до прекъсване на доставките за магазините в САЩ и Европа. Паническо изкупуване на хранителни стоки. Погроми над магазините в Берлин, Лондон, Париж, Кливлънд. В градовете, където безредиците са най-ожесточени, влизат военни басти. Армейски подразделения контролират десетки европейски и американски градове. Много европейци и американци не получават заплати. Населението на европейските страни се готви за зимата, като сади зеленчуци в градините си. Нови ограничения за теглене на пари от банките. Златото е $2600 за унция, нефтът - $22 за барел.

• Юли 2012.

Растат цените на продоволствените стоки. Глад в Африка, Индонезия, Бангладеш. Откритите масови фалшификации в Гърция при прехода на GrEuro принуждават новото коалиционно правителство да подаде оставка. Швейцария „връзва" швейцарския франк за юана. Предсрочна ваканция в училищата на Европа и САЩ. Въвеждат се талони за храна в Англия, Франция, Испания, Италия. Военните вземат под свой контрол доставката и разпределението на хранителните продукти във всички срани от ЕС. За да се предотвратят масови акции срещу правителствата редица страни започват да блокират социалните мрежи. Нефтът се търгува за $19 за барел.

• Август 2012.

В страните от „Голямата седморка" остават няколко ненационализирани банки. Спират работа една четвърт от европейските и една трета от американските и японските предприятия. Валутните резерви на Китай и Русия се съкращават с 25-30%. Доларът струва 48 рубли. Падат първите човешки жертви при разгонването на антиправителствени демонстрации в Санкт Петербург и Челябинск. Многочислени са жертвите при потушаване на студентски бунтове в големите китайски градове.

• Септември 2012.

Смъртта на президента на Венецуела Уго Чавес води до масови безредици в страната и до прекъсване на износа на нефт. Конгресът на САЩ одобрява изпращането на военни части във Венецуела за осигуряване на реда и доставките на петрол извън страната. Нефтът поскъпва до $48 за барел.

• Октомври 2012.

Русия изпраща войски във Венецуела, за да обезпечи интересите на руските компании и безопасността на руските граждани. Венецуелската криза се превръща в най-силния сблъсък между Русия и САЩ от времето на Карибската криза през 1961 година. Златото скача над $3000 за унция.

• Ноември 2012.

Среща Путин-Обама в Рейкявик предотвратява ескалацията на Венецуелската криза. САЩ и Русия извеждат войските си от зоната на конфликта. Масови антируски и антиправителствени демонстрации в САЩ. За предотвратяване на организирани протести по цял свят националните служби за сигурност правят списък със сайтовете, които трябва да бъдат блокирани от провайдърите.

• Декември 2012.

На изборите в САЩ побеждава републиканският тандем Нют Гингрич-Мишел Бахман. Практически напълно е ограничен достъпът до социалните мрежи. Министрите на финансите на Г-20 приемат съвместен план за възстановяване на световната икономика. Относителна стабилизация. През 2012 година БВП на страните от ОССЕ се съкращава средно с 16%, на страните от БРИК - с 8%. Доларът струва 0,86 евро, 135 йени, 53 рубли. Златото е $2450 за унция, нефтът - $25 за барел.

**

Апокалиптичният сценарий е на Alcantara Asset Management.

Както отбелязваForbes на финала, статията не се препоръчва при вземането на инвестиционни решения.

http://bgvesti.com/i...=54:h&Itemid=97

  • Потребител
Публикувано (edited)

Ъ, тъкмо се наслаждавам на сиртаки и узо тука и опаа - миризлив инглишки пъб... :post-70473-1124971712:

Може ли да обрисуваш малко по-подробно картинката след този "ураган". Аз лично не мога да си представя неработещи баш най-големите икономики.

.:.

има три пътя:

1) хиперинфлация или висока/значителна инфлация за дълъг период от време ... точно това искат централните банки, защото ще стопи дълговете

2) японски сценарии с десетилетия стагнация

3) война

съществуват и хибридни сценарии в момента сме точно в такъв - бифлация, цените на активите спадат, обаче цената на живота и цените да правиш бизнес се качват ...

бъдещето е мрачно ... западняците ще трябва да се научат да се задоволяват с много по-малко парче от баницата а аз не съм убеден, че те са готови за това ...

иначе да много от английските пъбове смърдят на киселяк ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикувано

При тия прогнози Китай и Турция кога ше да гърмят? Шото то все хубаво, хубаво, трябва да дойде накрая и лошо, нали?

китай вече гърми, там има гигантски имотен балон ...

разбира се в БГ ще чуете/разберете за това с 1г. закъснение ...

  • Потребител
Публикувано (edited)

има три пътя:

1) хиперинфлация или висока/значителна инфлация за дълъг период от време ... точно това искат централните банки, защото ще стопи дълговете

2) японски сценарии с десетилетия стагнация

3) война

съществуват и хибридни сценарии в момента сме точно в такъв - бифлация, цените на активите спадат, обаче цената на живота и цените да правиш бизнес се качват ...

бъдещето е мрачно ... западняците ще трябва да се научат да се задоволяват с много по-малко парче от баницата а аз не съм убеден, че те са готови за това ...

иначе да много от английските пъбове смърдят на киселяк ...

Сега стана по-ясно. То не може да се говори само за апокалипсис, трябва да има някакви измерения, а от трите варианта най-привлекателен за правителствата изглежда първият. Мисля че вече веднъж сме го минали - допреди 15-17 години една дойче марка беше 1000 лева. Тогава не се интересувах особено от финанси, пък и нямаше чиста информация, но ми се струва, че с девалвацията страната ни успя да излезе (макар и на четири крака) от огромния дълг, наследен през социализма. Гърция няма собствена валута, значи няма инструмент, с който да се спаси. Ние обаче имаме. Това означава ли, че ако инфлацията засегне еврозоната като цяло, нас ще ни подмине? Струва ми се в горните сценарии на Форбс са забравили да включат един немаловажен (ако не и най-важния) елемент - марката може да възкръсне като птицата Феникс от пепелта, тогава...(?)

А пред англиския пъб предпочитам нашенско селско кръчме, просмукано с аромат на кебапчета и мастика:)

.:.

Редактирано от Bolyarski
  • Потребител
Публикувано (edited)

Сега стана по-ясно. То не може да се говори само за апокалипсис, трябва да има някакви измерения, а от трите варианта най-привлекателен за правителствата изглежда първият. Мисля че вече веднъж сме го минали - допреди 15-17 години една дойче марка беше 1000 лева. Тогава не се интересувах особено от финанси, пък и нямаше чиста информация, но ми се струва, че с девалвацията страната ни успя да излезе (макар и на четири крака) от огромния дълг, наследен през социализма. Гърция няма собствена валута, значи няма инструмент, с който да се спаси. Ние обаче имаме. Това означава ли, че ако инфлацията засегне еврозоната като цяло, нас ще ни подмине? Струва ми се в горните сценарии на Форбс са забравили да включат един немаловажен (ако не и най-важния) елемент - марката може да възкръсне като птицата Феникс от пепелта, тогава...(?)

А пред англиския пъб предпочитам нашенско селско кръчме, просмукано с аромат на кебапчета и мастика:)

.:.

високата инфлация или хиперинфлацията резетва задълженията при 2 изпълнени условия - голям вътрешен дълг във валутата на държавата и липса на инфлационно индексирани задължения на държавата ...

по вътрешния дълг ... точно това беше ситуацията в БГ през 1996г. ... държавата беше натрупала огромен вътрешен дълг, който не можеш да обслужва за да поддържа нежизнеспособни предприятия ... хиперинфлацията го занули ...

по индексацията ... около 75% от задълженията и отговрностите на държавата в УК са индексирани чрез инфлацията ... затова в момента правителство променя индексите и манипулира методиките, защото иначе няма да може да си позволи да плаща ... замразенана е и индексацията на разноообразни плащания за следващите 3г. и това при инфлация от 5% на година ...

БГ има голям частен външен (голяма част от него е индиректно външен - даван от чужди банки с клонове в БГ, но той си става външен в момента, в който банките майки източат парите от БГ клоновете, което те правят последните 2-3г.) дълг в евро ... а не в лева ... затова в момента работите и не са чисти ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикувано

има три пътя:

1) хиперинфлация или висока/значителна инфлация за дълъг период от време ... точно това искат централните банки, защото ще стопи дълговете

2) японски сценарии с десетилетия стагнация

3) война

съществуват и хибридни сценарии в момента сме точно в такъв - бифлация, цените на активите спадат, обаче цената на живота и цените да правиш бизнес се качват ...

бъдещето е мрачно ... западняците ще трябва да се научат да се задоволяват с много по-малко парче от баницата а аз не съм убеден, че те са готови за това ...

иначе да много от английските пъбове смърдят на киселяк ...

Не така Невски!не така, с лошото....

нито Гърция ще я оставят да банкрутира, нито западняците ще се примирят да живеят стагнирано....

  • Потребител
Публикувано

китай вече гърми, там има гигантски имотен балон ...

разбира се в БГ ще чуете/разберете за това с 1г. закъснение ...

А Турция?

защото мои колеги се преместиха да живеят там .....

Никак не са зле....

  • Потребител
Публикувано

Не така Невски!не така, с лошото....

нито Гърция ще я оставят да банкрутира, нито западняците ще се примирят да живеят стагнирано....

те гърция не щат да я оставят ама ще им се наложи,

щото гърците няма да търпят следващите 20г. да бъдат управлявани от Тройката ...

  • Потребител
Публикувано

те гърция не щат да я оставят ама ще им се наложи,

щото гърците няма да търпят следващите 20г. да бъдат управлявани от Тройката ...

Така...Във връзка с темата, ето тук линк от едно меродавно мнение....

човекът е известен с точните си прогнози в окономическата сфера:

моля

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=%D1%89%D0%B5%20%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5%20%D0%BB%D0%B8%20%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F%20%D0%BE%D1%82%20%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B0&source=web&cd=4&ved=0CDAQtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.tvevropa.com%2Fbg%2Fnews%2Feconomics%2Fview%2F62057&ei=BIe5TqeNIa2N4gS8kI2ACA&usg=AFQjCNF8o0gDifgZBQ-4PQeaDW_iyYhzNA&sig2=QgIKZAqw9zrb7zdgHxNsLw&cad=rja

  • Потребител
Публикувано

хихи,

историята показва, че с държавите като гърция, никога не се случва описаното по-горе ...

напротив те винаги банкрутират ... контролирано или неконтролирано ... с хиперинфлация или без ...

  • Потребител
Публикувано

хихи,

историята показва, че с държавите като гърция, никога не се случва описаното по-горе ...

напротив те винаги банкрутират ... контролирано или неконтролирано ... с хиперинфлация или без ...

България също ще го отнесе под една или друга форма.....

Стагнирането у нас в частния сектор(къде реално, къде спекулативно от страна работодателите) е осезаемо......

Тръгне ли надолу Гърция, отиват и част от банките у нас....

  • Потребител
Публикувано

България също ще го отнесе под една или друга форма.....

Стагнирането у нас в частния сектор(къде реално, къде спекулативно от страна работодателите) е осезаемо......

Тръгне ли надолу Гърция, отиват и част от банките у нас....

БГ вече го отнася ... най-вече заради намалелия приток на пари от гръцките банки ... той даже не е намалял а направо отрицателен защото те имат да пълнят дупки вкъщи ...

въпрос на разум и умение е как да го отнесе по-малко ...

трябва да се създадат всякакви улеснения на гръцките фирми да се регистрират тук ...

за тях това е по-изгодно - данъците са по-ниски тук, в гърция данъците само ще се качват от тук насетне ...

ако са в производтстовото - пак е по-изгодно ... заплатите в БГ са по-ниски ...

  • Потребител
Публикувано

току що гледах кривите на лихвите по италианския дълг ...

италия вече не може да си позволи да се финансира при лихвите предлагани от пазара ...

т.ч. очакваме следващата стъпка на мегасоц в действие ...

след няколко години ще разберете как финансовите машинации и игрички на СССР и соца са смешни в сравнение със същите на ЕС, САЩ, Япония и компания ...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!