Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

хайде първо да попровериш колко блока има да речем в Хеопсовата пирамида, после да изчисляваш за колко минути са монтирани /което странно как си пеценил, че са 20/, па и да коригираш времевия отрязък за който са построени монументите. Между другото тютюнът идва от Америка, така че фас паузи са нямали братята египтяни. Пък и определено уикендът също не е антично изобретение. Затова строителите се подменяли на определен период. А за дялането на камъните, за транспортирането им си имало отделни бригади. А ето и една нова теория за изработката на каменните блокове, която би спестила главоболията по дялането и транспортирането им:

http://travel.pop.bg/article18216.html

:bigwink:

  • Потребител
Публикува

Отдавна позачитам тази тема. Чак сега реших да публикувам. Въпрос! Споменати са пирамидите египетски. За тях... олеле майко, само томовете ще ги подминат на височина, сбрани заедно. Но! Всяка от големите е строена за около 20г., приблизително. Според историците! За милионите блокове съставящи ги, това означава монтирането на всеки един, за около 20 минути. Без да пушат и без уикенд. Това е само монтажа. Отделянето и оформянето на камъняка (гранит!?) е друга история. Домъкването до строежа - трета. Това камери, коридоре, улуци, капани, лъжливи стаи... не го броя. Та, въпроса е, как? С колко хора, като се има в предвид египетския Индиана Джоунс, който пред цял свят каза, че строителите на пирамидите са били 20-30 000 работника, даже им намерил нужниците. Та как е станало това, без самосвали "Камацу", багери и кранове "Бош", без влакове и диамантени резачки, без милиони хектолитри октатови горива и смазки, без финансиране по ФАР....

Бе, просто питам.

Не питай. Ще почнат да ти обясняват цитират от тези горе споменати томове. Не знаятл. Хабер нямат. Предполагат само, но последният опит на японският професор Нимура е свършил скандално.....

Там са и толкоз.

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

  • Потребител
Публикува (edited)

Драгий Римлянино!

От трите пирамиди само тази на Хефрен все още има частично запазена оригиналната си мраморна облицовка. Те са построени от големи каменни блокове, тежащи средно около 2 тона. Счита се, че е била построена за период от 20 години и строежът ѝ е завършен през 2580 г. пр.н.е.

Това е от уикито.

Учените смятат също, че не повече от 10 хиляди души е броят работниците, изградили Хеопсовата пирамида.

В Хеопсовата пирамида са били вложени 2 300 000 каменни блока.

Това е най-бързия възможен прелет през гуглето.

Горе долу по 300 камъка, по около 2 тона са монтирани на ден! Затова питах, иначе идеята за полимерните/синтетични камъни ми допада. Не знам кой ги харесва теориите за даже 10 000 работника, дето построили всички пирамиди, но ще го попитам - въртял ли е някога в живота си вария? Наскоро лях плоча от 150 квдрата. Осем лица от дравидски произход (според някои теории те са наследници на египтяните) се въртяха цяла седмица докато направят кофража и колоните. Затова ми стана интересно за пирамидите. А сещате ли какво ще да е било скелето на пирамидата? И дали са мъкнели дървения матрял от Коми? :smokeing:

П.С. За полимерния бетон научих от Носовски, та затова... сещате се де! :)

А по сметките на Ласт Роман, излиза че 15 работника са тътрузили по един блок за 20 минути по скелето!!! Това са юнаци, кат наще сигани кога крадат стар чугунен радиатор от 20 ребра.

А, забравих да спомена, ако махнем ноща, египетските бачкери трябва да са слагали по един кютук на.... 5-10 минути, но може да са ползвали ток от Асуанската ВЕЦ и да са си светели с халогени.

Редактирано от Rogi
  • Глобален Модератор
Публикува

Няма скеле при Хеопсовата пирамида - блоковете са извлачвани по насипи от чакъл, който след края на строежа са отстранени.

И тия 10 000 или колкото са били работници са строили тази пирамида през целия живот на Хуфу.

  • Потребител
Публикува (edited)

Лорде, съгласен съм за скелето. И за насипа. Но въпроса с дървения материал остава. Нали не искате да кажете, че мереците по 2 тона са ги прекарвали с ръчни колички? От безбройните публикации и образователни филмчета, се предполага че въпросните блокове са били мъкнати на нещо като шейни. Изглежда проста работа, но я се пробвайте да вдигнете обикновен бурдюр - 60кг. Без да се изкилите. А сега си представете, как сте качили тоя бурдюр на шейничка и го "пързаляте" по насипа. В зависимост от височината може да врътнете 5-6 обиколки на пирамидата, щото въпросния бурдюр трябва да застане на точно определено място - 12ти етаж от северната страна. За 20 минути. Най-малкия възможен наклон е 12%. Поне 500 метра в жегата. А, и доста бързичко да се върнете, че нали помните - 20 минути за следващия. И сега си представете същия бурдюр, но 20-30 пъти по-голям. И пак с шейничката на бегом. Крайно внимателно при това, щото плоскотите трябва да идеални за пасване, сакън да не нахендрите някой блок, че ония с длетата трябва да преправят после. Та всички имаме калкулатор на моповете, поиграйте си малко. Нека са 30 000 работника, 30 години за цялата работа (не вярвам пирамидата да се е строила през целия живот на фараона, а от началото на царуването му, през това време строят тази на предния), имате данните за пирамидите... смятайте сами!

Редактирано от Rogi
  • Глобален Модератор
Публикува

Управлението на фараона е 23 г. Дървен материал е имало достатъчно и бързо се е доставял по реката. Колкото до работниците - възможно е и да са били доста повече, защото всеки селянин е може да се освободи от дългове или данъци за определен период от време ако работи на строежите, така че малко или много почти всички са минали от там. Блоковете вероятно са ги извлачвали върху дървени трупи, което значително улеснява тегленето.

  • Потребител
Публикува

Съгласен съм, но това са 300 балвана, не по-малко от тон на ден! За мен тезата с шейничките отпада, освен ако строежа не е поне 230 години и пак ще е било бая зор.

  • 2 years later...
  • 1 year later...
  • Глобален Модератор
Публикува

Вавилон използва геометрични интеграли 1600 години преди европейците

1454341152_1.jpg

Вавилонските астрономи са изчислявали движението на планетата Юпитер, използвайки идея, довела до интегралното смятане. Това е математически метод, до който европейците стигат едва през 14-ти век.

За това неподозирано досега постижение на Вавилон узнал Матийо Осендрийвер (Mathieu Ossendrijver) от Берлинския университет Хумболд, след като е разчел четири клинописни плочки, датирани от 350-50 година пр.н.е. и съхранявани отдавна в Британския музей, съобщи Еxtreme Тech.

Тези глинени таблички, посветени на движението на Юпитер през еклиптиката (големия кръг от небесната сфера, по който Слънцето извършва годишното си движение), не привличали вниманието на специалистите, защото не са успели да ги изтълкуват правилно. Според Осендрийвер, те не са предполагали, че вавилонците могат да изчислят движението на планетите по геометричния метод, описан в плочките.

Повечето астрономи от древността са използвали таблици и графики, които описват относителните положения на небесните тела, в зависимост от годишното време. Идеята за описване на движението на планетите във вид на геометрична линия като площта под кривата е равна на разстоянието, изминато от небесно тяло, е наистина иновативна. Това по същество е идея, довела до интегралното смятане.

Преди се е смятало, че този метод се използва за първи път от европейските учени през 14 век.

1454341165_9_559x*.jpg

Най-старите познати досега трудове по геометрия са от древна Гърция, също отпреди около 300 г. пр.н.е. - от това време са известните "Елементи" на Евклид. Древните гърци около IV век пр. н. е. са използвали геометрични изчисления за астрономически задачи, а през първия век от н.е. са стигнали до създаването на първия аналогов компютър, способен да предскаже траекторията на небесните тела.

Но според Осендрийвер работата на учените от Месопотамия не са заемки от гръцки. Според него, гърците описват движението на телата във физическото пространство, а вавилонците оперират с абстрактни понятия, математическо пространство, скорост и време по точки от графика.

Вавилон е един от градовете на древна Месопотамия, разположен в историческата област Акад. Той е важен политически, икономически и културен център на древния свят, един от най-големите градове в историята на човечеството, първият мегаполис. Основан е не по-късно от III-тото хилядолетие пр. н.е. Вавилонските учени имат огромен принос към съвременната наука - те са можели да изчислят слънчевите затъмнения, използвали са 12-месечен календар, а тяхната 60-ична бройна система е запазена и до днес под формата на ъглови мерки - 60 минути в един градус и 60 секунди в една минута.

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%92%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BD-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8-1600-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5_35867.html

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!