Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

Здравейте. Искам да ви попитам относно това дали е имало развит туризъм в Средновековието ,като например хора от България да посетят Константинопол. Изобщо имало ли е такова понятие,като туризъм?

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Добре си дошъл:)

Понятие като туризъм едва ли е имало, но е имало:

1/ военно пътуване, в състава на армиите;

2/ търговско или по друго занятие пътуване;

3/ пътуване по силата на службата;

4/ принудителни премествания от войни, плен и бедствия;

5/ залавяне в робство - това е водило европейци например чак до Африка и то в късното Средновековие.

6/ религиозно поклонничество.

Но това някой да излезе отпуска и да пътува за да си разнообрази живота... надали.

През 19-ти век бита на балканските народи с християнско изповедние познава хаджилъка - заможни и постигнали нещо хора, са пътували специално до Йерусалим да посетят Божи гроб. Това е своего рода туризъм, описан много добре от Михаил Маджаров в спомените му.

Може да се допусне, че във времена на стабилност на османската империя такива пътувания може и да е имало и преди 19 век, но през Средновековието - доста съмнително.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикувано

Да и аз предположих така, но съм почти сигурен,че е имало интерес към византийската столица. Все пак била е недалеч от българските земи,а е и била нещо велико и както знаем никога достижимо за българските владетели,като Симеон например,пък е не само той.

  • Глобален Модератор
Публикувано

За тези, които са по-близо определено е имало. Но тогава живота е задържал хората на едно място - земеделците нямат никакъв шанс да се вдигнат да се разхождат, занаятчиите пък съвсем. Възможно е отделни будни хора да са ходили, или пък да са ползвани поводите за пазаруване (да си спомним войната за местеното на тържищата от Константинопол в Солун).

Който отиде - разказва по кръчми и огнища вечер :))

  • Потребители
Публикувано

Основно е развит поклонническия туризъм. Има нещо като пътеводители от къде до къде колко дни има път. Но основната цел естествено е Йерусалим. Такъв се приписва на К. Костенечки. Но имало е и до Цариград, за да разгледат реликвите там. Такъв е бил руския монах Антоний (светско име Добриня Ядрейкович), който ни е оставил ценно описание на Цариград, преди златотърсачите от ІVср. поход да съсипят града.

  • Потребител
Публикувано

ДА така е, но аз се замислих и за друго. Всеки човек да влезе в самата столица и то безпрепятствено изобщо имало ли е някакъв пропусквателен контрол или портите са си били широко отворени? Аз клоня към второто.

  • Потребители
Публикувано

Поклонничеството е онзи феномен, който можем да оприличим на туризъм. Поне донякъде.

  • Потребители
Публикувано

Преди няколко години бях на историческа въстановка. Един от участниците в лагера реконструираше варяга, а аз - саксонски калугер. Човекът се кодошеше с мене:

- Отче, почва сезонът на манастирите.

Беше интуитивно прав. Има и нещо като "въоръжен туризъм" biggrin.gif

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

При отсъствието на развита пътна ифраструктура и преобладаваща несигурност /разбойници, банди на местни феодали/, туризъм в съвременния му смисъл не е съществувал. Но поклонничеството е било развито доста добре.

Виж в античния свят казвали, че navigare necesse est и бая народ се е шматкал насам натам, дори и от чисто любопитство. Може би най-прочутият турист бил имп. Адриан. :biggrin:

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикувано

А за А.Македонски тогава какво да говорим, ''разходил'' се е чак до Индия :post-70473-1124971712:

Едно е да се разхождаш в собствената си държава, а друго е да се разходиш из други такива, нали? :crazy_pilot:

  • Потребител
Публикувано

Земите за него са непознати независимо,че е в държавата си. Климатът,хората,природата всичко е било чудновато е непознато. По-голяма тръпка от това да посетиш Констанинопол. :bigwink:

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

През средновековието хората били разделени на няколко големи групи:

- воюващи - владетели, феодали, рицари, разбойници, пирати...

- молещи се - патриарси, архиепископи, епископи, монаси, попове...

- трудещи се (работещи) - селяни, граждани, занаятчии...

- пътуващи - рицари, търговци, моряци, керванджии, религиозни поклонници, музиканти, танцьори, актьори, певци...

- учени и учащи се - учени, писатели, учители, университетски преподаватели, лекари, хирурзи, прависти, ученици, студенти...

През средновековната епоха на туризма се гледало като на загуба на време, което може да се прекара по по-полезен начин.

Рицарите пътували по време на кръстоносен поход, по време на война, при търсене на господар или - на приключения и слава, участвали в турнири и в ловуване.

На поклонение можело да се отиде в няколко града:

- за християните: Йерусалим, Сантяго де Компостела, Льо Монт Сен Мишел,

- за мюсюлманите: Мека, Булгар.

Редактирано от ISTORIK
  • Глобален Модератор
Публикувано

Най-големите туристи през Средновековието били търговците. Именно те донасяли сведения /повечето от тях доста украсени/ от далечни земи, а ако търговецът притежавал и дар слово, имал много по-голям шанс да продаде стоката си на възхитената тълпа.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Да и аз предположих така, но съм почти сигурен,че е имало интерес към византийската столица. Все пак била е недалеч от българските земи,а е и била нещо велико и както знаем никога достижимо за българските владетели,като Симеон например,пък е не само той.

В онези времена никой не пътува ей така, за голия кеф. Ако ще се пътува, то ще е по работа или с някаква изгода и полза. Пък и при тогавашните транспортни средства и пътища едно пътуване от Търново до Константинопол е било почти изпитание. Селяните не е мърдали от селата си, най-много да отскочат до панаира в близкия град. Остават само аристократите, които може да пътуват по царски поръчения (по повечете си стояли по "кулите") и търговците. Колко от нашенските търговци, занимаващи се с външна и международна търговия, са били етнически българи, а не евреи и/или арменци, е вече друг въпрос.

  • Потребители
Публикувано

То неслучайно е имало светци и ангели-покровители на пътуващите, в законодателството се е наблягало на владетелския мир и закрила над пътищата, а е имало и молитви за преди пътуване. Дори поклонничеството е било изпитание (това му е била и целта, разбира се). Пътуването за чисто удоволствие и от любопитство (на богаташа) е антична реалност, която изчезва с настъпването на Средните векове и се подновява едва с Новото време.

Но, разбира се, поклонничеството на богат човек с добре защитена и достатъчно голяма дружина и добри водачи, съчетано с малко търговия и гостоприемството по замъци и манастири е можело да носи удоволствие и в Средновековието. Просто е било лукс и голяма рядкост.

  • Потребител
Публикувано (edited)

ОТ

След като още в древността хората хората са имали време и средства да тренират( за олимпийски игри ), да се напиват по хановете и кръчмите, да рисуват софт порно по стените, да се влюбват, да пишат поезия, решават задачи, правят оргийки, да се прехласват и хвалят напред-назад кой е по-по-най, нищо човешко и наше не им е било чуждо - по тази логика, предполагам са се любували на гледки,ходили са да се цопнат в морето, рекато - да си починат малко на някоя терма и да видят как живеят останалите, за да правят сравнение.

Някой беше казал, че същинският живот се случва покрай плановете - та затова може би не са описвали авторите някоя дебела сянка или добър плаж.

Редактирано от БатеВаньо
  • Потребители
Публикувано

Така е - винаги, когато условията са им го позволявали. Което обикновено означава, че термите, цопването в морето, ездата и разходките обикновено са били невероятна рядкост за богаташи. В този смисъл днес наистина живеем щастливо.

  • Потребител
Публикувано

А, има си хас да е нямало туризъм... особено поклоннически. Някой е пуснал муха, че в Сантиаго де Компостела се намерени мощите на еди кой си (и то къде) и после прииждат туристическите тълпи... това е направо бизнес!

  • Потребители
Публикувано

То не е точно като туризма днес. Повечето поклонници не тръгват ей така, просто с идеята да видат нещо интересно и да си починат от ежедневието, да видят свят. Било си е приключение, имало е елемент на риск, огромни разходи, а и целта е схващана като сериозно начинание - отиваш да измолиш от св. Яков прошка за греховете си. Пътят е бил пречистване, изпитанията са били като религиозните митарства.

Но е факт, че е имало текстове на пътеводители, професионални водачи, задължителни места за спиране и молитва (за посещение, бихме казали днес), установени маршрути... не е имало такива удобства, то се знае. Ханищата и приютите често са били ужасни. Но пък е имало и панаири, и бардаци, и улични представления, и бой с кучета, и зарове, и вино, и карнавали, и танци, и двубои, и турнири, и местни забележителности и легенди, а често поклонникът е смятал, че по пътя към целта на поклонението може да съгрешава още, защото така или иначе в края на пътя ще получи опрощение :) Към края на Средните векове особено по-богатите поклонници вече са изживявали цялата работа като светско забавление, както си личи и от "Кентърбърийските разкази" на Чосър, така че да, има нещо общо между туризма и поклонничеството. Не са еднакви феномени, но и достатъчно си приличат. Все пак, човек е човек, когато е на път ("усвьен ъку тос чувьек нъсрит път гу ни спрът", както добавяше покойният бай Радой). Homo viator.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!