Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

в оригинал представено от първоизточника

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 884
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

Ново изследване на каменни инструменти, намерени в пещерата Чагирская, прави извода, че неадерталците, които са ги направили, са мигрирали от района между Крим и Северен Кавказ. Датират ги на около 60-50 000 г. От предишни изследвания е ясно, че популацията е и генетично различна от тази в близката Денисова. Очертават се поне две миграции на неадъри в Алтай - едната преди поне 110-100 000 г, дала денисовците в едноименната пещера, и втора - преди 60 000 г, в пещера Чагирская и околните, дошла от Източна Европа.

Fig. 3.

https://www.pnas.org/content/early/2020/01/21/1918047117/tab-figures-data

  • Потребител
Публикува (edited)

Откриха доказателства за неандерталска ДНК в съвременни африканци. Европейци върнали се в Африка преди 20 000 години са я внесли в местното население.

https://www.sciencemag.org/news/2020/01/africans-carry-surprising-amount-neanderthal-dna

 

 

 

Редактирано от Drake
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Ново изследване намира между 2 и 19 % пред-неадерталска днк в хората от Yorùbá в Нигерия и Mende в Сиера Леоне. Такива гени са засичани и в хора от групата Хан в Китай и европеиди в Юта, Щатите. В пубикацията са наречени призрачни, тъй като досега не са откривани вкаменелости на този наш прародител. Изводите са, че това е популация, отделила се преди 1 млн. г, тоест - преди отделянето на неадерталците. Преди около 24 000 г. тези гени са се върнали по някакъв начин в Западна Африка и се свързват с потискане на тумори и регулиране на хормони.

F1.large.jpg

https://advances.sciencemag.org/content/6/7/eaax5097

  • Потребител
Публикува

Нова публикация прави извода, че популации на ХС все пак са оцелели в Азия след изригването на Тоба преди 74 000 г. В Dhaba, Middle Son Valley, Индия са открити каменни инструменти, подобни на използваните от човека в Африка. Има ги в пластовете и преди, и след изригването, което означава, че поне на индийския субконтинент хората са преживели по някакъв начин. За сега не е известно тези популации да са оставили генетични следи.

figure1

figure4

https://www.nature.com/articles/s41467-020-14668-4

  • 2 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Ново изследване, публикувано в Science, намира най-старият H. erectus в Ю.Африка. DNH 134, както е наречен черепа, е открит в пещерата Drimolen, до Йоханесбург, в пластове, датирани на 1.95 - 2.05 мил. г. Това го прави 100 - 200 хил.г. по стар от еректуса в Dmanisi, Грузия. В същият сайт са намирани останки от Paranthropus robustus и Australopithecus от същия период. Вероятно трите вида хоминини са съжителствали, окупирайки различни ниши преди еректусите да драснат на север и в крайна сметка да излязат от Африка. Интересно е и това, че DNH 134 е бил на 2 - 3 годинки.

F2.large.jpg?width=800&height=600&carousel=1

https://science.sciencemag.org/content/368/6486/eaaw7293

  • Потребител
Публикува
Преди 44 минути, boyko said:

Ново изследване, публикувано в Science,

Ето го твоя човек как прави търсене в пещерите на Южна Африка:

Изглежда доста иновативен с тия квадри-коптери и с цялата организация около него.. С две думи: куул.. (пич) .. Откъм научната страна не се наемам да го коментирам...

  • Потребител
Публикува

Публикация в Scientific Reportss описва първото доказателство, че неандерталците са правили връв. Това е и най-старото известно пряко доказателство за правенето на въжета като цяло. Малкият фрагмент е оценен на 40 - 50 000 г. и е направен от влакна от вътрешната кора на дървета. 3 снопа влакна първо са усукани обратно на час. стрелка, а след това са сплетени заедно по стрелката, за да се образува 3-слойно въже. Това, според авторите, показва понятие за числа. Не е много ясно за какво точно е ползвано.

https://www.nature.com/articles/s41598-020-61839-w

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

Публикация в Nature прави извода, че неандерталските деца са имали по-възрастни майки и по-млади бащи в сравнение с съвременните хора. Проучването е доста мащабно, 27 000 исландци, а целта е да се установи кои части от генома съдържат неандерталска ДНК и каква роля играе при съвременните хора. Има и други интересни изводи - например гените на ХН у исландците са по-близки до тези на неандерите от Хърватия, отколкото на тези от И.Европа. Но пък напълно неочаквано има следи от денисова ДНК. Като цяло извода е, че неандерталските гени имат сравнително малък ефект върху здравето и външния вид на северняците днес. Изразява се в намален риск от рак на простатата, малко по-нисък ръст и по-бързо съсирване на кръвта.

https://sci-hub.se/https://www.nature.com/articles/s41586-020-2225-9

Редактирано от boyko
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, boyko said:

Нов анализ на международен екип, в който участват и български учени, публикуван в Nature, прави извода, че каменните и костни инструменти и (вероятно) украшения от пещерата Бачо Киро до Дряновския манастир са дело на Homo sapiens.

Според следната статия, това са "най-старите пряко датирани останки на Хомо сапиенс в Европа":
https://www.sciencenews.org/article/earliest-known-humans-europe-bacho-kiro-bulgaria

  • Потребител
Публикува

Публикация в Science описва ДНК на 25 азиатци, датиращи от 9 500 до 4 200 г, както и индивид от преди 300 г. от Северна и ЮИ Азия. Основните изводи са, че неолитните източно-азиатци са генетично по разграничени един от друг, отколкото днешните. По поречието на Жълтата река и нагоре в източните степи на Сибир хората са различни от тези по южното китайско крайбрежие и островите. Друг извод е, че влияния от Ц Азия не играят роля при формирането на източно-азиатското потекло, а смесването се осъществява до голяма степен регионално, между северното и южното население в И Азия. Доказва се и отдавнашното подозрение, че т.нар. австронезийци са потомци на хора от южен Китай от преди поне 8 400 г. 

Платено https://science.sciencemag.org/content/early/2020/05/14/science.aba0909

Свободно https://sci-hub.se/https://science.sciencemag.org/content/early/2020/05/14/science.aba0909

  • Потребител
Публикува (edited)

Нова симулация на супер-комп претендира, че обяснява изчезването на неандерталците. Според авторите, причините не са резки ледникови климатични промени или яко кръстосване с Homo sapiens, а може да се обясни само с по-добри техники на лов, по-голяма устойчивост на патогени и по-висока плодовитост. Математическият модел, с няколко хиляди реда код, поставя ХС и ХН в условия на конкуренция за едни и същи хранителни ресурси и възможност за само частично кръстосване. Симулацията позволява адаптиране с нови интердисциплинарни данни в бъдеще.

Fig. 8

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277379120302936?via%3Dihub

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикува (edited)

Нова публикация в Cell на 19 секвенирани древни геноми от района на ез. Байкал, включително едни от най-древните от този регион, показва най-старата известна към момента връзка между народите от Сибир и Америка. Фрагментиран зъб на 14 000-годишен индивид, изкопан още 1976 г, е най-старият, който носи смесеното потекло присъстващо и в коренните американци. В допълнение има и силен сигнал, идващ от И Европа - доказателство за контакт между южно-сибирските и западно-евразийските популации в ранната бронзова епоха. Анализирани са и патогените и изненадващо е открит щам на чумата (Y. pestis), който се оказва най-източния от древните, откривани до сега. При това той е най-тясно свързан със съвременен щам, идентифициран в индивид от балтийския регион. Изобщо - доста интересно изследване на Max Planck Institute for the Science of Human History

Figure thumbnail fx1

https://www.shh.mpg.de/1702918/oldest-connection-with-native-americans-identified-near-lake-baikal-in-siberia

 

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикува

Ново изследване, публикувано в Cell, на 110 индивида от преди 7500 до 3000 г. от района на  Анадола, Северен Левант и Кавказ.

Figure thumbnail fx1

https://www.shh.mpg.de/1707001/anatolian-dna

https://www.cell.com/cell/pdf/S0092-8674(20)30509-2.pdf?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867420305092%3Fshowall%3Dtrue

  • Потребител
Публикува

https://www.sciencemag.org/news/2020/05/oldest-cousin-native-americans-found-russia

In the 1970s, Russian archaeologists excavated a site called Ust-Kyakhta sandwiched between the southern banks of Lake Baikal and the Mongolian border in south-central Russia. 

Based on radiocarbon dates of charcoal and bones found alongside the tooth, researchers calculated it to be about 14,000 years old. 

The genome showed the individual was a man—one who shared the same distinctive mixture of East Asian and Eurasian ancestry as today’s Native Americans.

The man lived 4500 kilometers from Beringia and nearly 3200 kilometers from a woman in northeastern Siberia who shared about two-thirds of her genome with living Native Americans

doi:10.1126/science.abc9124

 

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Ново изследване, публикувано в Science, показва по-тясна връзка по Y ДНК между ХС и неадерталци, отколкото между неадерталци и денисовци. Изненадата може да се обясни с по-стари контакти ХС-ХН от досега известните. Предполагаемо между преди 370 до 100 хил.г. Изчисляват и че най-близкият общ предшественик на ХН и съвременните ХС е живял преди около 370 000 години - много по-скоро, отколкото се смяташе преди. Надяват се с нови методи да успеят да секвенират оригинални Y хромозомни последователности на неадерталците от преди новооткритата интрогресия на гени на ХС. Намекват за Sima de los Huesos май.

Proposed model for the replacement of Neandertal Y chromosomes and mtDNA.

https://science.sciencemag.org/content/369/6511/1653

https://sci-hub.st/https://science.sciencemag.org/content/369/6511/1653/tab-figures-data

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

В нова публикация учени от Университета в Неапол комбинират компютърна симулация на климата от последните 5 млн. г. и данни от над 2700 арх. сайта, за да оценят влиянието на промените в климата върху номинините. Според авторите има солидни доказателства, че поне три вида - H. erectus, H. heidelbergensis и H. neanderthalensis са загубили значителна част от климатичната си ниша точно преди да изчезнат. Загубата съвпадна с резки, неблагоприятни промени в глобалния климат. В случая с неандерталците нещата вероятно са се влошили още повече от конкуренцията на сапиенсите.

https://www.cell.com/one-earth/fulltext/S2590-3322(20)30476-0?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2590332220304760%3Fshowall%3Dtrue

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!